Įleidžiami šviestuvai: praktiškumas, verčiantis pasukti galvą

 (4)
Į lubas įleidžiami šviestuvai daug kam atrodo, kaip paprasčiausias sprendimas, siekiant neapkrauti erdvės masyviais sietynais ir išlaikyti minimalistinį interjerą. Tačiau specialistai perspėja, kad planuojant įsirengti įleidžiamus šviestuvus privalu įvertinti ne tik privalumus, bet ir galimas problemas.
Įleidžiami šviestuvai: praktiškumas, verčiantis pasukti galvą
© Shutterstock nuotr.

Privalumai – pereinamose erdvėse

Pagrindinė savybė, kodėl įleidžiami šviestuvai paklausūs – jų praktiškumas. Skirtingai nei dideli, sudėtingų formių pakabinami šviestuvai, jie nereikalauja rimtesnės priežiūros, nėra „dulkių kaupikliai“.

„Įleidžiami šviestuvai taip pat paklausūs dėl to, kad gali apšviesti tik dalį erdvės. Todėl tai aktualu erdvėse, kur yra nišos. Be to, jų apšvietimo kampas yra reguliuojamas, todėl suteikia galimybių sugalvoti įdomių interjero sprendimų“, – teigia bendrovės „Ardena“ atstovė Irena Dunovska.

Įleidžiami šviestuvai taip pat nekaba, todėl netrukdo praėjimui. Dėl šios priežasties šis sprendimas itin praktiškas įrenginėjant apšvietimą praeinamosiose erdvėse – holuose, tambūruose, koridoriuose. Drėgmei bei temperatūroms atsparūs įleidžiami šviestuvai gerai tarnauja sanitariniuose mazguose, dušuose ir pan.

Įleidžiami šviestuvai: praktiškumas, verčiantis pasukti galvą
© Shutterstock nuotr.

Minusai verčia pamąstyti

Svarstant galimybę įsirengti įleidžiamus šviestuvus privalu žinoti, kad tam reikalingos pakabinamos lubos. Minimalus tarpas tarp perdangos ir pakabinamų lubų turėtų būti bent 8 centimetrai, tačiau specialistai rekomenduoja daryti 15 centimetrų tarpą. 15 centimetrų lubų pažemėjimas bus matomas net ir vizualiai.

„Kai kuriose patalpose, ypač viešosiose erdvėse pakabinamos lubos neišvengiamos. Tarp jų ir perdangos vedžiojamos komunikacijos – laidai, vamzdžiai – todėl įleidžiamus šviestuvus ten įrengti nėra sudėtinga. Kur kas daugiau problemų turi individualių namų ir butų savininkai“, – teigia bendrovės „Mazgas“ atstovas Žilvinas Sasnauskas, bendrovėje atsakingas už šviesos dizainą ir architektūrinį apšvietimą.

Norint apšviesti didesnį plotą, reikalingas gana nemažas įleidžiamų šviestuvų kiekis. Skaičiuojama, kad jei naudojamos geros halogeninės lempos, šviestuvų turi būti tiek, kad tarpai tarp jų nebūtų didesni nei 1,2 metro, o tarpai nuo sienų iki šviestuvų ne didesni nei pusė atstumo tarp šviestuvų. Taigi, jei tarpai tarp šviestuvų yra 1,2 metro, tai tarpas tarp sienos ir šviestuvo turėtų būti 0,6 metro.

Įleidžiami šviestuvai: praktiškumas, verčiantis pasukti galvą
© Shutterstock nuotr.

Nukenčia estetika

Įleidžiami šviestuvai gali būti ir pagrindinis apšvietimas. Visgi nors specialistai teigia, kad yra įvairių apšvietimo variantų ir gyventojų skonių, nepatartina pasikliauti tik šiuo apšvietimo tipu.
„Daug kas šioje situacijoje priklauso nuo žmogaus. Aš gal nepirksiu juodo kampuoto automobilio, nes man jis panašus į „katafalką“, bet yra daugybė žmonių, kurie tokius automobilius perka ir tuo didžiuojasi. Lygiai taip pat su apšvietimu – gal man nepatiktų, jei namuose šviestų tik įleidžiami šviestuvai, bet yra žmonių, kuriems to užtenka. Ir viskas čia gerai – svarbiausia, kad žmogui būtų patogu, o sprendimų galima rasti įvairių“, – teigia Ž. Sasnauskas.

Pasak jo, svarstant apie svetainės dizainą visgi reikėtų pagalvoti, kad erdvėje būtų akcentas. Tai gali būti pastatomas ar pakabinamas šviestuvas.

Įleidžiami šviestuvai: praktiškumas, verčiantis pasukti galvą
© Shutterstock nuotr.

„Jei įrengiamas paslėptas apšvietimas, lubos nebus apšviestos, didelė tikimybė, kad šviesos trūks ir sienoms. Jeigu esate pasidarę puikų sienų ir lubų dekorą, tai tikėtina, kad jo išryškinti įleidžiamais šviestuvais nepavyks“, – pastebi I. Dunovska.

Ji pastebi, kad yra žmonių, kuriuos tiesiog erzina tiesioginis apšvietimas, todėl tikėtina, kad erdvė su įleidžiamais šviestuvais žmogui gali būti nekomfortiška.

„Žinoma, kiek žmonių, tiek nuomonių, tačiau aš siūlyčiau turėti erdvėje kuo daugiau šviesos šaltinių, kuriais būtų galima susikurti komfortišką erdvę. Pavyzdžiui, norint susikurti poilsio erdvę galima tiesiog pasistatyti toršerą“, – pastebi konsultantė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.