Kaip atsikratyti rūdžių

 (5)
Pamiršote lauke genėjimo žirkles, o kaip tik ėmė ir palijo? Radiatorius, berods, jau toks senas, aprūdijęs, nors įsitaisėte jį dar visai neseniai?
Kaip atsikratyti rūdžių
© Shutterstock nuotr.

Rūdys tikrai gadina tiek įrankio vaizdą, tiek jo naudojimo kokybę, bet truputėlį pasistengus ir panaudojus šiek tiek specialių valiklių – jūsų įrankiai vėl blizgės lyg nauji. Keli patarimai:
 –Jei valysite įrankius specialia chemija – pasirūpinkite, kad patalpa būtų vėdinama.
 –Visuomet užsidėkite apsauginius akinius.
 –Pagalvokite apie aplinkos saugojimą – pasidomėkite apie ekologišką rūdžių šalinimo būdą.
 –Visuomet atminkite, jog tinkamai apsaugojus įrankį nuo rūdžių, jų tiesiog neatsiras!

Pasiruošimas. Jei valysite nuo įrankio ar įrengimo, kuriame yra varžtų – visų pirma juos atsukite ir išimkite. Jie jie užrūdiję – panaudokite WD-40, patepus juo varžtas lengviau atsisuks. Galiausiai, jei vistiek niekaip neatsukate, prisiminkite, jog nuo šilumos veržlė plečiasi, tad galite pakaitinti virš viryklės.

Jei rūdis šalinsite rankiniu būdu, visų pirma – apsimaukite pirštines. Naudokite plieninį šveistuką, šlifavimo kempinėles, nailoninius medžiagos gabalėlius ar netgi aliuminio foliją. Galite naudoti ir švitrinį popierių, bet atminkite, jog taip galite subraižyti paviršių.

Jei aprūdijęs daiktas yra didelis, geriau rinkitės specialų rūdžių šalinimo įrankį – šlifuoklį ar elektrinį grąžtą specialiu antgaliu – plokščiu šlifavimo disku. Šlifuojantis diskas idealiai tiks kampams ar kitiems apvaliems paviršiams nuvalyti nuo rūdžių. Visuomet pradėkite šlifuoti rupiausiu paviršiumi ir judinkite šlifuoklį, nelaikykite vienoje vietoje – taip išvengsite metalo įbrėžimų. Valyti pabaikite plienine vilna (steel wool, angl.), kurią mūsų prekybos centrai vadina „metaliniu šveistuku“ – galutinai pašalinsite bet kokius rūdžių likučius.

Rūdis galima šalinti ir naudojant specialius cheminius tirpalus. Juos geriausia naudoti, kai matote, jog mechaninis valymas gali pažeisti metalo paviršių. Geriausi rūdžių valikliai – kurių sudėtyje yra fosforo ar vandenilio chlorido. Būkite atsargūs – tai yra nuodingos cheminės medžiagos, kurios išskiria dujas, todėl būtinai dėvėkite pirštines, apsauginius akinius ir patikrinkite, ar patalpa vėdinama. Tirpalą užpurkškite ant surūdijusios vietos arba užtepkite teptuku. Tirpalo veikimo laikas dažniausiai būna 15-30 min., tuomet reikia nuplauti ir išdžiovinti. Jei ne visos rūdys dingo, procesą pakartokite. 

Aplinkai draugiškesnis rūdžių šalinimo būdas – metalo jonų cheliacija. Tai taip pat cheminė reakcija, bet – daug švelnesnė, mažiau pavojinga. Surūdijusį daiktą reiktų pamerkti į tirpalą nakčiai.

Rūdis galima pašalinti ir namų ūkyje turimomis priemonėmis. Pavyzdžiui, actu ir aliuminio folija. Taip pat – druska ir citrinos sultimis. Citrinos žievelė šiuo atveju puikiai atstotų šveistuką. Taip pat namų šeimininkės patartų naudoti ir sodos pastą, kurią lengva pasigaminti sumaišius su vandeniu. 

Ką daryti, kad rūdys neatsirastų? Kai tik nuvalysite įrankius nuo rūdžių, nusausinkite. Jei tai yra sodo reikmenys, apipurkškite juos specialiu nuo rūdžių saugančiu preparatu, kuris padengs įrankius lyg plono vaško luobele. Perteklių nuvalykite. Laikykite įrankius sausoje patalpoje, patartina patalpoje laikyti ir drėgmę sugeriančių silicio gelio pokelių. 

Norėdami išvengti rūdžių ant radiatorių, vamzdžių, pagalvokite apie dažymą – gruntuokite ir nudažykite, nes dažai neleis susidaryti rūdims.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.