Ką galima nuveikti su vagapjove arba mūro freza

 (36)
Ši freza – modifikuotas kampinio šlifuoklio ir diskinio pjūklo variantas. Jis skirtas grioveliams ir vagelėms pjauti betoninėje ar mūrinėje sienoje. Vagelės sienoje skirtos elektros instaliacijai montuoti. Šį įrankį galima vadinti ir griovelių pjovimo mašina. Tokį įrenginį naudoja elektriniai ir kitokių komunikacijų tiesėjai.
Ką galima nuveikti su vagapjove arba mūro freza
© Shutterstock nuotr.

Nuo kampinio šlifuoklio vagapjovė skiriasi tuo, kad turi du lygiagrečiai įtaisytus deimantinius pjaunančius diskus. Jie betone ar mūre lengvai išpjauna elektros instaliacijai ar vamzdžiams skirtus kanalus. Diskų padėtis yra reguliuojama, todėl galima išpjauti įvairaus gylio ir pločio lygiašonius kanalus.

Vagapjovė sienoje palieka du lygiagrečius pjūvius. Tarp pjūvių esanti sienos medžiaga iškalama prie perforatoriaus pritaisius kaltą.

Žurnalo iliustracija

Deimantinius diskus iš viršaus dengia gaubtas. Diskui lūžus, sutrupėjus, atsikabinus gaubtas apsaugo pjovėją. Darbo vagapjove metu sukyla daug dulkių, todėl prie atvamzdžio rekomenduojama prijungti statybinį dulkių siurblį arba bent dulkių surinktuvą.

KAIP VAGAPJOVE DIRBTI

Vagapjovės skirta griovelių pjovimų mineralinės kilmės medžiagose: betone, gelžbetonyje, mūre, akmenyje. Ja kitų, pjovimo metu galinčių išskirti sveikatai kenksmingas dulkes ir garus medžiagų pjauti negalima.

Vertėtų pasitikrinti, ar gali šio aparato galią atlaikyti jūsų elektros tinklas. Jeigu įrankis labai galingas, o įtampa tinkle maža, kyla rizika vagapjovę sugadinti arba sukelti instaliacijos perkaitimą ir trumpąjį jungimą.

Iš darbo vietos reikia kuo toliau patraukti lengvai užsidegančias medžiagas. Jos nuo pjaunančios mūro frezos kibirkščių gali užsiliepsnoti.

Betoną geriausiai pjauna deimantiniai diskai su specialiais segmentais. Segmentų išdėstymas neleidžia prie disko prilipti dulkėms – jos nuo diskų paviršiaus lengvai pasišalina.

Nerekomenduojama vietoje deimantinių naudoti abrazyvinius diskus – jie greitai susidėvi, todėl padidėja apkrova pačiam įrankiui.

Įrankį įjungti visada reikia tuščia eiga. Įjungimo metu diskai betono ar mūro paviršiaus negali liesti. Išjungus įrankį visada lukterėkite, kol diskai galutinai sustos, ir tik tada jį paguldykite.

Nesinaudokite vagapjove, jeigu diskai kliba, vibruoja, yra nestabiliai pritvirtinti, pažeisti ar deformuoti.

Vagelių pjovimas bus tikslus, jeigu visos suplanuotos kanalų konfigūracijos ant sienos bus tiksliai išmatuotos ir aiškiai pažymėtos. Vertėtų naudotis gulščiuku kampainiu, liniuote.

Ypač tiksliai būtina apskaičiuoti vagelės plotį tada, kai reikės nutiesti ne vieną, o du kabelius (tarp kabelių turi likti bent 5 mm tarpas).

Vagelės gylis turi būti toks, kurio užteks, kad būtų paslėpta ir gofruota kabelio apsauga ir jo tvirtinimai. Pjovimo gylis sureguliuojamas diskus išleidus iš gaubto tinkamu atstumu.

1. Mūro frezą visada laikykite abiem rankom – ir už priekinės, ir už galinės rankenų.
2. Pradėdami darbą įjungtą įrankį prie sienos paviršiaus glauskite galiniais riedučiais.
3. Vagapjovę link sienos, kol ji palies sieną ir priekieniais riedučiais, lenkite pamažu.
4. Įrankį į priekį stumkite pagal dvi nubrėžtas griovelio linijas. Judinti įjungtą įrankį pjovimo metu priešinga pjovimu kryptimi nerekomenduojama.

Kai du lygiagretieji pjūviai bus išpjauti vagapjovės neišjunkite, jos diskus atsargiai iš griovelių ištraukite. Išjunkite įrankį tik diskus ištraukus. Diskus stabdyti sienos medžiagoje draudžiama.

Vagapjovę guldyti reikia ant šono, kad diskai nepriliestų grindų ir būtų nukreipti nuo žmonių.

Sienos medžiagą tarp pjūvių lengviausia iškalti perforatoriumi su mentelės ar kalto formos antgaliu. Tačiau griovelio gale atsiranda rizika iškalti pernelyg didelį sienos gabalą.

Kantresni meistrai griovelį tarp pjūvių iškala paprastu rankiniu mūro kaltu. Toks būdas tylesnis, tikslesnis, bet ilgesnis.

Išpjautas vageles išvalykite nuo dulkių ir užgruntuokite giluminiu gruntu.

Neleiskite dulkėms kauptis vagapjovės viduje. Variklį prapūskite pro galinėje dalyje esančias ventiliacines groteles. Įrankio uždaroje, nevėdinamoje patalpoje nevalykite.

Susidėvėjus įrankio variklio kampiniams šepetėliams nutrūksta maitinimo srovės tiekimas, įrankis nebeveikia. Šepetėlius reikia nuolat stebėti, o sugedus pakeisti.

Ką galima nuveikti su vagapjove arba mūro freza
© Shutterstock nuotr.

PATARIMAI

Jeigu vienas deimantinis diskas bus nuimtas, tuomet vagapjove galima naudotis kaip diskiniu pjūklu arba kampiniu šlifuokliu ir pjauti keramines plyteles.

Pjaunantysis diskas užsikirto. Kai vienas iš diskų arba abudu sienoje užstrigo, vagapjovę būtina išjungti. Įrankį traukti iš sienos galima tik diskams galutinai sustojus.

Didelė atatranka. Jeigu darbo metu jaučiama stipri atatranka, galbūt riedučiai nukrypo nuo kelio. Riedučių judėjimą būtina nuolatos stebėti – jų kelias turi būti kuo tiesesnis. Atatranka dažniausiai nutinka pjaunant horizontalius griovelius. Vertikalūs grioveliai atatrankomis nepasižymi.

KOKIĄ VAGAPJOVĘ PASIRINKTI

Galia. Tinkamai įvertinkite vagapjovės galią. Jai reikės sukti du diskus, todėl galia turi būti didesnė. Jeigu įrankiu planuojate naudotis rečiau, ieškokite vidutinio galingumo įrankio. Galingi įrankiai skirti profesionalams.

Svoris. Jeigu vagapjovė bus sunki, dirbančiajam ją ilgiau laikyti rankose bus sunku. Vidutinės vagapjovės svoris siekia iki 10 kg.

Diskų skersmuo. Griovelių gylis priklauso nuo diskų skersmens. Reikia gilesnio griovelio – rinkitės įrankį su platesniais diskais. Jų skersmuo svyruoja nuo 11,5 iki 23 cm.

Galimybė prijungti dulkių siurblį. Betono pjovimo darbų metu išsiskiria didelis dulkių kiekis. Jis gali paveikti darbo kokybę ir laiką – darbuotojui tenka dažnai sustoti ir prietaisą valyti. Šį darbą geriau gali atlikti prie vagapjovės per atvamzdį prijungtas dulkių siurblys.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.