Kuo pasižymi naujosios kartos namai?

 (1)
© Shutterstock

Kaip mes įsivaizduojame pažangų ateities namą?

Daugelis architektų, su kuriais man tenka nuolat bendrauti seminaruose ir konferencijose apie trečiosios kartos namus, pažymi tokias pažangaus namo charakteristikas:

įdomi forma;
šiltas;
ekonomiškas;
tylus;
greitai pastatomas;
nebrangus.

Taip pat ateities namą apibūdina ir daugelis esamų namų savininkų.

Kodėl dabartiniai namai dar ne tokie?

Forma. Naudojant ankstesnės kartos nesandarias šiltinimo medžiagas, namo šiltumui padidinti reikalingas storas jų sluoksnis. Tai apriboja architektų ir konstruktorių galimybes kurti grakščias ir modernias pastatų formas.

Ne kartą teko girdėti piktai kalbant statybos vadovus: „Kur tas architektas, kuris sugalvojo tokias formas? Tegu dabar ateina ir parodo, kaip reikia tokias konstrukcijas teisingai apšiltinti!“

Šiltumas ir ekonomiškumas. Namo šiltumas labiausiai priklauso nuo jo sandarumo, nes ne kondukcinis šilumos perdavimas per atitvaras, o konvekciniai iš pastato pasišalinančio šilto oro srautai lemia didžiausius šilumos nuostolius patalpose. Ankstesnės kartos „kiauruosiuose“ namuose naudotos nesandarios šiltinimo medžiagos, statybos metu sudėtos su trūkumais, apsunkina šilumos išsaugojimą patalpose.

Todėl tokie namai dažniausiai yra ne tik neekonomiški, bet kartais ir sunkiai prišildomi.

Tylumas. Kai šiltinimo medžiagos konstrukcijose sudėtos su trūkumais, labai pablogėja pastato garso izoliacija. Per nesandarumus garsas lengvai skverbiasi per konstrukcijas.

Statybos trukmė ir kaina. Sudėtingi ankstesnės kartos šiltinimo medžiagų panaudojimo konstruktyvai su antikondensacinėmis difuzinėmis plėvelėmis, vetiliaciniais tarpeliais, vėjo bei garo izoliacinėmis medžiagomis, lakštinių medžiagų siūlių perdengimo schemomis sunkia atsakomybės našta gula ant statybininkų pečių.

Dažnas kvalifikacijos ir atsakingumo trūkumas sąlygoja, kad šiltinimo klaidos statyboje tapo ne atsitiktinumu, o sistema. Tai įtakoja ir į statybos trukmę, ir į jos kainą.

Kaip sandarus šiltinimas užtikrina naujosios kartos namo privalumus?

Forma. Atsiradus naujosios kartos sandaraus šiltinimo technologijai architektai gali atpalaiduoti savo fantaziją ir kurti naujas pastatų formas ir naujus architektūrinius stilius, nes siauros antrosios kartos šiltinimo galimybių ribos daugiau jų nebevaržo.

Šiltumas ir ekonomiškumas. Sandarus šiltinimas leidžia efektyviausiai sulaikyti konvekcinius šilto oro srautus, todėl šilumos išsaugojimo efektyvumas neįtikėtinai padidėja. Tai leidžia ne tik užtikrinti namo šiltumą, bet ir ekonomiškumą.

Tylumas. Kai konstrukcijos apšiltintos sandariai, garso izoliavimo efektyvumas padidėja net kelis kartus. Gaunasi panašus efektas, kaip su sandariu langu – kol jis išsandarintas, garsas lengvai prasiskverbia į patalpas, o kai langas sandariai uždaromas, garsas dingsta.

Statybos trukmė ir kaina. Naujosios kartos sandaraus šiltinimo technologija leidžia pastato šiltinimo procesą sutrumpinti mažiausiai 30 kartų. Taip pat ši technologija praktiškai panaikina šiltinimo klaidų galimybę. Tai leidžia ženkliai sutrumpinti statybos trukmę.

Ploni sandaraus šiltinimo medžiagos sluoksniai leidžia mažinti laikančiųjų pastato elementų (pvz. karkaso elementų, stogo gegnių) matmenis. Dėl to sumažėja statybos kaštai.

Be to, Kanados specialistai nustatė, kad jei pastatas apšiltintas sandariai, šildymo ir vėsinimo sistemų galingumus galima sumažinti iki 30 procentų.

Taigi sandarumo reikšmės supratimas ir trečiosios kartos sandaraus šiltinimo panaudojimas gali padėti Jums įsirengti daug efektyvesnį ir netgi mažiau kainuojantį naujosios kartos namą.

Pažangūs architektai ir konstruktoriai jau supranta sandaraus šiltinimo reikšmę ir projektuoja naujosios kartos sandarius namus, numatydami naujosios kartos sandaraus šiltinimo panaudojimą.

Šaltinis: www.sandarusnamas.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.

Dūmų detektoriai: ką reikia žinoti apie naujus reikalavimus? (2)

Nuo gegužės 1 d. Lietuvoje įsigaliojo priešgaisrinės saugos reikalavimas – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius. Juos turi įsirengti tiek butų, tiek individualių namų, tiek sodo namelių savininkai.