4 naudingi patarimai įsirengiant laiptus

 (7)
Norėjote savo name turėti antrą aukštą arba rūsį? Teks įsirengti ir laiptus. Pateikiame keletą aspektų, į kuriuos tiesiog būtina atkreipti dėmesį.
4 naudingi patarimai įsirengiant laiptus
© Shutterstock nuotr.

1. Laiptų tipai. Pagrindiniai namuose naudojamų laiptų tipai yra tiesūs (linijiniai), besisukantys apie savo ašį (spiraliniai/sraigtiniai) bei laiptai su posūkiu. Jie dar gali būti skirstomi į keletą porūšių.

Tiesūs laiptai yra paprasti, gana nekomplikuotai pagaminami, dažniausiai prišlieti prie sienos, tačiau nors ir gali būti atviri, dažnai užima daugiausia vietos, todėl kai kurie namų savininkai renkasi kitus tipus. Spiraliniai laiptai, priešingai, yra gana kompaktiški – jei tiesūs laiptai projektuojami į ilgį, spiraliniai daugiau tįsta į aukštį. Taip jie užima mažiau erdvės, tačiau jiems būtini turėklai iš abiejų pusių, be to, pati konstrukcija kur kas statesnė.

Laiptai su posūkiu yra tarsi tarpinė grandis tarp laiptų tipų tinkanti daugeliui situacijų. Tokie laiptai gali turėti plokščią poilsio aikštelę, būti 180 laipsnių (U raidės) arba 90 (L raidės) formos. Taip pat yra gausybė tarpinių variantų – laiptai gali būti mažumą išlenkti ar laužyti - dažniausiai architektai jų funkcionalumą pastato pirmoje vietoje, tačiau nevengia ir "pažaisti" su jų išvaizda.

4 naudingi patarimai įsirengiant laiptus
© Shutterstock nuotr.

2. Medžiaga. Laiptų pakopos dažniausiai yra pagamintos iš medžio, o štai jų karkasas gali būti gaminamas iš trijų medžiagų – medienos, betono ar gelžbetonio. Pasirinkimą nulemia kaina, paprastumas bei kai kurios savybės. Pigiausi yra mediniai laiptai, kitų dviejų rūšių kaina varijuoja priklausomai nuo laiptų, tačiau yra bent keliais šimtais eurų brangesni nei analogiški mediniai laiptai.

Metaliniai laiptai gali smarkiau vibruoti ir būti garsesni, kita vertus, tinkamas įrengimas šią problemą išsprendžia gana sklandžiai, taip pat metalas vizualiai lengvai atrodo interjere. To nelabai galima pasakyti apie betoną, tačiau tokie laiptai, kadangi yra gerokai masyvesni, gerai sugeria garsus. Mediniai laiptai po kurio laiko gali pradėti girgždėti, tačiau tai dažniausiai būna detalių atsilaisvinimo pasekmė, o šią problemą galite paprastai išspręsti ir pats, pritvirtindami atsilaisvinusius elementus. Įtakos saugumui laiptų medžiaga iš esmės neturi.

3. Patogiausi laiptai. Įrengti laiptus kainuoja nemažą sumą, todėl geriausia, jei kartą įrengus jų nereikės perdaryti. Saugumui ir patogumui užtikrinti rekomenduojami tokie laiptų dydžiai:

Laiptų plotis: ne mažiau nei 100-110 cm,
Rekomenduojamas pakopos aukštis –16-18 cm, laiptų pakopos turi būti vienodo aukščio.
Rekomenduojamas pakopos plotis – 25-30 cm.
Statumas – jis priklauso nuo laiptų vietos namuose. Kai kur galima įdėti statesnius, kai kur gulstesnius, tačiau jis neturėtų viršyti 45 laipsnių. Statesni nei nurodyta, jei kitaip neįmanoma, galimi nebent kaip pagalbiniai, skirti patekti į rečiau lankomas patalpas (pvz, palėpę).

4 naudingi patarimai įsirengiant laiptus
© Shutterstock nuotr.

Galima naudoti ir formulę 2h+b=63, kur h – pakopos aukštis, o b – jos ilgis. Įstačius į šią formulę jūsų pakopos išmatavimus turėtumėte gauti skaičių artimą 63. 63 kaip atskaitos taškas pasirinktas todėl, kad toks yra standartinis žmogaus žingsnio ilgis.

4. Turėklų klausimas. Turėklai būtini jūsų bei artimųjų saugumui, tad juos vienareikšmiškai rekomenduojama įsirengti. Įrengiant turėklus reikėtų suderinti patogumą ir saugumą. Patariama, kad įrengiant laiptus viduje, turėklų aukštis turėtų būti bent 0,9-1,0 m. Jei namuose yra mažų vaikų, geriausia, kad turėklai būtų skirstyti vertikaliai, be to, tarpai tarp skirsnių turėtų būti nedidesni nei 12 cm. Turėklai turėtų būti gerai nušlifuoti ir gerai įtvirtinti, tad pastebėjus klibančius turėklus, geriausia nedelsti, o iškart išspręsti šią problemą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.