6 aspektai, kuriuos reikėtų apsvarstyti renkantis statybines medžiagas

Jūsų pasirinktos statybinės medžiagos lems galutinę namo išvaizdą. Statybinių medžiagų pasirinkimas rinkoje yra labai platus, todėl išsirinkti geriausią variantą statyboms gali būti nelengva. Į ką svarbiausia atkreipti dėmesį?
6 aspektai, kuriuos reikėtų apsvarstyti renkantis statybines medžiagas
© Shutterstock nuotr.

KAINA

Statybos, remontas ar netgi pomėgis meistrauti dažniausiai yra brangūs, todėl kaina neatsitiktinai yra pirmoje vietoje. Svarbiausia (jau greičiausiai tūkstantį kartų girdėta) taisyklė - ne visada patartina rinktis pigiausias medžiagas. Produktų vertė dažniausiai būna tiesiogiai proporcinga jų ilgaamžiškumui ar kokybei. Kita vertus, pigesnių prekių rinka egzistuoja ne šiaip sau - kartais galima rinktis sprendimus, kuriuos nebrangu ir paprasta pakeisti. Jei reikia rinktis, apšiltinimo sluoksnis geriau tebus kokybiškesnis nei apdaila - pastarąją lengviau pakeisti, be to, ji atlieka ir estetinę funkciją, todėl gali "nusibosti". Turbūt neteko girdėti, kad kas nors keistų mineralinę vatą polistirolu, nes ji atsibodo.

Kainą lemiantis ilgaamžiškumas šiuo atveju taip pat gali būti vertinamas dvejopai - viena vertus, kuo mažiau problemų medžiaga sukelia, tuo geriau, antra vertus, net ir konservatyvus savininkas po dešimties metų pradeda galvoti apie apdailos keitimą, o po dar penkių - jį ir atlieka.

INOVATYVUMAS

Taip, tai svarbu, nes gyvename XXI amžiuje. Galbūt ir nesate iš tų, kurie nuolatos domisi naujovėmis statybų ir remonto srityse, bet jeigu visada gyvenote pagal senesnes tradicijas statytame name, tikrai verta pasidomėti, kas naudojama dabar. Bočių technologijas palikime bočiams ir prisiminkime, kad net ir mūsų tėvų ar senelių laikais rąstus ir nendres jau keitė plytos ir šiferis.

Kita vertus, nereikia būti moderniam vardan modernumo. Nors daugelis šiuolaikiškų medžiagų pasižymi geromis savybėmis ir yra tobulinamos, tą patį galima pasakyti ir apie nemažą dalį tradicinių medžiagų - konkurencija rinkoje skatina neatsilikti. Taip pat reikia pripažinti, kad jau išbandyti metodai konkrečiu atveju gali būti tinkamiausi.

Tačiau tradicijų mėgėjams į naujoves spjauti nereikia - į madą jau kuris laikas sugrįžo ir daugelis savaip pagerintų tradicinių bei natūralių konstrukcinių elementų: skiedriniai ar nendriniai stogai, šiaudai kaip apšiltinimo medžiaga, medieną kaip konstrukcinę medžiagą naudojančios CLT plokštės ar kompromiso ieškantiems patiksiantys SIP skydai.

Daugiau skaitykite: namas Vilniuje iš CLT plokščių

Taip pat: ką galima pastatyti iš SIP skydų

EFEKTYVUMAS IR ILGAAMŽIŠKUMAS

Namo statymo išlaidos yra viena, o eksploatacijos išlaidos - kita. Akivaizdu, kad langai su mažesniu šilumos laidumo koeficientu (žymimas U) praleis mažiau šilumos, šiltesnis, nors ir brangesnis izoliacijos sluoksnis leis lengviau pakelti žiemos mėnesius, o pasyvus namas apskritai leis sutaupyti daugelį eksploatacijos išlaidų. Tačiau tokie sprendimai atitinkamai daugiau kainuos.

Daugiau skaitykite: Pasyvus namas - ar jame apsigyvenus pavyks sutaupyti?

Ilgaamžiškumas praktiškai tiesiogiai susijęs su kaina. Patikimi tiekėjai dažnai nurodo oficialią produkto garantiją bei neoficialius paskaičiavimus, kiek galėtų laikyti konkreti medžiaga. Ne taip ir retai antrasis skaičius keletu metų padidinamas, tačiau taip dažniau nutinka, jei pardavėjas prekiauja vienos rūšies ar įmonės medžiagomis, kurias suinteresuotas parduoti. Kai spektras platesnis, atsiranda ir daugiau objektyvumo.

ESTETIKA

Dėmesys estetikai nėra šių laikų išmonė. Netgi senesniais laikais tame pačiame kaime vienam kaimynui užtekdavo užtaisyti stogą, kitas vargindavosi gamindamas stogo papuošimus. Nors žirgeliai ir žalčiai ant stogo jau praeityje, šiandien vien pasirinkdami estetiškas medžiagas, net ir standartinės architektūros pastatą ar butą galite paversti išskirtiniu.

EKOLOGIJA

Nors esame labai modernūs, pamažu apsukome ratą - kaip ir senesniais laikais grįžta suvokimas, kad dalinamės gamta su kitais ir, nors ir sulindę į namus, iš esmės joje gyvename. Būtent dėl šios priežasties ekologija turėtų būti vienas iš pasirinkimo kriterijų. Tai svarbu ne tik dėl išteklių, tačiau ir dėl sveikatos. Nors teiginius apie sukuriamą geresnį mikroklimatą patikrinti sunku, tačiau, pavyzdžiui, ekologiški dažai neturi kitiems dažams būdingų kenksmingų sveikatai priedų.

Daugiau skaitykite: Šiaudiniai namai - statyba iš medžiagų, kurios gali po kojomis

Taip pat: Trys kanapių panaudojimo būdai

TIEKĖJAS

Pasirinkti tinkamus tiekėjus ar pardavėjus yra svarbu todėl, kad tai nulems, kokios kokybės medžiagas gausite. Kitas privalumas - bent jau žinosite, į ką kreiptis paaiškėjus, kad produktas yra prastos kokybės. Medžiagos turėtų būti sertifikuotos bei atitikti saugumo standartus.

Medžiagų statyboms pirkimas per skelbimus yra rizikingesnis. Atkreipkite dėmesį, kad perkant tokiu būdu rizikuojate įsigyti medžiagų ir produktų, kurie yra nesaugūs, pavyzdžiui, asbestinis šiferis. Kita vertus, tai gali būti puiki išeitis pasirūpinti medžiagų įvairiems unikaliems projektams ar dekoro sprendimams (pavyzdžiui, senos keraminės plytos).

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.