Elektros instaliacija: sprendimas, padėsiantis sutaupyti trečdalį lėšų

 (14)
Elektros instaliaciją planuojantys naujakuriai susiduria su dilema – kur vedžioti elektros laidus. Nors atrodytų, kad didelio skirtumo nėra, teisingas sprendimas padėtų sutaupyti apie 30 proc. elektros instaliacijai reikalingų lėšų.
Elektros instaliacija: sprendimas, padėsiantis sutaupyti trečdalį lėšų
© Shutterstock nuotr.

Patartina elektros instaliacijos montavimo darbus atlikti vos pastačius „dėžutę“. Ėmus instaliaciją tvarkyti ar ją keisti jau įrengtame name, kaina ženkliai iššaugtų, darbai būtų sudėtingi, o baigus darbus apdaila gali atrodyti neestetiškai. Visgi specialistų teigimu, elektros instaliacijos keitimo darbai naujai pastatytame name – retas reiškinys. Dažniau tenka paplušėti neseniai įsigytuose senuose namuose.

Tačiau įrengiant elektros instaliaciją naujos statybos name taip pat galima be reikalo pasididinti montavimo darbų samatą. Elektros laidus vedžioti galima po grindimis, po lubomis ir palei sienas. Visgi pastarasis variantas kur kas brangesnis.

„Pigiausia elektros instaliaciją montuoti vedžiojant laidus po grindimis, ant sutankinto grunto. Tai suteikia galimybę laisviau manevruoti, kertant kampus mažinti atstumą, o tuo pačiu ir medžiagų sunaudojimą. Panašiai galima žaisti ir vedžiojant laidus po lubomis. Nors gali pasirodyti, kad tai menkniekis, toks elementarus sprendimas gali padėti sutaupyti iki 30 proc. lėšų“, – teigia inžinierius Rimantas Bimba.

Tuo tarpu brangesnis variantas – vedžioti elektros laidus per sienas – ne tik kainuoja daugiau, bet ir yra sudėtingesnis, ilgiau užtrunkantis.

Klojant laidus po grindimis, privalu naudoti plastikinius lanksčius vamzdelius, kad laidai būtų apsaugoti. Sienose taip pat patartina juos naudoti. Be apsauginių vamzdelių apsieiti gali tik po lubomis vedžiojami elektros laidai. Vamzdeliai gali būti su viela ar be jos. Vamzdeliai su viela pranašesni tuo, kad laidus iš jų paprasčiau ištraukti.

Siekiantiems pataupyti siūloma prieš kreipiantis į meistrą tiksliai numatyti kur ir kokie prietaisai bus montuojami. Ypač didesnės galios reikalaujantys namų apyvokos prietaisai: indaplovė, skalbimo mašina ir viryklė. Taip pat svarbu žinoti, kur statysite televizorių, muzikos centrą ar darbo kompiuterį, kur kabės šviesos šaltiniai.

„Turint namo projektą, žinant baldų ir įrangos išdėliojimą galime parinkti tinkamo skersmens ir savybių laidus, jų jungimo ir skirstymo dėžutes, kištukinius laidus, o taip pat ir paskaičiuoti samatą“, – sako R. Bimba.

Montuojantiems elektros instaliaciją patiems elektrikai duoda keletą paprastų patarimų. Pirmiausia, kada elektros instaliacija būtų saugi ir patikima, reikia sujungti laidus taip, kad jie niekada neatsikabintų, nebūtų įsitempę ar nesiremtų į aštrias briaunas, pavyzdžiui gipso kartono profilius. Taip pat patartina pirkti laidus su dviguba izoliacija.

Be to, laidai turėtų būti vedžiojami stačiais kampais, o atstumus reikėtų matuoti preciziškai: horizontaliai vedami kabeliai negali būti arčiau nei 15 centimetrų nuo grindų ar lubų, o vertikaliai – ne arčiau nei 10 sentimetrų nuo durų ir langų.

Visgi retas savamokslis meistras visiškai teisingai išsivedžioja elektros laidus. Neretai profesionalai pasikviečiami į pagalbą jau tik taisyti padarytų klaidų. Tuomet darbai kainuoja daugiau nei būtų padaryti pradinėje stadijoje.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?