Kaip iš gręžtuvo ištraukti užstrigusį grąžtą

 (4)
Darbo su gręžtuvu metu kartais tampa sunku ištraukti ir pakeisti įrankio patrone užstrigusį grąžtą. Problemą galima išspręsti įvairiais būdais.
Kaip iš gręžtuvo ištraukti užstrigusį grąžtą
© Shutterstock nuotr.

Grąžto traukimui reikalingi įrankiai:

* spaustuvai
* guminis ar medinis plaktukas
* nedidelis metalinis plaktukas
* reguliuojamas raktas
* atsuktuvas
* plokščiareplės
* tvoklelė

Grąžto užstrigimo patrone priežastys

1. Grąžtas patrone buvo pernelyg stipriai užfiksuotas

Tai paprasčiausia ir dažniausiai pasitaikanti priežastis. Tikriausiai patrono konstrukcijoje nebuvo ribojančių mechanizmų, o grąžto fiksavimui buvo naudojama smūginė jėga, naudota tvoklelė arba medinis plaktukas.

Grąžtas galėjo užstrigti ir tuomet, jeigu į patrono lizdą buvo įstatytas neteisingai. Taip dažniausiai nutinka su mažų skersmenų grąžtais.

2. Nekokybiškas grąžtas

Jeigu grąžtas pagamintas iš minkšto metalo, sukimosi metu gali atsirasti metalinių drožlių. Drožlės užkemša ertmes tarp grąžto ir patrono vidinių sienelių bei tarp pačių patrono detalių. Tai gali apsunkinti patrono žiomenų atidarymą.

3. Grąžtas pernelyg giliai patrone

Darbo metu grąžtas galėjo labai giliai įsmukti į patrono lizdą. Tuomet jį ištraukti labai sunku.

4. Gręžimo taisyklių pažeidimai

Grąžtas užstrigti galėjo dėl pernelyg didelės apkrovos. Tai nutinka, jeigu ypatingai kieta medžiaga buvo gręžiama įrankį laikant ir gręžiant vertikaliai. Taip pat kenkia gręžtuvo ašies palenkimas gręžimo metu.

5. Užsikirto ar sulūžo pats patronas

Pašalinės dalelės ar svetimkūniai pateko į reguliuojantįjį elementą ir patrono korpusą jungiančią srieginę zoną. Svetimkūniais gali būti purvas, metalinės dulkės ir smulkios drožlės. Dėl jų nepavyksta pasukti reguliuojančiosios tūtos arba rakto.

Galbūt patrone sugedo spyruoklinis blokuojantis mechanizmas. Jis negali atlaisvinti reguliuojančio elemento, kuris spaudžia mygtuką.

Paprastasis grąžto ištraukimas

Šis sprendimas padeda, jeigu užstrigimo priežastis nėra labai sudėtinga. Pasukus reguliavimo tūtą arba raktą prieš laikrodžio rodyklę atidaromas patronas, o iš jo ištraukiamas grąžtas.

Jeigu patrone yra blokuojantysis mechanizmas, paspaudžiamas atrakinimo mygtukas. Tuomet, kai minėti veiksmai nepadeda, galima išbandyti lengvus smūgius guminiu plaktuku. Kalama per raktą vertikaliai arba smūgiuojama per tūtą lietimo kryptimi. Prieš smūgiavimus į patroną reikia įlašinti alyvos.

Spaustuvų naudojimas.

Spaustuvai naudojami, jeigu grąžtas užstrigo labai smarkiai

1. Gręžtuvas ant stalo guldomas horizontaliai. Kyšantis grąžto galas patikimai užfiksuojamas spaustuvuose.
2. Nedideliu plaktuku visas patrono paviršius lengvai pastuksenamas
3. Vėliau lengvais ir tiksliais plaktuko smūgiais smūgiuojama per tūtą iš viršaus lietimo kryptimi.
4. Jeigu tūta pajudėjo, smūgius tęskite, kol patrone pasirodys užstrigęs grąžto galas.
5. Smūgiais stenkitės nepažeisti patrono paviršiaus.

Reguliuojamojo rakto naudojimas

Patogu naudoti ir reguliuojamuosius raktus. Tačiau juos galima naudoti tik metaliniam patronui. Plastikiniam patronui toks įrankis netinka.

Gręžtuvas užspaudžiamas spaustuvuose, o patrono tūta – reguliuojamu raktu. Pasukus raktą prieš laikrodžio rodyklę galima pajudinti užsikirtusią tūtą, o grąžtą ištraukti.

Jeigu viena patrono tūta nejudamoji, o kita – judinama ir reguliuojančioji, padėti gali du reguliuojamieji raktai. Nejudamoji tūta vienu raktu užfiksuojama, o reguliuojamoji tūta sukama kitu raktu prieš laikrodžio rodyklę. Tokiu būdu reguliuojamoji tūta atlaisvinama.

Patrono nuėmimas

Ši priemonė taikoma, jeigu grąžtas užstrigo dėl patrono kaltės.

Jeigu patronas prie gręžtuvo pritvirtintas sriegiu, patroną galima užfiksuoti spaustuvuose, o vertikaliai įtvirtintą gręžtuvą sukti prieš laikrodžio rodyklę.

Nuėmus patroną vidiniai kumšteliais vadinami grąžtą laikantys elementai iš patrono korpuso išmušami lengvais plaktuko smūgiais.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.