Kas yra medienos judėjimas?

 (3)
Mediena pasižymi daugeliu puikių savybių, todėl yra naudinga medžiaga daugelyje gamybos sričių – ypatingai baldų gamyboje. Tačiau, nepaisant grožio, ilgaamžiškumo ir praktiškumo, ji taip pat turi ir keletą trūkumų. Vienas iš didžiausių medienos trūkumų – medienos “judėjimas”. Taip vadinamas procesas, kai mediena džiūdama susitraukia, o vėl sudrėkusi brinksta – plečiasi. Dėl šios savybės gali atsirasti gaminyje įvairių defektų - plyšių ar iškilimų.
Kas yra medienos judėjimas?
© Shutterstock nuotr.

Žiūrint mikroskopu, medienos struktūra panaši į mažyčių lygiagrečių vamzdelių būrį. Šiais “koridoriais“ perduodamos maistinės medžiagos, kol medis auga. Nupjauto medžio “vamzdeliai“ plečiasi ar susitraukia priklausomai nuo temperatūros ir kitų išorės veiksnių.

Mediena traukiasi ar plečiasi viena pagrindine kryptimi, kiti pokyčiai yra visiškai nežymūs ir dažniausiai jokios įtakos gaminiui neturi.

Plėtimosi ir susitraukimo amplitudė priklauso nuo kiekvieno medžio rūšies, netgi nuo atskirų lentų formato, jų pakrovimo būdo. Taip pat ir nuo medienos nupjovimo laiko - seniau supjauta mediena yra mažiau paslanki, negu šviežiai supjauta.

Patyrę medkirčiai sako, jog lentos vidutiniškai gali kisti apie 1 mm dvidešimčiai centimetrų, o kartais netgi ir daugiau.

Mažesnių gabaritų gaminyje šis medienos judėjimas dažnai būna ne toks reikšmingas, tačiau didesniuose gaminiuose tai gali turėti didžiulę reikšmę. Jei sujungiami dideli paviršiai, turi būti atsižvelgiama į šią medienos savybę – kitaip gaminys gali įlūžti, sulinkti, susilpnėti ar išvis sugriūti.

Medienos apdirbimo pramonėje yra išvystytos įvairios technologijos, mažinančios šią problemą – naudojamos tam tikros jungtys, gręžiamos tam tikro formato skylės, tvirtinamos specialios sąvaržos, sujungiančios didelio formato plokštes ar lentas.

Paminėtina, jog ši medienos savybė kisti nėra svarbi kalbant apie antrinius gaminius - pavyzdžiui, medžio dulkių plokštes, nes jose yra panaudota tiek klijų, jog pačios medienos savybė trauktis ar plėstis jau nebeturi reikšmės.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.