Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?
© Shutterstock

Jauna šeima mano, kad dūmų detektorius – pirkinys ugdantis sąmoningumą

Algirdo ir Marijos šeima su dviem sūnumis (Tomu ir Matu) gyvena keturių kambarių bute Vilniuje. Dūmų detektorių jie įsigijo iškart po gegužės 1 d., kai įsigaliojo priešgaisrinės saugos reikalavimas – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius. Jie sako, kad apie dūmų detektorių yra pagalvoję ir seniau, o tokį reikavimą vertina teigiamai, nes su šia praktika jau buvo susipažinę kelionių po Vakarų Europą, kur taikomos didžiulės sankcijos už tokių saugumo reikalavimų nesilaikymą, metu.

Pora butą, įsikūrusį Žvėryno mikrorajone, įsigijo prieš keletą metų ir sako, kad pagaliau jame jaučiasi kaip tikruose namuose. Paklausti, kodėl tokio įrenginio neįsigijo anksčiau, jie sako, kad tai niekada nebuvo pats svarbiausias pirkinys, nes įsirenginėjant būstą ir taip yra daug išlaidų, todėl toks pirkinys nesulaukė savo eilės.

Algirdas ir Marija pasakoja, kad sužinoję apie naują priešgaisrinės saugos reikalavimą, pirmiausia šiuo klausimu padiskutavo su draugais. Pora sako, kad draugų nuomonės buvo kardinaliai skirtingos, vieni buvo už tokį reikalavimą ir dūmų detektoriaus pirkimą, o kiti – griežtai nusistatę prieš.

Visgi pora ilgai nedvejojo ir nusprendė įsigyti detektorių, nes jiems tai atrodo paprasta saugumo priemonė. Jie sako, kad tokį sprendimą palengvino nedidelė dūmų detektoriaus kaina, lengvas įrengimas ir paprasta priežiūra. Algirdas ir Marija sako, kad dūmų detektorius jiems yra sąmoningumo ženklas.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?
© Shutterstock

Eksperto patarimai: į ką atsižvelgti renkantis dūmų detektorių

Dūmų detektoriai gali būti gan skirtingi. Gintaras Juknevičius, Dumudetektoriai.eu vadovas, sako, kad jie būna 4 rūšių: autonominiai dūmų detektoriai maitinami elementais (būna detektorių su integruotomis ličio baterijomis kurios veikia iki 12 metų); autonominiai kombinuoti dūmų ir smalkių detektoriai maitinami elementais; autonominiai kombinuoti dūmų ir temperatūros detektoriai maitinami elementais ir neautonominiai detektoriai (jungiami prie apsaugos signalizacijos pulto).

Ekspertas taip pat išskiria skirtingus dūmų jutiklius, kurie būna dviejų rūšių:

1. Fotoelektroniniai (Optiniai). Optiniai dūmų detektoriai yra tipiniai dūmų jutikliai, kurie reaguoja iškart, kai patalpoje pasirodo dūmai. Dėl didelio jautrumo melagingam signalui (pavyzdžiui, dūmai, kuriuos lemia prisvilęs maistas) optinių dūmų detektorių nerekomenduojama montuoti virtuvėse.

2. Jonizaciniai dūmų detektoriai. Šie detektoriai reaguoja į atsirandančius patalpoje dūmus, kurie sutrikdo jonų srautą tarp dviejų elektrodų. Tokio tipo detektoriai žymiai greičiau aptinka pavojų keliančius šaltinius.

Pasak G. Juknevičius, detektoriaus kaina priklauso nuo šių aspektų: gamintojo suteikiamos garantijos laikotarpio; detektoriaus darbo laiko su baterija; detektoriaus jutiklio tarnavimo laiko; dūmų aptikimo atstumo, ploto; jutiklio technologijos (optinis ar jonizacinis); papildomu funkcijų tokiu, kaip senkančios baterijos signalas ir „Pause“ funkcija, leidžianti pristabdyti signalą; komplekto sudėtis ( pvz., papildomas magnetinis tvirtinimas, kuris klijuojamas ant lubų); prekinio ženklo ir nuo to, kur yra gaminamas detektorius.

5 svarbiausi aspektai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti renkantis dūmų detektorių:

1. Gamintojo suteikiamas garantijos laikotarpis.

2. Detektoriaus darbo laikas su baterija.

3. Detektoriaus jutiklio tarnavimo laikas.

4. Dūmų aptikimo atstumas, plotas.

5. Jutiklio technologijos (optinis ar jonizacinis).

Jeigu žmogus planuoja pirkti tik vieną detektorių visam butui ar namo aukštui, tuomet G. Juknevičius rekomenduotina pirkti detektorių su jonizacijos technologija, kadangi tada dūmų aptikimo laikas yra labai greitas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.

Dūmų detektoriai: ką reikia žinoti apie naujus reikalavimus? (2)

Nuo gegužės 1 d. Lietuvoje įsigaliojo priešgaisrinės saugos reikalavimas – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius. Juos turi įsirengti tiek butų, tiek individualių namų, tiek sodo namelių savininkai.