Kaip iš gręžtuvo ištraukti užstrigusį grąžtą

 (4)
Darbo su gręžtuvu metu kartais tampa sunku ištraukti ir pakeisti įrankio patrone užstrigusį grąžtą. Problemą galima išspręsti įvairiais būdais.
Kaip iš gręžtuvo ištraukti užstrigusį grąžtą
© Shutterstock nuotr.

Grąžto traukimui reikalingi įrankiai:

* spaustuvai
* guminis ar medinis plaktukas
* nedidelis metalinis plaktukas
* reguliuojamas raktas
* atsuktuvas
* plokščiareplės
* tvoklelė

Grąžto užstrigimo patrone priežastys

1. Grąžtas patrone buvo pernelyg stipriai užfiksuotas

Tai paprasčiausia ir dažniausiai pasitaikanti priežastis. Tikriausiai patrono konstrukcijoje nebuvo ribojančių mechanizmų, o grąžto fiksavimui buvo naudojama smūginė jėga, naudota tvoklelė arba medinis plaktukas.

Grąžtas galėjo užstrigti ir tuomet, jeigu į patrono lizdą buvo įstatytas neteisingai. Taip dažniausiai nutinka su mažų skersmenų grąžtais.

2. Nekokybiškas grąžtas

Jeigu grąžtas pagamintas iš minkšto metalo, sukimosi metu gali atsirasti metalinių drožlių. Drožlės užkemša ertmes tarp grąžto ir patrono vidinių sienelių bei tarp pačių patrono detalių. Tai gali apsunkinti patrono žiomenų atidarymą.

3. Grąžtas pernelyg giliai patrone

Darbo metu grąžtas galėjo labai giliai įsmukti į patrono lizdą. Tuomet jį ištraukti labai sunku.

4. Gręžimo taisyklių pažeidimai

Grąžtas užstrigti galėjo dėl pernelyg didelės apkrovos. Tai nutinka, jeigu ypatingai kieta medžiaga buvo gręžiama įrankį laikant ir gręžiant vertikaliai. Taip pat kenkia gręžtuvo ašies palenkimas gręžimo metu.

5. Užsikirto ar sulūžo pats patronas

Pašalinės dalelės ar svetimkūniai pateko į reguliuojantįjį elementą ir patrono korpusą jungiančią srieginę zoną. Svetimkūniais gali būti purvas, metalinės dulkės ir smulkios drožlės. Dėl jų nepavyksta pasukti reguliuojančiosios tūtos arba rakto.

Galbūt patrone sugedo spyruoklinis blokuojantis mechanizmas. Jis negali atlaisvinti reguliuojančio elemento, kuris spaudžia mygtuką.

Paprastasis grąžto ištraukimas

Šis sprendimas padeda, jeigu užstrigimo priežastis nėra labai sudėtinga. Pasukus reguliavimo tūtą arba raktą prieš laikrodžio rodyklę atidaromas patronas, o iš jo ištraukiamas grąžtas.

Jeigu patrone yra blokuojantysis mechanizmas, paspaudžiamas atrakinimo mygtukas. Tuomet, kai minėti veiksmai nepadeda, galima išbandyti lengvus smūgius guminiu plaktuku. Kalama per raktą vertikaliai arba smūgiuojama per tūtą lietimo kryptimi. Prieš smūgiavimus į patroną reikia įlašinti alyvos.

Spaustuvų naudojimas.

Spaustuvai naudojami, jeigu grąžtas užstrigo labai smarkiai

1. Gręžtuvas ant stalo guldomas horizontaliai. Kyšantis grąžto galas patikimai užfiksuojamas spaustuvuose.
2. Nedideliu plaktuku visas patrono paviršius lengvai pastuksenamas
3. Vėliau lengvais ir tiksliais plaktuko smūgiais smūgiuojama per tūtą iš viršaus lietimo kryptimi.
4. Jeigu tūta pajudėjo, smūgius tęskite, kol patrone pasirodys užstrigęs grąžto galas.
5. Smūgiais stenkitės nepažeisti patrono paviršiaus.

Reguliuojamojo rakto naudojimas

Patogu naudoti ir reguliuojamuosius raktus. Tačiau juos galima naudoti tik metaliniam patronui. Plastikiniam patronui toks įrankis netinka.

Gręžtuvas užspaudžiamas spaustuvuose, o patrono tūta – reguliuojamu raktu. Pasukus raktą prieš laikrodžio rodyklę galima pajudinti užsikirtusią tūtą, o grąžtą ištraukti.

Jeigu viena patrono tūta nejudamoji, o kita – judinama ir reguliuojančioji, padėti gali du reguliuojamieji raktai. Nejudamoji tūta vienu raktu užfiksuojama, o reguliuojamoji tūta sukama kitu raktu prieš laikrodžio rodyklę. Tokiu būdu reguliuojamoji tūta atlaisvinama.

Patrono nuėmimas

Ši priemonė taikoma, jeigu grąžtas užstrigo dėl patrono kaltės.

Jeigu patronas prie gręžtuvo pritvirtintas sriegiu, patroną galima užfiksuoti spaustuvuose, o vertikaliai įtvirtintą gręžtuvą sukti prieš laikrodžio rodyklę.

Nuėmus patroną vidiniai kumšteliais vadinami grąžtą laikantys elementai iš patrono korpuso išmušami lengvais plaktuko smūgiais.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.