Kaip užkirsti kelią kondensacijai

Kondensacija gali būti tiek naujų, tiek senų namų problema, tačiau kas ją sukelia ir kokių priemonių vertėtų imtis norint jos atsikratyti?
Kaip užkirsti kelią kondensacijai
© Shutterstock nuotr.

Kas yra kondensacija ?

Oro drėgmę lemia temperatūra – šiltas oras turi daugiau drėgmės nei šaltas. Kondensacija susiformuoja, kai šiltas oras maišosi su šaltu oru arba paviršiumi, taip šiltas oras nebeišgali išlaikyti to paties kiekio drėgmės ir perduoda ją į vėsesnę terpę. Vandens garus išskiria kasdieniai reiškiniai, tokie kaip šildymas, maisto ruošimas, drabužių džiovinimas ar net kvėpavimas. Ore drėgmė gali būti tik garų pavidalu, nepriklausomai nuo temperatūros. Kai ore yra per daug drėgmės, tuomet vėstantys garai virsta vandeniu - kondensuojasi. Tokia temperatūra, yra vadinama rasos tašku. 

Santykinis oro drėgnis šiame taške yra 100%. Paprastai namų santykinis oro drėgnis yra 50-70%. Problema atsiranda tada, kai struktūriniai pastato defektai sukelia per didelį drėgmės kiekį; jei senesni namai neturi drėgmei atsparaus sluoksnio arba namuose yra įrengta netinkama ventiliacijos sistema.

Senesnės statybos namai dažniausiai neturi drėgmei atsparaus sluoksnio, o tai reiškia, kad drėgmė iš dirvos kyla į pirmojo aukšto kambarius, tuo tarpu kiti namai kenčia nuo pažeisto drėgmei atsparaus sluoksnio ar sugadintų stoglatakių.

Yra keletas skirtingų būdų kondensacijai susidaryti. Vienas būdas, kai drėgmės pertekęs oras ir paviršius liečiasi esant rasos taškui ar žemiau jo. Tai pasireiškia ant išorinių pastato sienų, langų ar ant apatinės stogo dalies. Taip pat kondensacija susidaro, kai šiltas, drėgmės prisotintas oras patenka į namus, kuriuose vyrauja šalta temperatūra. Tai dažniausiai nutinka žiemą, kai nuo Atlanto vandenyno atkeliauja šiltasis frontas. Ši kondensacijos rūšis įprasta neapgyvendintuose namuose.

Drėgmės kondensacija taip pat gali įvykti, kai šiltas, drėgmės prisotintas oras pasklinda po garams pralaidžias medžiagas, tokias kaip pluoštinė izoliacija. Jei ši medžiaga yra šilta iš vienos pusės ir šalta iš kitos, tuomet drėgmės lygis kils. Tai yra ypač didelė problema stipriai apšiltintuose bei kondicionuotuose namuose. 

Ką reikėtų daryti:

Yra trys pagrindiniai būdai šiai problemai spręsti, atsižvelgiant į tris faktorius – drėgmę, ventiliaciją bei apšiltinimą.

1. Kontroliuokite drėgmę savo namuose, vonioje bei virtuvėje įrengdami ištraukimo ventiliatorius. Kol prietaisai veikia, patartina uždaryti visas duris, vedančias į tas patalpas.

2. Užtikrinkite tinkamą ventiliaciją. Tam puikiai tinka vėdinimo angos languose, sudėtingesnis variantas būtų šilumos regeneracijos vėdinimo sistemos. Tokios sistemos išleidžia tvankų bei drėgną orą iš jūsų namų, tuo pat metu per skirtingas groteles įleisdamos vidun šviežią orą, kuris dar yra pašildomas šilumokaityje. Taip pat galite įsigyti centrinę siurbimo sistemą.

3. Tinkamai apšiltinkite vidines namo sienas, kad šios būtų aukščiau rasos taško temperatūros.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?