Kaip atsikratyti rūdžių

 (5)
Pamiršote lauke genėjimo žirkles, o kaip tik ėmė ir palijo? Radiatorius, berods, jau toks senas, aprūdijęs, nors įsitaisėte jį dar visai neseniai?
Kaip atsikratyti rūdžių
© Shutterstock nuotr.

Rūdys tikrai gadina tiek įrankio vaizdą, tiek jo naudojimo kokybę, bet truputėlį pasistengus ir panaudojus šiek tiek specialių valiklių – jūsų įrankiai vėl blizgės lyg nauji. Keli patarimai:
 –Jei valysite įrankius specialia chemija – pasirūpinkite, kad patalpa būtų vėdinama.
 –Visuomet užsidėkite apsauginius akinius.
 –Pagalvokite apie aplinkos saugojimą – pasidomėkite apie ekologišką rūdžių šalinimo būdą.
 –Visuomet atminkite, jog tinkamai apsaugojus įrankį nuo rūdžių, jų tiesiog neatsiras!

Pasiruošimas. Jei valysite nuo įrankio ar įrengimo, kuriame yra varžtų – visų pirma juos atsukite ir išimkite. Jie jie užrūdiję – panaudokite WD-40, patepus juo varžtas lengviau atsisuks. Galiausiai, jei vistiek niekaip neatsukate, prisiminkite, jog nuo šilumos veržlė plečiasi, tad galite pakaitinti virš viryklės.

Jei rūdis šalinsite rankiniu būdu, visų pirma – apsimaukite pirštines. Naudokite plieninį šveistuką, šlifavimo kempinėles, nailoninius medžiagos gabalėlius ar netgi aliuminio foliją. Galite naudoti ir švitrinį popierių, bet atminkite, jog taip galite subraižyti paviršių.

Jei aprūdijęs daiktas yra didelis, geriau rinkitės specialų rūdžių šalinimo įrankį – šlifuoklį ar elektrinį grąžtą specialiu antgaliu – plokščiu šlifavimo disku. Šlifuojantis diskas idealiai tiks kampams ar kitiems apvaliems paviršiams nuvalyti nuo rūdžių. Visuomet pradėkite šlifuoti rupiausiu paviršiumi ir judinkite šlifuoklį, nelaikykite vienoje vietoje – taip išvengsite metalo įbrėžimų. Valyti pabaikite plienine vilna (steel wool, angl.), kurią mūsų prekybos centrai vadina „metaliniu šveistuku“ – galutinai pašalinsite bet kokius rūdžių likučius.

Rūdis galima šalinti ir naudojant specialius cheminius tirpalus. Juos geriausia naudoti, kai matote, jog mechaninis valymas gali pažeisti metalo paviršių. Geriausi rūdžių valikliai – kurių sudėtyje yra fosforo ar vandenilio chlorido. Būkite atsargūs – tai yra nuodingos cheminės medžiagos, kurios išskiria dujas, todėl būtinai dėvėkite pirštines, apsauginius akinius ir patikrinkite, ar patalpa vėdinama. Tirpalą užpurkškite ant surūdijusios vietos arba užtepkite teptuku. Tirpalo veikimo laikas dažniausiai būna 15-30 min., tuomet reikia nuplauti ir išdžiovinti. Jei ne visos rūdys dingo, procesą pakartokite. 

Aplinkai draugiškesnis rūdžių šalinimo būdas – metalo jonų cheliacija. Tai taip pat cheminė reakcija, bet – daug švelnesnė, mažiau pavojinga. Surūdijusį daiktą reiktų pamerkti į tirpalą nakčiai.

Rūdis galima pašalinti ir namų ūkyje turimomis priemonėmis. Pavyzdžiui, actu ir aliuminio folija. Taip pat – druska ir citrinos sultimis. Citrinos žievelė šiuo atveju puikiai atstotų šveistuką. Taip pat namų šeimininkės patartų naudoti ir sodos pastą, kurią lengva pasigaminti sumaišius su vandeniu. 

Ką daryti, kad rūdys neatsirastų? Kai tik nuvalysite įrankius nuo rūdžių, nusausinkite. Jei tai yra sodo reikmenys, apipurkškite juos specialiu nuo rūdžių saugančiu preparatu, kuris padengs įrankius lyg plono vaško luobele. Perteklių nuvalykite. Laikykite įrankius sausoje patalpoje, patartina patalpoje laikyti ir drėgmę sugeriančių silicio gelio pokelių. 

Norėdami išvengti rūdžių ant radiatorių, vamzdžių, pagalvokite apie dažymą – gruntuokite ir nudažykite, nes dažai neleis susidaryti rūdims.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?