Kaip neįsileisti pelėsio į namus?

 (2)
Kad namuose atsirado pelėsis, kartais galima spręsti ne tik iš ant įvairių paviršių atsiradusių juodų, pilkų, žalsvų ar kitos spalvos dėmių bei blogo kvapo, bet ir iš tam tikrų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui: galvos skausmo, jos svaigimo, sutrumpėjusios dėmesio koncentracijos, alergijos simptomų. Taigi pelėsis yra itin nelaukiamas, toksiškas namų svečias, kurio reikia stengtis visais būdais išvengti.
© Shutterstock

Trumpai apie pelėsį

Pelėsiai – mikroskopiniai augalai-parazitai. Biologiškai jie yra grybai. Pelėsiai dauginasi sporomis, kurios nuo menkiausio skersvėjo lengvai pasklinda ore ir patekusios į tinkamas sąlygas per kelias valandas gali sudygti.

Būtiniausia sąlyga pelėsių kolonijai susidaryti – drėgmė (oro drėgnumas virš 60 %). Be drėgmės, pelėsio atsiradimui yra būtinos šios sąlygos: tinkama temperatūra bei bloga oro apykaita. Taip pat pelėsiai mėgsta purvą, kuo nešvaresnės patalpos, tuo daugiau bakterijų ir tuo daugiau grybelių.

Pelėsiai gali augti ant įvairiausių paviršių: medienos, popieriaus, dažų, plastiko, kartais net ant stiklo. Namų erdvėje pelėsis dažniausiai atsiranda vonios kambariuose, tualetuose, virtuvėse, rūsiuose, nes šiose patalpose yra visos reikalingos sąlygos jų kolonijai augti.

Dažnai nutinka taip, kad pelėsio problema suvokiama kaip estetinė, tačiau iš tiesų daug rimtesnė problema yra neigiamas poveikis žmogaus sveikatai. Pelėsiai išskiria alergenus, dirgiklius ir kartais toksinus, dėl kurių galima rimtai sunegaluoti.

Prevencinės priemonės

Kova su pelėsiu nėra lengva, todėl jei įmanoma, geriau imtis visų prevencinių veiksmų, kad šis namuose tiesiog neatsirastų.

*Pirmiausia, reikia stebėti drėgmės lygį namuose, jis neturėtų viršyti 60 procentų. Jeigu jaučiate ar tiesiog nerimaujate, kad namuose yra padidėjęs drėgmės lygis, galite įsigyti higrometrą (drėgmėmatį) ir pasitikrinti tokiu būdu.

*Drėgmės lygį galite kontroliuoti vėdinant gyvenamąsias patalpas, tai reikia daryti kelis kartus per dieną.

*Virtuvę vėdinti patariama dar dažniau, taip pat joje turėtų būti įrengta tinkama trauka.

*Kalbant apie vonią, idealu jei joje yra langas ir galite ją pravėdinti tokiu būdu, tačiau jeigu jo nėra, tada vonios kambario duris dažniau reikėtų laikyti neuždarytas, taip pat vonios patalpose rekomenduojama įrengti vėdinimo sistemą.

*Baigus skalbti, nepatariama kambariuose džiovinti skalbinių, taip pat nereikėtų dėti ir kabinti į spintą drėgnų drabužių.

*Visuose kambariuose reikia apžiūrėti tas sienų vietas, prie kurių glaudžiasi baldai (jei yra galimybė, patartina palikti oro tarpą tarp sienos ir baldų).

*Rekomenduojama periodiškai patikrinti vandentiekio ir kanalizacijos vamzdžius, stebėti ar neteka vanduo.

*Taipogi reikia patikrinti, ar lietvamzdžiai ir drenažo sistemos nėra pažeistos ar užsikimšusios ir tinkamai atlieka savo funkcijas.

*Rūsį, į kurį skverbiasi drėgmė, patartina hidroizoliuoti (tinka tepimo, montuojama, klijuojama arba įsiskverbianti hidorizoliacija).

*Rūsyje taip pat dera patikrinti, ar sienose ir grindyse nėra jokių įtrūkimų bei plyšių, jei jų yra, reikia juos tinkamai užtaisyti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 patarimai, kaip itin paprastai atkimšti užsikimšusią kriauklę (1)

Virtuvės arba vonios kriauklę labiausiai kemša įvairios smulkios atliekos: maisto likučiai, plaukai, riebalai, kavos tirščiai, siūlai ir panašiai. Tad užsikimšusi kriauklė – problema, kurios buvo galima išvengti pakeitus įpročius ir į kriauklę nemetus atliekų. Tačiau jeigu taip nutiko ir kriauklė užsikimšo, pristatome kelis itin paprastus būdus, kaip ją atkimšti.

Kokia tikimybė, kad per šventes trūks nuotekų vamzdžiai arba užsikirs durų spyna?

Artėjant ypatingoms progoms ar didžiosioms metų šventėms dažnas visą savo laiką skiria artimiesiems ir dovanų paieškai. Tuo metu visai negalvojame apie galimus nemalonius netikėtumus namuose ir dėl jų atsirandančius nuostolius. Vis dėlto, kokia tikimybė, kad per Kūčias trūks nuotekų vamzdžiai, o ruošiant kalėdinius pietus ir laukiant svečių užsikirs durų spyna?

Renkamės naują būstą: dalinė ar visa apdaila – kas geriau?

Perkantiems būstą neretai tenka spręsti amžiną dilemą – pasirinkti būstą su daline apdaila ir vėliau ją atlikti pačiam ar samdyti meistrus, o gal įsikelti į plėtotojo įrengtą būstą. Lietuvoje, kitaip nei kaimyninėse šalyse, populiaresnė dalinė apdaila, tačiau šiemet parduodamų butų skaičius rodo, kad požiūris keičiasi. Pastebima, kad prieš įsigyjant būstą racionaliau įvertinama, kiek asmeninio laiko teks skirti apdailos darbams, ir tik tuomet priimamas lemiamas sprendimas.

Universali medžiaga – fanera: panaudojimo galimybės (1)

Fanera – nebrangi ir universali medžiaga, kurios panaudojimo galimybių yra iš tiesų nemažai. Kviečiame geriau susipažinti su šia medžiaga ir jos panaudojimo galimybėmis.

Židinys: į ką atsižvelgti renkantis (1)

Židinys – namų jaukumo simbolis, kuris gali tapti ypatinga interjero detale, skleidžiančia tiek grožį, tiek šilumą. Atėjus žiemai, nevienas iš mūsų ima galvoti apie tokį šiltą namų papildymą. Tad į ką būtinai reikia atsižvelgti renkantis židinį?

Kaip sukurti tylos ir ramybės oazę namuose?

Namų jaukumas – tai nėra gražūs niekučiai, veislinė katė ar naujausios mados baldai. Pirmiausia tai jausmas – pojūčių, išgyvenamų esant namuose, visuma. Jauku būna tada, kai yra šilta, švaru ir taip gera, jog po sunkios darbo dienos ar valandos praleistos automobilių spūstyje, peržengus namų slenkstį užplūsta ramybė. Būtent ramybės paieškos ir gena mus kruopščiai kurti namų atmosferą, o vienas pagrindinių jaukumo kriterijų – triukšmo kontrolė gyvenamoje aplinkoje.

Sienų dažymas: svarbiausi darbo įrankiai

Sienų dažymas – apdailos darbas, kurį dažnai nusprendžiame atlikti patys, be jokios papildomos specialistų pagalbos. Nors šis darbas iš pirmo žvilgsnio atrodo lengvas, be gerų įrankių kokybiškai jo atlikti nepavyks. Tad kokie yra patys svarbiausi sienų dažymui skirti įrankiai?

Kenkėjai, kurie keliauja „zuikiu“

Prieš penkiolika metų JAV tik 25 proc. kenkėjų naikinimo specialistų išskyrė blakes kaip dažniausiai pasitaikančius kenkėjus, o 2015 m. atlikta apklausa parodė, kad jau 99,6 proc. kenkėjų naikinimo specialistų susidurdavo su patalinėmis blakėmis. Nustatyta, kad viešbučiai ir moteliai – vietos, kuriose bene labiausiai paplitusios patalinės blakės. Vis didėjant keliautojų srautams, patalinės blakės po pasaulį plinta žaibišku greičiu.

Vinilinės grindys: lietuviai dvejoja, o amerikiečiai ir Vakarų europiečiai graibsto (3)

Atrodo, kad Vakarų Europoje interjero dizaineriai, architektai ir namus įsirengiantys žmonės pamišo dėl vinilinių grindų. Amerikoje įsikūrusios gamyklos „USFloors“ vadovė Carly Notcha atskleidžia, kad vinilinių grindų gamybos technologijos sparčiai tobulėja, o pardavimų apimtys – auga. Taikant inovacijas sukurti grindų paviršiai turi net antibakterinių savybių, apsaugančių paviršius nuo dėmių ir kvapus sukeliančių bakterijų. Ar šių grindų šilumos laidumo savybes, universalumą ir ypač nesudėtingą priežiūrą įvertins lietuviai?

5 grindų dangos, kurios tinka virtuvės zonai

Virtuvė – namų erdvė, kuri išsiskiria savitomis sąlygomis, čia: padidėjusi drėgmė, didelė trintis, dažni išsipylimai ir jų paliekamos dėmės. Tad renkantis grindų dangą šiam kambariui, reikia gerai pagalvoti, juk norime gražių, bet kartu tvirtų ir atsparių grindų. Pristatome 5 grindų dangos rūšis, kuriomis tinka kloti virtuvės grindis.