Reklama

LED lempos – pranašiausia rinkoje apšvietimo rūšis

 (11)
Prieš dešimtį metų, norint nusipirkti elektros lemputę, nereikėjo sukti galvos – užteko žinoti cokolio tipą ir vatų kiekį. Dabar, kai rinkoje atsirado daugiau lempučių rūšių, renkantis reikia šiek tiek išmanymo.
LED lempos – pranašiausia rinkoje apšvietimo rūšis
© Gamintojo nuotr.

Kaitrinės lemputės, kurias naudojome daug metų, buvo tikros energijos rijikės. 95 % energijos jos iššvaistydavo šilumai gaminti. Vadinamos taupiosios lemputės yra gerokai efektyvesnės už kaitrines, nes šiluminiams nuostoliams išeikvoja tik 80 % savo suvartojamos energijos. LED lempos šiuo atžvilgiu yra tikros taupaus energijos vartojimo čempionės. Manoma, kad sparčiai vystant LED apšvietimo diegimą pasaulyje iki 2025 metų bus galima sutaupyti net 62 % apšvietimui skirtos elektros.

LED lempos yra vienareikšmiškai pranašiausia apšvietimo rūšis, šiuo metu esanti rinkoje. Jų ilgas
tarnavimo laikas, jos suvartoja mažai elektros energijos, įsižiebia iš karto, yra ekologiškos. Be to, yra galimybė rinktis iš daugybės skirtingų techninių parametrų LED lempų.

LED lempos skleidžia mažiau šilumos

Kaip jau buvo minėta, LED lempos iš visų lempučių išeikvoja mažiausiai energijos šiluminiams nuostoliams. Be to, LED technologijos yra nuolat tobulinamos, tad jos tampa vis efektyvesnėmis. Kadangi jos mažiau įkaista, yra daug saugesnės naudoti tose vietose, kur yra mažų vaikų. Juk jie yra tokie smalsūs ir mėgsta viską tyrinėti.

LED lempos yra saugios

Kompaktinėse fluorescencinėse lemputėse yra gyvsidabrio, todėl šias lemputes rizikinga naudoti vietose, kur jos gali sudužti, nes tuomet gyvsidabris patenka į aplinką. Šis faktas taip pat komplikuoja perdegusių lempučių perdirbimo procesą.
Lyginant su liuminescencinėmis, LED lempos yra gaminamos iš nekenksmingų medžiagų, jose nėra gyvsidabrio.

LED lempos įsižiebia iš karto

Vienas didžiausių ir labiausiai erzinančių kompaktinių fluorescencinių lempučių trūkumų yra tas, kad jos įsižiebia ne iš karto ir pasiekti maksimalų apšvietimo intensyvumą reikia iki kelių minučių. LED lempos šio trūkumo neturi, tad tik paspaudę jungiklį galite džiaugtis reikiamu šviesos srautu.

LED lempos yra taupios ir tarnauja ilgiau

LED lempos neperdega kaip kaitrinės arba kompaktinės fluorescencinės lemputės. Laikui bėgant jos lėtai praranda dalį savo pradinio šviesos srauto. Pagal ES direktyvas lemputė po gamintojo nurodomo laiko negali nusilpti daugiau nei 30 proc. nuo savo bazinių parametrų. LED lempų tarnavimo laikas yra 20-30 kartų ilgesnis už kaitrinių, tai yra maždaug 25 tūkst. valandų. Pavyzdžiui, teoriškai jei lempa būtų naudojama 3 valandas per dieną, t.y. 1000 valandų per metus, ji galėtų būti naudojama apie 25 metus.

„ACME Europe“ kokybės analitiko Justo Tamošiūno teigimu, LED lempos tarnavimo laikas gali priklausyti ne tik nuo jos kokybės, bet ir nuo to, ar namuose yra tvarkinga elektros instaliacija, ar nėra įtampos šuolių bei svyravimų, ar pats šviestuvas tvarkingas. Šie faktoriai gali negrįžtamai pakenkti net ir geriausios kokybės lempoms.
Kodėl vienos brangios, kitos pigios

Lempos kokybė priklauso nuo komponentų kokybės. Kuo prastesnės kokybės komponentai yra naudojami, tuo pati lempa bus mažiau kokybiška ir tarnaus trumpiau.

Silpnos LED lempos ne taip kaista. Stipresnės kaista daug daugiau ir jų korpuso temperatūra pasiekia maždaug nuo 80 iki 100 laipsnių Celsijaus. O lempos temperatūra yra tiesiogiai proporcinga visam lempos gyvavimo laikui. Jeigu šviesos diodų temperatūra bus arti ribinės, tai lempa tarnaus tikrai daug trumpiau.

Anot Justo Tamošiūno, pigesnių lempų korpusai būna pagaminti iš plastiko, o ne iš keramikos arba aliuminio. Plastikas yra prastas šilumos laidininkas, todėl lemputės viduje esantys komponentai perkaitinėja ir lempa tarnauja daug trumpiau.

Pigesnės lempos gali būti ir dėl nekokybiško maitinimo šaltinio. Tokios lempos bus mažiau efektyvios, mirgės, o tai vargins mus.

„Būna, kad lempos mirga. Plika akimi to tikrai nepastebėsime, tačiau tai lengva užfiksuoti filmuojant ar fotografuojant – vaizde matomos mirguliuojančios juostos. Paprastas testavimo būdas yra telefono kamera, kurią nukreipiate tiesiai į lempą, ir jeigu ji mirga, vadinasi, ji yra nekokybiška. Tas mirgėjimas, nors ir atrodo nepastebimas, tačiau vargina mus, o visą dieną dirbant prie tokio apšvietimo skirtumas tikrai yra“, - sako „ACME Europe“ kokybės analitikas Justas Tamošiūnas.

Specialisto teigimu, prekiaujant Europoje gamintojas privalo turėti visus sertifikatus, kiekvienas gaminys testuojamas specializuotose testavimo laboratorijose.

Kiekviena LED lempos pakuotė turi labai griežtus reikalavimus ir ten galime rasti nemažai pagrindinės informacijos. Tačiau perkant LED lempą, pravartu būtų pardavėjui užduoti kelis svarbiausius klausimus, pagal kuriuos galima nuspėti lempos kokybę. Tai ar joje panaudoti diodai atitinka „LM-80“ ir „Energy Star“ standartus, ir ar lempa turi CE sertifikatą.

Lietuvos rinkoje, deja, ne visos parduodamos lempos atitinka šiuos standartus. Jos pigios, todėl vartotojai dažnai susigundo mažesne kaina. Vartotojai dažnai LED lempų nevertina kaip įrenginio su skirtingais komponentais. Palyginus su kaitrine lempute, LED lempa yra daug sudėtingesnis įrenginys, kurio kokybė labai priklauso nuo sudedamųjų komponentų.

Taip pat reikėtų sužinoti garantinį laikotarpį. Nerekomenduotina pirkti lempų, kurioms duodama mažesnė nei 2 metų garantija.

„Visos ACME LED lempos atitinka „LM-80“, „Energy Star“, „ErP“ standartus ir turi CE sertifikatus. Galime garantuoti savo lempų kokybę, kurią lemia trys pagrindiniai elementai: kokybiškas šviesos diodo kristalas, tinkamas aušinimas ir kokybiškas maitinimo šaltinis. Dėl to, kad esame garantuoti savo lempų kokybe, suteikiame joms net trejų metų garantiją. Europos Sąjungos vartotojams, įsigijusiems LED lempą, turėtų būti suteikiama dvejų metų garantija. Taigi mes suteikiame dar vienus papildomus metus“,- sako „ACME Europe“ kokybės analitikas Justas Tamošiūnas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks šių keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.