Kaip neįsileisti pelėsio į namus?

 (2)
Kad namuose atsirado pelėsis, kartais galima spręsti ne tik iš ant įvairių paviršių atsiradusių juodų, pilkų, žalsvų ar kitos spalvos dėmių bei blogo kvapo, bet ir iš tam tikrų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui: galvos skausmo, jos svaigimo, sutrumpėjusios dėmesio koncentracijos, alergijos simptomų. Taigi pelėsis yra itin nelaukiamas, toksiškas namų svečias, kurio reikia stengtis visais būdais išvengti.
© Shutterstock

Trumpai apie pelėsį

Pelėsiai – mikroskopiniai augalai-parazitai. Biologiškai jie yra grybai. Pelėsiai dauginasi sporomis, kurios nuo menkiausio skersvėjo lengvai pasklinda ore ir patekusios į tinkamas sąlygas per kelias valandas gali sudygti.

Būtiniausia sąlyga pelėsių kolonijai susidaryti – drėgmė (oro drėgnumas virš 60 %). Be drėgmės, pelėsio atsiradimui yra būtinos šios sąlygos: tinkama temperatūra bei bloga oro apykaita. Taip pat pelėsiai mėgsta purvą, kuo nešvaresnės patalpos, tuo daugiau bakterijų ir tuo daugiau grybelių.

Pelėsiai gali augti ant įvairiausių paviršių: medienos, popieriaus, dažų, plastiko, kartais net ant stiklo. Namų erdvėje pelėsis dažniausiai atsiranda vonios kambariuose, tualetuose, virtuvėse, rūsiuose, nes šiose patalpose yra visos reikalingos sąlygos jų kolonijai augti.

Dažnai nutinka taip, kad pelėsio problema suvokiama kaip estetinė, tačiau iš tiesų daug rimtesnė problema yra neigiamas poveikis žmogaus sveikatai. Pelėsiai išskiria alergenus, dirgiklius ir kartais toksinus, dėl kurių galima rimtai sunegaluoti.

Prevencinės priemonės

Kova su pelėsiu nėra lengva, todėl jei įmanoma, geriau imtis visų prevencinių veiksmų, kad šis namuose tiesiog neatsirastų.

*Pirmiausia, reikia stebėti drėgmės lygį namuose, jis neturėtų viršyti 60 procentų. Jeigu jaučiate ar tiesiog nerimaujate, kad namuose yra padidėjęs drėgmės lygis, galite įsigyti higrometrą (drėgmėmatį) ir pasitikrinti tokiu būdu.

*Drėgmės lygį galite kontroliuoti vėdinant gyvenamąsias patalpas, tai reikia daryti kelis kartus per dieną.

*Virtuvę vėdinti patariama dar dažniau, taip pat joje turėtų būti įrengta tinkama trauka.

*Kalbant apie vonią, idealu jei joje yra langas ir galite ją pravėdinti tokiu būdu, tačiau jeigu jo nėra, tada vonios kambario duris dažniau reikėtų laikyti neuždarytas, taip pat vonios patalpose rekomenduojama įrengti vėdinimo sistemą.

*Baigus skalbti, nepatariama kambariuose džiovinti skalbinių, taip pat nereikėtų dėti ir kabinti į spintą drėgnų drabužių.

*Visuose kambariuose reikia apžiūrėti tas sienų vietas, prie kurių glaudžiasi baldai (jei yra galimybė, patartina palikti oro tarpą tarp sienos ir baldų).

*Rekomenduojama periodiškai patikrinti vandentiekio ir kanalizacijos vamzdžius, stebėti ar neteka vanduo.

*Taipogi reikia patikrinti, ar lietvamzdžiai ir drenažo sistemos nėra pažeistos ar užsikimšusios ir tinkamai atlieka savo funkcijas.

*Rūsį, į kurį skverbiasi drėgmė, patartina hidroizoliuoti (tinka tepimo, montuojama, klijuojama arba įsiskverbianti hidorizoliacija).

*Rūsyje taip pat dera patikrinti, ar sienose ir grindyse nėra jokių įtrūkimų bei plyšių, jei jų yra, reikia juos tinkamai užtaisyti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?