Kaip užkirsti kelią kondensacijai

Kondensacija gali būti tiek naujų, tiek senų namų problema, tačiau kas ją sukelia ir kokių priemonių vertėtų imtis norint jos atsikratyti?
Kaip užkirsti kelią kondensacijai
© Shutterstock nuotr.

Kas yra kondensacija ?

Oro drėgmę lemia temperatūra – šiltas oras turi daugiau drėgmės nei šaltas. Kondensacija susiformuoja, kai šiltas oras maišosi su šaltu oru arba paviršiumi, taip šiltas oras nebeišgali išlaikyti to paties kiekio drėgmės ir perduoda ją į vėsesnę terpę. Vandens garus išskiria kasdieniai reiškiniai, tokie kaip šildymas, maisto ruošimas, drabužių džiovinimas ar net kvėpavimas. Ore drėgmė gali būti tik garų pavidalu, nepriklausomai nuo temperatūros. Kai ore yra per daug drėgmės, tuomet vėstantys garai virsta vandeniu - kondensuojasi. Tokia temperatūra, yra vadinama rasos tašku. 

Santykinis oro drėgnis šiame taške yra 100%. Paprastai namų santykinis oro drėgnis yra 50-70%. Problema atsiranda tada, kai struktūriniai pastato defektai sukelia per didelį drėgmės kiekį; jei senesni namai neturi drėgmei atsparaus sluoksnio arba namuose yra įrengta netinkama ventiliacijos sistema.

Senesnės statybos namai dažniausiai neturi drėgmei atsparaus sluoksnio, o tai reiškia, kad drėgmė iš dirvos kyla į pirmojo aukšto kambarius, tuo tarpu kiti namai kenčia nuo pažeisto drėgmei atsparaus sluoksnio ar sugadintų stoglatakių.

Yra keletas skirtingų būdų kondensacijai susidaryti. Vienas būdas, kai drėgmės pertekęs oras ir paviršius liečiasi esant rasos taškui ar žemiau jo. Tai pasireiškia ant išorinių pastato sienų, langų ar ant apatinės stogo dalies. Taip pat kondensacija susidaro, kai šiltas, drėgmės prisotintas oras patenka į namus, kuriuose vyrauja šalta temperatūra. Tai dažniausiai nutinka žiemą, kai nuo Atlanto vandenyno atkeliauja šiltasis frontas. Ši kondensacijos rūšis įprasta neapgyvendintuose namuose.

Drėgmės kondensacija taip pat gali įvykti, kai šiltas, drėgmės prisotintas oras pasklinda po garams pralaidžias medžiagas, tokias kaip pluoštinė izoliacija. Jei ši medžiaga yra šilta iš vienos pusės ir šalta iš kitos, tuomet drėgmės lygis kils. Tai yra ypač didelė problema stipriai apšiltintuose bei kondicionuotuose namuose. 

Ką reikėtų daryti:

Yra trys pagrindiniai būdai šiai problemai spręsti, atsižvelgiant į tris faktorius – drėgmę, ventiliaciją bei apšiltinimą.

1. Kontroliuokite drėgmę savo namuose, vonioje bei virtuvėje įrengdami ištraukimo ventiliatorius. Kol prietaisai veikia, patartina uždaryti visas duris, vedančias į tas patalpas.

2. Užtikrinkite tinkamą ventiliaciją. Tam puikiai tinka vėdinimo angos languose, sudėtingesnis variantas būtų šilumos regeneracijos vėdinimo sistemos. Tokios sistemos išleidžia tvankų bei drėgną orą iš jūsų namų, tuo pat metu per skirtingas groteles įleisdamos vidun šviežią orą, kuris dar yra pašildomas šilumokaityje. Taip pat galite įsigyti centrinę siurbimo sistemą.

3. Tinkamai apšiltinkite vidines namo sienas, kad šios būtų aukščiau rasos taško temperatūros.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.