Reklama

LED lempos – pranašiausia rinkoje apšvietimo rūšis

 (11)
Prieš dešimtį metų, norint nusipirkti elektros lemputę, nereikėjo sukti galvos – užteko žinoti cokolio tipą ir vatų kiekį. Dabar, kai rinkoje atsirado daugiau lempučių rūšių, renkantis reikia šiek tiek išmanymo.
LED lempos – pranašiausia rinkoje apšvietimo rūšis
© Gamintojo nuotr.

Kaitrinės lemputės, kurias naudojome daug metų, buvo tikros energijos rijikės. 95 % energijos jos iššvaistydavo šilumai gaminti. Vadinamos taupiosios lemputės yra gerokai efektyvesnės už kaitrines, nes šiluminiams nuostoliams išeikvoja tik 80 % savo suvartojamos energijos. LED lempos šiuo atžvilgiu yra tikros taupaus energijos vartojimo čempionės. Manoma, kad sparčiai vystant LED apšvietimo diegimą pasaulyje iki 2025 metų bus galima sutaupyti net 62 % apšvietimui skirtos elektros.

LED lempos yra vienareikšmiškai pranašiausia apšvietimo rūšis, šiuo metu esanti rinkoje. Jų ilgas
tarnavimo laikas, jos suvartoja mažai elektros energijos, įsižiebia iš karto, yra ekologiškos. Be to, yra galimybė rinktis iš daugybės skirtingų techninių parametrų LED lempų.

LED lempos skleidžia mažiau šilumos

Kaip jau buvo minėta, LED lempos iš visų lempučių išeikvoja mažiausiai energijos šiluminiams nuostoliams. Be to, LED technologijos yra nuolat tobulinamos, tad jos tampa vis efektyvesnėmis. Kadangi jos mažiau įkaista, yra daug saugesnės naudoti tose vietose, kur yra mažų vaikų. Juk jie yra tokie smalsūs ir mėgsta viską tyrinėti.

LED lempos yra saugios

Kompaktinėse fluorescencinėse lemputėse yra gyvsidabrio, todėl šias lemputes rizikinga naudoti vietose, kur jos gali sudužti, nes tuomet gyvsidabris patenka į aplinką. Šis faktas taip pat komplikuoja perdegusių lempučių perdirbimo procesą.
Lyginant su liuminescencinėmis, LED lempos yra gaminamos iš nekenksmingų medžiagų, jose nėra gyvsidabrio.

LED lempos įsižiebia iš karto

Vienas didžiausių ir labiausiai erzinančių kompaktinių fluorescencinių lempučių trūkumų yra tas, kad jos įsižiebia ne iš karto ir pasiekti maksimalų apšvietimo intensyvumą reikia iki kelių minučių. LED lempos šio trūkumo neturi, tad tik paspaudę jungiklį galite džiaugtis reikiamu šviesos srautu.

LED lempos yra taupios ir tarnauja ilgiau

LED lempos neperdega kaip kaitrinės arba kompaktinės fluorescencinės lemputės. Laikui bėgant jos lėtai praranda dalį savo pradinio šviesos srauto. Pagal ES direktyvas lemputė po gamintojo nurodomo laiko negali nusilpti daugiau nei 30 proc. nuo savo bazinių parametrų. LED lempų tarnavimo laikas yra 20-30 kartų ilgesnis už kaitrinių, tai yra maždaug 25 tūkst. valandų. Pavyzdžiui, teoriškai jei lempa būtų naudojama 3 valandas per dieną, t.y. 1000 valandų per metus, ji galėtų būti naudojama apie 25 metus.

„ACME Europe“ kokybės analitiko Justo Tamošiūno teigimu, LED lempos tarnavimo laikas gali priklausyti ne tik nuo jos kokybės, bet ir nuo to, ar namuose yra tvarkinga elektros instaliacija, ar nėra įtampos šuolių bei svyravimų, ar pats šviestuvas tvarkingas. Šie faktoriai gali negrįžtamai pakenkti net ir geriausios kokybės lempoms.
Kodėl vienos brangios, kitos pigios

Lempos kokybė priklauso nuo komponentų kokybės. Kuo prastesnės kokybės komponentai yra naudojami, tuo pati lempa bus mažiau kokybiška ir tarnaus trumpiau.

Silpnos LED lempos ne taip kaista. Stipresnės kaista daug daugiau ir jų korpuso temperatūra pasiekia maždaug nuo 80 iki 100 laipsnių Celsijaus. O lempos temperatūra yra tiesiogiai proporcinga visam lempos gyvavimo laikui. Jeigu šviesos diodų temperatūra bus arti ribinės, tai lempa tarnaus tikrai daug trumpiau.

Anot Justo Tamošiūno, pigesnių lempų korpusai būna pagaminti iš plastiko, o ne iš keramikos arba aliuminio. Plastikas yra prastas šilumos laidininkas, todėl lemputės viduje esantys komponentai perkaitinėja ir lempa tarnauja daug trumpiau.

Pigesnės lempos gali būti ir dėl nekokybiško maitinimo šaltinio. Tokios lempos bus mažiau efektyvios, mirgės, o tai vargins mus.

„Būna, kad lempos mirga. Plika akimi to tikrai nepastebėsime, tačiau tai lengva užfiksuoti filmuojant ar fotografuojant – vaizde matomos mirguliuojančios juostos. Paprastas testavimo būdas yra telefono kamera, kurią nukreipiate tiesiai į lempą, ir jeigu ji mirga, vadinasi, ji yra nekokybiška. Tas mirgėjimas, nors ir atrodo nepastebimas, tačiau vargina mus, o visą dieną dirbant prie tokio apšvietimo skirtumas tikrai yra“, - sako „ACME Europe“ kokybės analitikas Justas Tamošiūnas.

Specialisto teigimu, prekiaujant Europoje gamintojas privalo turėti visus sertifikatus, kiekvienas gaminys testuojamas specializuotose testavimo laboratorijose.

Kiekviena LED lempos pakuotė turi labai griežtus reikalavimus ir ten galime rasti nemažai pagrindinės informacijos. Tačiau perkant LED lempą, pravartu būtų pardavėjui užduoti kelis svarbiausius klausimus, pagal kuriuos galima nuspėti lempos kokybę. Tai ar joje panaudoti diodai atitinka „LM-80“ ir „Energy Star“ standartus, ir ar lempa turi CE sertifikatą.

Lietuvos rinkoje, deja, ne visos parduodamos lempos atitinka šiuos standartus. Jos pigios, todėl vartotojai dažnai susigundo mažesne kaina. Vartotojai dažnai LED lempų nevertina kaip įrenginio su skirtingais komponentais. Palyginus su kaitrine lempute, LED lempa yra daug sudėtingesnis įrenginys, kurio kokybė labai priklauso nuo sudedamųjų komponentų.

Taip pat reikėtų sužinoti garantinį laikotarpį. Nerekomenduotina pirkti lempų, kurioms duodama mažesnė nei 2 metų garantija.

„Visos ACME LED lempos atitinka „LM-80“, „Energy Star“, „ErP“ standartus ir turi CE sertifikatus. Galime garantuoti savo lempų kokybę, kurią lemia trys pagrindiniai elementai: kokybiškas šviesos diodo kristalas, tinkamas aušinimas ir kokybiškas maitinimo šaltinis. Dėl to, kad esame garantuoti savo lempų kokybe, suteikiame joms net trejų metų garantiją. Europos Sąjungos vartotojams, įsigijusiems LED lempą, turėtų būti suteikiama dvejų metų garantija. Taigi mes suteikiame dar vienus papildomus metus“,- sako „ACME Europe“ kokybės analitikas Justas Tamošiūnas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.