Darau Pats: mozaika jūsų namuose

 (6)
Šiuolaikinė mozaika itin paplitusi mūsų visuomenėje, tapo prieinama ne tik profesionalams – dabar mozaiką kaip dekoro elementą galima išvysti ir eilinio žmogaus namuose. Iki šiol mozaika neprarado savo egzotiško žavesio, priešingai, jos elementų galima sutikti ne tik gyvenamosiose, bet ir visuomeninėse erdvėse. Tikimės, kad šis straipsnis jus suintriguos, todėl kviečiame pasitelkti vaizduotę ir mozaiką pasidaryti patiems.
<span style="color: #ff7f00;">Darau Pats</span>: mozaika jūsų namuose
© Shutterstock nuotr.

Be šiek tiek užsispyrimo, laiko ir kantrybės, jums dar prireiks:
• Statybinio giluminio grunto;
• Plytelių klijų;
• Siūlių glaisto (pagal poreikį, bet nebūtina);
• Plytelių duženų;
• Mentelės;
• Apsauginių pirštinių;
• Dubens klijų masės maišymui;
• Pieštuko arba kreidelių (pagal poreikį);
• Apsauginių akinių;
• Plaktuko.

Pirmiausia, pasirinkite paviršių, ant kurio norėtumėte pasidaryti mozaiką – tai gali būti buto siena, balkono lubos ar netgi grindys duše. Apmąstykite ir nusipieškite mozaikos eskizą. Pagalvokite, ar norite, kad mozaika vaizduotų konkretų piešinį ar tai turėtų būti abstraktus vaizdinys. Jeigu vis tik pasirinkote sudėtingą raštą ar piešinį, patartina jį pirmiausia perkelti pieštuku arba kreidelėmis ant norimo dekoruoti paviršiaus – taip bus lengviau orientuotis klijuojant mozaiką.

Atėjo laikas pasirinkti pagrindines medžiagas – jeigu namuose neseniai klijavote plyteles, greičiausiai dar turite jų likučių, tačiau jei spalvinė gama per skurdi arba plytelių neturite, jų teks įsigyti atskirai. Patartina plytelių ieškoti didesniuose prekybos centruose ar sandėliuose – čia dažnai galima nemokamai arba už simbolinę kainą įsigyti plytelių duženų. Taip pat pardavimo vietose ieškokite plytelių, kurių yra maži likučiai, nes joms irgi neretai taikomos nuolaidos. Prieš renkantis plyteles reikėtų atkreipti dėmesį ir į plytelių tipą – skirtos sienoms ar grindims, naudojamos lauke ar patalpose. Perkant tiek plytelių duženas, tiek juo labiau „sveikas“ plyteles, tolimesniam darbui jums reikės jas susmulkinti – būtent čia pravers plaktukas, pirštinės ir apsauginiai akiniai.

Kita ne mažiau svarbi priemonė – tai plytelių klijai. Būtent nuo jų kokybės priklausys ne tik galutinis rezultatas, bet ir pati darbo eiga. Skirkite pakankamai dėmesio perskaityti informaciją ant etiketės, kurioje bus nurodyta klijų išeiga, paruošimo ir naudojimo instrukcija. Plytelių klijų tipo pasirinkimas priklauso nuo keleto faktorių: plytelių rūšies (keraminės, akmens masės, klinkerio, natūralaus akmens, stiklo), naudojimo vietos (sienos ar grindys), aplinkos poveikio (viduje ar išorėje), pagrindo medžiagos (betonas, gipskartonis, mūras ir t.t.), taip pat pagrindo galimybių sugerti vandenį, sukibimo, švarumo, lygumo, galimų deformacijų. Sudėtingesnėmis sąlygomis – drėgnose patalpose, šildomoms grindims, židiniams, lauke šalčio ir drėgmės veikiamiems paviršiams – bus reikalingi stipresni ir ypač elastingi plytelių klijai. Pastarųjų kaina dėl dedamų įvairių priedų, gerinančių sukibimą, bus didesnė. Stiprių ir elastingų klijų prireiks norint pasidaryti mozaiką iš natūralaus akmens arba klojant plyteles ant labai sudėtingų paviršių, tokių kaip plytelės ant plytelių, medinių grindų, medžio drožlių plokštės, paviršių, padengtų hidroizoliacija, ir pan.

Gyvenamosiose patalpose naudojamiems klijams nėra keliami ypatingi reikalavimai. Pravartu žinoti, jeigu pagrindai vienodi, o plytelių rūšys nesiskiria, sienoms ir grindims tinka tokie pat klijai. Stiklo mozaika ir marmuras klijuojami baltais klijais, kadangi pastarieji nepakeičia dangos spalvos. Įvertinę visus šiuos faktorius, tikėtina, kad išsirinksite tinkamiausius klijus.

Prieš pradedant klijuoti mozaiką, patartina paviršių padengti giluminiu gruntu, kuris suriš dulkes ir padidins plytelių klijų sukibimą. Svarbu atminti, kad gruntuojamas paviršius turi būti sausas ir be riebalų dėmių.

Pasirūpinę visomis reikalingomis medžiagomis ir atlikę visus paruošiamuosius darbus (nuvalę ir nugruntavę paviršių, nusipiešę mozaikos eskizą, susismulkinę plyteles) galite pagaliau imtis mozaikos klijavimo. Kadangi tai ilgas ir kruopštus darbas, o jūsų mozaika dengiamas paviršius yra gana didelis, nepersistenkite ir nemėginkite visos mozaika klijuojamos sienos pabaigti per vieną dieną. Tikėtina, kad pradžioje darbai vyks pakankamai lėtai, bet, kai įsivažiuosite, per dieną galite išklijuoti maždaug 1 m2 plotą. Turėdami omenyje darbų „spartą“, neužsimaišykite iškart per didelio kiekio plytelių klijų, nes po poros valandų mišinys sustings ir nebus tinkamas naudoti. Padengę paviršiaus fragmentą mozaika, palaukite, kol plytelės tvirtai prie jo prikibs, tada galite užtepti siūles tarp mozaikos dalelių. Glaistui geriausia naudoti tuos pačius plytelių klijus, kurie būna pilkos cemento spalvos, todėl nekrinta į akis ir tokiu būdu labiau išryškina mozaikos piešinį. Siūlėms užpildyti galite naudoti ir specialų spalvotą glaistą, kurį geriau tepti baigus visus klijavimo darbus. Nepamirškite kaskart baigus lipdyti mozaikos fragmentą ir užtepus siūles, kruopščiai išlyginti kiekvieną siūlę, o klijams kiek sustingus, nuvalyti jų likučius – klijai nepridžius, priešingu atveju, juos vėliau grandant gali likti nepageidaujamų žymių.

Spalvinga mozaika itin gražiai dera prie grubių natūralių paviršių – plytos, akmens, betono. Suskaldę plytelę su piešiniu ir vėliau ją ar jos fragmentą suklijavę iš šukių kaip mozaiką, sulauksite netikėto rezultato – mozaika įgaus senovinio žavesio.

Kita vertus, jei nenorite daug spalvų ir mėgstate natūralumą, mozaiką galite pasidaryti iš natūralaus akmens. Grindys duše iš plokščių ir glotnių jūros akmenėlių tarps ne tik jūsų vonios akcentu, bet pasitarnaus ir praktiškai.

Rodos, nurodymų ganėtinai daug, tačiau pabandę išties įsitikinsite, kad mozaikos lipdymas nėra toks sudėtingas, koks gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Juolab rezultatas neabejotinai atpirks visus vargus ir įdėtą triūsą, o jūsų kūrinys garantuotai bus unikalus ir nepakartojamas. Po kurio laiko juodas darbas pasimirš, sueižėjusi pirštų oda atsinaujins, o draugų ir pažįstamų pagiriamieji žodžiai galbūt įkvėps imtis... naujos mozaikos!

Nuotraukos autorės

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.