Ką galima nuveikti su vagapjove arba mūro freza

 (36)
Ši freza – modifikuotas kampinio šlifuoklio ir diskinio pjūklo variantas. Jis skirtas grioveliams ir vagelėms pjauti betoninėje ar mūrinėje sienoje. Vagelės sienoje skirtos elektros instaliacijai montuoti. Šį įrankį galima vadinti ir griovelių pjovimo mašina. Tokį įrenginį naudoja elektriniai ir kitokių komunikacijų tiesėjai.
Ką galima nuveikti su vagapjove arba mūro freza
© Shutterstock nuotr.

Nuo kampinio šlifuoklio vagapjovė skiriasi tuo, kad turi du lygiagrečiai įtaisytus deimantinius pjaunančius diskus. Jie betone ar mūre lengvai išpjauna elektros instaliacijai ar vamzdžiams skirtus kanalus. Diskų padėtis yra reguliuojama, todėl galima išpjauti įvairaus gylio ir pločio lygiašonius kanalus.

Vagapjovė sienoje palieka du lygiagrečius pjūvius. Tarp pjūvių esanti sienos medžiaga iškalama prie perforatoriaus pritaisius kaltą.

Žurnalo iliustracija

Deimantinius diskus iš viršaus dengia gaubtas. Diskui lūžus, sutrupėjus, atsikabinus gaubtas apsaugo pjovėją. Darbo vagapjove metu sukyla daug dulkių, todėl prie atvamzdžio rekomenduojama prijungti statybinį dulkių siurblį arba bent dulkių surinktuvą.

KAIP VAGAPJOVE DIRBTI

Vagapjovės skirta griovelių pjovimų mineralinės kilmės medžiagose: betone, gelžbetonyje, mūre, akmenyje. Ja kitų, pjovimo metu galinčių išskirti sveikatai kenksmingas dulkes ir garus medžiagų pjauti negalima.

Vertėtų pasitikrinti, ar gali šio aparato galią atlaikyti jūsų elektros tinklas. Jeigu įrankis labai galingas, o įtampa tinkle maža, kyla rizika vagapjovę sugadinti arba sukelti instaliacijos perkaitimą ir trumpąjį jungimą.

Iš darbo vietos reikia kuo toliau patraukti lengvai užsidegančias medžiagas. Jos nuo pjaunančios mūro frezos kibirkščių gali užsiliepsnoti.

Betoną geriausiai pjauna deimantiniai diskai su specialiais segmentais. Segmentų išdėstymas neleidžia prie disko prilipti dulkėms – jos nuo diskų paviršiaus lengvai pasišalina.

Nerekomenduojama vietoje deimantinių naudoti abrazyvinius diskus – jie greitai susidėvi, todėl padidėja apkrova pačiam įrankiui.

Įrankį įjungti visada reikia tuščia eiga. Įjungimo metu diskai betono ar mūro paviršiaus negali liesti. Išjungus įrankį visada lukterėkite, kol diskai galutinai sustos, ir tik tada jį paguldykite.

Nesinaudokite vagapjove, jeigu diskai kliba, vibruoja, yra nestabiliai pritvirtinti, pažeisti ar deformuoti.

Vagelių pjovimas bus tikslus, jeigu visos suplanuotos kanalų konfigūracijos ant sienos bus tiksliai išmatuotos ir aiškiai pažymėtos. Vertėtų naudotis gulščiuku kampainiu, liniuote.

Ypač tiksliai būtina apskaičiuoti vagelės plotį tada, kai reikės nutiesti ne vieną, o du kabelius (tarp kabelių turi likti bent 5 mm tarpas).

Vagelės gylis turi būti toks, kurio užteks, kad būtų paslėpta ir gofruota kabelio apsauga ir jo tvirtinimai. Pjovimo gylis sureguliuojamas diskus išleidus iš gaubto tinkamu atstumu.

1. Mūro frezą visada laikykite abiem rankom – ir už priekinės, ir už galinės rankenų.
2. Pradėdami darbą įjungtą įrankį prie sienos paviršiaus glauskite galiniais riedučiais.
3. Vagapjovę link sienos, kol ji palies sieną ir priekieniais riedučiais, lenkite pamažu.
4. Įrankį į priekį stumkite pagal dvi nubrėžtas griovelio linijas. Judinti įjungtą įrankį pjovimo metu priešinga pjovimu kryptimi nerekomenduojama.

Kai du lygiagretieji pjūviai bus išpjauti vagapjovės neišjunkite, jos diskus atsargiai iš griovelių ištraukite. Išjunkite įrankį tik diskus ištraukus. Diskus stabdyti sienos medžiagoje draudžiama.

Vagapjovę guldyti reikia ant šono, kad diskai nepriliestų grindų ir būtų nukreipti nuo žmonių.

Sienos medžiagą tarp pjūvių lengviausia iškalti perforatoriumi su mentelės ar kalto formos antgaliu. Tačiau griovelio gale atsiranda rizika iškalti pernelyg didelį sienos gabalą.

Kantresni meistrai griovelį tarp pjūvių iškala paprastu rankiniu mūro kaltu. Toks būdas tylesnis, tikslesnis, bet ilgesnis.

Išpjautas vageles išvalykite nuo dulkių ir užgruntuokite giluminiu gruntu.

Neleiskite dulkėms kauptis vagapjovės viduje. Variklį prapūskite pro galinėje dalyje esančias ventiliacines groteles. Įrankio uždaroje, nevėdinamoje patalpoje nevalykite.

Susidėvėjus įrankio variklio kampiniams šepetėliams nutrūksta maitinimo srovės tiekimas, įrankis nebeveikia. Šepetėlius reikia nuolat stebėti, o sugedus pakeisti.

Ką galima nuveikti su vagapjove arba mūro freza
© Shutterstock nuotr.

PATARIMAI

Jeigu vienas deimantinis diskas bus nuimtas, tuomet vagapjove galima naudotis kaip diskiniu pjūklu arba kampiniu šlifuokliu ir pjauti keramines plyteles.

Pjaunantysis diskas užsikirto. Kai vienas iš diskų arba abudu sienoje užstrigo, vagapjovę būtina išjungti. Įrankį traukti iš sienos galima tik diskams galutinai sustojus.

Didelė atatranka. Jeigu darbo metu jaučiama stipri atatranka, galbūt riedučiai nukrypo nuo kelio. Riedučių judėjimą būtina nuolatos stebėti – jų kelias turi būti kuo tiesesnis. Atatranka dažniausiai nutinka pjaunant horizontalius griovelius. Vertikalūs grioveliai atatrankomis nepasižymi.

KOKIĄ VAGAPJOVĘ PASIRINKTI

Galia. Tinkamai įvertinkite vagapjovės galią. Jai reikės sukti du diskus, todėl galia turi būti didesnė. Jeigu įrankiu planuojate naudotis rečiau, ieškokite vidutinio galingumo įrankio. Galingi įrankiai skirti profesionalams.

Svoris. Jeigu vagapjovė bus sunki, dirbančiajam ją ilgiau laikyti rankose bus sunku. Vidutinės vagapjovės svoris siekia iki 10 kg.

Diskų skersmuo. Griovelių gylis priklauso nuo diskų skersmens. Reikia gilesnio griovelio – rinkitės įrankį su platesniais diskais. Jų skersmuo svyruoja nuo 11,5 iki 23 cm.

Galimybė prijungti dulkių siurblį. Betono pjovimo darbų metu išsiskiria didelis dulkių kiekis. Jis gali paveikti darbo kokybę ir laiką – darbuotojui tenka dažnai sustoti ir prietaisą valyti. Šį darbą geriau gali atlikti prie vagapjovės per atvamzdį prijungtas dulkių siurblys.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.