Įleidžiami šviestuvai: praktiškumas, verčiantis pasukti galvą

 (4)
Į lubas įleidžiami šviestuvai daug kam atrodo, kaip paprasčiausias sprendimas, siekiant neapkrauti erdvės masyviais sietynais ir išlaikyti minimalistinį interjerą. Tačiau specialistai perspėja, kad planuojant įsirengti įleidžiamus šviestuvus privalu įvertinti ne tik privalumus, bet ir galimas problemas.
Įleidžiami šviestuvai: praktiškumas, verčiantis pasukti galvą
© Shutterstock nuotr.

Privalumai – pereinamose erdvėse

Pagrindinė savybė, kodėl įleidžiami šviestuvai paklausūs – jų praktiškumas. Skirtingai nei dideli, sudėtingų formių pakabinami šviestuvai, jie nereikalauja rimtesnės priežiūros, nėra „dulkių kaupikliai“.

„Įleidžiami šviestuvai taip pat paklausūs dėl to, kad gali apšviesti tik dalį erdvės. Todėl tai aktualu erdvėse, kur yra nišos. Be to, jų apšvietimo kampas yra reguliuojamas, todėl suteikia galimybių sugalvoti įdomių interjero sprendimų“, – teigia bendrovės „Ardena“ atstovė Irena Dunovska.

Įleidžiami šviestuvai taip pat nekaba, todėl netrukdo praėjimui. Dėl šios priežasties šis sprendimas itin praktiškas įrenginėjant apšvietimą praeinamosiose erdvėse – holuose, tambūruose, koridoriuose. Drėgmei bei temperatūroms atsparūs įleidžiami šviestuvai gerai tarnauja sanitariniuose mazguose, dušuose ir pan.

Įleidžiami šviestuvai: praktiškumas, verčiantis pasukti galvą
© Shutterstock nuotr.

Minusai verčia pamąstyti

Svarstant galimybę įsirengti įleidžiamus šviestuvus privalu žinoti, kad tam reikalingos pakabinamos lubos. Minimalus tarpas tarp perdangos ir pakabinamų lubų turėtų būti bent 8 centimetrai, tačiau specialistai rekomenduoja daryti 15 centimetrų tarpą. 15 centimetrų lubų pažemėjimas bus matomas net ir vizualiai.

„Kai kuriose patalpose, ypač viešosiose erdvėse pakabinamos lubos neišvengiamos. Tarp jų ir perdangos vedžiojamos komunikacijos – laidai, vamzdžiai – todėl įleidžiamus šviestuvus ten įrengti nėra sudėtinga. Kur kas daugiau problemų turi individualių namų ir butų savininkai“, – teigia bendrovės „Mazgas“ atstovas Žilvinas Sasnauskas, bendrovėje atsakingas už šviesos dizainą ir architektūrinį apšvietimą.

Norint apšviesti didesnį plotą, reikalingas gana nemažas įleidžiamų šviestuvų kiekis. Skaičiuojama, kad jei naudojamos geros halogeninės lempos, šviestuvų turi būti tiek, kad tarpai tarp jų nebūtų didesni nei 1,2 metro, o tarpai nuo sienų iki šviestuvų ne didesni nei pusė atstumo tarp šviestuvų. Taigi, jei tarpai tarp šviestuvų yra 1,2 metro, tai tarpas tarp sienos ir šviestuvo turėtų būti 0,6 metro.

Įleidžiami šviestuvai: praktiškumas, verčiantis pasukti galvą
© Shutterstock nuotr.

Nukenčia estetika

Įleidžiami šviestuvai gali būti ir pagrindinis apšvietimas. Visgi nors specialistai teigia, kad yra įvairių apšvietimo variantų ir gyventojų skonių, nepatartina pasikliauti tik šiuo apšvietimo tipu.
„Daug kas šioje situacijoje priklauso nuo žmogaus. Aš gal nepirksiu juodo kampuoto automobilio, nes man jis panašus į „katafalką“, bet yra daugybė žmonių, kurie tokius automobilius perka ir tuo didžiuojasi. Lygiai taip pat su apšvietimu – gal man nepatiktų, jei namuose šviestų tik įleidžiami šviestuvai, bet yra žmonių, kuriems to užtenka. Ir viskas čia gerai – svarbiausia, kad žmogui būtų patogu, o sprendimų galima rasti įvairių“, – teigia Ž. Sasnauskas.

Pasak jo, svarstant apie svetainės dizainą visgi reikėtų pagalvoti, kad erdvėje būtų akcentas. Tai gali būti pastatomas ar pakabinamas šviestuvas.

Įleidžiami šviestuvai: praktiškumas, verčiantis pasukti galvą
© Shutterstock nuotr.

„Jei įrengiamas paslėptas apšvietimas, lubos nebus apšviestos, didelė tikimybė, kad šviesos trūks ir sienoms. Jeigu esate pasidarę puikų sienų ir lubų dekorą, tai tikėtina, kad jo išryškinti įleidžiamais šviestuvais nepavyks“, – pastebi I. Dunovska.

Ji pastebi, kad yra žmonių, kuriuos tiesiog erzina tiesioginis apšvietimas, todėl tikėtina, kad erdvė su įleidžiamais šviestuvais žmogui gali būti nekomfortiška.

„Žinoma, kiek žmonių, tiek nuomonių, tačiau aš siūlyčiau turėti erdvėje kuo daugiau šviesos šaltinių, kuriais būtų galima susikurti komfortišką erdvę. Pavyzdžiui, norint susikurti poilsio erdvę galima tiesiog pasistatyti toršerą“, – pastebi konsultantė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?