Blyksinčios ir perdegančios lemputės: priežastys ir sprendimo būdai

 (11)
Išjungus šviestuvą, pradeda mirksėti kai kurios lemputės? Lemputės perdega dažniau ir didesniais kiekiais, nei norėtumėme? Tai tik kelios, tačiau dažnai pasitaikančios apšvietimo problemos. Kokios jų priežastys ir kaip reikėtų šią problemą spręsti paklausėme elektrikų.
Blyksinčios ir perdegančios lemputės: priežastys ir sprendimo būdai
© Shutterstock nuotr.

Iš įprastų į ekonomines lemputes namuose jau pasikeitė daugelis. Tačiau pasitaiko atvejų, kai pasikeitus lemputes į energiją taupančias ar šviesos diodų lemputes, jos gražiai dega ir apšviečia kambarį, kol jų neišjungiame. O tada galite pasijusti kaip atsidūrę prastoje diskotekoje, tik be muzikos – lemputės pradeda reguliariai mirksėti. Pirminiai sprendimai būtų arba vėl keisti lemputes į senas, kas yra netaupu, išsukti lemputes prieš einant miegoti arba pratintis prie naujo naktinio apšvietimo. Bet kokiu atveju, tai taip pat nepatogu, be to, pirkdami tokias lemputes to nesitikėjote. Ką daryti?

Pirma, apsižiūrėkite, ar jūsų jungiklis turi šviesos diodus, skirtus apšviesti jungiklio klavišą. Tokie jungikliai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl lemputės pradeda mirksėti. „Elektros įtampa eidama per jungiklio lemputę pakrauna kondensatorių, esantį energiją taupančios lemputės elektroninėje plokštelėje. Kai tik kondensatorius gauna pakankamą įkrovimo lygį, pasileidžia lemputės elektroninė schema, dėl to ir matome blyksnį. Toliau, po trumpo blyksnio, kondensatorius išsikrauna. Šis procesas nuolat kartojasi, dėl to ir įvyksta mirksėjimas. Deja, kiekviena lemputė turi apribotą kiekį įjungimų. Mirksinti lemputė tarnaus 1-2 mėnesius. Kiekvienas geras gamintojas visą laiką rašo ant pakuotės „nenaudoti su jungikliais su apšvietimu, foto elementais, dimeriais, taimeriais ir t.t.“. Paprasčiausias būdas išvengti mirksėjimo, būtų pašalinti lemputę iš jungiklio“, - pasakoja elektrikas Ilja Ivaščionokas, MB “Iljos studija Nr. 2” savininkas.

Galimos ir kitos priežastys. Gali būti, kad jūsų lemputės yra nekokybiškas gaminys, pagamintas abejotino gamintojo. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į pardavėją, iš kurio gaminį pirkote. Tačiau taip pat reikėtų patikrinti, teigia I. Ivaščionokas, ar jungiklis valdo fazinį laidą, o ne nulinį.

Kita problema yra greitai perdegančios senos ar naujesnio tipo kaitrinės lemputės, nors pasak gamintojo jos turėtų degti kur kas ilgiau. Pradėjus naudoti vis skirtingų gamintojų produkciją, problema išlieka – taip suprantame, kad sprendimo reikėtų ieškoti kitur. Elektrikas, IĮ “Jūsų elektrikas” vadovas Aleksandr Tiunin. teigia, kad tokiu atveju lempos perdega ne dėl ilgo darbo laiko – dažnai kalta būna netvarkinga instaliacija. “Esant tokiai problemai, reikėtų patikrinti elektros instaliaciją, nes gali būti, kad nulinis laidas yra blogai prisuktas ar per plonas, gali būti, kad jis tinkamai nekontaktuoja. Tokia vieta gali būti ir šviestuve, taip pat ir kur nors pakeliui iki skydo, arba ties jungikliu - ten irgi gali būti blogas kontaktas”, - teigia jis.

Elektros lemputes neigiamai veikia ir per didelė įtampa. „Volframinis siūlas, esantis lemputės viduje per daug įkaista. Dėl to jis greitai plonėja ir galų gale plyšta. Kaip elgtis, jei bute padidinta įtampa? Parduotuvėse būna lempučių 220-230 V, bet geriau pirkti ir naudoti 230-240 V. Dar viena išeitis naudoti liuminescencines lempas, kurios gerai dirba ir prie padidintos įtampos. Taip pat galima įsigyti įtampos stabilizatorių. Patogiausia jį statyti remonto stadijoje. Įtaka daro ir aplinkos temperatūra – per didelė arba per maža“,- pataria jis.

Tiek lemputėms, tiek rimtesniems elektros prietaisams įtampos svyravimai ilgaamžiškumo tikrai neprideda. “Faktas, kad dėl įtampos svyravimų bet kuris elektros įrenginys tarnaus trumpiau. Nors nedideli svyravimai dažnai vyksta ir tada, kai mes neatkreipiame dėmesio, tarkime, kai sėdime vakare prie televizoriaus. Yra parduodami įtampos lygintuvai, montuojami iš karto į skydelį, jie padeda išspręsti problemą”, - pataria A. Tiunin.

Labiau į problemą dėmesį turėtų atkreipti ir namų ūkiai, esantys tuose rajonuose, kur infrastruktūra sujungta su didelėmis gamyklomis arba statybomis „Prie elektros tinklų prisijungę daug žmonių, pramoninių ir statybinių objektų. Jeigu vienu metu su jumis 1000 vartotojų įjungs savo prietaisus - virdulius, boilerius, mikrobangų krosneles, kondicionierius, skalbimo mašinas ir kita, gausime perkrovą. Vakarais kartais pastebime, kaip kaitrinė lemputė dega šviesiau ar tamsiau“, - komentuoja I. Ivaščionokas.

Pasak jo, populiariausia priežastis gyvenamuose sektoriuose – nulinio laido nutrūkimas. Tai lemia senos transformatorinės, nesutvarkytos elektros skydinės, aptarnaujančio elektriko trūkumas arba kompetencijos trūkumas. „Kai nutrūksta darbinis nulinis laidininkas, elektros srovė teka tarp fazių. T.y. rozetėse bus perkrova 230-380 V ribose. Viskas priklauso nuo elektros prietaisų, kurie pajungti tuo metu“, - teigia pašnekovas.

Jis perspėja, kad nežiūrint į tai, kad elektros energijos tiekėjas įsipareigoja aprūpinti jus nustatytos kokybės įtampa, įrodyti, kad jūsų technika sugedo ne dėl kokio defekto, o dėl perkrovos ir gauti kompensaciją bus sunku. „Pats prieinamiausias variantas apsaugos nuo padidintos įtampos – relė apribojanti įtampą. Ji skirta atjungti buitinę, ofisinę ar pramoninę techniką, kai yra įtampos svyravimai ir įjungia, kai viskas normalizuojasi“, - teigia pašnekovas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.