Blyksinčios ir perdegančios lemputės: priežastys ir sprendimo būdai

 (11)
Išjungus šviestuvą, pradeda mirksėti kai kurios lemputės? Lemputės perdega dažniau ir didesniais kiekiais, nei norėtumėme? Tai tik kelios, tačiau dažnai pasitaikančios apšvietimo problemos. Kokios jų priežastys ir kaip reikėtų šią problemą spręsti paklausėme elektrikų.
Blyksinčios ir perdegančios lemputės: priežastys ir sprendimo būdai
© Shutterstock nuotr.

Iš įprastų į ekonomines lemputes namuose jau pasikeitė daugelis. Tačiau pasitaiko atvejų, kai pasikeitus lemputes į energiją taupančias ar šviesos diodų lemputes, jos gražiai dega ir apšviečia kambarį, kol jų neišjungiame. O tada galite pasijusti kaip atsidūrę prastoje diskotekoje, tik be muzikos – lemputės pradeda reguliariai mirksėti. Pirminiai sprendimai būtų arba vėl keisti lemputes į senas, kas yra netaupu, išsukti lemputes prieš einant miegoti arba pratintis prie naujo naktinio apšvietimo. Bet kokiu atveju, tai taip pat nepatogu, be to, pirkdami tokias lemputes to nesitikėjote. Ką daryti?

Pirma, apsižiūrėkite, ar jūsų jungiklis turi šviesos diodus, skirtus apšviesti jungiklio klavišą. Tokie jungikliai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl lemputės pradeda mirksėti. „Elektros įtampa eidama per jungiklio lemputę pakrauna kondensatorių, esantį energiją taupančios lemputės elektroninėje plokštelėje. Kai tik kondensatorius gauna pakankamą įkrovimo lygį, pasileidžia lemputės elektroninė schema, dėl to ir matome blyksnį. Toliau, po trumpo blyksnio, kondensatorius išsikrauna. Šis procesas nuolat kartojasi, dėl to ir įvyksta mirksėjimas. Deja, kiekviena lemputė turi apribotą kiekį įjungimų. Mirksinti lemputė tarnaus 1-2 mėnesius. Kiekvienas geras gamintojas visą laiką rašo ant pakuotės „nenaudoti su jungikliais su apšvietimu, foto elementais, dimeriais, taimeriais ir t.t.“. Paprasčiausias būdas išvengti mirksėjimo, būtų pašalinti lemputę iš jungiklio“, - pasakoja elektrikas Ilja Ivaščionokas, MB “Iljos studija Nr. 2” savininkas.

Galimos ir kitos priežastys. Gali būti, kad jūsų lemputės yra nekokybiškas gaminys, pagamintas abejotino gamintojo. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į pardavėją, iš kurio gaminį pirkote. Tačiau taip pat reikėtų patikrinti, teigia I. Ivaščionokas, ar jungiklis valdo fazinį laidą, o ne nulinį.

Kita problema yra greitai perdegančios senos ar naujesnio tipo kaitrinės lemputės, nors pasak gamintojo jos turėtų degti kur kas ilgiau. Pradėjus naudoti vis skirtingų gamintojų produkciją, problema išlieka – taip suprantame, kad sprendimo reikėtų ieškoti kitur. Elektrikas, IĮ “Jūsų elektrikas” vadovas Aleksandr Tiunin. teigia, kad tokiu atveju lempos perdega ne dėl ilgo darbo laiko – dažnai kalta būna netvarkinga instaliacija. “Esant tokiai problemai, reikėtų patikrinti elektros instaliaciją, nes gali būti, kad nulinis laidas yra blogai prisuktas ar per plonas, gali būti, kad jis tinkamai nekontaktuoja. Tokia vieta gali būti ir šviestuve, taip pat ir kur nors pakeliui iki skydo, arba ties jungikliu - ten irgi gali būti blogas kontaktas”, - teigia jis.

Elektros lemputes neigiamai veikia ir per didelė įtampa. „Volframinis siūlas, esantis lemputės viduje per daug įkaista. Dėl to jis greitai plonėja ir galų gale plyšta. Kaip elgtis, jei bute padidinta įtampa? Parduotuvėse būna lempučių 220-230 V, bet geriau pirkti ir naudoti 230-240 V. Dar viena išeitis naudoti liuminescencines lempas, kurios gerai dirba ir prie padidintos įtampos. Taip pat galima įsigyti įtampos stabilizatorių. Patogiausia jį statyti remonto stadijoje. Įtaka daro ir aplinkos temperatūra – per didelė arba per maža“,- pataria jis.

Tiek lemputėms, tiek rimtesniems elektros prietaisams įtampos svyravimai ilgaamžiškumo tikrai neprideda. “Faktas, kad dėl įtampos svyravimų bet kuris elektros įrenginys tarnaus trumpiau. Nors nedideli svyravimai dažnai vyksta ir tada, kai mes neatkreipiame dėmesio, tarkime, kai sėdime vakare prie televizoriaus. Yra parduodami įtampos lygintuvai, montuojami iš karto į skydelį, jie padeda išspręsti problemą”, - pataria A. Tiunin.

Labiau į problemą dėmesį turėtų atkreipti ir namų ūkiai, esantys tuose rajonuose, kur infrastruktūra sujungta su didelėmis gamyklomis arba statybomis „Prie elektros tinklų prisijungę daug žmonių, pramoninių ir statybinių objektų. Jeigu vienu metu su jumis 1000 vartotojų įjungs savo prietaisus - virdulius, boilerius, mikrobangų krosneles, kondicionierius, skalbimo mašinas ir kita, gausime perkrovą. Vakarais kartais pastebime, kaip kaitrinė lemputė dega šviesiau ar tamsiau“, - komentuoja I. Ivaščionokas.

Pasak jo, populiariausia priežastis gyvenamuose sektoriuose – nulinio laido nutrūkimas. Tai lemia senos transformatorinės, nesutvarkytos elektros skydinės, aptarnaujančio elektriko trūkumas arba kompetencijos trūkumas. „Kai nutrūksta darbinis nulinis laidininkas, elektros srovė teka tarp fazių. T.y. rozetėse bus perkrova 230-380 V ribose. Viskas priklauso nuo elektros prietaisų, kurie pajungti tuo metu“, - teigia pašnekovas.

Jis perspėja, kad nežiūrint į tai, kad elektros energijos tiekėjas įsipareigoja aprūpinti jus nustatytos kokybės įtampa, įrodyti, kad jūsų technika sugedo ne dėl kokio defekto, o dėl perkrovos ir gauti kompensaciją bus sunku. „Pats prieinamiausias variantas apsaugos nuo padidintos įtampos – relė apribojanti įtampą. Ji skirta atjungti buitinę, ofisinę ar pramoninę techniką, kai yra įtampos svyravimai ir įjungia, kai viskas normalizuojasi“, - teigia pašnekovas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?