Baldų dažymo patarimai tiems, kurie niekada to nedarė

 (3)
Atrodytų, kad dažai yra ganėtinai paprastas dalykas, o dažymas yra tiesiog vieno paprasto dalyko užtepimas ant paviršiaus paprastu būdu. Štai ir ne! Žmogus dažymo darbus atliekantis ne pirmąkart, tai padarys geriau nei naujokas, tačiau nereikia nusiminti. Visi nuo kažko pradėjome, o jūs galite pradėti, kad ir nuo baldų dažymo.
kėdės
kėdės
© Shutterstock nuotr.

Jei tai pirmas kartas kai dažote medinį baldą, geriausia nusikelti vieną nuo palėpės ar nebrangiai įsigyti naudotų baldų parduotuvėje. Tuomet nebus gaila, jei kas ir nepasiseks.

Žinoma, egzistuoja bent dvi baldų dažymo "stovyklos". Vieni nemato nieko blogo medinio baldo dažyme, kiti palaiko tik medienos lakavimą. Abu būdai yra tinkami, tačiau šįsyk - apie dažymą

Tinkamos dažų spalvos parinkimas

Esame tikri, kad žinojote - dažai ne tik apsaugo medieną nuo pašalinio poveikio, tačiau ir suteikia jiems ir jūsų namams charakterį ir individualumą. Tad niekada nereikėtų spjauti į estetiką - dar daugiau, į ją atkreipti dėmesį reikėtų jau pirmame etape. 

Ir vis dėlto, dalinti konkrečius patarimus dėl skonio nėra labai gudru. Vidaus baldus dažykite ta spalva, kuri tiks prie interjero, ar kaip tik estetiškai išsiskirs. Greičiausiai ir patys suvokiate, kuriuos spalvų derinius sunku suvaldyti  - geltona ir purpurinė, oranžinė ir tamsiai mėlyna, tamsiai mėlyna ir ruda, raudona ir žalia, rožinė ir žalia, netgi juoda ir tamsiai mėlyna yra sunkiai suvaldomi spalvų deriniai. Vis dėlto, dažų gamintojai medienai siūlo pakankamai adekvačius spalvų tonus, tad net ir norėdami galite nerasti komplikuotų ryškiai violetinės ar salotinės.

Jei jūsų patalpa yra vienspalvė, visai nebloga mintis nudažyti porą kėdžių spalvų blokais. Kiekviena gali būti skirtingo atspalvio, tačiau spalvos turi gerai derėti tarpusavyje.

Jei baldai stovės lauke, derinimas tampa mažiau svarbiu - jei norite natūralaus įsiliejimo, dažykite natūraliomis ryškiomis sodo spalvomis ir atspalviais - žaliu, raudonu, gelsvu, šviesiai mėlynu atspalviu ar panašiai. Labai intensyvios spalvos dažnai atrodo keistai, tačiau pasirinkti norimą spalvą yra jūsų teisė.

Paruoškite medieną prieš dažymą

Pagaliau nusprendėte, kokia spalva tiks šiam baldui. Puiku. Prieš griebdamiesi teptuko, pirmiausia turite paruošti medieną dažymui. Jei norite, kad nauji dažai ilgai laikytųsi, turite nuskusti seną viršutinį apdailos sluoksnį. Jei baldas buvo vaškuotas, jį nuimsite su plieno vata, terpentinu arba vaitspiritu, o lakui reikės švitrinio popieriaus. Abiem atvejais reikės daug kantrybės.

Kai paviršius bus švarus, dažai geriau kibs prie paviršiaus. Visuomet geriau pirmiausia užtepti grunto sluoksnį, nes dėl to baldo apdaila bus lygesnė. Akrilinis gruntas yra geras pasirinkimas, nes jis yra pagamintas vandens pagrindu, todėl jį lengva naudoti, o teptukus ir išsiliejusius dažus greitai nuvalysite tik su vandeniu. Pasirinkite 5 cm teptuką, kad būtų lengva nudažyti smulkias kojeles ir ašis.

Įprastas dažymas

Po gruntavimo užtepkite du plonus sluoksnius dažų, nes du ploni sluoksniai yra efektyvesni už vieną storą. Leiskite kiekvienam sluoksniui visiškai išdžiūti, prieš tepdami sekantį – taip apdaila bus tvirtesnė. Tarp sluoksnių pašiauškite dažus labai smulkiu švitriniu popieriumi (grūdelių dydis – 180).

Kai viskas išdžius, padenkite baldą viršutiniu akrilinio lako sluoksniu, nes taip puikiai jį užsandarinsite, be to, tokį baldą bus lengviau valyti.

Sena "padėvėta" kėdė

Jei jums patinka šiek tiek nušiuręs, kaimiškas, pastovėjusio seno baldo įvaizdis,  galite jį imituoti patys. Nuvalykite baldų paviršių plieno vata, terpentinu arba švitriniu popieriumi, kad dažų sluoksniai gerai priliptų. Vėl panaudokite akrilinius dažus, pagamintus vandens pagrindu, tačiau šįsyk reikės dviejų spalvų, kadangi apatinė spalva turįs išlįsti iš po viršutinės, kad susidarytų nusidėvėjimo įspūdis. Siūloma naudoti kontrastuojančias arba labai derančias dažų spalvas, pavyzdžiui, pilka su raudona arba alyvų su gelsvai žalsva spalva.

Padenkite baldą pirmu dažų sluoksniu ir leiskite jam išdžiūti. Toliau jums reikės medienos vaško - užtepkite baldų vašką nedideliais ruoželiais tose vietose, kur norite, kad pasimatytų apatinė spalva. Pasinaudokite senu teptuku. Užtepamo ploto dydis priklauso nuo jūsų pageidavimų. Ten, kur bus vaškas, viršutinis dažų sluoksnis neprilips.

Padenkite baldą antru dažų sluoksniu. Dažykite ir tose vietose, kur yra vaško, tačiau darykite tai atsargiai, kad juo neišteptumėte viso baldo. Leiskite dažams išdžiūti. Nuvalykite vaško dryžius su minkšta medžiagos skiaute, kad nusiimtų viršutinis dažų sluoksnis ir pasirodytų apatinysis.

Baldą kruopščiai nuvalykite, tada švelniai patrinkite permatomu baldų vašku, nes jis suteiks medienai blizgesio bei bus apsauginis jo sluoksnis, be to, nereikės lakuoti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.