Ką daryti, kad kenkėjai Kalėdų „nepavogtų“?

Pamenate kino filmą apie Grinčą, pavogusį Kalėdas? Kenkėjų kontrolės specialistai UAB „Dezinfa“ įspėja, kad tokiu Grinču šventiniu laikotarpiu dažnai tampa tarakonai, graužikai ir kiti kenkėjai, netikėtai užplūstantys gyvenamas patalpas.
© Shutterstock

Kalėdų eglutės – kenkėjų namai

Norvegijoje, Bergeno universitete, atliktas tyrimas parodė, kad gyvoje Kalėdų eglutėje gali tūnoti net apie 25 000 vabzdžių, erkių ir vorų. Amarai, vorai, straubliukai, erkės ir kandys – dažniausiai Kalėdines eglutes apninkantys kenkėjai. Paprastai su eglute patekę į mūsų namus, šie vabzdžiai žūva, vis dėlto patariama prieš perkant Kalėdų eglutę kruopščiai ją patikrinti, apžiūrėti. Kenkėjus galima tiesiog lauke nupurtyti arba nuvalyti audinio skiaute. Pagrindinę Kalėdų puošmeną rekomenduojama statyti atokiau nuo kitų kambarinių augalų, kad apsaugotumėte juos nuo kenkėjų.

Maisto likučių vilionės

Pasak kenkėjų kontrolės bendrovės vadovės Margaritos Kutkaitės, gražiausios metų šventės galvos skausmu gali virsti dėl namus užpuolusių tarakonų, blakių ar graužikų. Dar labiau atvėsta oras, todėl šildomos patalpos privilioja kenkėjus, o užsimiršę per šventes gyventojai patys palieka jiems „dovanų“.

„Maisto likučiai ant stalo ir kitų paviršių, neišneštos šiukšlės – puikiausiais masalas tarakonams ir pelėms. Kiekvienais metais po švenčių maratono sulaukiame itin daug klientų skambučių dėl tarakonų ir graužikų naikinimo“, – situaciją komentuoja M. Kutkaitė.

Ką daryti, kad kenkėjai Kalėdų „nepavogtų“?
© Shutterstock

Sprendimas – čia ir dabar

Kenkėjų kontrolės ekspertai pataria laiku imtis prevencinių priemonių, kad netektų kovoti su nemaloniais „svečiais“ ir gadintis pakilios šventinės nuotaikos. Pasak specialistų, veiksmingiausias ginklas prieš kenkėjus namuose – švara ir tvarka.

„Palaikydami švarą ir tvarką namuose, mes ne tik užkirsime kelią kenkėjams, bet ir išvengsime streso per šventes, kuomet norisi atsipalaiduoti ir mėgautis buvimu su šeima ir draugais. Tad jei per šventes planuojate išvykti, rekomenduojame palikti namus tvarkingus: pašalinti maisto likučius, išnešti šiukšles, šiukšliadėžes sandariai uždaryti, užtaisyti plyšius, išvalyti ir išvėdinti patalpas“, – pataria M. Kutkaitė.

Kenkėjų kontrolės specialistai siūlo aplink namus išdėlioti specialias jauko dėžutes, kurios yra saugiai užrakintos, kad augintiniai ar vaikai nepasiektų graužikų nuodo. Tokiu būdu galima sustabdyti pelių ir kitų graužikų patekimą į patalpas.

Blakės per šventes taip pat „keliauja“

Kaip rašoma spaudos pranešime, dar vienas kenkėjas, per šventes neretai atsirandantis gyventojų namuose, yra blakės. Tai kenkėjas „keliauninkas“, dažniausiai parsivežamas iš kelionių su daiktais rankinėse ar krepšiuose. Norint po viešnagių namo grįžti be „palydovų“, patartina patikrinti, ar ten, kur apsistojote nakvynei, ant lovos čiužinio nematote kraujo ar juodų dėmelių. Jei visgi kyla įtarimų, kad susidūrėte su patalinėmis blakėmis, savo daiktus reikia atidžiai apžiūrėti, išvalyti ir, jeigu reikia, išplauti.

„Jei blakės „atsikraustė“ į Jūsų namus, svarbu išnaikinti ne tik suaugusius vabzdžius, bet ir jų kiaušinėlius. Intensyvus namų tvarkymasis, siurbimas ir palaikoma švara padės išvengti šių kraujasiurbių. Jei kenkėjų kiekiai dideli, be profesionalų pagalbos problemos išspręsti nepavyks“, – teigia kenkėjų kontrolės ekspertė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip gyventi sandariame name?

Jau ankstesniuose savo straipsniuose nagrinėjau vėdinimo svarbą ir jo įtaką pastato energiniam efektyvumui. Ekspertizių metu vėl ir vėl susiduriu su šios srities klaidomis, todėl nusprendžiau dar kartą sugrįžti prie šios temos.

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.