Ką reikėtų žinoti apie medienos kenkėjus?

 (1)
Medienos kenkėjai neapsiriboja viena konkrečia rūšimi. Medienos konstrukcijas ir baldus mūsų klimato sąlygomis dažniausiai pažeidžia ūsočiai, skaptukai, kinivarpos, kiti vabzdžiai. Ką apie juos reikia žinoti ir ko galime imtis, papasakosime šiame tekste.
Ką reikėtų žinoti apie medienos kenkėjus?
© Shutterstock nuotr.

Lietuvoje dažnai sutinkami skaptukai: baldinis (Anobium punctatum). ir naminis (Anobium punotatum). Kaip galima spręsti iš pavadinimo, baldinis skaptukas dažniausiai kenkia baldų medienai - jo patelės tokios medienos plyšiuose deda kiaušinėlius, iš kurių išsivysčiusios lervos maitinasi mediena ir ją naikina. Baldinis skaptukas paprastai mėgsta minkštą medieną ir palieka nedideles 1-2 mm skyles. Jam taip pat patinka drėgnos grindų lentos ir pastogės mediena. Pats vabalas yra yra tamsiai rudos spalvos, cilindro formos, virš galvos turi su aštrią kuprelę. Jo ilgis siekia 3-5 mm.

Naminis skaptukas yra šiek tiek didesnis už baldinį skaptuką (ilgis apie 4-6 mm), jo kūnas apaugęs pilkšvais plaukeliais. Šis vabalas daugiausia minta pastato konstrukcijų mediena, nors kartais randamas ir balduose. Dažnai šalia šių vabzdžių padarytos žalos, išsivysto ir grybinės ligos.

Abiejų rūšių skaptukai gali pažeisti tiek lapuočių, tiek spygliuočių medieną.

Ūsočiai yra bene dažniausiai sutinkami medienos kenkėjai, tiesa, beveik visos rūšys kenkia lauke augantiems medžiams. Jų yra įvairių rūšių, tačiau visos rūšys pasižymi ilgais siūliškais ūsais,ilgomis kojomis, jų kūnas padengtas pilkais plaukeliais. Tačiau kaip ir skaptukų atveju, medienai kenkia ne suaugę vabzdžiai, o jų lervos.

Daugumos jų lervos dažniausiai vystosi po gyvų, džiūstančių ar išdžiūvusių medžių medienoje arba po žieve, tačiau yra rūšių, kurios gyvena medinių pastatų sienose. Ūsočių lervos yra labai kenksmingos medienai, kadangi išgraužia joje ištisus kanalus ir galiausiai ji tampa tinkama nebent malkoms. Dažniausio namuose sutinkamo kenkėjo naminio ūsočio lervos (Hylotrupes bajukus) daugiausiai kenkia sausai medienai. Jie mėgsta pastogės medieną, kur užpuola minkštos medienos balanas. Jų paliekamos skylės yra žymiai didesnės už baldinių skaptukų, todėl gali sukelti rimtų konstrukcinių bėdų. Tiesa, šis vabalas pažeidžia tik spygliuočius.

Teoriškai medienos kenkėjų galima surasti bet kurioje jūsų namų vietoje, kurioje yra medienos, jei bus sudarytos tinkamos užsikrėtimui sąlygos. Dažniausiai tokie vabzdžiai atsiranda perdengimuose, grindyse, už grindjuosčių, rūsiuose,stogo sijose, balduose. Jie medienoje išgraužia skylutes, pro kurias patenka į jos vidų. Vabzdžiai gali sugraužti taip, kad statinys sugriūna per keletą metų.

Daugeliui rūšių patinka drėgnos sąlygos, ypatingai medieną, kurioje yra mažiausiai 18 procentų drėgmės. Suradę mielą drėgną vietelę, vabalai padeda kiaušinėlius, o iš jų išsiritusios lervos ir sukelia problemas, besirausdamos po medienos paviršiumi ir suvalgydamos viską pakeliui, kol virsta lėliuke, o po inkubacijos rausia sau kelią į paviršių.

Kaip gydyti medieną nuo kenkėjų?

Kaip ir daugelio problemų sprendimų atveju, geriausias variantas būtų profilaktiška medienos apsauga. Siekiant maksimaliai sumažinti riziką, statybinę medieną būtina impregnuoti medienos antiseptikais. Tai apsaugos ne tik nuo vabzdžių, tačiau ir nuo grubų, pelėsio. Taip pat verta bent kartą per metus rasti laiko apeiti ir apžiūrėti namo konstrukcijas - net jei ir nerasite medienos kenkėjų, tai gali atskleisti kitų riziką didinančių požymių.

Tokių kenkėjų naikinimas yra sudėtingas. Vienos prieinamiausių priemonių yra įvairūs insekticidai, kitos cheminės priemonės, kuriuos tiesiog reikia naudoti pagal instrukcijas. Kartais profesionalūs naikintojai medienos kenkėjus naikina mechaniniu būdu ar pasitelkia brangius fizinius metodus, tokius kaip aukštos arba žemos temperatūros, aukšto dažnio srovės naudojimas.

Visgi geriausia, jei tai įmanoma, svarbias medines detales pakeisti. Iš išorės kartais gali nesimatyti, kad viduje darbuojasi užsilikęs medienos kenkėjas ir galite pagalvoti, kad viskas gerai, kol vieną dieną, jis vėl pasirodo paviršiuje, jau atlikęs nematomą darbą. Ypatingai gausiai suvarpytą medieną, jei ji atlieka ne dekoratyvinę ar kitą mažiau reikšmingą funkciją, būtina pakeisti.

Kaip užkirsti kelią medienos kenkėjų sugrįžimui?

Palaikykite žemą drėgmės lygį ir užtikrinkite gerą patalpų vėdinimą. Jei kenkėjų problema yra rimtesnė, galite investuoti į drėgmės matuoklį su zondu, kuris įkišamas į medieną, kad nustatytų drėgmės lygį. Jei drėgmė nesiekia 12 procentų - užkrėtimo rizika yra maža. Pašalinkite ir pakeiskite užkrėstą medieną, kad kenkėjai neišplistų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.