Kaip neįsileisti pelėsio į namus?

 (2)
Kad namuose atsirado pelėsis, kartais galima spręsti ne tik iš ant įvairių paviršių atsiradusių juodų, pilkų, žalsvų ar kitos spalvos dėmių bei blogo kvapo, bet ir iš tam tikrų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui: galvos skausmo, jos svaigimo, sutrumpėjusios dėmesio koncentracijos, alergijos simptomų. Taigi pelėsis yra itin nelaukiamas, toksiškas namų svečias, kurio reikia stengtis visais būdais išvengti.
© Shutterstock

Trumpai apie pelėsį

Pelėsiai – mikroskopiniai augalai-parazitai. Biologiškai jie yra grybai. Pelėsiai dauginasi sporomis, kurios nuo menkiausio skersvėjo lengvai pasklinda ore ir patekusios į tinkamas sąlygas per kelias valandas gali sudygti.

Būtiniausia sąlyga pelėsių kolonijai susidaryti – drėgmė (oro drėgnumas virš 60 %). Be drėgmės, pelėsio atsiradimui yra būtinos šios sąlygos: tinkama temperatūra bei bloga oro apykaita. Taip pat pelėsiai mėgsta purvą, kuo nešvaresnės patalpos, tuo daugiau bakterijų ir tuo daugiau grybelių.

Pelėsiai gali augti ant įvairiausių paviršių: medienos, popieriaus, dažų, plastiko, kartais net ant stiklo. Namų erdvėje pelėsis dažniausiai atsiranda vonios kambariuose, tualetuose, virtuvėse, rūsiuose, nes šiose patalpose yra visos reikalingos sąlygos jų kolonijai augti.

Dažnai nutinka taip, kad pelėsio problema suvokiama kaip estetinė, tačiau iš tiesų daug rimtesnė problema yra neigiamas poveikis žmogaus sveikatai. Pelėsiai išskiria alergenus, dirgiklius ir kartais toksinus, dėl kurių galima rimtai sunegaluoti.

Prevencinės priemonės

Kova su pelėsiu nėra lengva, todėl jei įmanoma, geriau imtis visų prevencinių veiksmų, kad šis namuose tiesiog neatsirastų.

*Pirmiausia, reikia stebėti drėgmės lygį namuose, jis neturėtų viršyti 60 procentų. Jeigu jaučiate ar tiesiog nerimaujate, kad namuose yra padidėjęs drėgmės lygis, galite įsigyti higrometrą (drėgmėmatį) ir pasitikrinti tokiu būdu.

*Drėgmės lygį galite kontroliuoti vėdinant gyvenamąsias patalpas, tai reikia daryti kelis kartus per dieną.

*Virtuvę vėdinti patariama dar dažniau, taip pat joje turėtų būti įrengta tinkama trauka.

*Kalbant apie vonią, idealu jei joje yra langas ir galite ją pravėdinti tokiu būdu, tačiau jeigu jo nėra, tada vonios kambario duris dažniau reikėtų laikyti neuždarytas, taip pat vonios patalpose rekomenduojama įrengti vėdinimo sistemą.

*Baigus skalbti, nepatariama kambariuose džiovinti skalbinių, taip pat nereikėtų dėti ir kabinti į spintą drėgnų drabužių.

*Visuose kambariuose reikia apžiūrėti tas sienų vietas, prie kurių glaudžiasi baldai (jei yra galimybė, patartina palikti oro tarpą tarp sienos ir baldų).

*Rekomenduojama periodiškai patikrinti vandentiekio ir kanalizacijos vamzdžius, stebėti ar neteka vanduo.

*Taipogi reikia patikrinti, ar lietvamzdžiai ir drenažo sistemos nėra pažeistos ar užsikimšusios ir tinkamai atlieka savo funkcijas.

*Rūsį, į kurį skverbiasi drėgmė, patartina hidroizoliuoti (tinka tepimo, montuojama, klijuojama arba įsiskverbianti hidorizoliacija).

*Rūsyje taip pat dera patikrinti, ar sienose ir grindyse nėra jokių įtrūkimų bei plyšių, jei jų yra, reikia juos tinkamai užtaisyti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.