Dažome namuose: kaip pasirinkti volelį ir teptuką

 (1)
Kai susiruošite dažyti, turite turėti bent dviejų tipų įrankius: teptuką ir volelį.
Teptukai dažniausiai gelbsti, kai reikia ką nors tiksliai nubrėžti, uždažyti: kraštus prie durų ar langų, prie lubų ar grindų kampų. Voleliai labiau reikalingi didesnio ploto lygesniam ir lengvesniam uždažymui – didesnis volelis tinka sienų, lubų dažymui, mažesnis su ilga rankena tinka pasiekti sunkiau prieinamas vietas, pavyzdžiui, už radiatoriaus.
Dažome namuose: kaip pasirinkti volelį ir teptuką
© Shutterstock nuotr.

Nereikia prisipirkti krūvas teptukų ir volelių visiems gyvenimo atvejams. Tikrai pakaks aukščiau minėtų dviejų teptukų ir dviejų volelių. Nebent kviestumėtės į talką pagalbininką, kuris neturi įrankių – tuomet turėkite ir atsarginių įrankių.

Teptukai

Teptukas Nr.1 turi būti naudojamas, kai reikia nudažyti labai tiksliai, atsargiai – aplink duris, langus. Kitas teptukas turi būti skirtas didesniems plotams dažyti. Svarbiausia – įsigyti geros kokybės teptukus. Tai labai svarbu, nes tik su geru teptuku darbas bus kokybiškas ir atliktas su malonumu, kas yra irgi ne paskutinėje vietoje.

Nepirkite siaurų teptukų trumpais, kietais šereliais. Ilgi, stori šereliai geriau sulaiko dažus ant teptuko, todėl galite jų daugiau pakabinti iš kibirėlio ir lygiau užtepti. Taip pat – gražiau uždažyti kraštus. Taip pat atminkite, jog geras teptukas, jei yra prižiūrimas, tarnauja daug ilgiau.
Žinoma, sunkiausia tiksliai ir lygiai uždažyti vietas, kur jungiasi sienos ir lubos, arba sienos ir grindys, ar kokia nors medinė detalė, bet, kiek pasipraktikavę ir turėdami gerą teptuką, tikrai viską atliksite nepriekaištingai. Kai kurie žmonės mano, jog geriau naudoti trumpų šerelių teptuką, kai reikia itin atidžiai uždažyti kraštus, bet išties geriau kontroliuoti pavyksta teptuką ilgais šereliais. Rinkitės teptuką maždaug 5 cm. ilgio šereliais. Pamerkite iki pusės šerelių į dažus, perteklių nubraukite. Laikykite teptuką šonu ir lėtai braukite šiek tiek lanku.

Jei dažote duris, braukite tiesiomis, tolygiomis linijomis žemyn. Jei dažote paskutinį sluoksnį, su paskutiniu šepetėlio pamirkymu dažuose braukite atsargiai žemyn iki vidurio, tuomet – nuo apačios iki vidurio – taip išvengsite dažų subėgimo į apačią.

Jei durys yra dekoruotos, ne visiškai lygios, yra didesnis pavojus, jog dažai saubėgs, bus nelygūs. Maždaug po 20 minučių patikrinkite – dažai dar nebus uždžiūvę, teptuku galėsite pataisyti nelygumus. Dažai, pagaminti aliejiniu pagrindu, yra lakesni, labiau nubėga, negu dažai, pagaminti vandens pagrindu, bet – aliejiniai yra patvaresni. Jūsų teisė rinktis.

Voleliai

Vėlgi – tikrai nepatirsite daug išlaidų, pirkdami volelį. Jie nėra brangūs, bet visgi rinkitės atidžiai, pirkite ne bet kokį. Geriausiai, vėlgi, įsigykite du volelius: vienas turėtų būti maždaug 22-23 cm pločio, standartinis, skirtas dažyti didesniems plotams, kitas – mažas volelis, skirtas sunkiau prieinamoms vietoms. Tokia porelė tikrai atliks visus dažymo darbus.

Dažant voleliu, prireiks dažų vonelės. Pamerkite volelį į dažus ir pakočiokite, kol jis visas pasidengs dažais. Nebijokite, jis nepasidengs per dideliu dažų kiekiu. Vienu padažymu galima nudažyti maždaug 1 kvadratinį metrą. Dažykite tą pačią vietą bent kelis kartus, kol siena visiškai pasidengs dažais. Nesistenkite su kuo mažesniu dažų kiekiu nudažyti kuo didesnį plotą – vistiek galiausiai teks dažyti dar ir dar kartą, kol siena pasidengs tolygiai. Sluoksnių kiekis priklauso nuo individualaus atvejo – kokio tamsumo siena buvo prieš tai, kokios spalvos norite ir t.t. Paprastai dažoma du arba tris sluoksnius. Jei prireikė daugiau – arba per plonai tepėte pirmuosius sluoksnius, arba... turite prastą volelį.

Patarimas. Naudokite volelį su pakankamo ilgio kotu – kad pasiektumėte ir sienas, ir lubas. Ne taip įsiskausta ranka, prireikia mažiau pastangų. Pabandykite volelį trumpesniu kotu ir ilgesniu – pajusite skirtumą.

Teptukų ir volelių valymas

Visų pirma – nuvalykite kiek įmanoma daugiau dažų iš teptuko ar volelio – nuspauskite, nubraukite į vonelės kraštą. Jei dažėte dažais vandeniniu pagrindu, galite teptuką/volelį plauti vandenyje. Įrankiai, kuriais buvo dažyta dažais aliejiniu pagrindu, turi būti nuplauti skiedikliu („vaitspiritu“). Įpilkite skiediklio į indą, kuriame telpa teptukas ar volelis, įmerkite, pateliūskuokite. Galite palikti ir ilgesniam laikui. Kai teptukas bus švarus, nuvalykite sausa medžiagos skiaute. Taip pat galite įsigyti ir specialių teptukų/volelių valiklių, kurie palengvina dažų pašalinimą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.