Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?
© Shutterstock

Kas yra pelėsis?

Pelėsių grybeliai yra mikroskopiniai augalai, kurių sporos, panašiai kaip žiedadulkės, yra pernešamos oru. Šis parazitas dažniausia atsiranda tose vietose, kuriose yra padidėjęs drėgmės lygis, yra tamsu, nevėdinama ir šilta. Žmonėms dažnai kyla klausimas, ar pelėsis miršta minusinėje temperatūrose, deja, šis parazitas pakankamai gerai jaučiasi ir neigiamoje temperatūroje. Žinoma, jis žemoje temperatūroje yra mažiau aktyvus – neišskiria sporų, bet ir nemiršta, o pakilus temperatūrai, pelėsis vėl išskiria sporas. Šis mikroskopinis augalas, dėl savo itin paprastos sandaros, gali augti praktiškai ant bet kokios organinės medžiagos.

Pelėsi namuose yra itin nelaukiamas ne tik dėl savo nemalonios išvaizdos bei kvapo, bet ir daromos žalos žmogaus sveikatai. Vieni pelėsių grybeliai gali sukelti alergiją, kiti – plaučių ligas, migreną, bronchitą, astmą ir panašiai. Žmogaus sveikatai pavojingi yra ne patys grybai, o jiems augant išsiskiriantys toksinai, kurie kenkia nervų bei imuninei sistemai, smegenų ląstelėms ir t.t..

Pelėsis, plisdamas itin greitai, destruktyviai veikia ir būsto statybai bei apdailai skirtas medžiagas. Jis bevargo sunaikina dažų dangas, grybelio pažeistos betono pradeda irti. Ekspertais sako, kad bet kuri medžiaga,neturinti biocidinės apsaugos, gali būti sunaikinta pelėsio.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?
© Shutterstock

Kokiuose namuose pelėsiui atsirasti nepavyks?

Visiems puikiai yra žinoma, kad padidėjęs drėgmės lygis yra pagrindinė šio grybelio atsiradimo priežastis. Taigi savaime suprantama, kad namuose, kuriuose yra palaikomas tinkamas mikroklimatas, pelėsiui atsirasti yra kur kas mažiau šansų. Tačiau palaikyti tinkamą drėgmės lygi namuose nėra taip jau paprasta, juk jį didina daugybė kasdienių veiklų: prausimasis duše, maisto gamyba, grindų plovimas, skalbimas bei skalbinių džiovinimas kambariuose.

Taigi labai svarbu yra nuolatos stebėti, ar namuose nėra drėgmės pertekliaus. Tai daryti galima specialiu oro drėgmės matuokliu. Taip pat apie padidėjusį drėgmės lygi galima sužinoti iš tokių ženklų, kaip: langų rasojimo, ant lubų bei spintų atsiradusių drėgnų plotų, apie vidaus patalpų drėgmės perteklių gali išduoti ir vandens pripildytos lauko sienų dažų sluoksnio pūslės.

Pelėsiui taip pat patinka purvas, tad namuose, kuriuose yra tinkamai palaikoma švara (įvairūs paviršiai yra nuolatos valomi, taip neleidžiant kauptis dulkėmis ir kitiems nešvarumams), šansų, kad atsiras pelėsis yra kur kas mažiau.

Plastikiniai langai ir prasta ventiliacija – kita priežastis, kuri sudaro sąlygas padidėti drėgmės lygiui patalpose ir pelėsiui atsirasti. Būtent ant langų susidaręs kondensatas yra įspėjamasis signalas apie vidaus patalpų drėgmės daromą nematomą žalą namams. Žinoma, ekspertai priduria, kad pats pasirinktų langų tipas pelėsio atsiradimui bute įtakos beveik nedaro, daugiau įtakos turi lango padėtis sienoje ir kokybiškas lango montavimas.

Gerai ir reguliariai vėdinamuose namuose pelėsis sau vietos neatras. Labai svarbu nuolatos vėdinti namus. Geriausias metas vėdinti patalpas, ypač miegamąjį bei vonią, yra rytas. Vėdinti galima natūraliai, o jei nėra galimybės tai daryti reiktų priverstinai. Rekomenduojama kambarius vėdinti 3–4 kartus per dieną, palčiai atidarant langus ir sudarant skersvėjį.

Tiems, kurie negali natūraliai vėdinti namų 3–4 kartus per dieną, išeitimi gali tapti mechaninis vėdinimas arba grindinis šildymas. Mechaninis vėdinimas rekuperacine sistema efektyviai šalina susikaupusį drėgmės perteklių, o grindinis šildymas praverčia tuo, kad išplovus grindis, jos tuojau pat išdžiūva.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?