Kaip sutaupyti elektros energijos tamsiuoju metų laiku?

 (20)
Lietuvių liaudis yra prigalvojusi įvairių liaudiškų metodų, leidžiančių taupyti elektros energiją. Vieni jų – pagrįsti ir veikiantys, kiti – mitai, kurie priverčia sukti galvą, prisiminti taupymo taisykles, tačiau nepadeda sutaupyti. Be to, daugelis elektros energijos taupymo metodų taikytini visus metus. Kokie metodai patys efektyviausi tamsiuoju metų laiku?
Kaip sutaupyti elektros energijos tamsiuoju metų laiku?
© Shutterstock nuotr.

Kalba apie nedideles sumas

Visgi rasti išbandytų, plačiai naudojamų ir efektyvių elektros energijos taupymo sistemų – sudėtinga. Elektros energijos taupymo sprendimus verslui siūlančios bendrovės „Energita“ vadovas Gintautas Balčiūnas teigia, kad kai kuriuos sprendimus gali pritaikyti ir individualių namų savininkai, tačiau reikšmingų sumų sutaupyti greičiausiai nepavyks. „Remiantis klientų patirtimi matome, kad judesio daviklių, nuo kurių šviesa užsidega arba automatiškai užgesta, įrengimas padeda sutaupyti nemažai lėšų. Tačiau apvalesnės sumos skaičiuojamos, kai teritorija ar pastatas yra didelio ploto. Judesio daviklius galima įrengti ir individualaus namo kieme, tačiau vargu ar tai padės sutaupyti ženklias sumas“, - teigia G. Balčiūnas.

Lygiai taip pat judesio daviklius galima įrengti ir vaikų kambariuose, nes mažieji tai įbėga, tai išbėga nesivargindami dėl šviesos kontrolės. Tačiau sprendimas, tikėtina, greitai neatsipirks, o ir atsipirkus – daug sutaupyti nesitikėkite. „Norintiems taupyti elektros energiją įdedant dar mažiau pastangų, šiais laikais paprasta – nuėjus į elektros prekių parduotuvę galima įsigyti laiko reles (laikmačius), kurias nustačius reikalingu grafiku, buitinės technikos patiems išjunginėti nereikės. Besišildantiems elektra jau seniai padeda temperatūros reguliatoriai, kuriais nustatoma, kokiomis valandomis ir kokia temperatūra turi būti jūsų namuose. Visgi didžiausias ir svarbiausias pokytis bei „technologija“ – tai naujų atsakingų įpročių išsiugdymas. Nuo to verta ir pradėti“, - teigia bendrovės LESTO Korporatyvinės komunikacijos skyriaus vadovė Lina Rimkutė-Žičkė.

Liaudis žaidžia lemputėmis

Populiariausi liaudiški elektros taupymo būdai, kurie padėtų sutaupyti elektros energijos tamsiuoju paros metu, susiję su apšvietimu. Skaičiuojama, kad išlaidos apšvietimui sudaro penktadalį visos sunaudojamos elektros.

Pirmiausia, pasikeitus lemputes į taupiąsias, remiantis įvairiais skaičiavimais, galima sutaupyti iki penktadalio elektros energijos. Kur šviesa jungiama trumpam ir dažnai (tualeto patalpa, koridoriai) – verta naudoti LED lemputes, jos atsparios dažnam įjungimui. Tačiau net ir įsigiję taupias elektros lemputes išeidami iš patalpos turėtumėte jas išjungti. Skaičiavimai rodo, kad viena laiku neišjungta elektros lemputė sunaudoja elektros energijos už beveik 10 eurų.

Negana to, elektros lemputes ir šviestuvus reikėtų nuolat prižiūrėti. Patartina nuo elektros lempučių ir šviestuvų gaubtų nuolat nuvalyti dulkes. Taip esą pavyks sutaupyti daugiau elektros energijos. Taip pat – jei apšvietimo sistema leidžia nedekite visų šviestuvo lempučių, jei tuo metu pakanka ir blausesnės šviesos.

Be to, apie elektros energijos taupymą prasminga pagalvoti ir atliekant būsto remontą. Architektai pataria, sukurti skirtingo apšvietimo zonas. Pavyzdžiui, skaitymo ar darbo zona turėtų būti apšviesta ryškiau, o televizorių žiūrėti galima ir prieblandoje. Maža to, ryškesnis interjeras reikalaus mažiau apšvietimo.

Tamsiuoju metu laiku dažnai apšvietimą įjungiame dar tamsų rytą. Visgi saulė kažkada pakyla – nepraleiskite to meto ir bent keletui valandų atitraukite užuolaidas, langų roletus ir išjunkite dirbtinį apšvietimą.

Stebėkite šildytuvus

Šaltuoju metų laiku dalis butų ir namų savininkų iš sandėliukų išsitraukia elektrinius šildytuvus. Šildytuvai leidžia reguliuoti karščio intensyvumą ir trukmę, todėl šias funkcijas reikia išnaudoti atsakingai – nebūtina kambaryje užsikurti pirties. Jei šildytuvas senesnis ir tokių funkcijų neturi, ko gero, investicija į naują šildytuvą būtų praktiškas sprendimas.

Didelė klaida, kurią daro šeimininkai – palieka šildytuvą įjungtą ir nakčiai. Naktį, miegant, žmogui nereikalinga tokia šiluma, kokios organizmas reikalauja dienos metu, todėl patartina šildytuvą arba visiškai išjungti arba gerokai sumažinti temperatūrą.

Elektrinio šildytuvo taip pat neprireiks, jei namuose bus šilta. Tai užtikrinti turėtų padėti standartiniai veiksmai padidinantys pastato energetinį naudingumą: pasikeisti „kiaurus“ langus bei duris, apsišiltinti sieną (gyvenantys daugiabutyje, tai gali padaryti iš vidaus) ir stogą.
Kiti sprendimai, kurie aktualūs ne tik žiemą, bet ir vasarą tik padės sutaupyti daugiau elektros energijos ir gauti mažesnes sąskaitas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks šių keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.