Kenkėjai, kurie keliauja „zuikiu“

Prieš penkiolika metų JAV tik 25 proc. kenkėjų naikinimo specialistų išskyrė blakes kaip dažniausiai pasitaikančius kenkėjus, o 2015 m. atlikta apklausa parodė, kad jau 99,6 proc. kenkėjų naikinimo specialistų susidurdavo su patalinėmis blakėmis. Nustatyta, kad viešbučiai ir moteliai – vietos, kuriose bene labiausiai paplitusios patalinės blakės. Vis didėjant keliautojų srautams, patalinės blakės po pasaulį plinta žaibišku greičiu.
© Shutterstock

„Blakių dažnai į savo namus keliautojai parsiveža iš kitų šalių to net nesuprasdami. Nakvojant jau užkrėstuose viešbučiuose, poilsiavietėse blakės saugiai įsitaiso lagaminuose, tarp drabužių ir taip atvyksta į gyventojo namus. Blakių taip pat gali būti senuose balduose, čiužiniuose, drabužiuose, patalynėje ir net elektros prietaisuose“, – komentuoja kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“ biologas L. Grigaliūnas.

Net aukščiausios klasės viešbučiuose ir nakvynės namuose pasitaiko atvejų, kai klientai užsikrečia palatinėmis blakėmis: belieka išmesti visus drabužius, lagaminus ir imtis naikinimo darbų. Dėl blakių žymiai sumažėja viešbučių patrauklumas, o interneto erdvėje pasirodžius neigiamiems komentarams, poilsiautojai apskritai renkasi kitą nakvynės vietą. Mažas kenkėjas taip pat pridaro didelių finansinių nuostolių ir ilgam suteršia viešbučių įvaizdį.

Požymiai, kad susidūrėte su blakėmis

Pasak L. Grigaliūno, nustatyti, kad patalinės blakės apsigyveno namuose ar apgyvendinimo įstaigoje, yra gana sudėtinga. Įtarti, jog lovoje gyvena blakės, galima po sukandimų. Organizmo reakcijos gali būti įvairios: iššokęs gumbas, niežėjimas, skausmas, alergija.

Kaip rašoma spaudos pranešime, mažutis kraujasiurbis parazitas dieną paprastai slapstosi tarp lovos konstrukcijų, baldų plyšiuose, čiužinių klostėse, po tapetais, o naktį pagal žmoguas iškvėpiamą anglies dvideginį ir skleidžiamą šilumą susiranda auką ir siurbia kraują. Dažniausiai žmogus sukandamas jau antroje nakties pusėje.

Jei viešbutyje pastebėjote patalinių blakių

Kenkėjų kontrolės ekspertas pastebi, kad blakių užkrėstumo lygis ypač šokteli atostogų periodu ir žiemos švenčių laikotarpiu, kai lankomi draugai, giminės, vykstama atostogauti, iš svetur grįžtama namo.

Norint iš kelionių namo grįžti be „palydovų“, primenama atkreipti dėmesį, ar viešbutyje, kuriame apsistojote, ant čiužinio nematote kraujo ar juodų dėmelių. Jei visgi kyla įtarimų, kad kambaryje yra patalinių blakių, reikia informuoti administracijos darbuotojus, o savo daiktus atidžiai apžiūrėti, išvalyti ir, jeigu reikia, išplauti.

Kaip kovoti su blakėmis namuose?

Jei įtariate, kad jūsų namuose apsigyveno patalinės blakės, pirmiausia patikrinkite lovą. Čia jos aptinkamos dažniausiai, nes taip kenkėjai lengviausiai pasiekia žmones, kurių krauju minta.
Kol blakių kiekis nedidelis, pakaks visus drabužius, patalynę skalbti ne žemesnėje nei + 55̊C temperatūroje, gerai išsiurbti grindis, lovos rėmą, paviršius, lagaminus.

Žinoma, dulkių siurblio maišelius reikia išmesti. Lovas, čiužinius ir kitus baldus rekomenduojama išvalyti karštais garais. Vistik net ir esant nedieliam šių kenkėjų kiekui rekomenduotina kreiptis į specialistus. Dažnai prireikia ne vieno cheminio naikinimo, kad būtų pilnai išspręsta problema.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 patarimai, kaip itin paprastai atkimšti užsikimšusią kriauklę (2)

Virtuvės arba vonios kriauklę labiausiai kemša įvairios smulkios atliekos: maisto likučiai, plaukai, riebalai, kavos tirščiai, siūlai ir panašiai. Tad užsikimšusi kriauklė – problema, kurios buvo galima išvengti pakeitus įpročius ir į kriauklę nemetus atliekų. Tačiau jeigu taip nutiko ir kriauklė užsikimšo, pristatome kelis itin paprastus būdus, kaip ją atkimšti.

Kokia tikimybė, kad per šventes trūks nuotekų vamzdžiai arba užsikirs durų spyna?

Artėjant ypatingoms progoms ar didžiosioms metų šventėms dažnas visą savo laiką skiria artimiesiems ir dovanų paieškai. Tuo metu visai negalvojame apie galimus nemalonius netikėtumus namuose ir dėl jų atsirandančius nuostolius. Vis dėlto, kokia tikimybė, kad per Kūčias trūks nuotekų vamzdžiai, o ruošiant kalėdinius pietus ir laukiant svečių užsikirs durų spyna?

Renkamės naują būstą: dalinė ar visa apdaila – kas geriau?

Perkantiems būstą neretai tenka spręsti amžiną dilemą – pasirinkti būstą su daline apdaila ir vėliau ją atlikti pačiam ar samdyti meistrus, o gal įsikelti į plėtotojo įrengtą būstą. Lietuvoje, kitaip nei kaimyninėse šalyse, populiaresnė dalinė apdaila, tačiau šiemet parduodamų butų skaičius rodo, kad požiūris keičiasi. Pastebima, kad prieš įsigyjant būstą racionaliau įvertinama, kiek asmeninio laiko teks skirti apdailos darbams, ir tik tuomet priimamas lemiamas sprendimas.

Universali medžiaga – fanera: panaudojimo galimybės (1)

Fanera – nebrangi ir universali medžiaga, kurios panaudojimo galimybių yra iš tiesų nemažai. Kviečiame geriau susipažinti su šia medžiaga ir jos panaudojimo galimybėmis.

Židinys: į ką atsižvelgti renkantis (1)

Židinys – namų jaukumo simbolis, kuris gali tapti ypatinga interjero detale, skleidžiančia tiek grožį, tiek šilumą. Atėjus žiemai, nevienas iš mūsų ima galvoti apie tokį šiltą namų papildymą. Tad į ką būtinai reikia atsižvelgti renkantis židinį?

Kaip sukurti tylos ir ramybės oazę namuose?

Namų jaukumas – tai nėra gražūs niekučiai, veislinė katė ar naujausios mados baldai. Pirmiausia tai jausmas – pojūčių, išgyvenamų esant namuose, visuma. Jauku būna tada, kai yra šilta, švaru ir taip gera, jog po sunkios darbo dienos ar valandos praleistos automobilių spūstyje, peržengus namų slenkstį užplūsta ramybė. Būtent ramybės paieškos ir gena mus kruopščiai kurti namų atmosferą, o vienas pagrindinių jaukumo kriterijų – triukšmo kontrolė gyvenamoje aplinkoje.

Sienų dažymas: svarbiausi darbo įrankiai

Sienų dažymas – apdailos darbas, kurį dažnai nusprendžiame atlikti patys, be jokios papildomos specialistų pagalbos. Nors šis darbas iš pirmo žvilgsnio atrodo lengvas, be gerų įrankių kokybiškai jo atlikti nepavyks. Tad kokie yra patys svarbiausi sienų dažymui skirti įrankiai?

Kenkėjai, kurie keliauja „zuikiu“

Prieš penkiolika metų JAV tik 25 proc. kenkėjų naikinimo specialistų išskyrė blakes kaip dažniausiai pasitaikančius kenkėjus, o 2015 m. atlikta apklausa parodė, kad jau 99,6 proc. kenkėjų naikinimo specialistų susidurdavo su patalinėmis blakėmis. Nustatyta, kad viešbučiai ir moteliai – vietos, kuriose bene labiausiai paplitusios patalinės blakės. Vis didėjant keliautojų srautams, patalinės blakės po pasaulį plinta žaibišku greičiu.

Vinilinės grindys: lietuviai dvejoja, o amerikiečiai ir Vakarų europiečiai graibsto (3)

Atrodo, kad Vakarų Europoje interjero dizaineriai, architektai ir namus įsirengiantys žmonės pamišo dėl vinilinių grindų. Amerikoje įsikūrusios gamyklos „USFloors“ vadovė Carly Notcha atskleidžia, kad vinilinių grindų gamybos technologijos sparčiai tobulėja, o pardavimų apimtys – auga. Taikant inovacijas sukurti grindų paviršiai turi net antibakterinių savybių, apsaugančių paviršius nuo dėmių ir kvapus sukeliančių bakterijų. Ar šių grindų šilumos laidumo savybes, universalumą ir ypač nesudėtingą priežiūrą įvertins lietuviai?

5 grindų dangos, kurios tinka virtuvės zonai

Virtuvė – namų erdvė, kuri išsiskiria savitomis sąlygomis, čia: padidėjusi drėgmė, didelė trintis, dažni išsipylimai ir jų paliekamos dėmės. Tad renkantis grindų dangą šiam kambariui, reikia gerai pagalvoti, juk norime gražių, bet kartu tvirtų ir atsparių grindų. Pristatome 5 grindų dangos rūšis, kuriomis tinka kloti virtuvės grindis.