Kas yra medienos judėjimas?

 (3)
Mediena pasižymi daugeliu puikių savybių, todėl yra naudinga medžiaga daugelyje gamybos sričių – ypatingai baldų gamyboje. Tačiau, nepaisant grožio, ilgaamžiškumo ir praktiškumo, ji taip pat turi ir keletą trūkumų. Vienas iš didžiausių medienos trūkumų – medienos “judėjimas”. Taip vadinamas procesas, kai mediena džiūdama susitraukia, o vėl sudrėkusi brinksta – plečiasi. Dėl šios savybės gali atsirasti gaminyje įvairių defektų - plyšių ar iškilimų.
Kas yra medienos judėjimas?
© Shutterstock nuotr.

Žiūrint mikroskopu, medienos struktūra panaši į mažyčių lygiagrečių vamzdelių būrį. Šiais “koridoriais“ perduodamos maistinės medžiagos, kol medis auga. Nupjauto medžio “vamzdeliai“ plečiasi ar susitraukia priklausomai nuo temperatūros ir kitų išorės veiksnių.

Mediena traukiasi ar plečiasi viena pagrindine kryptimi, kiti pokyčiai yra visiškai nežymūs ir dažniausiai jokios įtakos gaminiui neturi.

Plėtimosi ir susitraukimo amplitudė priklauso nuo kiekvieno medžio rūšies, netgi nuo atskirų lentų formato, jų pakrovimo būdo. Taip pat ir nuo medienos nupjovimo laiko - seniau supjauta mediena yra mažiau paslanki, negu šviežiai supjauta.

Patyrę medkirčiai sako, jog lentos vidutiniškai gali kisti apie 1 mm dvidešimčiai centimetrų, o kartais netgi ir daugiau.

Mažesnių gabaritų gaminyje šis medienos judėjimas dažnai būna ne toks reikšmingas, tačiau didesniuose gaminiuose tai gali turėti didžiulę reikšmę. Jei sujungiami dideli paviršiai, turi būti atsižvelgiama į šią medienos savybę – kitaip gaminys gali įlūžti, sulinkti, susilpnėti ar išvis sugriūti.

Medienos apdirbimo pramonėje yra išvystytos įvairios technologijos, mažinančios šią problemą – naudojamos tam tikros jungtys, gręžiamos tam tikro formato skylės, tvirtinamos specialios sąvaržos, sujungiančios didelio formato plokštes ar lentas.

Paminėtina, jog ši medienos savybė kisti nėra svarbi kalbant apie antrinius gaminius - pavyzdžiui, medžio dulkių plokštes, nes jose yra panaudota tiek klijų, jog pačios medienos savybė trauktis ar plėstis jau nebeturi reikšmės.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.