Kenkėjai, kurie keliauja „zuikiu“

Prieš penkiolika metų JAV tik 25 proc. kenkėjų naikinimo specialistų išskyrė blakes kaip dažniausiai pasitaikančius kenkėjus, o 2015 m. atlikta apklausa parodė, kad jau 99,6 proc. kenkėjų naikinimo specialistų susidurdavo su patalinėmis blakėmis. Nustatyta, kad viešbučiai ir moteliai – vietos, kuriose bene labiausiai paplitusios patalinės blakės. Vis didėjant keliautojų srautams, patalinės blakės po pasaulį plinta žaibišku greičiu.
© Shutterstock

„Blakių dažnai į savo namus keliautojai parsiveža iš kitų šalių to net nesuprasdami. Nakvojant jau užkrėstuose viešbučiuose, poilsiavietėse blakės saugiai įsitaiso lagaminuose, tarp drabužių ir taip atvyksta į gyventojo namus. Blakių taip pat gali būti senuose balduose, čiužiniuose, drabužiuose, patalynėje ir net elektros prietaisuose“, – komentuoja kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“ biologas L. Grigaliūnas.

Net aukščiausios klasės viešbučiuose ir nakvynės namuose pasitaiko atvejų, kai klientai užsikrečia palatinėmis blakėmis: belieka išmesti visus drabužius, lagaminus ir imtis naikinimo darbų. Dėl blakių žymiai sumažėja viešbučių patrauklumas, o interneto erdvėje pasirodžius neigiamiems komentarams, poilsiautojai apskritai renkasi kitą nakvynės vietą. Mažas kenkėjas taip pat pridaro didelių finansinių nuostolių ir ilgam suteršia viešbučių įvaizdį.

Požymiai, kad susidūrėte su blakėmis

Pasak L. Grigaliūno, nustatyti, kad patalinės blakės apsigyveno namuose ar apgyvendinimo įstaigoje, yra gana sudėtinga. Įtarti, jog lovoje gyvena blakės, galima po sukandimų. Organizmo reakcijos gali būti įvairios: iššokęs gumbas, niežėjimas, skausmas, alergija.

Kaip rašoma spaudos pranešime, mažutis kraujasiurbis parazitas dieną paprastai slapstosi tarp lovos konstrukcijų, baldų plyšiuose, čiužinių klostėse, po tapetais, o naktį pagal žmoguas iškvėpiamą anglies dvideginį ir skleidžiamą šilumą susiranda auką ir siurbia kraują. Dažniausiai žmogus sukandamas jau antroje nakties pusėje.

Jei viešbutyje pastebėjote patalinių blakių

Kenkėjų kontrolės ekspertas pastebi, kad blakių užkrėstumo lygis ypač šokteli atostogų periodu ir žiemos švenčių laikotarpiu, kai lankomi draugai, giminės, vykstama atostogauti, iš svetur grįžtama namo.

Norint iš kelionių namo grįžti be „palydovų“, primenama atkreipti dėmesį, ar viešbutyje, kuriame apsistojote, ant čiužinio nematote kraujo ar juodų dėmelių. Jei visgi kyla įtarimų, kad kambaryje yra patalinių blakių, reikia informuoti administracijos darbuotojus, o savo daiktus atidžiai apžiūrėti, išvalyti ir, jeigu reikia, išplauti.

Kaip kovoti su blakėmis namuose?

Jei įtariate, kad jūsų namuose apsigyveno patalinės blakės, pirmiausia patikrinkite lovą. Čia jos aptinkamos dažniausiai, nes taip kenkėjai lengviausiai pasiekia žmones, kurių krauju minta.
Kol blakių kiekis nedidelis, pakaks visus drabužius, patalynę skalbti ne žemesnėje nei + 55̊C temperatūroje, gerai išsiurbti grindis, lovos rėmą, paviršius, lagaminus.

Žinoma, dulkių siurblio maišelius reikia išmesti. Lovas, čiužinius ir kitus baldus rekomenduojama išvalyti karštais garais. Vistik net ir esant nedieliam šių kenkėjų kiekui rekomenduotina kreiptis į specialistus. Dažnai prireikia ne vieno cheminio naikinimo, kad būtų pilnai išspręsta problema.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?