Dažome namuose: kaip pasirinkti volelį ir teptuką

 (1)
Kai susiruošite dažyti, turite turėti bent dviejų tipų įrankius: teptuką ir volelį.
Teptukai dažniausiai gelbsti, kai reikia ką nors tiksliai nubrėžti, uždažyti: kraštus prie durų ar langų, prie lubų ar grindų kampų. Voleliai labiau reikalingi didesnio ploto lygesniam ir lengvesniam uždažymui – didesnis volelis tinka sienų, lubų dažymui, mažesnis su ilga rankena tinka pasiekti sunkiau prieinamas vietas, pavyzdžiui, už radiatoriaus.
Dažome namuose: kaip pasirinkti volelį ir teptuką
© Shutterstock nuotr.

Nereikia prisipirkti krūvas teptukų ir volelių visiems gyvenimo atvejams. Tikrai pakaks aukščiau minėtų dviejų teptukų ir dviejų volelių. Nebent kviestumėtės į talką pagalbininką, kuris neturi įrankių – tuomet turėkite ir atsarginių įrankių.

Teptukai

Teptukas Nr.1 turi būti naudojamas, kai reikia nudažyti labai tiksliai, atsargiai – aplink duris, langus. Kitas teptukas turi būti skirtas didesniems plotams dažyti. Svarbiausia – įsigyti geros kokybės teptukus. Tai labai svarbu, nes tik su geru teptuku darbas bus kokybiškas ir atliktas su malonumu, kas yra irgi ne paskutinėje vietoje.

Nepirkite siaurų teptukų trumpais, kietais šereliais. Ilgi, stori šereliai geriau sulaiko dažus ant teptuko, todėl galite jų daugiau pakabinti iš kibirėlio ir lygiau užtepti. Taip pat – gražiau uždažyti kraštus. Taip pat atminkite, jog geras teptukas, jei yra prižiūrimas, tarnauja daug ilgiau.
Žinoma, sunkiausia tiksliai ir lygiai uždažyti vietas, kur jungiasi sienos ir lubos, arba sienos ir grindys, ar kokia nors medinė detalė, bet, kiek pasipraktikavę ir turėdami gerą teptuką, tikrai viską atliksite nepriekaištingai. Kai kurie žmonės mano, jog geriau naudoti trumpų šerelių teptuką, kai reikia itin atidžiai uždažyti kraštus, bet išties geriau kontroliuoti pavyksta teptuką ilgais šereliais. Rinkitės teptuką maždaug 5 cm. ilgio šereliais. Pamerkite iki pusės šerelių į dažus, perteklių nubraukite. Laikykite teptuką šonu ir lėtai braukite šiek tiek lanku.

Jei dažote duris, braukite tiesiomis, tolygiomis linijomis žemyn. Jei dažote paskutinį sluoksnį, su paskutiniu šepetėlio pamirkymu dažuose braukite atsargiai žemyn iki vidurio, tuomet – nuo apačios iki vidurio – taip išvengsite dažų subėgimo į apačią.

Jei durys yra dekoruotos, ne visiškai lygios, yra didesnis pavojus, jog dažai saubėgs, bus nelygūs. Maždaug po 20 minučių patikrinkite – dažai dar nebus uždžiūvę, teptuku galėsite pataisyti nelygumus. Dažai, pagaminti aliejiniu pagrindu, yra lakesni, labiau nubėga, negu dažai, pagaminti vandens pagrindu, bet – aliejiniai yra patvaresni. Jūsų teisė rinktis.

Voleliai

Vėlgi – tikrai nepatirsite daug išlaidų, pirkdami volelį. Jie nėra brangūs, bet visgi rinkitės atidžiai, pirkite ne bet kokį. Geriausiai, vėlgi, įsigykite du volelius: vienas turėtų būti maždaug 22-23 cm pločio, standartinis, skirtas dažyti didesniems plotams, kitas – mažas volelis, skirtas sunkiau prieinamoms vietoms. Tokia porelė tikrai atliks visus dažymo darbus.

Dažant voleliu, prireiks dažų vonelės. Pamerkite volelį į dažus ir pakočiokite, kol jis visas pasidengs dažais. Nebijokite, jis nepasidengs per dideliu dažų kiekiu. Vienu padažymu galima nudažyti maždaug 1 kvadratinį metrą. Dažykite tą pačią vietą bent kelis kartus, kol siena visiškai pasidengs dažais. Nesistenkite su kuo mažesniu dažų kiekiu nudažyti kuo didesnį plotą – vistiek galiausiai teks dažyti dar ir dar kartą, kol siena pasidengs tolygiai. Sluoksnių kiekis priklauso nuo individualaus atvejo – kokio tamsumo siena buvo prieš tai, kokios spalvos norite ir t.t. Paprastai dažoma du arba tris sluoksnius. Jei prireikė daugiau – arba per plonai tepėte pirmuosius sluoksnius, arba... turite prastą volelį.

Patarimas. Naudokite volelį su pakankamo ilgio kotu – kad pasiektumėte ir sienas, ir lubas. Ne taip įsiskausta ranka, prireikia mažiau pastangų. Pabandykite volelį trumpesniu kotu ir ilgesniu – pajusite skirtumą.

Teptukų ir volelių valymas

Visų pirma – nuvalykite kiek įmanoma daugiau dažų iš teptuko ar volelio – nuspauskite, nubraukite į vonelės kraštą. Jei dažėte dažais vandeniniu pagrindu, galite teptuką/volelį plauti vandenyje. Įrankiai, kuriais buvo dažyta dažais aliejiniu pagrindu, turi būti nuplauti skiedikliu („vaitspiritu“). Įpilkite skiediklio į indą, kuriame telpa teptukas ar volelis, įmerkite, pateliūskuokite. Galite palikti ir ilgesniam laikui. Kai teptukas bus švarus, nuvalykite sausa medžiagos skiaute. Taip pat galite įsigyti ir specialių teptukų/volelių valiklių, kurie palengvina dažų pašalinimą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip gyventi sandariame name?

Jau ankstesniuose savo straipsniuose nagrinėjau vėdinimo svarbą ir jo įtaką pastato energiniam efektyvumui. Ekspertizių metu vėl ir vėl susiduriu su šios srities klaidomis, todėl nusprendžiau dar kartą sugrįžti prie šios temos.

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.