Kaip pasigaląsti kišeninį peiliuką

 (22)
Tikras vyras žino, jog kišenins peiliukas yra tiesiog nepamainomas, nes gelbėja daugelyje situacijų. Tad labai svarbu ir mokėti jį tinkamai pasigaląsti, nes geležtė yra nedidelė, galandimas turi būti atitinkamai atidesnis.
Kaip pasigaląsti kišeninį peiliuką
© Shutterstock nuotr.

Kiekvienas turbūt žinos nors kokį būdą, kaip pasigaląsti kišeninį peiliuką, ir tvirtins, jog jo būdas yra pats lengviausias ir efektyviausias. Neturėtumėte nustebti - tas pats galioja daugelyje sričių nuo šašlykų marinavimo iki pirties kūrenimo. Šiame tekste pristatysime labai nesudėtingą, tinkantį nepatyrusiems galandimo meistrams, galandimo būdą. Jei turite savo galandimo būdą – puiku! Būtinai pasidalinkite juo komentaruose po straipsnio.

Taip pat primename, jog galandant reikia žinoti, kam peiliukas bus naudojamas – maistui, gamtoje, juo bus pjaunami kieti daiktai ar ne. Tiesiog paprastai peiliukas negalandamas taip pat, kaip pjūklas ar virtuvės šefo peilis.

Reikalingi įrankiai

Peiliuko galandimui nereikės daug įrankių: tik galąstuvo bei alyvos.

Galąstuvas. Jei galandate aukštos kokybės, prabangų peiliuką, be abejo, norėsite ir aukštos kokybės galąstuvo. Tačiau jei galandate patį paprasčiausią kišeninį peiliuką, nesukite daug galvos. Galite galąsti ir paprasčiausiu, pigiausiu parduotuvėje pirktu galąstuvu.

Dauguma galąstuvų turi dvi skirtingas puses: grubaus grūdėtumo ir smulkaus grūdėtumo. Paprastai iš pradžių galandama grubaus grūdėtumo puse, paskui – smulkaus.

Alyva. Nemažai ekspertų rekomenduoja galandant naudoti tam tikros rūšies tepalą (alyvą). Alyva gali būti vandeniniu, aliejiniu pagrindu. Tepalas sumažina trinties metu pakilusią temperatūrą, dėl kurios gali deformuotis peilio ašmenų forma. Taip pat alyva neleidžia kauptis dulkėms, nešvarumams. Tačiau sutepimas nėra būtinas, ypač, kai galandate rankiniu būdu. Tad neatidėkite galandimo, jei tiesiog neturite po ranka alyvos sutepimui.

1. Pradėkite galąsti rupiąja, stambaus grūdėtumo puse. Jei peiliukas jau gerokai atšipęs, būtinai pradėkite galąsti stambesnio grūdėtumo puse. Nelabai atskiriate, kuri pusė rupesnė? Perbraukite ką nors abiem galąstuvo pusėm. Kuri pusė labiau sušiauš paviršių – ta ir yra rupesnė. Arba užliekite šiek tiek vandens – ant rupesnės pusės pasiliks daugiau vandens, o nuo smulkesnio rupumo pusės vanduo greičiau nubėgs.

2. Paruoškite patį galąstuvą. Jei naudosite alyvą, užpilkite jos ant galąstuvo. Nepersistenkite, tačiau ir negailėkite, alyva turi padengti visą galąstuvą.

3. Paguldykite peiliuką ant galąstuvo ir pakelkite 10-15 laipsnių kampu. Gero galandimo paslaptis – išlaikyti tinkamą kampą viso proceso metu. Skirtingiems peiliukams reikia skirtingo kampo, bet kišeniniams pakanka 10-15 laipsnių. Tokiu kampu pagaląsti ašmenys bus pakankamai aštrūs kasdieniam naudojimui, bet ne per aštrūs, kad galėtumėte susižeisti. Taip pat netiks chirurginėms operacijos atlikti, tačiau laimei, to jums greičiausiai ir nereikės. Išlaikyti tinkamą kampą nėra lengva, reikės kiek pasipraktikuoti.

4. Galąskite pirmąją pusę. Kai jau pasipraktikavote ir mokate išlaikyti tinkamą kampą, pradėkite galąsti. Įsivaizduokite, jog labai atsargiai drožiate itin ploną sluoksnį nuo akmens. Vieni žmonės braukia nuo savęs, kiti – į save. Abu metodai veikia, todėl ginčus apie tai, kaip reikėtų tai daryti, galite palikti peilių entuziastams, o jūs rinkitės sau patogiausią.

Jei ašmenys yra sulankstyti, nelygūs ar ilgesni už galąstuvą, galąsdami sulyginkite, pašlifuokite. Nespauskite peiliuko stačiai ašmenimis žemyn. Atlikę judesį, grįžkite žemyn ir vėl kartokite. Vienos pusės galandimo judesį kartokite 6-12 kartų, priklausomai nuo to, kiek atbukęs jūsų peiliukas.

5. Apverskite peiliuką ir kartokite tą patį su kita ašmenų puse.

6. Apverskite galąstuvą ir pakartokite viską smulkesniąja galąstuvo puse.

Nenusiminkite, jei iš pirmo karto idealiai to padaryti nepavyks, tokiu atveju, greičiau galima būtų nustebti. Peilių galandimas yra kone atskiras menas, tad reikia laiko ir žinių įgūdžiams susiformuoti. Vis dėlto, jeigu peiliukas aštresnis nei buvo iki tol, vadinasi, didžiąją dalį darbo padarėte tinkamai.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks šių keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.