Kaip pasigaląsti kišeninį peiliuką

 (22)
Tikras vyras žino, jog kišenins peiliukas yra tiesiog nepamainomas, nes gelbėja daugelyje situacijų. Tad labai svarbu ir mokėti jį tinkamai pasigaląsti, nes geležtė yra nedidelė, galandimas turi būti atitinkamai atidesnis.
Kaip pasigaląsti kišeninį peiliuką
© Shutterstock nuotr.

Kiekvienas turbūt žinos nors kokį būdą, kaip pasigaląsti kišeninį peiliuką, ir tvirtins, jog jo būdas yra pats lengviausias ir efektyviausias. Neturėtumėte nustebti - tas pats galioja daugelyje sričių nuo šašlykų marinavimo iki pirties kūrenimo. Šiame tekste pristatysime labai nesudėtingą, tinkantį nepatyrusiems galandimo meistrams, galandimo būdą. Jei turite savo galandimo būdą – puiku! Būtinai pasidalinkite juo komentaruose po straipsnio.

Taip pat primename, jog galandant reikia žinoti, kam peiliukas bus naudojamas – maistui, gamtoje, juo bus pjaunami kieti daiktai ar ne. Tiesiog paprastai peiliukas negalandamas taip pat, kaip pjūklas ar virtuvės šefo peilis.

Reikalingi įrankiai

Peiliuko galandimui nereikės daug įrankių: tik galąstuvo bei alyvos.

Galąstuvas. Jei galandate aukštos kokybės, prabangų peiliuką, be abejo, norėsite ir aukštos kokybės galąstuvo. Tačiau jei galandate patį paprasčiausią kišeninį peiliuką, nesukite daug galvos. Galite galąsti ir paprasčiausiu, pigiausiu parduotuvėje pirktu galąstuvu.

Dauguma galąstuvų turi dvi skirtingas puses: grubaus grūdėtumo ir smulkaus grūdėtumo. Paprastai iš pradžių galandama grubaus grūdėtumo puse, paskui – smulkaus.

Alyva. Nemažai ekspertų rekomenduoja galandant naudoti tam tikros rūšies tepalą (alyvą). Alyva gali būti vandeniniu, aliejiniu pagrindu. Tepalas sumažina trinties metu pakilusią temperatūrą, dėl kurios gali deformuotis peilio ašmenų forma. Taip pat alyva neleidžia kauptis dulkėms, nešvarumams. Tačiau sutepimas nėra būtinas, ypač, kai galandate rankiniu būdu. Tad neatidėkite galandimo, jei tiesiog neturite po ranka alyvos sutepimui.

1. Pradėkite galąsti rupiąja, stambaus grūdėtumo puse. Jei peiliukas jau gerokai atšipęs, būtinai pradėkite galąsti stambesnio grūdėtumo puse. Nelabai atskiriate, kuri pusė rupesnė? Perbraukite ką nors abiem galąstuvo pusėm. Kuri pusė labiau sušiauš paviršių – ta ir yra rupesnė. Arba užliekite šiek tiek vandens – ant rupesnės pusės pasiliks daugiau vandens, o nuo smulkesnio rupumo pusės vanduo greičiau nubėgs.

2. Paruoškite patį galąstuvą. Jei naudosite alyvą, užpilkite jos ant galąstuvo. Nepersistenkite, tačiau ir negailėkite, alyva turi padengti visą galąstuvą.

3. Paguldykite peiliuką ant galąstuvo ir pakelkite 10-15 laipsnių kampu. Gero galandimo paslaptis – išlaikyti tinkamą kampą viso proceso metu. Skirtingiems peiliukams reikia skirtingo kampo, bet kišeniniams pakanka 10-15 laipsnių. Tokiu kampu pagaląsti ašmenys bus pakankamai aštrūs kasdieniam naudojimui, bet ne per aštrūs, kad galėtumėte susižeisti. Taip pat netiks chirurginėms operacijos atlikti, tačiau laimei, to jums greičiausiai ir nereikės. Išlaikyti tinkamą kampą nėra lengva, reikės kiek pasipraktikuoti.

4. Galąskite pirmąją pusę. Kai jau pasipraktikavote ir mokate išlaikyti tinkamą kampą, pradėkite galąsti. Įsivaizduokite, jog labai atsargiai drožiate itin ploną sluoksnį nuo akmens. Vieni žmonės braukia nuo savęs, kiti – į save. Abu metodai veikia, todėl ginčus apie tai, kaip reikėtų tai daryti, galite palikti peilių entuziastams, o jūs rinkitės sau patogiausią.

Jei ašmenys yra sulankstyti, nelygūs ar ilgesni už galąstuvą, galąsdami sulyginkite, pašlifuokite. Nespauskite peiliuko stačiai ašmenimis žemyn. Atlikę judesį, grįžkite žemyn ir vėl kartokite. Vienos pusės galandimo judesį kartokite 6-12 kartų, priklausomai nuo to, kiek atbukęs jūsų peiliukas.

5. Apverskite peiliuką ir kartokite tą patį su kita ašmenų puse.

6. Apverskite galąstuvą ir pakartokite viską smulkesniąja galąstuvo puse.

Nenusiminkite, jei iš pirmo karto idealiai to padaryti nepavyks, tokiu atveju, greičiau galima būtų nustebti. Peilių galandimas yra kone atskiras menas, tad reikia laiko ir žinių įgūdžiams susiformuoti. Vis dėlto, jeigu peiliukas aštresnis nei buvo iki tol, vadinasi, didžiąją dalį darbo padarėte tinkamai.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.