Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.
© Shutterstock

Netinkamos produkcijos pasirinkimas

Kalbant apie bet kokio tipo apdailą, be galo svarbu pabrėžti naudojamų medžiagų kokybiškumo svarbą, juk norime džiaugtis estetiškai atrodančia apdaila kuo ilgiau. Tad nevertėtų rinktis pačių pigiausių medžiagų, nes paprastai jos tikrai nėra sietinos su kokybe. Beje, statybos specialistai neretai pastebi, kad konstrukcijos kokybė nukenčia keičiant gamintojų rekomenduojamas medžiagas kitomis (pavyzdžiui, pigesnėmis arba besiskiriančiomis savo savybėmis).

Netinkamas medžiagos kiekio apskaičiavimas

Kita dažna klaida, dar medžiagų pirkimo stadijoje, yra netinkamas gipskartonio plokštės kiekio apskaičiavimas. Statybos ir apdailos darbų specialistai pastebi, kad paprastai yra nusiperkama per mažai medžiagos, o tai supratus, vėliau tenka skubėti į prekybos vietą įsigyti jų papildymo. Kadangi plokštės yra pjaustomos, išvengti klaidų nėra taip paprasta. Dažniausiai yra rekomenduojama įsigyti 10 proc. daugiau medžiagos nei apskaičiuotas dengiamas plotas.

Netinkamas gipso kartono plokščių laikymas

Tai tikriausiai viena dažniausiai pasitaikančių klaidų – netinkamas gipso kartono plokščių laikymas. Labai svarbu yra parinkti tinkamą vietą gipskartonio laikymui. Netinkamai sandėliuojant gipskartonio plokštes, jos gali deformuotis, po montavimo darbų ant jų gali atsirasti trūkiai. Sandėliavimui skirtos patalpos turėtų būti sausos (idealu, jei ilgalaikė santykinė oro drėgmė yra tarp 40% ir 80%) ir ventiliuojamos. Taip pat svarbu vengti didelių temperatūros pokyčių, pavyzdžiui, šaltuoju sezonu staigiai pakėlus kambario temperatūrą siūlės gali sutrūkinėti. Ekspertai pataria iki montavimo plokštes laikyti ant lygios plokštumos, su 35 centimetrų neviršijančiais tarpais tarp atramų, ant kurių guldomos plokštės.

Konstrukcijos judėjimo nenumatymas

Nekokybiškai atrodančios apdailos priežastis gali būti neįvertintas sienų arba perdangų „vaikščiojimoas“. Konstrukcijos judėjimas turėtų būti numatomas dar pasiruošimo darbams metu, to nepadarius vėliau gali pakisti pradinė apdailos forma, išlįsti gipsartonios konstrukcijos siūlės, atsirasti įtrūkimai. Vienas iš būdų to išvengti – jungimuose su kitomis konstrukcijomis numatyti deformacines – slydimo arba šešėlines siūles. Tokiu būdu naujai montuojama konstrukcija yra atsiejama nuo besiribojančiųjų.

Skubėjimo klaidos

Nors darbas su gipskartoniu nėra itin sudėtingas, tačiau šios medžiagos konstrukcijų įrengimas reikalauja nemažai kruopštumo, juk reikia plokštes pjaustyti, tvirtinti, glaistyti. Dažnai skubėjimo klaidos pasitaiko būtent glaistant – antras siūlių glaistymo sluoksnis glaistomas tik tinkamai sustingus antrajam, o ne iškart.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.

Dūmų detektoriai: ką reikia žinoti apie naujus reikalavimus? (2)

Nuo gegužės 1 d. Lietuvoje įsigaliojo priešgaisrinės saugos reikalavimas – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius. Juos turi įsirengti tiek butų, tiek individualių namų, tiek sodo namelių savininkai.

Kas geriau vonios kambaryje – vinilinės ar keramikinės plytelės?

Nors vinilinės bei keramikinės plytelės iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti visiškai nepanašios, tačiau vonios kambario apdailos kontekste skirtumai tarp jų gerokai sumažėja. Pirmiausia taip yra todėl, nes abi šios grindų dangos pasižymi dideliu atsparumu drėgmei, kuris yra be galo svarbus šiai erdvei. Nors konkretaus atsakymo, kuri danga yra labiau tinkama voniai, nėra, šiame tekste pateiksime vilinilnių bei keramikinių plytelių palyginimą, kuris gali padėti apsispręsti.

Kaip gyventi sandariame name?

Jau ankstesniuose savo straipsniuose nagrinėjau vėdinimo svarbą ir jo įtaką pastato energiniam efektyvumui. Ekspertizių metu vėl ir vėl susiduriu su šios srities klaidomis, todėl nusprendžiau dar kartą sugrįžti prie šios temos.

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.