Ką daryti, kad kenkėjai Kalėdų „nepavogtų“?

Pamenate kino filmą apie Grinčą, pavogusį Kalėdas? Kenkėjų kontrolės specialistai UAB „Dezinfa“ įspėja, kad tokiu Grinču šventiniu laikotarpiu dažnai tampa tarakonai, graužikai ir kiti kenkėjai, netikėtai užplūstantys gyvenamas patalpas.
© Shutterstock

Kalėdų eglutės – kenkėjų namai

Norvegijoje, Bergeno universitete, atliktas tyrimas parodė, kad gyvoje Kalėdų eglutėje gali tūnoti net apie 25 000 vabzdžių, erkių ir vorų. Amarai, vorai, straubliukai, erkės ir kandys – dažniausiai Kalėdines eglutes apninkantys kenkėjai. Paprastai su eglute patekę į mūsų namus, šie vabzdžiai žūva, vis dėlto patariama prieš perkant Kalėdų eglutę kruopščiai ją patikrinti, apžiūrėti. Kenkėjus galima tiesiog lauke nupurtyti arba nuvalyti audinio skiaute. Pagrindinę Kalėdų puošmeną rekomenduojama statyti atokiau nuo kitų kambarinių augalų, kad apsaugotumėte juos nuo kenkėjų.

Maisto likučių vilionės

Pasak kenkėjų kontrolės bendrovės vadovės Margaritos Kutkaitės, gražiausios metų šventės galvos skausmu gali virsti dėl namus užpuolusių tarakonų, blakių ar graužikų. Dar labiau atvėsta oras, todėl šildomos patalpos privilioja kenkėjus, o užsimiršę per šventes gyventojai patys palieka jiems „dovanų“.

„Maisto likučiai ant stalo ir kitų paviršių, neišneštos šiukšlės – puikiausiais masalas tarakonams ir pelėms. Kiekvienais metais po švenčių maratono sulaukiame itin daug klientų skambučių dėl tarakonų ir graužikų naikinimo“, – situaciją komentuoja M. Kutkaitė.

Ką daryti, kad kenkėjai Kalėdų „nepavogtų“?
© Shutterstock

Sprendimas – čia ir dabar

Kenkėjų kontrolės ekspertai pataria laiku imtis prevencinių priemonių, kad netektų kovoti su nemaloniais „svečiais“ ir gadintis pakilios šventinės nuotaikos. Pasak specialistų, veiksmingiausias ginklas prieš kenkėjus namuose – švara ir tvarka.

„Palaikydami švarą ir tvarką namuose, mes ne tik užkirsime kelią kenkėjams, bet ir išvengsime streso per šventes, kuomet norisi atsipalaiduoti ir mėgautis buvimu su šeima ir draugais. Tad jei per šventes planuojate išvykti, rekomenduojame palikti namus tvarkingus: pašalinti maisto likučius, išnešti šiukšles, šiukšliadėžes sandariai uždaryti, užtaisyti plyšius, išvalyti ir išvėdinti patalpas“, – pataria M. Kutkaitė.

Kenkėjų kontrolės specialistai siūlo aplink namus išdėlioti specialias jauko dėžutes, kurios yra saugiai užrakintos, kad augintiniai ar vaikai nepasiektų graužikų nuodo. Tokiu būdu galima sustabdyti pelių ir kitų graužikų patekimą į patalpas.

Blakės per šventes taip pat „keliauja“

Kaip rašoma spaudos pranešime, dar vienas kenkėjas, per šventes neretai atsirandantis gyventojų namuose, yra blakės. Tai kenkėjas „keliauninkas“, dažniausiai parsivežamas iš kelionių su daiktais rankinėse ar krepšiuose. Norint po viešnagių namo grįžti be „palydovų“, patartina patikrinti, ar ten, kur apsistojote nakvynei, ant lovos čiužinio nematote kraujo ar juodų dėmelių. Jei visgi kyla įtarimų, kad susidūrėte su patalinėmis blakėmis, savo daiktus reikia atidžiai apžiūrėti, išvalyti ir, jeigu reikia, išplauti.

„Jei blakės „atsikraustė“ į Jūsų namus, svarbu išnaikinti ne tik suaugusius vabzdžius, bet ir jų kiaušinėlius. Intensyvus namų tvarkymasis, siurbimas ir palaikoma švara padės išvengti šių kraujasiurbių. Jei kenkėjų kiekiai dideli, be profesionalų pagalbos problemos išspręsti nepavyks“, – teigia kenkėjų kontrolės ekspertė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.