Kenkėjai, kurie keliauja „zuikiu“

Prieš penkiolika metų JAV tik 25 proc. kenkėjų naikinimo specialistų išskyrė blakes kaip dažniausiai pasitaikančius kenkėjus, o 2015 m. atlikta apklausa parodė, kad jau 99,6 proc. kenkėjų naikinimo specialistų susidurdavo su patalinėmis blakėmis. Nustatyta, kad viešbučiai ir moteliai – vietos, kuriose bene labiausiai paplitusios patalinės blakės. Vis didėjant keliautojų srautams, patalinės blakės po pasaulį plinta žaibišku greičiu.
© Shutterstock

„Blakių dažnai į savo namus keliautojai parsiveža iš kitų šalių to net nesuprasdami. Nakvojant jau užkrėstuose viešbučiuose, poilsiavietėse blakės saugiai įsitaiso lagaminuose, tarp drabužių ir taip atvyksta į gyventojo namus. Blakių taip pat gali būti senuose balduose, čiužiniuose, drabužiuose, patalynėje ir net elektros prietaisuose“, – komentuoja kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“ biologas L. Grigaliūnas.

Net aukščiausios klasės viešbučiuose ir nakvynės namuose pasitaiko atvejų, kai klientai užsikrečia palatinėmis blakėmis: belieka išmesti visus drabužius, lagaminus ir imtis naikinimo darbų. Dėl blakių žymiai sumažėja viešbučių patrauklumas, o interneto erdvėje pasirodžius neigiamiems komentarams, poilsiautojai apskritai renkasi kitą nakvynės vietą. Mažas kenkėjas taip pat pridaro didelių finansinių nuostolių ir ilgam suteršia viešbučių įvaizdį.

Požymiai, kad susidūrėte su blakėmis

Pasak L. Grigaliūno, nustatyti, kad patalinės blakės apsigyveno namuose ar apgyvendinimo įstaigoje, yra gana sudėtinga. Įtarti, jog lovoje gyvena blakės, galima po sukandimų. Organizmo reakcijos gali būti įvairios: iššokęs gumbas, niežėjimas, skausmas, alergija.

Kaip rašoma spaudos pranešime, mažutis kraujasiurbis parazitas dieną paprastai slapstosi tarp lovos konstrukcijų, baldų plyšiuose, čiužinių klostėse, po tapetais, o naktį pagal žmoguas iškvėpiamą anglies dvideginį ir skleidžiamą šilumą susiranda auką ir siurbia kraują. Dažniausiai žmogus sukandamas jau antroje nakties pusėje.

Jei viešbutyje pastebėjote patalinių blakių

Kenkėjų kontrolės ekspertas pastebi, kad blakių užkrėstumo lygis ypač šokteli atostogų periodu ir žiemos švenčių laikotarpiu, kai lankomi draugai, giminės, vykstama atostogauti, iš svetur grįžtama namo.

Norint iš kelionių namo grįžti be „palydovų“, primenama atkreipti dėmesį, ar viešbutyje, kuriame apsistojote, ant čiužinio nematote kraujo ar juodų dėmelių. Jei visgi kyla įtarimų, kad kambaryje yra patalinių blakių, reikia informuoti administracijos darbuotojus, o savo daiktus atidžiai apžiūrėti, išvalyti ir, jeigu reikia, išplauti.

Kaip kovoti su blakėmis namuose?

Jei įtariate, kad jūsų namuose apsigyveno patalinės blakės, pirmiausia patikrinkite lovą. Čia jos aptinkamos dažniausiai, nes taip kenkėjai lengviausiai pasiekia žmones, kurių krauju minta.
Kol blakių kiekis nedidelis, pakaks visus drabužius, patalynę skalbti ne žemesnėje nei + 55̊C temperatūroje, gerai išsiurbti grindis, lovos rėmą, paviršius, lagaminus.

Žinoma, dulkių siurblio maišelius reikia išmesti. Lovas, čiužinius ir kitus baldus rekomenduojama išvalyti karštais garais. Vistik net ir esant nedieliam šių kenkėjų kiekui rekomenduotina kreiptis į specialistus. Dažnai prireikia ne vieno cheminio naikinimo, kad būtų pilnai išspręsta problema.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.