Į ką atkreipti dėmesį renkantis vidaus duris?

Rinkdamiesi vidaus duris, joms paprastai keliame kiek mažesnius reikalavimus nei lauko durims. Vis dėlto nors jos neturi atlaikyti šalčio ciklų, neprivalo būti itin saugios ir neišlaužiamos, tačiau renkantis duris neužtenka, kad jos tik gražiai atrodytų. Apie vidaus durų rūšis ir svarbiausius pasirinkimo kriterijus pasakoja ekspertai.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis vidaus duris?
© Shutterstock nuotr.

Durų tipai

Laminuotos durys. Laminuotų durų technologijos principas - ant durų presu užklijuota speciali plėvelė. Tokių durų privalumai yra didelis pasirinkimas tarp modelių, sandaros ir kainos. Vis dėlto, laminuotos durys yra mažiau atsparios stipriam mechaniniam poveikiui, be to jas, skirtingai nuo medinių ar faneruotų durų, sunku restauruoti.

„Durys būna įvairios sandaros: nuo kartoninio akyto užpildo iki klijuotos medienos, o patį laminatą galima rinktis nuo popieriaus pagrindo iki CPL – storiausių plastikinių paviršių. Renkantis patvaresnį paviršių ir tvirtesnę sandarą, laminuotų durų kaina kyla. Jų priežiūra yra nesudėtinga, jos lengvai valomos. Mechaniškam braižymui atspariausios yra CPL padengimu  laminuotos durys“, - pasakoja vidaus ir lauko durimis prekiaujančios įmonės „Duruva“ atstovė Jovita Ramonienė.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Ką reikėtų žinoti apie lauko durų spynas?
Kaip pasirinkti netradicines vidaus duris?

Kone visose srityse plintančios naujovės neaplenkė ir vidinių durų sektoriaus. Vienas naujausių laminuotų durų padengimo būdų - dekoratyvinės medžiagos polimerų pagrindu. „Tokios durys pagamintos iš medienos masyvo ir padengtos dekoratyvine plėvele ant polipropileno pagrindo. Gaminant jas taikomos aukštosios technologijos - elektroninis spindulinis lako dangos sukietinimas, todėl atsiranda galimybių sukurti medžiagas, pasižyminčias išskirtinėmis savybėmis: ekologiškumu, nekenksmingumu, atsparumu mechaniniam poveikiui, ultravioletiniams spinduliams, cheminėms medžiagoms. Durys su tokia apdaila itin patogios buityje, galima atlikti drėgną jų paviršiaus valymą net su aktyviai valančiais skysčiais. Medžiagos struktūra su aktualiu trimačiu optiniu efektu ne vien atkartoja medienos piešinį, bet tiksliai perteikia visas jos tekstūros ypatybes“, - pasakoja Natalija Vėlyvienė, vidaus durimis prekiaujančios UAB „Loza-Baltija“ direktorė.

Medžio masyvo durys. Šio tipo durys gaminamos iš vieno medžio medienos. Jos pasižymi ilgaamžiškumu, jų paviršių galima atnaujinti, perdažyti. „Brangiausios durys gaminamos iš tvirtos rūšies medienos masyvo - ąžuolo, uosio, alksnio. Tokios durys retai sutinkamos masinėje gamyboje - dažniausiai jos gaminamos pagal užsakymą. Kokybiškiausių medžio masyvo durų eksploatavimo terminas gali siekti net 100 metų. Esant būtinybei, jas galima restauruoti. Tačiau dėl savo solidaus svorio tokios durys, laikui bėgant, gali nusėsti ir sandariai nebeužsidaryti, o taip pat jos gali deformuotis dėl drėgmės patalpose, kuri atsiranda keičiantis oro sąlygoms“, - teigia N. Vėlyvienė.

Medžio masyvo durys taip pat gaminamos iš pušies, eglės, rečiau iš raudonmedžio ir buko. „Durys iš spygliuočių medienos masyvo gali būti priskirtos vidutinių kainų kategorijai. Jos parduodamos nepadengtos laku. Iš pirmo žvilgsnio, tokių durų kaina gali pasirodyti mažesnė nei faneruotų durų, tačiau po profesionalaus dažymo, jų kaina gerokai šokteli, o dažnai net ir pranoksta faneruotų durų kainą. Laikui bėgant, spygliuočių durys patamsėja. Kartais spalva pasikeičia netolygiai, dėl to suprastėja durų išvaizda. Be to, jos gali deformuotis ir sandariai nebeužsidaryti dėl drėgmės pakitimų patalpose. Tokios durys eksploatuojamos 30 metų“, - pasakoja pašnekovė.

Faneruotos durys. Jų gamybos principas - durų pagrindo apklijavimas medienos lukštu naudojant karštą presą. Faneruotos durys priskiriamos vidutiniškai kainuojančiai produkcijai. „Šiuo metu rinkoje jų galima įsigyti su skirtingos sandaros vidumi. Pigiausios iš jų būna su kartoniniu-akytu užpildu. Galima rinktis medžio drožlių ar klijuotos medienos užpildus. Faneruotų durų paviršių galima atnaujinti. Rekomenduojame rinktis tvirtesnes sandaros faneruotas duris, kurių viso komplekto - varstomos dalies ir staktos - kaina yra didesnė nei 800-900Lt“, - pataria J. Ramonienė.

Į atskirą kategoriją galima išskirti dažytas duris, kurių pagrindu gali būti visi minėti durų tipai, tačiau skirsis padengimas. Populiariausias yra dažymas medienos imitacija.

Kriterijai. J. Ramonienė teigia, kad pasirinkimo kriterijai gali būti įvairiausi ir daugiausiai priklauso nuo sąlygų namuose. „Kiekvienos vidaus durys turi savo pliusus ir minusus. Klientui reikėtų įvertinti, kokiais prioritetais vadovaujantis jis renkasi duris: kaina, spalva, kokybė, sandara ir panašiai. Ar verta pirkti brangesnes medines duris ilgam eksploatavimui? Ar namuose yra gyvūnų, kokio amžiaus vaikai?“, - pataria pašnekovė.

Žinant, kad patalpoje bus didesnis žmonių srautas ar esant tikimybei pažeisti duris, reikėtų rinktis metalines, aliumines ar plastikines duris, - jos kur kas patvaresnės braižymui. „Reikėtų žinoti, kad kambarinės durys naudojamos patalpose, kur nėra didelių temperatūrų skirtumų. Iš vidinių durų, esant temperatūrų skirtumams – įrengiant pirtims, verandas ir kitas patalpas, geriausios yra medinės arba plastikines durys. Medžio masyvo ir plastikinės vidaus durys yra ilgaamžiškiausios, tačiau atsinaujinant būstą, keičiantis patalpos dizainui – atsinaujiname ir duris. Todėl kartais užtenka laminuotų durų, kurios pasižymi mažesne kaina, o  esant reikalui jas galima pakeisti į naujo modelio ir spalvos duris“, - pataria J. Ramonienė.

Pašnekovės teigimu, pačios populiariausios rinkoje yra laminuotos durys be užlaidos ar dažytos medžio imitacijos durys, kadangi jas galite įsigyti pigiai ir iškarto, jų pilni didieji prekybos centrai. Durys turinčios užlaidą yra brangesnės, tačiau jų montavimas yra kur kas paprastesnis.

Dizaino svarba. Pašnekovė teigia, jog kiekvienas pasirinkimas individualus, tačiau kai kurias tendencijas galima išskirti. „Dažniausiai klientai renkasi duris pagal grindų spalvą. Nors dabar dažnai pasitaiko, kai grindys ir durys yra skirtingų atspalvių, tačiau tarpusavyje dera. Šiais metais itin išpopuliarėjo pilkų atspalvių ir pilkų spalvų durys. Galima pasirinkti tą patį klasikinį ąžuolą, tačiau su pilku atspalviu. Ypatingai tokios durys tinka prie laminuotų grindų. Renkantis klasikinius natūralius parketus, laminuotas duris priderinti sunkiau, tada geriau rinktis medines arba skirtingos spalvos nei grindys laminuotas duris. Vis dėlto modelių ir spalvų gausa yra itin didelė, duris galima prisiderinti visiems skoniams“, - pasakoja J. Ramonienė.   

Garso laidumas. Perkant duris verta pasidomėti ir jų garso laidumo savybėmis – juk duris būtent ir uždarome norėdami privatumo bei ramybės. „Durų garso izoliacija priklauso nuo daugelio kriterijų. Atkreipkite dėmesį į varčios storį, ar į staktą yra įdėta sandarinimo juosta, ar yra numatytas slenkstis. Nemažai priklauso ir nuo durų modelio, pavyzdžiui, modelių su stiklais garso laidumas visada yra prastesnis“, - pataria N. Vėlyvienė.

Nestandartinės durys. J. Ramonienės teigimu, nestandartinių durų kaina priklauso nuo išmatavimo. „Šiuo atveju įvežtinės – medinės, faneruotos ar laminuotos durys būna standartinių dydžių, matmenis koreguoti galima minimaliai, o kaina tada padvigubėja. Geriausia nestandartinių išmatavimų medines ar faneruotas duris rinktis iš pagamintų Lietuvoje - yra daug gamintojų, siūlančių šią galimybę. Geriausia angas vidaus durims daryti lygines 700, 800, 900, 1000 mm pločio, o aukštį  nuo 2060 mm iki 2080 mm.  Tada renkantis iš standartinių vidaus durų galėsite rintis iš beveik visų gamintojų. O senų statybų angas reikėtų priderinti prie naujų durų“, - pataria pašnekovė.

Montavimas. J.Ramonienė pataria neturint reikiamų žinių montuojant duris ir nemėginti jų įsidėti patiems. „Montuoti duris gali tas klientas, kuris turi žinių ir yra montavęs duris ar panašius gaminius anksčiau. Eksperimentuoti nerekomenduojame. Montuoti sudėtingiausia yra pigias duris be užlaidos, jos sugundo itin žema kaina, tačiau montavimas yra sudėtingas net ir patyrusiems meistrams“, - pastebi ji.

Priežiūra. N. Vėlyvienė pataria durų valymui naudoti priemones skirtas natūralaus medžio baldų priežiūrai - durų nepatartina valyti drėgnomis servetėlėmis. Geriausia, jeigu durys yra padengtos laku, o ne vašku, kadangi vaško danga yra neatspari nešvarumams ir nuvalyti jų namų sąlygose yra labai sunku.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.