Kaip šąlant orams pasirūpinti vamzdžiais?

Žiemos pradžia primena ne tik apie artėjančias gražiausias metų šventes, bet ir apie šalčius, kurie ne vienam gyventojui reiškia užšalusius vamzdžius bei nemalonumus dėl sutrikusio vandens tiekimo. Apie tai, kodėl svarbu tinkamai įrengti ir apšiltinti vamzdynus bei patalpas, kuriose jie nutiesti, pasakoja „Vilniaus vandenys“ gamybos direktorius Vytautas Kisielis bei UAB „Vilterma“ direktorius Arvydas Klimantavičius.
Kaip šąlant orams pasirūpinti vamzdžiais?
© Shutterstock nuotr.

Kokios problemos, susijusios su vandentiekiu, gyventojus užklumpa žiemą?

Paspaudus šaltukui, tiek daugiabučių, tiek privačių namų gyventojai dažnai skundžiasi užšalusiais vandentiekio vamzdžiais. Taip nutinka tuomet, kai patalpose, kuriose yra vandentiekio vamzdžiai, uždaromoji armatūra bei apskaitos mazgai, temperatūra nukrenta žemiau +5 ºC. Taip pat gali užšalti gali lauke esantys privatūs vandens tinklai, jeigu jų vamzdžiai pakloti per mažame gylyje.

Kas nutinka užšalus vandentiekio vamzdžiams?

Užšalęs plieninis arba ketaus vamzdis gali sprogti – tuomet patiriama nemažai nuostolių dėl užlietų patalpų, būtina keisti vamzdyną, o tai užtrunka gana ilgai. Iš kitų medžiagų pagaminti vamzdžiai užšalę sprogsta rečiau, tačiau gyventojai vis vien lieka be vandens tol, kol patys neatšildo vamzdžių. O priklausomai nuo to, kur vamzdžiai yra nutiesti, prie jų prieiti ir juos atšildyti gali būti sudėtinga. Todėl paprasčiausias būdas spręsti užšalančių vamzdžių problemą – tiesiog neleisti jai atsirasti. Taigi gali nutrūkti vandens tiekimas, vamzdžiai gali ne tik sprogti, bet ir tiesiog sutrūkinėti, kas gali tapti problemų pagrindu ateityje.

Ką daryti, kad vamzdžiai neužšaltų?

Dažniausiai vanduo užšąla būtent vartotojo eksploatuojame vamzdyne. Todėl prieš žiemą gyventojai turėtų atidžiai apžiūrėti patalpas, kuriose yra vandentiekio įrengimai ir vamzdynai – ar nėra išdaužtų langų, plyšių sienose ar blogai užsidarančių durų. Taip pat būtina šilumą sulaikančiomis medžiagomis papildomai apšiltinti nešildomose patalpose esančius vandentiekio vamzdžius.

Labai svarbu, kad patys gyventojai į problemą pažvelgtų atsakingai ir suvoktų, kad vandens tiekimas jų namuose didele dalimi priklauso nuo pačių atidumo. Juk vien palikus atviras laiptinės duris, prie kurių yra vandentiekio vamzdis, žiemos metu jis staigiai užšals.

Taip pat reikia atsižvelgti, kokiame gylyje jie įrengti, ar tai yra ne mažiau 1,7 metro. Yra keletas apšiltinimo būdų, tačiau ar juos atlikti, koks variantas tinkamesnis sprendžia specialistas. Pirmiausiai, vamzdžiai būna apšiltinami reikiamo storio medžiaga (putų polisteroliu, mineralinėmis vatomis ir pan.), dažniausiai naudojama pradedant nuo 40-60 mm izoliavimo sluoksnio.

Kas atsakingas už vamzdžių priežiūrą/stovį žiemos metu?

Vamzdžius, kurie nutiesti iki vandens apskaitos mazgo, prižiūri „Vilniaus vandenys“. Tuo tarpu gyvenamųjų daugiabučių namų įvaduose už nuolatinę vandentiekio vamzdžių priežiūrą, smulkių defektų šalinimą, saugų inžinerinių sistemų naudojimą bei profilaktiką yra atsakingas daugiabučio namo administratorius. Tad pastebėjus neuždengtą vandentiekio ar nuotekų tinklų šulinį pranešti, reikia nedelsiant tai pranešti dėl savo ir kitų labo. Privačių namų savininkai pagal teisės aktus patys atsako už klojamus ir naudojamus vandentiekio vamzdžius.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.