Darbams naudojama mediena: klevas

Pasaulyje priskaičiuojama apie 150 klevo rūšių, tačiau Lietuvoje auga tik viena savaiminė rūšis - paprastasis klevas (Acer platanoides). Kur ne kur galite pamatyti ir atvežtinių rūšių - tai platanalapis klevas, trakinis, ginalinis, uosialapis, raudonasis, sidabrinis, cukrinis, varpinis, totorinis ir dengtažiedis klevas.
Darbams naudojama mediena: klevas
© Fotolia nuotr.

Klevai auga dideli, apie 30 m aukščio, skersmuo – daugiau nei pusmetris. Auga mišriuose miškuose ir beveik niekada nesudaro vien klevų giraitės.

Klevo mediena

Klevo mediena yra balta, žvilganti, gražios tekstūros. Kartais šiek tiek rausvos ar gelsvos spalvos. Metinės rievės bei šerdis lengvai atskiriami, nes juosiami tamsių juostelių. Ryškūs šerdies spinduliai rausvos spalvos. Radialiniame pjūvyje matoma mozaika iš blizgančių lopinėlių ir juostelių – tai suteikia medienai šilkinio paviršiaus efektą. Sukiojant pjūvio vietą skirtingais kampais link šviesos šaltinio, matysis, kaip mainosi ir atšviečia mirguliuojantis paviršius.

Darbams naudojama mediena: klevas
© Fotolia nuotr.

Tangentiniame pjūvyje aiškiai matosi ryški, aiškiai išreikšta siaurėjančių ir platėjančių bangų ir ovalo formos metinių rievių tekstūra. Jei medienoje matoma žalsvai pilkos spalvos šerdis su tamsiomis juostelėmis – mediena buvo pažeista grybelio.

Klevo mediena yra sunki ir didelio tankio. Tinkamai išdžiovinta, ji mažai pučiasi ar deformuojasi. Klevo medienos tankis (iki 12 % drėgmės): 530 - 650 kg / m3

Darbams naudojama mediena: klevas
© Shutterstock nuotr.

Lūžta klevas sunkiai, todėl jau nuo senų senovės buvo naudojamas šaukštų, samčių, irklų, peilių rankenų, ratų gamybai bei raižiniams. Toks paplitęs klevo naudojimas nėra atsitiktinis – jis puikiai tinka raižymui, nes galima išdrožti net pačias ploniausias juosteles, raižinius, o pjūviai būna aiškūs, turi minkštą žvilgantį paviršių. Beje, raižyti galima bet kuria kryptimi, nebijant įsivaryti rakštį.

Klevo mediena plačiai naudojama baldų pramonėje, įvairių įrenginių detalių gamyboje, muzikos instrumentams ir panašiai. Ypatingai vertinama pjautinė fanera su aiškia rievėta tekstūra bei blizgiomis plotmėmis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.