6 aspektai, kuriuos reikėtų apsvarstyti renkantis statybines medžiagas

Jūsų pasirinktos statybinės medžiagos lems galutinę namo išvaizdą. Statybinių medžiagų pasirinkimas rinkoje yra labai platus, todėl išsirinkti geriausią variantą statyboms gali būti nelengva. Į ką svarbiausia atkreipti dėmesį?
6 aspektai, kuriuos reikėtų apsvarstyti renkantis statybines medžiagas
© Shutterstock nuotr.

KAINA

Statybos, remontas ar netgi pomėgis meistrauti dažniausiai yra brangūs, todėl kaina neatsitiktinai yra pirmoje vietoje. Svarbiausia (jau greičiausiai tūkstantį kartų girdėta) taisyklė - ne visada patartina rinktis pigiausias medžiagas. Produktų vertė dažniausiai būna tiesiogiai proporcinga jų ilgaamžiškumui ar kokybei. Kita vertus, pigesnių prekių rinka egzistuoja ne šiaip sau - kartais galima rinktis sprendimus, kuriuos nebrangu ir paprasta pakeisti. Jei reikia rinktis, apšiltinimo sluoksnis geriau tebus kokybiškesnis nei apdaila - pastarąją lengviau pakeisti, be to, ji atlieka ir estetinę funkciją, todėl gali "nusibosti". Turbūt neteko girdėti, kad kas nors keistų mineralinę vatą polistirolu, nes ji atsibodo.

Kainą lemiantis ilgaamžiškumas šiuo atveju taip pat gali būti vertinamas dvejopai - viena vertus, kuo mažiau problemų medžiaga sukelia, tuo geriau, antra vertus, net ir konservatyvus savininkas po dešimties metų pradeda galvoti apie apdailos keitimą, o po dar penkių - jį ir atlieka.

INOVATYVUMAS

Taip, tai svarbu, nes gyvename XXI amžiuje. Galbūt ir nesate iš tų, kurie nuolatos domisi naujovėmis statybų ir remonto srityse, bet jeigu visada gyvenote pagal senesnes tradicijas statytame name, tikrai verta pasidomėti, kas naudojama dabar. Bočių technologijas palikime bočiams ir prisiminkime, kad net ir mūsų tėvų ar senelių laikais rąstus ir nendres jau keitė plytos ir šiferis.

Kita vertus, nereikia būti moderniam vardan modernumo. Nors daugelis šiuolaikiškų medžiagų pasižymi geromis savybėmis ir yra tobulinamos, tą patį galima pasakyti ir apie nemažą dalį tradicinių medžiagų - konkurencija rinkoje skatina neatsilikti. Taip pat reikia pripažinti, kad jau išbandyti metodai konkrečiu atveju gali būti tinkamiausi.

Tačiau tradicijų mėgėjams į naujoves spjauti nereikia - į madą jau kuris laikas sugrįžo ir daugelis savaip pagerintų tradicinių bei natūralių konstrukcinių elementų: skiedriniai ar nendriniai stogai, šiaudai kaip apšiltinimo medžiaga, medieną kaip konstrukcinę medžiagą naudojančios CLT plokštės ar kompromiso ieškantiems patiksiantys SIP skydai.

Daugiau skaitykite: namas Vilniuje iš CLT plokščių

Taip pat: ką galima pastatyti iš SIP skydų

EFEKTYVUMAS IR ILGAAMŽIŠKUMAS

Namo statymo išlaidos yra viena, o eksploatacijos išlaidos - kita. Akivaizdu, kad langai su mažesniu šilumos laidumo koeficientu (žymimas U) praleis mažiau šilumos, šiltesnis, nors ir brangesnis izoliacijos sluoksnis leis lengviau pakelti žiemos mėnesius, o pasyvus namas apskritai leis sutaupyti daugelį eksploatacijos išlaidų. Tačiau tokie sprendimai atitinkamai daugiau kainuos.

Daugiau skaitykite: Pasyvus namas - ar jame apsigyvenus pavyks sutaupyti?

Ilgaamžiškumas praktiškai tiesiogiai susijęs su kaina. Patikimi tiekėjai dažnai nurodo oficialią produkto garantiją bei neoficialius paskaičiavimus, kiek galėtų laikyti konkreti medžiaga. Ne taip ir retai antrasis skaičius keletu metų padidinamas, tačiau taip dažniau nutinka, jei pardavėjas prekiauja vienos rūšies ar įmonės medžiagomis, kurias suinteresuotas parduoti. Kai spektras platesnis, atsiranda ir daugiau objektyvumo.

ESTETIKA

Dėmesys estetikai nėra šių laikų išmonė. Netgi senesniais laikais tame pačiame kaime vienam kaimynui užtekdavo užtaisyti stogą, kitas vargindavosi gamindamas stogo papuošimus. Nors žirgeliai ir žalčiai ant stogo jau praeityje, šiandien vien pasirinkdami estetiškas medžiagas, net ir standartinės architektūros pastatą ar butą galite paversti išskirtiniu.

EKOLOGIJA

Nors esame labai modernūs, pamažu apsukome ratą - kaip ir senesniais laikais grįžta suvokimas, kad dalinamės gamta su kitais ir, nors ir sulindę į namus, iš esmės joje gyvename. Būtent dėl šios priežasties ekologija turėtų būti vienas iš pasirinkimo kriterijų. Tai svarbu ne tik dėl išteklių, tačiau ir dėl sveikatos. Nors teiginius apie sukuriamą geresnį mikroklimatą patikrinti sunku, tačiau, pavyzdžiui, ekologiški dažai neturi kitiems dažams būdingų kenksmingų sveikatai priedų.

Daugiau skaitykite: Šiaudiniai namai - statyba iš medžiagų, kurios gali po kojomis

Taip pat: Trys kanapių panaudojimo būdai

TIEKĖJAS

Pasirinkti tinkamus tiekėjus ar pardavėjus yra svarbu todėl, kad tai nulems, kokios kokybės medžiagas gausite. Kitas privalumas - bent jau žinosite, į ką kreiptis paaiškėjus, kad produktas yra prastos kokybės. Medžiagos turėtų būti sertifikuotos bei atitikti saugumo standartus.

Medžiagų statyboms pirkimas per skelbimus yra rizikingesnis. Atkreipkite dėmesį, kad perkant tokiu būdu rizikuojate įsigyti medžiagų ir produktų, kurie yra nesaugūs, pavyzdžiui, asbestinis šiferis. Kita vertus, tai gali būti puiki išeitis pasirūpinti medžiagų įvairiems unikaliems projektams ar dekoro sprendimams (pavyzdžiui, senos keraminės plytos).

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.

Darau pats: praktiška batų laikymo idėja

Batų lentyna – funkcionalus baldas, kuris išsprendžia netvarkingos batų krūvos problemą. Ieškantiems patogaus ir kartu estetiško batų laikymo sprendimo, pristatome nesudėtingą batų lentynos ant ratukų projektą.

Šilumą lauk išvaro prasti langai, o kas gali išsaugoti?

Šaltąjį metų laiką daugelis senų daugiabučių gyventojų pasitinka su nerimu. Jis atneša ne tik išsipūtusias sąskaitas už šildymą, bet ir bute dažnai karaliaujančią vėsą. Nesandarios namo konstrukcijų jungtys, prasti langai ar kiauras stogas laikomi dažniausiais šilumos „vagimis“ daugiabučiuose, dėl kurių už šildymą mokama daug, bet rezultato – nejausti. Tam, kad įsigyjamas būstas būtų ir taupus, ir šiltas, statybų specialistai pataria išsiaiškinti daug jo savybių – pradedant energine klase, baigiant šildymo tipu.

Vinilinės grindys: kaip jas tinkamai prižiūrėti?

Vinilinė grindų danga, kuri yra ypač populiari Amerikoje bei Vakarų Europoje, po truputi atranda sau vietą ir Lietuvos rinkoje. Vienas iš didžiausių šios dangos pliusų – itin lengva priežiūra. Pateikiame kelis praktiškus patarimus, kaip tinkamai valyti šias grindis.

Neuždengta lubų konstrukcija: privalumai bei trūkumai (1)

Lubos paliktos be apdailos, su neuždengtomis sijomis bei matomomis inžinerinėmis sistemomis – nebūtinai yra vaizdas iš remonto darbų vietos. Gyvendami mieste, dažnai įkvėpimo namų interjerui randame urbanistinėje bei pramoninėje aplinkoje. Neuždengtos lubos, kurios seniau buvo randamos tik fabrikuose ar komercinėse patalpose, šiandien sau vietą atranda ir individualiuose namuose bei butuose. Tad kokie yra neuždengtų lubų privalumai bei trūkumai?

Patarimai, kaip prižiūrėti medines parketlentes

Parketlentėmis klotos grindys išsiskiria savo estetiška išvaizda. Tai yra ilgaamžė grindų danga, kurią laikui bėgant yra galimybė atnaujinti. Kadangi šios grindys yra medinės, joms yra reikalinga nuolatinė priežiūra. Pateikiame kelis patarimus, kaip teisingai prižiūrėti medines parketlentes, kad išlaikytumėte tobulą jų išvaizdą.

6 paprasti žingsniai, kaip nudažyti seną medinį baldą

Senas, praradęs savo pirminę išvaizdą medinis baldas tikrai nepuošia namų erdvės, todėl ateina metas apsispręsti: pastatyti jį į garažą ar tiesiog išmesti. Žinoma, yra ir trečias pasirinkimas – tokį baldą galima perdažyti. Naujas pasirinktos spalvos dažų sluoksnis gali prikelti tokį baldą naujam gyvenimui. Tiems, kuriems dar niekada neteko dažyti baldų, pristatome 6 paprastus žingsnius, kaip nudažyti seną medinį baldą.

Betoniniai stalviršiai: pliusai bei minusai (1)

Betonas, kartu su industriniu interjero stiliumi, paskutiniu metu tapo itin populiarus apdailoje, baldų bei interjero aksesuarų gamyboje. Betonas kelia vis mažiau asociacijų su šaltumu. Jis imamas vertinti, kaip estetiška ir moderni namų interjero detalė. Šiandien ypač populiaru betono akcentus naudoti virtuvės zonoje, taip jai suteikiant išskirtinumo ir industrinio šarmo. Šiame straipsnyje plačiau pakalbėsime apie betoninius stalviršius.

Ką daryti, kad kenkėjai Kalėdų „nepavogtų“?

Pamenate kino filmą apie Grinčą, pavogusį Kalėdas? Kenkėjų kontrolės specialistai UAB „Dezinfa“ įspėja, kad tokiu Grinču šventiniu laikotarpiu dažnai tampa tarakonai, graužikai ir kiti kenkėjai, netikėtai užplūstantys gyvenamas patalpas.