Kaip sutaupyti elektros energijos tamsiuoju metų laiku?

 (20)
Lietuvių liaudis yra prigalvojusi įvairių liaudiškų metodų, leidžiančių taupyti elektros energiją. Vieni jų – pagrįsti ir veikiantys, kiti – mitai, kurie priverčia sukti galvą, prisiminti taupymo taisykles, tačiau nepadeda sutaupyti. Be to, daugelis elektros energijos taupymo metodų taikytini visus metus. Kokie metodai patys efektyviausi tamsiuoju metų laiku?
Kaip sutaupyti elektros energijos tamsiuoju metų laiku?
© Shutterstock nuotr.

Kalba apie nedideles sumas

Visgi rasti išbandytų, plačiai naudojamų ir efektyvių elektros energijos taupymo sistemų – sudėtinga. Elektros energijos taupymo sprendimus verslui siūlančios bendrovės „Energita“ vadovas Gintautas Balčiūnas teigia, kad kai kuriuos sprendimus gali pritaikyti ir individualių namų savininkai, tačiau reikšmingų sumų sutaupyti greičiausiai nepavyks. „Remiantis klientų patirtimi matome, kad judesio daviklių, nuo kurių šviesa užsidega arba automatiškai užgesta, įrengimas padeda sutaupyti nemažai lėšų. Tačiau apvalesnės sumos skaičiuojamos, kai teritorija ar pastatas yra didelio ploto. Judesio daviklius galima įrengti ir individualaus namo kieme, tačiau vargu ar tai padės sutaupyti ženklias sumas“, - teigia G. Balčiūnas.

Lygiai taip pat judesio daviklius galima įrengti ir vaikų kambariuose, nes mažieji tai įbėga, tai išbėga nesivargindami dėl šviesos kontrolės. Tačiau sprendimas, tikėtina, greitai neatsipirks, o ir atsipirkus – daug sutaupyti nesitikėkite. „Norintiems taupyti elektros energiją įdedant dar mažiau pastangų, šiais laikais paprasta – nuėjus į elektros prekių parduotuvę galima įsigyti laiko reles (laikmačius), kurias nustačius reikalingu grafiku, buitinės technikos patiems išjunginėti nereikės. Besišildantiems elektra jau seniai padeda temperatūros reguliatoriai, kuriais nustatoma, kokiomis valandomis ir kokia temperatūra turi būti jūsų namuose. Visgi didžiausias ir svarbiausias pokytis bei „technologija“ – tai naujų atsakingų įpročių išsiugdymas. Nuo to verta ir pradėti“, - teigia bendrovės LESTO Korporatyvinės komunikacijos skyriaus vadovė Lina Rimkutė-Žičkė.

Liaudis žaidžia lemputėmis

Populiariausi liaudiški elektros taupymo būdai, kurie padėtų sutaupyti elektros energijos tamsiuoju paros metu, susiję su apšvietimu. Skaičiuojama, kad išlaidos apšvietimui sudaro penktadalį visos sunaudojamos elektros.

Pirmiausia, pasikeitus lemputes į taupiąsias, remiantis įvairiais skaičiavimais, galima sutaupyti iki penktadalio elektros energijos. Kur šviesa jungiama trumpam ir dažnai (tualeto patalpa, koridoriai) – verta naudoti LED lemputes, jos atsparios dažnam įjungimui. Tačiau net ir įsigiję taupias elektros lemputes išeidami iš patalpos turėtumėte jas išjungti. Skaičiavimai rodo, kad viena laiku neišjungta elektros lemputė sunaudoja elektros energijos už beveik 10 eurų.

Negana to, elektros lemputes ir šviestuvus reikėtų nuolat prižiūrėti. Patartina nuo elektros lempučių ir šviestuvų gaubtų nuolat nuvalyti dulkes. Taip esą pavyks sutaupyti daugiau elektros energijos. Taip pat – jei apšvietimo sistema leidžia nedekite visų šviestuvo lempučių, jei tuo metu pakanka ir blausesnės šviesos.

Be to, apie elektros energijos taupymą prasminga pagalvoti ir atliekant būsto remontą. Architektai pataria, sukurti skirtingo apšvietimo zonas. Pavyzdžiui, skaitymo ar darbo zona turėtų būti apšviesta ryškiau, o televizorių žiūrėti galima ir prieblandoje. Maža to, ryškesnis interjeras reikalaus mažiau apšvietimo.

Tamsiuoju metu laiku dažnai apšvietimą įjungiame dar tamsų rytą. Visgi saulė kažkada pakyla – nepraleiskite to meto ir bent keletui valandų atitraukite užuolaidas, langų roletus ir išjunkite dirbtinį apšvietimą.

Stebėkite šildytuvus

Šaltuoju metų laiku dalis butų ir namų savininkų iš sandėliukų išsitraukia elektrinius šildytuvus. Šildytuvai leidžia reguliuoti karščio intensyvumą ir trukmę, todėl šias funkcijas reikia išnaudoti atsakingai – nebūtina kambaryje užsikurti pirties. Jei šildytuvas senesnis ir tokių funkcijų neturi, ko gero, investicija į naują šildytuvą būtų praktiškas sprendimas.

Didelė klaida, kurią daro šeimininkai – palieka šildytuvą įjungtą ir nakčiai. Naktį, miegant, žmogui nereikalinga tokia šiluma, kokios organizmas reikalauja dienos metu, todėl patartina šildytuvą arba visiškai išjungti arba gerokai sumažinti temperatūrą.

Elektrinio šildytuvo taip pat neprireiks, jei namuose bus šilta. Tai užtikrinti turėtų padėti standartiniai veiksmai padidinantys pastato energetinį naudingumą: pasikeisti „kiaurus“ langus bei duris, apsišiltinti sieną (gyvenantys daugiabutyje, tai gali padaryti iš vidaus) ir stogą.
Kiti sprendimai, kurie aktualūs ne tik žiemą, bet ir vasarą tik padės sutaupyti daugiau elektros energijos ir gauti mažesnes sąskaitas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.