Darbams naudojama mediena: klevas

Pasaulyje priskaičiuojama apie 150 klevo rūšių, tačiau Lietuvoje auga tik viena savaiminė rūšis - paprastasis klevas (Acer platanoides). Kur ne kur galite pamatyti ir atvežtinių rūšių - tai platanalapis klevas, trakinis, ginalinis, uosialapis, raudonasis, sidabrinis, cukrinis, varpinis, totorinis ir dengtažiedis klevas.
Darbams naudojama mediena: klevas
© Fotolia nuotr.

Klevai auga dideli, apie 30 m aukščio, skersmuo – daugiau nei pusmetris. Auga mišriuose miškuose ir beveik niekada nesudaro vien klevų giraitės.

Klevo mediena

Klevo mediena yra balta, žvilganti, gražios tekstūros. Kartais šiek tiek rausvos ar gelsvos spalvos. Metinės rievės bei šerdis lengvai atskiriami, nes juosiami tamsių juostelių. Ryškūs šerdies spinduliai rausvos spalvos. Radialiniame pjūvyje matoma mozaika iš blizgančių lopinėlių ir juostelių – tai suteikia medienai šilkinio paviršiaus efektą. Sukiojant pjūvio vietą skirtingais kampais link šviesos šaltinio, matysis, kaip mainosi ir atšviečia mirguliuojantis paviršius.

Darbams naudojama mediena: klevas
© Fotolia nuotr.

Tangentiniame pjūvyje aiškiai matosi ryški, aiškiai išreikšta siaurėjančių ir platėjančių bangų ir ovalo formos metinių rievių tekstūra. Jei medienoje matoma žalsvai pilkos spalvos šerdis su tamsiomis juostelėmis – mediena buvo pažeista grybelio.

Klevo mediena yra sunki ir didelio tankio. Tinkamai išdžiovinta, ji mažai pučiasi ar deformuojasi. Klevo medienos tankis (iki 12 % drėgmės): 530 - 650 kg / m3

Darbams naudojama mediena: klevas
© Shutterstock nuotr.

Lūžta klevas sunkiai, todėl jau nuo senų senovės buvo naudojamas šaukštų, samčių, irklų, peilių rankenų, ratų gamybai bei raižiniams. Toks paplitęs klevo naudojimas nėra atsitiktinis – jis puikiai tinka raižymui, nes galima išdrožti net pačias ploniausias juosteles, raižinius, o pjūviai būna aiškūs, turi minkštą žvilgantį paviršių. Beje, raižyti galima bet kuria kryptimi, nebijant įsivaryti rakštį.

Klevo mediena plačiai naudojama baldų pramonėje, įvairių įrenginių detalių gamyboje, muzikos instrumentams ir panašiai. Ypatingai vertinama pjautinė fanera su aiškia rievėta tekstūra bei blizgiomis plotmėmis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.