Elektros instaliacija: sprendimas, padėsiantis sutaupyti trečdalį lėšų

 (14)
Elektros instaliaciją planuojantys naujakuriai susiduria su dilema – kur vedžioti elektros laidus. Nors atrodytų, kad didelio skirtumo nėra, teisingas sprendimas padėtų sutaupyti apie 30 proc. elektros instaliacijai reikalingų lėšų.
Elektros instaliacija: sprendimas, padėsiantis sutaupyti trečdalį lėšų
© Shutterstock nuotr.

Patartina elektros instaliacijos montavimo darbus atlikti vos pastačius „dėžutę“. Ėmus instaliaciją tvarkyti ar ją keisti jau įrengtame name, kaina ženkliai iššaugtų, darbai būtų sudėtingi, o baigus darbus apdaila gali atrodyti neestetiškai. Visgi specialistų teigimu, elektros instaliacijos keitimo darbai naujai pastatytame name – retas reiškinys. Dažniau tenka paplušėti neseniai įsigytuose senuose namuose.

Tačiau įrengiant elektros instaliaciją naujos statybos name taip pat galima be reikalo pasididinti montavimo darbų samatą. Elektros laidus vedžioti galima po grindimis, po lubomis ir palei sienas. Visgi pastarasis variantas kur kas brangesnis.

„Pigiausia elektros instaliaciją montuoti vedžiojant laidus po grindimis, ant sutankinto grunto. Tai suteikia galimybę laisviau manevruoti, kertant kampus mažinti atstumą, o tuo pačiu ir medžiagų sunaudojimą. Panašiai galima žaisti ir vedžiojant laidus po lubomis. Nors gali pasirodyti, kad tai menkniekis, toks elementarus sprendimas gali padėti sutaupyti iki 30 proc. lėšų“, – teigia inžinierius Rimantas Bimba.

Tuo tarpu brangesnis variantas – vedžioti elektros laidus per sienas – ne tik kainuoja daugiau, bet ir yra sudėtingesnis, ilgiau užtrunkantis.

Klojant laidus po grindimis, privalu naudoti plastikinius lanksčius vamzdelius, kad laidai būtų apsaugoti. Sienose taip pat patartina juos naudoti. Be apsauginių vamzdelių apsieiti gali tik po lubomis vedžiojami elektros laidai. Vamzdeliai gali būti su viela ar be jos. Vamzdeliai su viela pranašesni tuo, kad laidus iš jų paprasčiau ištraukti.

Siekiantiems pataupyti siūloma prieš kreipiantis į meistrą tiksliai numatyti kur ir kokie prietaisai bus montuojami. Ypač didesnės galios reikalaujantys namų apyvokos prietaisai: indaplovė, skalbimo mašina ir viryklė. Taip pat svarbu žinoti, kur statysite televizorių, muzikos centrą ar darbo kompiuterį, kur kabės šviesos šaltiniai.

„Turint namo projektą, žinant baldų ir įrangos išdėliojimą galime parinkti tinkamo skersmens ir savybių laidus, jų jungimo ir skirstymo dėžutes, kištukinius laidus, o taip pat ir paskaičiuoti samatą“, – sako R. Bimba.

Montuojantiems elektros instaliaciją patiems elektrikai duoda keletą paprastų patarimų. Pirmiausia, kada elektros instaliacija būtų saugi ir patikima, reikia sujungti laidus taip, kad jie niekada neatsikabintų, nebūtų įsitempę ar nesiremtų į aštrias briaunas, pavyzdžiui gipso kartono profilius. Taip pat patartina pirkti laidus su dviguba izoliacija.

Be to, laidai turėtų būti vedžiojami stačiais kampais, o atstumus reikėtų matuoti preciziškai: horizontaliai vedami kabeliai negali būti arčiau nei 15 centimetrų nuo grindų ar lubų, o vertikaliai – ne arčiau nei 10 sentimetrų nuo durų ir langų.

Visgi retas savamokslis meistras visiškai teisingai išsivedžioja elektros laidus. Neretai profesionalai pasikviečiami į pagalbą jau tik taisyti padarytų klaidų. Tuomet darbai kainuoja daugiau nei būtų padaryti pradinėje stadijoje.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.