Dažų luboms pasirinkimas – ekspertų patarimai

 (4)
Dažymas yra vienas pigiausių būdų atnaujinti savo lubas. Negana to, atlikti tai ant gerai paruošto paviršiaus yra gana nesunku. Kita vertus, kaip ir kiekvienoje srityje, taip ir čia egzistuoja savų niuansų. Pirmieji klausimai iškyla dar net nepaėmus į rankas volelio – iš didelio gaminių pasirinkimo sunku suprasti, kurie dažai geriausiai tiktų jūsų luboms. Pateikiame vertingus patarimus, kaip išsirinkti jums tinkančius lubų dažus.
Dažų luboms pasirinkimas – ekspertų patarimai
© Shutterstock nuotr.

Dažnai internete naršydami po dažų katalogus ar lankydamiesi parduotuvėse galite pastebėti, kad vidaus darbams skirti dažai gali būti skirti sienoms ir luboms arba tik luboms. Galbūt kilo klausimas, kuo šios dvi dažų rūšys skiriasi ir ar tai nėra nieko nepasakantis gamintojo marketinginis žingsnis. „Skirtumas tikrai yra. Esminis lubų ir sienų dažų skirtumas yra trinties ir valymo atsparumo klasė. Užduosiu retorinį klausimą – ar sienas taip pat dažnai valote kaip ir lubas? Dažniausia dėl šios priežasties lubų dažai yra pigesni nei sienų dažai, kad nereikėtų permokėti už produktą be reikalo“, - teigia dažymo medžiagomis prekiaujančios įmonės „Decopolis“ atstovas Ramūnas Sutkus.

Dažai vidaus darbams gali būti skirstomi pagal įvairias klasifikacijas – pralaidumą garams, atsparumą plovimui, atsparumą trinčiai, išeigą, atsparumą temperatūrai ir panašiai. Prie dažų rimti gamintojai prideda išsamius techninius aprašymus, kurie daug ką sako profesionalams, tačiau jeigu dažote retai ir esate girdėję tik apie išeigą, gali būti sunku įvertinti dažų savybių visumą ar tiesiog suvokti, kuris dažų rodiklis yra svarbiausias. Pašnekovas teigia, kad nereikėtų visų kriterijų plakti į krūvą,o pirmiausia reikėtų rinktis kokybiškus dažus. „Norint išsirinkti itin gerą produktą pirmiausia reikėtų žiūrėti ne į ankščiau paminėtus kriterijus, o pasidomėti apie patį dažų gamintoją – kokie produktų atsiliepimai, kiek metų gamintojas turi patirties, ar produktai turi bent minimalius sertifikatus ir panašiai. Nėra galimybės išrinkti svarbiausios klasifikacijos, nes visos klasifikacijos yra svarbios, tiesiog prieš renkantis dažus žmogus turi ramiai apgalvoti savo gyvenamąją aplinką ir pasirinkti tinkamą produktą remiantis jomis“, – teigia R.Sutkus.

Dažais prekiaujančios įmonės "ReBalt" vadovas Ramūnas Šarmavičius pažymi, kad egzistuoja universalūs kriterijai efektyviems lubų dažams. Jie turėtų pasižymėti šiomis savybėmis: lėtai džiūti, būti lengvai dažomi voleliu, gerai dengti paviršių, nenutekėti.

Dažniausiai minimi dažų rodikliai.

Dažų atsparumas plovimui ir trinčiai. Tai du atskiri rodikliai, nors iš esmės jie nusako tą patį - kaip lengvai galėsite valyti paviršių jam nepakenkdami. Ši kategorija aktualesnė sienoms, nes jos dažniau ištepamos, todėl jas dažniau ir reikia plauti bei valyti. Kita vertus, jei tais pačiais dažais ruošiatės dažyti ir sienas, atsižvelkite į šiuos rodiklius, jei namuose yra mažų vaikų ar turite naminių gyvūnų.

Dažų pralaidumas garams rodo kokį garų kiekį dažai praleidžia per tam tikrą laiką. „Jei jūsų namas yra pastatytas iš pralaidžios medžiagos, kaip mūras ar betonas ir jūsų namuose nėra galimybės įrengti geros ventiliavimo sistemos, šie dažai padės išspręsti drėgmės kaupimosi problemą, išleisdami garus iš namo“, – apibūdina R.Sutkus.

Dažų išeiga. Šis parametras leidžia iš esmės apskaičiuoti kiek dažų reikia nustatytam ploto vienetui, dažniausiai matuojama litrais į kvadratinį metrą (l/m2). Šis matmuo labai patogus skaičiuojant kiek dažų prireiks jūsų paviršiui nudažyti. Tiesa, R. Sutkus pataria atkreipti dėmesį į dar vieną kriterijų. „Vyrauja stereotipas, kad jei dažų išeiga bus didelė, tai natūraliai dažų sluoksnis bus didelis. Bet tai ne visai tiesa. Dažų sudėtyje yra daug komponentų, kurie dažams džiūstant išgaruoja arba lieka ant nudažyto paviršiaus. Todėl esminis dalykas nurodantis dažų storį yra dažų sudėtyje esamų kietųjų dalelių kiekis, kuris niekur nedingsta džiūstant dažams“, – pataria pašnekovas.

Atsižvelgti į skirtingus dažų kriterijus reikia pagal patalpos sąlygas. Jeigu dažote kelias patalpas iš karto, svarbu nepamiršti, kad jose greičiausiai vyrauja skirtingos sąlygos. Vonioje, kur natūraliai daugiau vandens, naudojami dažai turi būti atsparūs drėgmei, virtuvėje naudojami dažai turi pasižymėti geru atsparumu trynimui, šlapiam valymui be to, nepralaidūs garams. Renkantis dažus miegamajam greičiausiai norėsite įvertinti skirtingų dažų poveikį aplinkai.

Kitas kriterijus, kurį galite perskaityti ant dažų pakuotės yra dažų skiediklis. Dažai gali būti skiedžiami vandeniu ar organiniu tirpikliu, luboms skirti dažai dažniausiai gaminami juos skiedžiant vandeniu. R. Šarmavičius primena tokias vandeniu skiedžiamų dažų savybes: trumpesnis džiūvimo laikas, mažas organinių junginių kiekis, aukštas spalvos ir blizgesio stabilumas. Tokie dažai taip pat yra silpno kvapo, po dažymo jais paprasta valyti darbo įrankius, be to, jie lengvai tonuojami. Vis dėlto tokie dažai taip pat yra mažiau atsparūs šalčiui, yra termoplastiški, todėl jos gali daryti įtaką sluoksniui džiūstant. Pilnas dažų plėvelės atsparumas pasiekiamas per 3-4 savaites.

Dažai gali būti matiniai, pusiau blizgūs ir blizgūs. Kalbant apskritai tai yra labiau estetinis veiksnys nei dažų atsparumo rodiklis. „Vis dėlto dažniausiai lyginant tos pačios linijos matinių ir blizgių dažų technines savybes blizgūs dažai yra šiek tiek atsparesni trinčiai ir valymui. Bet gali būti ir taip, kad lyginant skirtingų gamintojų produktus, vieno gamintojo matiniai dažai bus atsparesni nei kito gamintojo blizgūs dažai. Todėl negalima teigti, kad tai yra taisyklė“, - apibendrina R.Sutkus.

Dažymo patarimai.

Išsirinkus dažus ateina laikas juos panaudoti. Lubų dažyme kaip ir sienų dažyme labai svarbu pagrindo paruošimas – netgi teigiama, kad paruošimas užima apie tris ketvirtadalius viso proceso laiko.

Pagrindinis jūsų tikslas yra turėti lygų ir gerai su dažais kimbantį paviršių. Tam dažniausiai pirmiausia reikia nuvalyti ar nuplauti senąjį sluoksnį arba, jeigu dažai tinkami ir gerai išsilaikę, jį pašiurkštinti. Tuomet patikrinti, ar nėra pelėsių bei jų užuomazgų. Jeigu jų radote, kruopščiai nugremžkite ar kitaip nuvalykite jo likučius. Tiesa, svarbiausia dalis yra sąlygų pelėsiui (per didelė patalpų drėgmė ir prastas vėdinimas) panaikinimas, kuris yra platesnė, tačiau neatidėliotina problema.

Tuomet paviršius lyginamas (senos statybos namai dažnai kenčia nuo itin kreivų lubų). Didesnius nelygumus lyginame tinku, mažesnius glaistu. Galutinį glaisto sluoksnį būtina šlifuoti, tačiau nesusiviliokite ant jo gruntuoti nenuvalę dulkių – nors žinoma, kad gruntas suriša dulkes, jas reikėtų pašalinti mechaniniu būdu. Galiausiai paviršius gruntuojamas – jeigu ant lubų ar sienos persišviečia dėmės, galima gruntuoti vadinamaisiais blokatoriais. 

Lubos ir sienos dažymui paruošiamos praktiškai identiškai.

Daugiau skaityti čia – kaip paruošti sienas dažymui.

Greičiausiai nereikia nė sakyti, kad daiktus esančius apačioje geriausia iš patalpos išnešti ar bent jau kruopščiai uždengti. Prie dažydami nepamirškite nuimti šviestuvo. Žinoma, jo pagrindą galima apklijuoti dažytojo juosta, tačiau tokiu būdu ateityje gali kilti bėdų, jeigu sugalvosite pakeisti šviestuvą į turintį siauresnį pagrindą –gali matytis senojo sluoksnio kraštai.

Plačius lubų plotus patogiausia yra dažyti voleliu teleskopiniu kotu, mažesnius kampus, angas ar kitas didesnio kruopštumo reikalaujančias vietas – teptuku. Vienas iš paprastų dažymo patarimų būtų pradėti dažyti nuo lango pusės į kambario gilumą. Dažykite juostomis bei darykite užlaidas.

Kartais galite susidurti su pernelyg greitu ar netolygiu dažų džiuvimu. Taip gali atsitikti, jeigu dažomose patalpose yra labai šilta ir sausa. Tokiu būdu ant lubų atsiranda nepageidaujamos dažų juostos, gadinančios estetinį vaizdą. „Šią problemą galima išspręsti prieš dažymą išvėdinant dažomąją patalpą ir dažymo metu ant radiatoriaus uždėti šlapią rankšluostį, kad talpų santykinė oro drėgmė padidėtu iki tinkamos dažymui. Be abejo, profesionalas šią problemą išspręs su drėkinimo įrangą, šis metodas labiau tinka žmonėms, kurie dažymu paprastai neužsiima“, – pataria R.Sutkus

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks šių keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.