Dūmų detektoriai: ką reikia žinoti apie naujus reikalavimus?

 (2)
Nuo gegužės 1 d. Lietuvoje įsigaliojo priešgaisrinės saugos reikalavimas – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius. Juos turi įsirengti tiek butų, tiek individualių namų, tiek sodo namelių savininkai.
© Shutterstock

Trumpai apie naująjį reikalavimą

Nors šis reikalavimas jau įsigaliojo, tačiau nėra tikimasi, kad visi gyventojai jau gegužės mėnesį bus įsigiję ir įsirengę dūmų detektorius. Ekspertai sako, kad šiuo metu vos 16 proc. Lietuvos gyventojų turi apie gaisro pavojų įspėjančią įrangą, tad tokie pokyčiai gali užtrukti.

Visgi dūmų detektorius įsirengti yra svarbu, nes net 90 proc. visų Lietuvoje gaisruose mirštančių žmonių žūva degant gyvenamiesiems namams. Yra tikimasi, kad tokios apsaugos priemonės padės šį skaičių sumažinti bent jau perpus ir kad ši Vakarų Europos norma pasiteisins ir mūsų krašte. Pagrindinė reikalavimo visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius užduotis – pakelti žmonių savisaugos kultūrą bei sąmoningumo jausmą.

Bute arba vienaukščiame individualiame name pakanka vieno autonominio dūmų detektoriaus. Nerekomenduojama jo laikyti virtuvėje, nes šioje erdvėje yra per daug garų bei temperatūros svyravimų. Geriausia jį kabinti bendros patalpos centre, pavyzdžiui, koridoriuje, kuo arčiau miegamųjų kambarių, kad nelaimės atveju dūmų detektorius pažadintų miegančius asmenis.

Dūmų detektoriai: ką reikia žinoti apie naujus reikalavimus?
© Shutterstock

Kodėl žmonės nenori dūmų detektorių?

Kai kurie žmonės į dūmų detektorius žiūri nepalankiai, nes juos supa nemažai mitų. Vienas iš tokių mitų – sunkus jų įrengimas. Visgi, įsirengiant šiuolaikinį dūmų detektorių, nereikia nei gręžimo, nei laidų vedžiojimo, užtenka jį tiesiog priklijuoti prie lubų. Kokybiškas detektorius be papildomų priemonių veikia apie 12 metų, o jo veikimą gali patikrinti pats žmogus (maždaug kas pusę metų).

Taip pat dalis žmonių yra linkę manyti, kad dūmų detektorius gadins interjero vaizdą. Tačiau šiandien gaminami detektoriai yra kompaktiško dydžio ir paprasto dizaino, todėl yra visai nekrentantys į akis.

Kitas populiarus mitas – įsirengus dūmų detektorių, ugniagesiai automatiškai gaus signalą apie kilusį gaisrą. Iš tiesų taip nėra, detektorius skleidžia tik garso signalą (o ne išorinį signalą) ir apie pavojų perspėja patį gyventoją.

Paskutinis mitas – nuolatinis signalizacijos kaukimas, dėl nekaltų veiksnių, ypač maisto gaminimo. Specialistai sako, kad šiuo metu dūmų detektorių patikimumas yra patobulėjęs, kad jie suveiktų, reikia ir dūmų, ir temperatūros pokyčių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.

Dūmų detektoriai: ką reikia žinoti apie naujus reikalavimus? (2)

Nuo gegužės 1 d. Lietuvoje įsigaliojo priešgaisrinės saugos reikalavimas – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius. Juos turi įsirengti tiek butų, tiek individualių namų, tiek sodo namelių savininkai.

Kas geriau vonios kambaryje – vinilinės ar keramikinės plytelės?

Nors vinilinės bei keramikinės plytelės iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti visiškai nepanašios, tačiau vonios kambario apdailos kontekste skirtumai tarp jų gerokai sumažėja. Pirmiausia taip yra todėl, nes abi šios grindų dangos pasižymi dideliu atsparumu drėgmei, kuris yra be galo svarbus šiai erdvei. Nors konkretaus atsakymo, kuri danga yra labiau tinkama voniai, nėra, šiame tekste pateiksime vilinilnių bei keramikinių plytelių palyginimą, kuris gali padėti apsispręsti.

Kaip gyventi sandariame name?

Jau ankstesniuose savo straipsniuose nagrinėjau vėdinimo svarbą ir jo įtaką pastato energiniam efektyvumui. Ekspertizių metu vėl ir vėl susiduriu su šios srities klaidomis, todėl nusprendžiau dar kartą sugrįžti prie šios temos.

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.