Kokie turi būti geri plastikiniai langai?

Prieš keliolika metų prasidėjęs bumas, kai mediniai langai buvo masiškai keičiami plastikiniais, jau kuris laikas nuslūgęs. Vis dėlto, per tą laiką senieji langai nuo amžiaus pradeda prarasti savo savybes, be to, stiklo paketai ir per dešimtmetį gerokai patobulėjo. Šios ir kitos priežastys lemia, kad langų rinka vis dar yra ir greičiausiai dar ilgai bus gyvybinga. Įmonių daug, pasiūlymų - dar daugiau. Kaip iš jų išsirinkti tinkamus langus?
Kokie turi būti geri plastikiniai langai?
© Shutterstock nuotr.

Namų darbai. Prieš renkantis langų tiekėją, reikėtų žinoti, kuriuos ir kiek langų ruošiatės keisti. Naudinga ir išsimatuoti langus – nors dauguma langų pardavėjų juos vis tiek išmatuoja jau vietoje, tačiau taip bus galima gauti aiškesnį preliminarų pasiūlymą. Apgalvokite ir spalvas, įvertinkite išplanavimą pagal pasaulio šalis. Taip pat langų pasirinkimui įtakos gali turėti šeimyninė padėtis – jei turite mažų vaikų, galbūt geriau bus rinktis langus su papildomais saugumo sprendimais.

Kriterijai. Kaip bežiūrėsime, gyvenant Lietuvoje pagrindinis lango pasirinkimo kriterijus bus jo gebėjimas išlaikyti šilumą, paprastai tariant, jo šiltumas. Šilumos laidumą lemia profilis (rėmas) ir stiklo paketas. Šilumos perdavimo koeficientas yra žymimas raide U ir matuojamas W/m2K. Viso lango šilumos laidumas žymimas Uw (w – nuo window (angl. langas), stiklui ir rėmui atitinkamai UG ir UF (glass ir frame). Vis dėlto, vartotojui pats svarbiausias yra galutinis, Uw laidumas. Šilčiausi langai gali siekti 0,7 W/m2K ir dar mažiau. Pagal galiojantį statybos techninį reglamentą, gyvenamuosiuose namuose naudojamų langų koeficientas neturėtų būti didesnis nei 1,4 W/m2K, trijų stiklų langams reikalavimai dar didesni (iki 1-1,2 W/m2K). Pažymėtina, kad didesni langai turi geresnę Uw reikšmę, dėl to, kad šaltesnį rėmą kompensuoja šiltesnis stiklo paketas.

„TIKS langai“ langų ir durų gamybos ir prekybos tinklo vadovas Vilius Eidukevičius pabrėžia, kad didžiausi energijos nuostoliai apie 30-40 %, tenka pastato langams, tačiau investavimas į efektyviausiai energiją taupančius langus neretai buvo atidėliojamas. „Pastaruoju metu brangstanti energija verčia keisti ankstesnes nuostatas ir ieškoti racionaliausių taupymo sprendimų. Individualių namų statytojai ir renovuotojai vis dažniau investuoja į energetiškai efektyvius langus, norėdami sutaupyti ne vien langų pirkimo, bet ir jų eksploatavimo metu“, – pasakoja jis.

Tiesa, kitų kriterijų nurašyti irgi nereikėtų – tiek medžiagos iš kurių pagamintas langas, tiek papildomi saugumo sprendimai taip pat yra svarbūs, nekalbant apie profesionalų ir kokybišką montavimą – be jo, net ir mažiausią šilumos laidumą turintis langas taps nusivylimu.

Profilis (rėmas). Vienas pagrindinių deklaruojamų rėmo matmenų – kamerų skaičius. Langų profiliai gaminami su 3, 4, 5, 6 ar 8 oro kameromis. Vis dėlto, teigiama, kad 5 kamerų profilis patenkina vidutinius lūkesčius - didėjant kamerų skaičiui, lango šilumos varža kinta nedaug, be to, kad didžiausią lango ploto dalį sudaro stiklas, todėl jo varža yra kiek svarbesnė.

Kitas svarbus pasirinkimas – tai žaliava, iš kurios pagamintas rėmas. Geriausia, jei langų rėmai pagaminti iš pirminio, neperdirbto plastiko, taip pat jų gamyboje neturi būti naudojami švino stabilizatoriai.

Kiti galimi kriterijai – paties profilio storis bei kameros sienelės storis. Vis dėlto, kaip ir minėta šie aspektai svarbūs tiek, kiek tai susiveda į galutinį rėmo šilumos laidumą, už kurį dar svarbesnis paties lango laidumas. Vieni dažniausiai pasitaikančių – 70 mm storio rėmai ir apie 3 mm siekiančios kamerų sienelės.

Stiklo paketai. Stiklo paketai būna dviejų ar trijų stiklų, su paprastu ar selektyviniu stiklu. Selektyvinis stiklas padengtas metalų ir metalų oksidų sluoksniu, kuris pagerina paties stiklo termoizoliacines savybes, be to, tai netrukdo išvaizdai – šis sluoksnis plika akimi beveik nematomas. Ši danga dengiama vidinėje stiklo pusėje, esant trijų stiklų paketui – išorinio ir vidinio stiklo vidinėje pusėje. Priklausomai nuo stiklo paketo storio ir stiklų išdėstymo, jo Ug gali siekti ir 0,5 W/m²k.

Langų gamyba ir prekyba užsiimančios įmonės „Tikri langai“ vadovas Kazimieras Kuzminskas siūlo atkreipti dėmesį į stiklo paketo storį. „Norint įsigyti šiltą langą, šiuo metu stiklo paketai turi būti būtinai 3 stiklų, 2 kamerų. Optimaliausias šiluminėmis savybėmis stiklo paketo storis yra 48mm., t.y. tarpeliai tarp stiklų turi būti 18mm., kitu atveju jei tarpelis tarp stiklų yra daugiau nei 20mm. stiklo paketo šiluminės savybės mažėja, tas pats galioja ir maženiems nei 18mm tarpeliams – 16mm. ir panašiai. Kaip pavyzdys, 32mm storio 3 stiklų stiklo paketas yra nedaug šiltesnis už 24mm 2 stiklų paketą“, – teigia pašnekovas.

Kai kuriose vietose stiklo savybės aktualios ne tik šaltuoju metų laiku, tačiau ir vasarą. Jei namo pietinėje dalyje yra dideli langai, terasinės durys, tokiu atveju naudojami saulės kontrolės stiklai, kurie neleidžia patalpai per daug įkaisti. Toks sprendimas taip pat prisideda prie langų šiltumo.
V. Eidukevičius teigia, kad šviesos laidumas renkantis langus yra nepelnytai nuvertinimas.

„Renkantis langus patalpos apšviestumui padidinti, reikėtų atkreipti dėmesį į šviesos laidumo koeficientą. Išmintingai besitvarkančiose šalyse, ypač Skandinavijoje, šviesos laidumo koeficientas yra labai svarbus, o Lietuvoje jis nepagrįstai ignoruojamas. Bet juk pagrindinė langų paskirtis ir yra praleisti šviesą, kurios trūkumą neretai kompensuojame įjungdami elektros lemputę“, – teigia jis.

Lango apkaustai. Nors pasirinkus langus pagal rėmą ir stiklo paketą, prie jų komplektuojamiems apkaustams sunku pasakyti „ne“, tačiau prisiminkite, kad langus reikės varstyti, o apkaustų kokybė šiuo atveju yra labai svarbus rodiklis. „Langai turi būti stabilūs ir išlaikyti dideles apkrovas, be abejo, patikimi ir patogiai valdomi, turėti solidžią apsaugą nuo įsilaužimo, atrodyti lengvi ir patrauklūs. Renkantis apkaustus reikia atkreipti dėmesį į tai kiek apkaustai turi reguliavimo galimybių. Dažnai pigesniuose apkaustuose tuo pačiu ir languose nėra galimybės reguliuoti lango apatinio vyrio prispaudimo lygio, dėl to padidėja šalčio prasiskverbimo tikimybė“, – pataria K. Kuzminskas.

Langų sandarumas yra dar vienas kriterijus, į kurį būtinai reikėtų atkreipti dėmesį – juk ir net ir turint sandariausius stiklo paketus bei rėmą, jų savybių pilnai neišnaudosite, jeigu šaltis prasiskverbs pro tarpus tarp jų. „Šiuo metu yra gaminami plastikiniai langai su dvejomis arba trimis sandarinimo tarpinėmis. Plastikiniai langai su trimis sandarinimo tarpinėmis ypač rekomenduojami naudoti aukštuminiuose pastatuose ir pajūryje, kur dažnai būna stiprūs vėjai, liūtys ar audros. Šiais metais rinkoje populiarėja plastikiniai langai, turintys išskirtinę savybę – didesnį nei įprasta stiklo paketo įgilinimą į rėmus ir papildomą stiklo paketo užsandarinimą visu jo perimetru. Ši įstiklinimo įrengimo inovacija leidžia išvengti kondensato susidarymo įstiklinimo pakraščiuose net ir esant labai žemai lauko temperatūrai“, – pasakoja V. Eidukevičius.

Saugumas. Langai, ypač gyvenant individualiuose namuose arba žemutiniuose aukštuose greičiausiai bus silpnoji namo vieta. Žinoma, kaip ir spynų atveju, geriausios apsaugos priemonės tik prailgina laiką, reikalingą profesionaliam vagiui, tad jei jaučiatės nesaugūs, specialistai namų saugumui rekomenduoja signalizaciją. Kita vertus ir patį saugumą galima vertinti dvejopai – vaikų ir artimųjų saugumas bei apsaugos nuo įsilaužimo. Pirmuoju atveju, naudojamos priemonės leidžiančios langą atidaryti suaugusiam žmogui, tačiau apsunkinančius tai vaikui – rakinama rankena, rankena su mygtuku, taip pat tokiu atveju saugiau naudoti nedūžtantį stiklą.

Apsaugai nuo įsilaužimo egzistuoja speciali furnitūra – papildomi saugumo elementai, montuojami lango apkaustuose. Labai dažnai įsilaužimas įvyksta išgręžiant ir prasukant rankeną. Po ja montuojama grūdinto plieno plokštelė, kurios neina pragręžti. Vis dėlto, jei baiminatės dėl namų saugumo, geriau įsirengti signalizaciją – langai dažnu atveju yra netgi labai pažeidžiami nei durys, ypatingai jeigu jie yra didelių išmatavimų.

Estetika. Įvertinus funkcionalumą, galima žiūrėti ir į estetiką. Nors dažniausiai pasitaikanti lango spalva yra balta, tačiau galimybės tuo neapsiriboja – galima rinktis iš daugelio spalvų. Lango profilis laminuojamas bei padengiamas viena iš 30–40 galimų spalvų, iš kurių kelios yra standartinės, o likusios – nestandartinės, todėl skiriasi tiek jų kaina, tiek pagaminimo terminas, jie gaminami ilgiau. Balti langai – dažnesnis butuose gyvenančių žmonių pasirinkimas, o, o naujos statybos individualiems namams jų spalvą stengiamasi derinti prie dizaino.

V. Eidukevičius rekomenduoja, renkantis langų rėmų formą, įvertinti tai, kad jie bus eksploatuojami daug metų. „Pasirinkus klasikinių formų langus namai atrodys skoningai net ir keičiantis interjerui. Žmonėms, kurie vertina patogumą ir dizainą, reikia žinoti, kad gamintojų plastikinių langų profiliai skiriasi ne tik baltumu, bet ir paviršiaus šiurkštumu. Mažiausiai teplūs ir lengviausiai prižiūrimi yra ne matiniai, o blizgūs langų profiliai“, – pataria jis.

Garantija. Dažniausiai plastikiniams langams suteikiama 5 garantija, ji gali svyruoti priklausomai nuo tiekėjo. Žinoma reikėtų pasidomėti, ar garantija suteikiama visams langui, ar atskiriems komponentams, tarp kurių ir montavimui, ji yra skirtinga. K. Kuzminsko teigimu reguliariai prižiūrint, t.y. sutepant tarpines ir apkaustus, langai tarnauja nuo 10 iki 15 metų. Labai svarbu, kad langai būtų sumontuoti tinkamai, bei suteikiama ilgalaikė garantija, kadangi montavimo klaidos gali pasimatyti ne iškart, o po poros metų.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai prenumeratą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?