4 naudingi patarimai įsirengiant laiptus

 (7)
Norėjote savo name turėti antrą aukštą arba rūsį? Teks įsirengti ir laiptus. Pateikiame keletą aspektų, į kuriuos tiesiog būtina atkreipti dėmesį.
4 naudingi patarimai įsirengiant laiptus
© Shutterstock nuotr.

1. Laiptų tipai. Pagrindiniai namuose naudojamų laiptų tipai yra tiesūs (linijiniai), besisukantys apie savo ašį (spiraliniai/sraigtiniai) bei laiptai su posūkiu. Jie dar gali būti skirstomi į keletą porūšių.

Tiesūs laiptai yra paprasti, gana nekomplikuotai pagaminami, dažniausiai prišlieti prie sienos, tačiau nors ir gali būti atviri, dažnai užima daugiausia vietos, todėl kai kurie namų savininkai renkasi kitus tipus. Spiraliniai laiptai, priešingai, yra gana kompaktiški – jei tiesūs laiptai projektuojami į ilgį, spiraliniai daugiau tįsta į aukštį. Taip jie užima mažiau erdvės, tačiau jiems būtini turėklai iš abiejų pusių, be to, pati konstrukcija kur kas statesnė.

Laiptai su posūkiu yra tarsi tarpinė grandis tarp laiptų tipų tinkanti daugeliui situacijų. Tokie laiptai gali turėti plokščią poilsio aikštelę, būti 180 laipsnių (U raidės) arba 90 (L raidės) formos. Taip pat yra gausybė tarpinių variantų – laiptai gali būti mažumą išlenkti ar laužyti - dažniausiai architektai jų funkcionalumą pastato pirmoje vietoje, tačiau nevengia ir "pažaisti" su jų išvaizda.

4 naudingi patarimai įsirengiant laiptus
© Shutterstock nuotr.

2. Medžiaga. Laiptų pakopos dažniausiai yra pagamintos iš medžio, o štai jų karkasas gali būti gaminamas iš trijų medžiagų – medienos, betono ar gelžbetonio. Pasirinkimą nulemia kaina, paprastumas bei kai kurios savybės. Pigiausi yra mediniai laiptai, kitų dviejų rūšių kaina varijuoja priklausomai nuo laiptų, tačiau yra bent keliais šimtais eurų brangesni nei analogiški mediniai laiptai.

Metaliniai laiptai gali smarkiau vibruoti ir būti garsesni, kita vertus, tinkamas įrengimas šią problemą išsprendžia gana sklandžiai, taip pat metalas vizualiai lengvai atrodo interjere. To nelabai galima pasakyti apie betoną, tačiau tokie laiptai, kadangi yra gerokai masyvesni, gerai sugeria garsus. Mediniai laiptai po kurio laiko gali pradėti girgždėti, tačiau tai dažniausiai būna detalių atsilaisvinimo pasekmė, o šią problemą galite paprastai išspręsti ir pats, pritvirtindami atsilaisvinusius elementus. Įtakos saugumui laiptų medžiaga iš esmės neturi.

3. Patogiausi laiptai. Įrengti laiptus kainuoja nemažą sumą, todėl geriausia, jei kartą įrengus jų nereikės perdaryti. Saugumui ir patogumui užtikrinti rekomenduojami tokie laiptų dydžiai:

Laiptų plotis: ne mažiau nei 100-110 cm,
Rekomenduojamas pakopos aukštis –16-18 cm, laiptų pakopos turi būti vienodo aukščio.
Rekomenduojamas pakopos plotis – 25-30 cm.
Statumas – jis priklauso nuo laiptų vietos namuose. Kai kur galima įdėti statesnius, kai kur gulstesnius, tačiau jis neturėtų viršyti 45 laipsnių. Statesni nei nurodyta, jei kitaip neįmanoma, galimi nebent kaip pagalbiniai, skirti patekti į rečiau lankomas patalpas (pvz, palėpę).

4 naudingi patarimai įsirengiant laiptus
© Shutterstock nuotr.

Galima naudoti ir formulę 2h+b=63, kur h – pakopos aukštis, o b – jos ilgis. Įstačius į šią formulę jūsų pakopos išmatavimus turėtumėte gauti skaičių artimą 63. 63 kaip atskaitos taškas pasirinktas todėl, kad toks yra standartinis žmogaus žingsnio ilgis.

4. Turėklų klausimas. Turėklai būtini jūsų bei artimųjų saugumui, tad juos vienareikšmiškai rekomenduojama įsirengti. Įrengiant turėklus reikėtų suderinti patogumą ir saugumą. Patariama, kad įrengiant laiptus viduje, turėklų aukštis turėtų būti bent 0,9-1,0 m. Jei namuose yra mažų vaikų, geriausia, kad turėklai būtų skirstyti vertikaliai, be to, tarpai tarp skirsnių turėtų būti nedidesni nei 12 cm. Turėklai turėtų būti gerai nušlifuoti ir gerai įtvirtinti, tad pastebėjus klibančius turėklus, geriausia nedelsti, o iškart išspręsti šią problemą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.