Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.
© Shutterstock

Kas yra kamštmedis?

Pradėkime nuo to, kas apskritai yra kamštmedis. Įvairios kamštinės dangos paprastai yra keleto medžiagų junginys, tačiau pagrindą jose sudaro kamštinio ąžuolo žievę. Kamštinis ąžuolas – ypatingomis savybėmis pasižymintis medis. Tikriausiai pati išskirtiniausia jo savybė yra ta, kad nulupus šio medžio žievę, ji atauga maždaug per 9 metus.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?
© Shutterstock

Kamštiniai ąžuolai auga viduržemio jūros vakarinėje pakrantėje. Šiek tiek daugiau nei 50 procentų pasaulinėje rinkoje parduodamos kamštinės medžiagos yra išauginama Portugalijoje, apie 30 procentų – Ispanijoje. Šių medžių žievė paprastai yra stora ir metams bėgant ji tik storėja. Kamštiniai ąžuolai yra ilgaamžiai medžiai – jie žaliuoja apie 250 metų. Žievė lupama yra tik subrendusiems medžiams. Įdomu tai, kad ant ąžuolo, kuriam buvo nulupta žievė, gali ataugti net 25 centimetrų storio žievė. Taigi kamštinio ąžuolo žievė yra natūrali, ekologiška ir galima sakyti neišsenkanti (t.y. vis atauganti) medžiaga.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą?

Taigi kaip jau minėjome anksčiau, kamštinė medžiaga yra ekologiškas pasirinkimas. Šios medžiagos naudojimas interjere yra puikus pavyzdys, kaip žmogus ir gamta gali sutarti. Be šio kamštmedžio privalumo yra ir dar keletas svarių priežasčių, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Kamštmedžio žievė yra sudaryta iš smulkių porų, net 89 procentus jos tūrio sudaro oras. Dėl tokios struktūros kamštmedis įgauna išskirtines grindų dangos savybes. Kamštinė grindų danga išsiskiria savo minkštumu (ant jos gera stovėti, ant jos nedūžta indai, nugriuvus nesusižeidžiama), šiltumu, ji taip pat gerai izoliuoja garsą, šilumą bei vibraciją. Tokios grindys yra saugios gaisro atveju, nes labai sunkiai užsiliepsnoja, be to, degdamos neišskiria nuodingų dujų. Tai elastinga ir tampri medžiaga, kuri "grįžta" į savo pradinę būseną, tad jai nebaisus įvairus gniuždymas. Ši danga yra ilgaamžė, ji gali namuose tarnauti apie 50 metų. Dėl porėtos struktūros tokia danga taip pat turi amortizuojančių savybių (žingsniai ant jos būna labai tylūs).

Dėl šilumos ir garso izoliacinių savybių, ši medžiaga yra naudojama ir sienų apdailoje. Be izoliacinių savybių, tokia apdaila taip pat yra vertinama dėl savo išskirtinės išvaizdos. Ji namams teikia vizualinės šilumos ir išskirtinės faktūros.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?
© Shutterstock

Dėl minkštumo, atsparumo ir estetinių savybių ši medžiaga yra naudojama ir baldų gamyboje.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?
© Shutterstock

Dar viena išskirtinė kamštmedžio ypatybė – antimikrobinės savybės. Jis prisideda prie švaresnio namų oro. Tokia medžiaga tinka alergiškiems žmonėms, nes netraukia dulkių (yra antistatinė).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.

Dūmų detektoriai: ką reikia žinoti apie naujus reikalavimus? (2)

Nuo gegužės 1 d. Lietuvoje įsigaliojo priešgaisrinės saugos reikalavimas – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius. Juos turi įsirengti tiek butų, tiek individualių namų, tiek sodo namelių savininkai.

Kas geriau vonios kambaryje – vinilinės ar keramikinės plytelės?

Nors vinilinės bei keramikinės plytelės iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti visiškai nepanašios, tačiau vonios kambario apdailos kontekste skirtumai tarp jų gerokai sumažėja. Pirmiausia taip yra todėl, nes abi šios grindų dangos pasižymi dideliu atsparumu drėgmei, kuris yra be galo svarbus šiai erdvei. Nors konkretaus atsakymo, kuri danga yra labiau tinkama voniai, nėra, šiame tekste pateiksime vilinilnių bei keramikinių plytelių palyginimą, kuris gali padėti apsispręsti.

Kaip gyventi sandariame name?

Jau ankstesniuose savo straipsniuose nagrinėjau vėdinimo svarbą ir jo įtaką pastato energiniam efektyvumui. Ekspertizių metu vėl ir vėl susiduriu su šios srities klaidomis, todėl nusprendžiau dar kartą sugrįžti prie šios temos.

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.