Kaip elgtis su sausu ir šlapiu puviniu

Viena didžiausių statybinei medienai kenkiančių grėsmių - puvimas. Tiek šlapias, tiek ir sausas puvinys mėgsta drėgmę bei gali padaryti rimtą konstrukcinę žalą jūsų namams. Šiame straipsnyje aptarsime kaip elgtis su šiais puviniais, jų atsiradimo priežastis, simptomus.
Kaip elgtis su sausu ir šlapiu puviniu
© Shutterstock nuotr.

Kas yra sausas puvinys?

Sausas puvinys medienai yra labai pavojingas. Serpula lacrymans – toks šio grybelio techninis pavadinimas. Tvirtas sijas, gegnes ir rąstus jis gali paversti yrančiomis, pavojingomis konstrukcijomis. Nepaisant jo vardo, sausam puviniui klestėti reikalinga drėgmė. Iš tiesų, jam reikalinga bent 20 % drėgmės mediena. Jam patinka drėgnos, šiltos, nevėdinamos sąlygos, todėl dažnai jis surandamas tokiose vietose, kurios yra sunkiai matomos, pavyzdžiui, stogo statramsčiuose, medinių grindų apatinėje pusėje, po laiptais ir už grindjuosčių. 

Blogiausia yra tai, kad sauso puvinio sporos greitai keliauja ir visada ieško naujos medienos, kuria galėtų pasimaitinti. Ir ne tik medienos – mūras ir tinkas jam taip pat tinka. Per kelis mėnesius visa pastato konstrukcinė sistema gali atsidurti pavojuje, todėl vos tik pamačius sausąjį puvinį labai svarbu veikti greitai.

Kokie yra sauso puvinio simptomai?

Stebėkite ar nesimato:

• Matinių balkšvų ataugų su geltonomis ir/ar alyvinėmis dėmėmis;
• Ataugų panašių į blynus, kurių centras rausvai gelsvas. Jei tai pamatysite, žinokite, kad čia įsikūrė grybelis, o ta rausvai gelsva spalva yra milijonai sauso puvinio sporų, tad elkitės atsargiai!
• Ryškus ir gana aštrus grybų kvapas;
• Suskilusi, sudžiūvusi ar trapi mediena. Pamėginkite įkišti į ją atsuktuvą, jei jis paskęs medienoje, reiškias ji pūna.

Kaip gydyti sausą puvinį?

Tai yra dviejų žingsnių procesas:

1) pirmiausia reikės eliminuoti vandens šaltinį, dėl kurio atsiranda drėgmė. Ypatingai atidžiai apžiūrėkite:
• Nesandarias vandentiekio sistemas, stoglatakius ar vamzdynus, įskaitant stogvamzdžius ir nutekamuosius vamzdžius iš cisternų;
• Kondensacijos susidarymą;
• Lietaus vandenį, patenkantį pro plyšius duryse ir languose;
• Sugadintą hidroizoliaciją;
• Nukritusias stogo čerpes arba prakiurusią stogo hidroizoliaciją;
• Užblokuotą ventiliaciją.
Kai suradote drėgmės šaltinį, jums reikės kruopščiai išvėdinti patalpą.

2) Antras žingsnis – atsikratyti pažeistos medienos.Pamėginkite sumažinti sporų sklaidą ir gausiai apipurkškite pažeistas vietas fungicidais.

Statybinę medieną, pavyzdžiui, gegnes, reikėtų pakeisti nauja. Nupjauti galai turi būti apdoroti, kad būtų užkirsta bet kokia galimybė puvėsiui plisti.

Sveika mediena, esanti šalia infekcijos, turi būti apdorota su konservantais, kuriuose būtų saugaus ir bekvapio mineralo boro ir glikolio, kad giliai įsiskverbtų. Pažeistas tinkas turi būti pašalintas ir pakeistas fungicidiniu tinku. Mūrą reikia nuvalyti su cheminiu fungicidu ir apipurkšti su mūro biocidu.

Kas yra šlapias puvinys?

Šlapias puvinys yra dažniau sutinkamas, o sukelia jį grybelis Coniophora puteana. Šį grybelį traukia tik labai šlapia mediena ar tinkas ir jis, priešingai nei sausas puvinys, lieka tik šlapioje vietoje. Paprastai manoma, kad jis yra mažiau destruktyvus už sausąjį puvinį, tačiau rimti atvejai yra pavojingi pastato konstrukcijai.

Kokie yra šlapio puvinio simptomai?

Šlapio puvėsio pažeista mediena paprastai yra minkšta ir korėta, dažnai ji atrodo tamsesnė už aplinkui esančią sveiką medieną. Jei mediena dažyta, tai gali paslėpti puvimą, tad mediena atrodys visai sveika. Tad tik badydami su atsuktuvu galėsite aptikti, ar ji yra pažeista. Ant sienų grybelis palieka rudas/juodas gijas, iš kurių susidaro į papartį panašus raštas.

Kaip gydomas šlapias puvinys?

Šlapias puvinys, kaip ir rodo jo pavadinimas, atsiranda tose vietose, kurios tiesiogiai ir nepertraukiamai kontaktuoja su vandeniu, tad pirmas žingsnis – eliminuoti drėgmės šaltinį, kaip aprašyta anksčiau.

Antras žingsnis – pašalinti ir pakeisti pažeistą medieną. Jei pažeista buvo nedidelė sritis, supuvusi mediena pašalinama, kad būtų galima ištirti medieną, o aplinkines sritis padengti epoksidiniu medžio kietikliu ir konservantais. Nuo mūro ir tinko šlapią puvinį lengvai pašalinsite su vieliniu šepečiu.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.