Terasa daugiabutyje – gudrus sprendimas ar įstatymų pažeidimas?

 (7)
Vienas iš būdų pakelti senų gyvenamųjų daugiabučių kvartalų vertę – tai sutvarkyti jų infrastruktūrą ir supančią gamtinę aplinką. Nusidėvėjusios arba visiškai sunykusios žaliosios erdvės, nesaugios vaikų žaidimų aikštelės, problematiškas automobilių statymas – tai tik keletas itin opių miesto senųjų daugiabučių rajonų problemų. Rekreacinės erdvės mieste turi didelę vertę, jose norisi leisti laiką, patraukliai sutvarkytos ir pritaikytos įvairiems poreikiams, jos pritraukia daugiau žmonių, dėl to skatina bendravimą, leidžia jaustis saugiai gyvenamojoje aplinkoje.
Terasa daugiabutyje – gudrus sprendimas ar įstatymų pažeidimas?
© Fotolia nuotr.

Dėl šių priežasčių rekreacinių plotų įrengimui ir sutvarkymui turėtų būti skiriama kur kas daugiau dėmesio. Žmonės mėgsta būti lauke, juos traukia gamta, tad kodėl nepriartinus jos arčiau namų? Pripažinkime, kad visada smagiau praeiti pro tvarkingai sutvarkytus daugiabučius su žydinčiais balkonais ar kruopščiai prižiūrėtais darželiais nei pro grotomis uždengtus ir krūmais apaugusius žemutinius aukštus.

Terasa daugiabutyje – gudrus sprendimas ar įstatymų pažeidimas?
© Asmeninio albumo nuotr.
Terasa daugiabutyje – gudrus sprendimas ar įstatymų pažeidimas?
© Asmeninio albumo nuotr.

Faktas, kad kai kurių daugiabučių pirmųjų aukštų gyventojai neturi balkonų, lyg ir liudytų tam tikrą neteisybę prieš aukščiau gyvenančius kaimynus, tačiau būtent minėtieji žemutinių aukštų savininkai dažniausiai apsiima tvarkyti žemės plotelį po savo langais. Galima teigti, kad tai savotiška kompensacija neturintiems balkono. Ši natūraliai susiklosčiusi situacija ne tik padeda palaikyti tvarkingą aplinką aplink daugiabučius, bet ir suteikia galimybę gėlininkams-daržininkams mėgėjams, ypač neturintiems savojo sodo, pasikapstyti darželyje po savo langais, kartu tai puiki relaksacijos forma. Be abejo, darželiuose dažniau išvysime vyresnio amžiaus gyventojus, bet tai nereiškia, kad jaunesnioji karta abejinga gamtos grožiui. Tiesiog turėdamas daugiau galimybių nei senjorai, jaunimas traukia į gamtą, esančią toliau už miesto. Vieni – į kaimus, kiti – į sodybas, treti – tiesiog papoilsiauti prie ežero. Tikslas – bent trumpam pabėgti nuo miesto šurmulio. Tačiau jaukų ir žalią gamtos kampelį, skirtą poilsiui, galima susikurti ir gyvenant tarp miesto mūrų. Šiuo atveju, būtent pirmųjų aukštų gyventojai įgauna pranašumą, mat jie gali įsirengti terasą po savo buto langais.

Žinoma, teisiškai tai įgyvendinti yra kur kas sudėtingiau nei įsistiklinti balkoną ar jį sujungti su kitomis buto patalpomis, tačiau nepaisant to, šis sprendimas neabejotinai pasiteisins. Juk tinkamai įrengtas ir nuolat prižiūrimas žemės plotelis džiugins ne tik aplinkinių akį, vers pasitempti kaimynus, bet teiks visokeriopą naudą ir jūsų namiškiams. Dienos metu terasa gali atstoti vaikams žaidimų aikštelę, o jaukūs vakarai su šeima ar draugais žalioje oazėje miesto tankmėje skamba išties egzotiškai.

Terasa daugiabutyje – gudrus sprendimas ar įstatymų pažeidimas?
© Asmeninio albumo nuotr.

Kalbant apie sunkumus, tai jie iškyla dėl to, kad dažniausiai daugiabučiai namai yra pastatyti nesuformuotuose sklypuose valstybei priklausančioje žemėje. Dėl šios priežasties, norint vykdyti bet kokius statybos darbus šioje žemėje, privalu gauti valstybinės žemės valdytojo sutikimą, kurį išduoda Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos. Nuo jūsų pasirinkto terasos įrengimo sprendimo priklausys ir projekto sudėtingumas. Jeigu bus pertvarkomos laikančiosios konstrukcijos, nekeičiant paties statinio išorinių matmenų, jums pakaks pasidaryti kapitalinio remonto projektą (aprašą), tačiau jei keisis statinio matmenys, projektas bus sudėtingesnis. Šiuo atveju, statybos rūšis keisis į statinio rekonstrukciją, kuriai yra taikomos papildomos procedūros: reikia gauti specialiuosius architektūrinius reikalavimus iš vietos savivaldybės administracijos, parengti projekto architektūrinę dalį, gauti leidimą statybai. Kapitalinio remonto projektui, kuomet statyba vykdoma mieste ir darbai susiję su statinio išvaizdos keitimu, turi būti gautas rašytinis savivaldybės įgalioto pareigūno pritarimas. Visi minėtieji projektavimo darbai, priklausomai nuo statinio kategorijos (ypatingas ar neypatingas) turi būti atliekami atestuotų ar kvalifikuotų specialistų (architektų arba inžinierių).

Tačiau tai dar ne viskas. Tiek vykdant statinio rekonstrukciją, tiek atliekant kapitalinį remontą, yra pertvarkomos laikančiosios statinio konstrukcijos. Civilinis kodeksas mums sufleruoja, kad butų ir kitų patalpų savininkams bendrosios dalinės nuosavybės teise priklauso namo bendro naudojimo patalpos, pagrindinės namo konstrukcijos, bendrojo naudojimo mechaninė, elektros, sanitarinė-techninė ir kita įranga, o visi sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma. Iš to seka išvada, kad kartu su projektu įsirengti terasą turi būti pateikiamas ir daugiau negu pusės butų savininkų rašytinis sutikimas. Priklausomai nuo kaimynų geranoriškumo ši procedūra gali užtrukti pakankamai ilgai, greičiu nepasižymi ir projekto derinimas savivaldybės ar žemėtvarkos institucijose, todėl nesitikėkite, pradėję ruošti dokumentus, terasą įsirengti dar tą pačią vasarą.

Nepaisant sunkumų įteisinant statybos darbus, galutinis rezultatas atperka visus vargus, o socialiniu požiūriu terasos įrengimas yra puiki priemonė daugiabučių rajonuose palaikyti tvarką, saugumą, skatinti bendruomeniškumo jausmą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

5 dažnai pasitaikančios trinkelių klojimo klaidos

Pati pirma klaida, kuri yra susijusi su trinkelių klojimu, dažnai pasitaiko dar pasiruošimo etape, kai yra nepagalvojama apie ilgalaikį planą. Kiekvienas grindinys gali atrodyti gražiai pirmuosius kelis mėnesius ar netgi metus, tačiau trinkelių klojimo klaidos paprastai išryškėja gerokai vėliau. Kad išvaizdžia ir kokybiška danga galima būtų džiaugtis dešimtmečius, reikia vengti šių 5 klaidų.

Medienos puvimas: ką apie jį reikėtų žinoti?

Mediena – natūrali, šilta ir jauki statybinė medžiaga. Nors natūralumas šiais laikais yra ypač vertinamas, tačiau būtent ši savybė lemia, kad tokia medžiaga yra neatspari biologiniams kenkėjams. Puvinys – medžiagos irimas sukeltas grybelių-parazitų. Tad kaip galima būtų jo išvengti?

Keletas patarimų, kaip paruošti medinį fasadą dažymui

Nuosavas medinis namas arba vasarnamis turi ir pliusų, ir minusų. Mediena – natūrali, šilta bei jauki statybinė medžiaga, tačiau kartu ji – neatspari aplinkos veiksniams (UV spinduliams, drėgmei, temperatūros šuoliams), tad tokiam namo fasadui yra reikalinga papildoma priežiūra. Tiems, kurie nusprendė atnaujinti medines savo namo dailylentes, pateikiame keletą patarimų.

Drenažo sistema: svarbiausi įsirengimo aspektai

Namui, kuris yra aukštai esančio gruntinio vandens zonoje, drenažas yra būtinas, nes toks vanduo gali sukelti ne vieną problemą. Jis ne tik po kiekvieno lietaus užtvindo nuosavo sklypo takelius, sukelia vejos ligas, bet ir daro neigiamą poveikį namo rūsiui bei gadina jo pamatus. Šiame tekste aptarsime kelis svarbius drenažo įsirengimo aspektus.

Ko nesuteikia sandarusis šiltinimas?

Tie, kas perskaitė ar perklausė mano straipsnius ir reportažus, greičiausiai jau įsitikino, kad pastato šiltinimo esmė yra sandarumas, suderintas su racionalia varža.

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.