Hermetikai: jų rūšys ir panaudojimas

 (15)
Naudojantis hermetikais arba sandarikliais, galima nuveikti daug ką, tačiau reikia žinoti, ką geriausia naudoti. Sandariklių yra daugybė rūšių, todėl jų pasirinkimas gali kelti sumaištį ne tik paprastiems žmonėms, tačiau prie įdėmaus etikečių skaitymo pratina ir profesionalus.
Hermetikai: jų rūšys ir panaudojimas
© Shutterstock nuotr.

Silikoniniai hermetikai

Silikoniniai hermetikai - labiausiai paplitusi ir bene aktualiausia namų darbams statybose naudojamų hermetikų rūšis. Yra trys pagrindinės silikoninių hermetikų rūšys: aukšto elastingumo modulio acetatiniai, žemo modulio neutralūs ir žemo modulio acetatiniai hermetikai. Norėdami pasirinkti tinkamą silikoninį hermetiką, turite atsižvelgti į priemonės rūšį ir ypatingai į modulį.

Priemonės rūšis

Dvi pagrindinės priemonės rūšys: acetatiniai (dar vadinami rūgštiniais) ir neutralūs

Acetatiniai hermetikai skleidžia acto kvapą. Paprastai jų modulis yra aukštas ir jie sustingsta greičiau nei neutralūs hermetikai. Vis dėlto, pažymėtina, kad jie reaguoja su kai kuriomis medžiagomis - metalais, akmens ar statybiniais paviršiais, todėl jų panaudojimo amplitudė siauresnė. Neutralių hermetikų modulis yra žemas ir kvapo jie praktiškai neturi.

Modulis

Yra dviejų tipų modulis: aukštas ir žemas. Žemo modulio hermetikai yra elastingesni – tai akivaizdu, nes jie yra minkštesni, tad geriausiai tinkami išorės darbams. Aukšto modulio hermetikai yra mažiau elastingi, todėl geriausiai tinkami vidaus darbams.

Hermetikų naudojimas

Aukšto modulio acetatiniai silikoniniai hermetikai puikiai tinka vidaus darbams, pavyzdžiui, durų ir langų sandarinimas iš vidaus, virtuvės įrangos ir elektros prietaisų sandarinimas. Be to, jie puikiai tinka vonių, dušo kabinų, kitų santechninių prietaisų sandarinimui. Naudojant šį sandariklį vonioje, svarbiausia rinktis tokį, kurio sudėtyje būtų fungicidų.

Žemo modulio neutralūs silikoniniai hermetikai puikiai tinka lauko darbams, pavyzdžiui, langų ar durų rėmų perimetro sandarinimui, plokščių sujungimui, betono ir kitų porėtų medžiagų (cemento pagrindu) siūlėms, nes šis hermetikas yra atsparus vandeniui, puikiai prilimpa ir yra elastingas.

Žemo modulio acetatiniai silikoniniai hermetikai yra nebrangūs universalūs hermetikai, jie tinka labai daug kur – statybose, santechnikoje (jei juose yra fungicido), išorės ir vidaus įstiklinimo darbuose, nes prisitvirtina prie daugelio medžiagų. Tačiau svarbu žinoti, kad jų eksploatacijos laikas ar sukibimo savybės skiriasi nuo labiau specializuotų alternatyvų, ypatingai skirtų išorės darbams.

Šios rūšies sandarikliai turi ir daugiau kriterijų - atsparumas pelėsiui (aktualu sandarinant sanitarinius mazgus ar paviršius, kurie kontaktuoja su maistu), taip pat temperatūra, kadangi silikonas gali būti atsparus tiek aukštai, tiek žemai temperatūrai. Svarbu ir jo elastingumas bei priedų kiekis - teigiama, kad universalus silikonas su mažiau priedų, ilgiau išlaiko gerąsias medžiagos savybes.

Akriliniai hermetikai

Akriliniai hermetikai yra ekonomiška, dažoma silikoninių hermetikų alternatyva, nes jie tinkami sandarinti ir užpildyti siūles aplink aliuminius, medinius langų ir durų rėmus. Tačiau šio hermetiko naudojimas lauko darbams yra priklausomas nuo oro – jis turi būti sausas ir šiltas. Šis hermetikas nėra toks lankstus kaip silikoninis.

Kiti hermetikai

Sililo polimerų pagrindu pagaminti hermetikai – dar vienas universalus hermetikas. Jie itin ilgaamžiai, lankstūs, puikiai kimba prie neporėtų paviršių, sukimba net su drėgnais paviršiais ir yra dažomi. Jie dažniausiai naudojami kaip klijai arba hermetikai ant tų paviršių, kurie dažnai susiduria su vibracija arba deformacija. Jie taip pat puikiai tinka klijuoti plokštėms, grindjuostėms, langams, veidrodžiams ar izoliacinėms medžiagoms.

Polisulfidiniai hermetikai yra skirti sandarinti nuolat judančius, besiplečiančius susijungimus, kur reikalingas tamprus, lankstus ir vandens nepraleidžiantis hermetikas. Juo galima sandarinti mūro, gelžbetonio, sienas, Jie geriausiai tinka besiplečiantiems sujungimams.

Poliuretaniniai hermetikai yra atspariausi vandeniui, lankstūs įvairiose temperatūrinėse sąlygose ir gerai sukimba su metalu bei stiklo pluoštu. Jie dažniausiai gali būti naudojami įvairiems buities darbams, pradedant stogo latakų jungtimis, baigiant keramikinių plytelių tarpų sandarinimu.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?