Darau Pats: mozaika jūsų namuose

 (6)
Šiuolaikinė mozaika itin paplitusi mūsų visuomenėje, tapo prieinama ne tik profesionalams – dabar mozaiką kaip dekoro elementą galima išvysti ir eilinio žmogaus namuose. Iki šiol mozaika neprarado savo egzotiško žavesio, priešingai, jos elementų galima sutikti ne tik gyvenamosiose, bet ir visuomeninėse erdvėse. Tikimės, kad šis straipsnis jus suintriguos, todėl kviečiame pasitelkti vaizduotę ir mozaiką pasidaryti patiems.
<span style="color: #ff7f00;">Darau Pats</span>: mozaika jūsų namuose
© Shutterstock nuotr.

Be šiek tiek užsispyrimo, laiko ir kantrybės, jums dar prireiks:
• Statybinio giluminio grunto;
• Plytelių klijų;
• Siūlių glaisto (pagal poreikį, bet nebūtina);
• Plytelių duženų;
• Mentelės;
• Apsauginių pirštinių;
• Dubens klijų masės maišymui;
• Pieštuko arba kreidelių (pagal poreikį);
• Apsauginių akinių;
• Plaktuko.

Pirmiausia, pasirinkite paviršių, ant kurio norėtumėte pasidaryti mozaiką – tai gali būti buto siena, balkono lubos ar netgi grindys duše. Apmąstykite ir nusipieškite mozaikos eskizą. Pagalvokite, ar norite, kad mozaika vaizduotų konkretų piešinį ar tai turėtų būti abstraktus vaizdinys. Jeigu vis tik pasirinkote sudėtingą raštą ar piešinį, patartina jį pirmiausia perkelti pieštuku arba kreidelėmis ant norimo dekoruoti paviršiaus – taip bus lengviau orientuotis klijuojant mozaiką.

Atėjo laikas pasirinkti pagrindines medžiagas – jeigu namuose neseniai klijavote plyteles, greičiausiai dar turite jų likučių, tačiau jei spalvinė gama per skurdi arba plytelių neturite, jų teks įsigyti atskirai. Patartina plytelių ieškoti didesniuose prekybos centruose ar sandėliuose – čia dažnai galima nemokamai arba už simbolinę kainą įsigyti plytelių duženų. Taip pat pardavimo vietose ieškokite plytelių, kurių yra maži likučiai, nes joms irgi neretai taikomos nuolaidos. Prieš renkantis plyteles reikėtų atkreipti dėmesį ir į plytelių tipą – skirtos sienoms ar grindims, naudojamos lauke ar patalpose. Perkant tiek plytelių duženas, tiek juo labiau „sveikas“ plyteles, tolimesniam darbui jums reikės jas susmulkinti – būtent čia pravers plaktukas, pirštinės ir apsauginiai akiniai.

Kita ne mažiau svarbi priemonė – tai plytelių klijai. Būtent nuo jų kokybės priklausys ne tik galutinis rezultatas, bet ir pati darbo eiga. Skirkite pakankamai dėmesio perskaityti informaciją ant etiketės, kurioje bus nurodyta klijų išeiga, paruošimo ir naudojimo instrukcija. Plytelių klijų tipo pasirinkimas priklauso nuo keleto faktorių: plytelių rūšies (keraminės, akmens masės, klinkerio, natūralaus akmens, stiklo), naudojimo vietos (sienos ar grindys), aplinkos poveikio (viduje ar išorėje), pagrindo medžiagos (betonas, gipskartonis, mūras ir t.t.), taip pat pagrindo galimybių sugerti vandenį, sukibimo, švarumo, lygumo, galimų deformacijų. Sudėtingesnėmis sąlygomis – drėgnose patalpose, šildomoms grindims, židiniams, lauke šalčio ir drėgmės veikiamiems paviršiams – bus reikalingi stipresni ir ypač elastingi plytelių klijai. Pastarųjų kaina dėl dedamų įvairių priedų, gerinančių sukibimą, bus didesnė. Stiprių ir elastingų klijų prireiks norint pasidaryti mozaiką iš natūralaus akmens arba klojant plyteles ant labai sudėtingų paviršių, tokių kaip plytelės ant plytelių, medinių grindų, medžio drožlių plokštės, paviršių, padengtų hidroizoliacija, ir pan.

Gyvenamosiose patalpose naudojamiems klijams nėra keliami ypatingi reikalavimai. Pravartu žinoti, jeigu pagrindai vienodi, o plytelių rūšys nesiskiria, sienoms ir grindims tinka tokie pat klijai. Stiklo mozaika ir marmuras klijuojami baltais klijais, kadangi pastarieji nepakeičia dangos spalvos. Įvertinę visus šiuos faktorius, tikėtina, kad išsirinksite tinkamiausius klijus.

Prieš pradedant klijuoti mozaiką, patartina paviršių padengti giluminiu gruntu, kuris suriš dulkes ir padidins plytelių klijų sukibimą. Svarbu atminti, kad gruntuojamas paviršius turi būti sausas ir be riebalų dėmių.

Pasirūpinę visomis reikalingomis medžiagomis ir atlikę visus paruošiamuosius darbus (nuvalę ir nugruntavę paviršių, nusipiešę mozaikos eskizą, susismulkinę plyteles) galite pagaliau imtis mozaikos klijavimo. Kadangi tai ilgas ir kruopštus darbas, o jūsų mozaika dengiamas paviršius yra gana didelis, nepersistenkite ir nemėginkite visos mozaika klijuojamos sienos pabaigti per vieną dieną. Tikėtina, kad pradžioje darbai vyks pakankamai lėtai, bet, kai įsivažiuosite, per dieną galite išklijuoti maždaug 1 m2 plotą. Turėdami omenyje darbų „spartą“, neužsimaišykite iškart per didelio kiekio plytelių klijų, nes po poros valandų mišinys sustings ir nebus tinkamas naudoti. Padengę paviršiaus fragmentą mozaika, palaukite, kol plytelės tvirtai prie jo prikibs, tada galite užtepti siūles tarp mozaikos dalelių. Glaistui geriausia naudoti tuos pačius plytelių klijus, kurie būna pilkos cemento spalvos, todėl nekrinta į akis ir tokiu būdu labiau išryškina mozaikos piešinį. Siūlėms užpildyti galite naudoti ir specialų spalvotą glaistą, kurį geriau tepti baigus visus klijavimo darbus. Nepamirškite kaskart baigus lipdyti mozaikos fragmentą ir užtepus siūles, kruopščiai išlyginti kiekvieną siūlę, o klijams kiek sustingus, nuvalyti jų likučius – klijai nepridžius, priešingu atveju, juos vėliau grandant gali likti nepageidaujamų žymių.

Spalvinga mozaika itin gražiai dera prie grubių natūralių paviršių – plytos, akmens, betono. Suskaldę plytelę su piešiniu ir vėliau ją ar jos fragmentą suklijavę iš šukių kaip mozaiką, sulauksite netikėto rezultato – mozaika įgaus senovinio žavesio.

Kita vertus, jei nenorite daug spalvų ir mėgstate natūralumą, mozaiką galite pasidaryti iš natūralaus akmens. Grindys duše iš plokščių ir glotnių jūros akmenėlių tarps ne tik jūsų vonios akcentu, bet pasitarnaus ir praktiškai.

Rodos, nurodymų ganėtinai daug, tačiau pabandę išties įsitikinsite, kad mozaikos lipdymas nėra toks sudėtingas, koks gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Juolab rezultatas neabejotinai atpirks visus vargus ir įdėtą triūsą, o jūsų kūrinys garantuotai bus unikalus ir nepakartojamas. Po kurio laiko juodas darbas pasimirš, sueižėjusi pirštų oda atsinaujins, o draugų ir pažįstamų pagiriamieji žodžiai galbūt įkvėps imtis... naujos mozaikos!

Nuotraukos autorės

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?