Kaip elgtis su sausu ir šlapiu puviniu

Viena didžiausių statybinei medienai kenkiančių grėsmių - puvimas. Tiek šlapias, tiek ir sausas puvinys mėgsta drėgmę bei gali padaryti rimtą konstrukcinę žalą jūsų namams. Šiame straipsnyje aptarsime kaip elgtis su šiais puviniais, jų atsiradimo priežastis, simptomus.
Kaip elgtis su sausu ir šlapiu puviniu
© Shutterstock nuotr.

Kas yra sausas puvinys?

Sausas puvinys medienai yra labai pavojingas. Serpula lacrymans – toks šio grybelio techninis pavadinimas. Tvirtas sijas, gegnes ir rąstus jis gali paversti yrančiomis, pavojingomis konstrukcijomis. Nepaisant jo vardo, sausam puviniui klestėti reikalinga drėgmė. Iš tiesų, jam reikalinga bent 20 % drėgmės mediena. Jam patinka drėgnos, šiltos, nevėdinamos sąlygos, todėl dažnai jis surandamas tokiose vietose, kurios yra sunkiai matomos, pavyzdžiui, stogo statramsčiuose, medinių grindų apatinėje pusėje, po laiptais ir už grindjuosčių. 

Blogiausia yra tai, kad sauso puvinio sporos greitai keliauja ir visada ieško naujos medienos, kuria galėtų pasimaitinti. Ir ne tik medienos – mūras ir tinkas jam taip pat tinka. Per kelis mėnesius visa pastato konstrukcinė sistema gali atsidurti pavojuje, todėl vos tik pamačius sausąjį puvinį labai svarbu veikti greitai.

Kokie yra sauso puvinio simptomai?

Stebėkite ar nesimato:

• Matinių balkšvų ataugų su geltonomis ir/ar alyvinėmis dėmėmis;
• Ataugų panašių į blynus, kurių centras rausvai gelsvas. Jei tai pamatysite, žinokite, kad čia įsikūrė grybelis, o ta rausvai gelsva spalva yra milijonai sauso puvinio sporų, tad elkitės atsargiai!
• Ryškus ir gana aštrus grybų kvapas;
• Suskilusi, sudžiūvusi ar trapi mediena. Pamėginkite įkišti į ją atsuktuvą, jei jis paskęs medienoje, reiškias ji pūna.

Kaip gydyti sausą puvinį?

Tai yra dviejų žingsnių procesas:

1) pirmiausia reikės eliminuoti vandens šaltinį, dėl kurio atsiranda drėgmė. Ypatingai atidžiai apžiūrėkite:
• Nesandarias vandentiekio sistemas, stoglatakius ar vamzdynus, įskaitant stogvamzdžius ir nutekamuosius vamzdžius iš cisternų;
• Kondensacijos susidarymą;
• Lietaus vandenį, patenkantį pro plyšius duryse ir languose;
• Sugadintą hidroizoliaciją;
• Nukritusias stogo čerpes arba prakiurusią stogo hidroizoliaciją;
• Užblokuotą ventiliaciją.
Kai suradote drėgmės šaltinį, jums reikės kruopščiai išvėdinti patalpą.

2) Antras žingsnis – atsikratyti pažeistos medienos.Pamėginkite sumažinti sporų sklaidą ir gausiai apipurkškite pažeistas vietas fungicidais.

Statybinę medieną, pavyzdžiui, gegnes, reikėtų pakeisti nauja. Nupjauti galai turi būti apdoroti, kad būtų užkirsta bet kokia galimybė puvėsiui plisti.

Sveika mediena, esanti šalia infekcijos, turi būti apdorota su konservantais, kuriuose būtų saugaus ir bekvapio mineralo boro ir glikolio, kad giliai įsiskverbtų. Pažeistas tinkas turi būti pašalintas ir pakeistas fungicidiniu tinku. Mūrą reikia nuvalyti su cheminiu fungicidu ir apipurkšti su mūro biocidu.

Kas yra šlapias puvinys?

Šlapias puvinys yra dažniau sutinkamas, o sukelia jį grybelis Coniophora puteana. Šį grybelį traukia tik labai šlapia mediena ar tinkas ir jis, priešingai nei sausas puvinys, lieka tik šlapioje vietoje. Paprastai manoma, kad jis yra mažiau destruktyvus už sausąjį puvinį, tačiau rimti atvejai yra pavojingi pastato konstrukcijai.

Kokie yra šlapio puvinio simptomai?

Šlapio puvėsio pažeista mediena paprastai yra minkšta ir korėta, dažnai ji atrodo tamsesnė už aplinkui esančią sveiką medieną. Jei mediena dažyta, tai gali paslėpti puvimą, tad mediena atrodys visai sveika. Tad tik badydami su atsuktuvu galėsite aptikti, ar ji yra pažeista. Ant sienų grybelis palieka rudas/juodas gijas, iš kurių susidaro į papartį panašus raštas.

Kaip gydomas šlapias puvinys?

Šlapias puvinys, kaip ir rodo jo pavadinimas, atsiranda tose vietose, kurios tiesiogiai ir nepertraukiamai kontaktuoja su vandeniu, tad pirmas žingsnis – eliminuoti drėgmės šaltinį, kaip aprašyta anksčiau.

Antras žingsnis – pašalinti ir pakeisti pažeistą medieną. Jei pažeista buvo nedidelė sritis, supuvusi mediena pašalinama, kad būtų galima ištirti medieną, o aplinkines sritis padengti epoksidiniu medžio kietikliu ir konservantais. Nuo mūro ir tinko šlapią puvinį lengvai pašalinsite su vieliniu šepečiu.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.