Sužinokite, kokiais lauko laiptais patogu naudotis ir vasarą, ir žiemą

 (3)
Statant namą lauko laiptai atrodo lyg mažiausiai apmąstymų reikalaujantis sprendimas. Atrodytų, statinys paprastas, nereikalaujantis gilaus išmanymo. Visgi pasvarstyti, kokie lauko laiptai būtų patogiausi, derėtų dar prieš projektuojant namą.
Sužinokite, kokiais lauko laiptais patogu naudotis ir vasarą, ir žiemą
© shutterstock

Statyti laiptų nepataria

Apie lauko laiptų statybą pagalvoti reikia dar tuomet, kai kuriamas projektas. Jame numatoma, kiek pamato cokolis bus iškilęs virš žemės paviršiaus. Tai bei namo architektūrinis planas lemia ir kokio dydžio, formos turėtų būti namo laiptai.

Specialistų teigimu, geriausias sprendimas būtų vengti lauko laiptų, tai yra trinkelėmis klotos aikštelės ar takai turėtų vesti tiesiai iki slenksčio. Esą tai leistų ne tik sutaupyti pinigų statybų metu, bet ir suteiktų didesnį komfortą namo gyventojams. Tiesa, tokiu atveju visas namo cokolis turėtų būti po žeme. Paprastai paliekama bent viena iš trinkelių suformuota laiptų pakopa.

„Bus laiptai, ar nebus priklauso nuo namo projekto ir skonio. Vieniems gražiau, kai matosi dalis cokolio, kitiems to nereikia. Laiptų poreikis priklauso nuo to“, – teigia IĮ „Trinkelių dėjimas“ techninis projektų vadovas Edvinas Jasas.

Pasirinkimų pilnas spektras

Visgi nusprendę statyti laiptus susiduriame su visa virtine pasirinkimų, kurių pagrindinis – kokias medžiagas ir technologiją prasmingiausia rinktis. Tiesa, ne visus pasirinkimus ekspertai vertina vienareikšmiškai gerai.

Bene pats blogiausias pasirinkimas įrenginėjant lauko laiptus yra daryti pakopas iš lakuotos medienos. Viena vertus, tai nebus ilgaamžis sprendimas. Be to, tai pats nekomfortiškiausias pasirinkimas, nes žiemą, palijus ar tiesiog sušlapus laistant veją, pakopos bus slidžios, išaugs rizika susižaloti.

Taip pat nepatariama rinktis laiptų, kurių pakopos pagamintos iš slidžių akmens masės plytelių ar poliruoto akmens. Kitaip žiemą laiptus teks barstyti smėliu ar druska, kad šie nebūtų slidūs. Kartais pakopos gaminamos iš granito, nes jis prasčiau sugeria vandenį, yra daug patvaresnis. Be to, gaminant laiptus, jis specialiai apdirbamas, kad įgautų šiurkštų ir neslidų paviršių.

Patogiausiu ir saugiausiu sprendimu laikomi metaliniai lauko laiptai. Iš nerūdijančio plieno, aliuminio ar cinkuoto metalo gaminamos pakopos iš grotelių užtikrina, kad ant laiptų pakopų nesikaups vanduo, sniegas, nešvarumai, laiptai nebijos atmosferos poveikio. Visgi nors metaliniai laiptai patogūs ir dažnai naudojami visuomeninės paskirties pastatuose, statant individualius gyvenamuosius namus dėl savo išvaizdos įrenginėjami retai.

Sužinokite, kokiais lauko laiptais patogu naudotis ir vasarą, ir žiemą
© Fotolia nuotr.

Pataria rinktis trinkeles

Visgi specialistai pastebi, kad dažniausiai lauko laiptai betonuojami arba klojami iš trinkelių. Pastarasis būdas esą pats geriausias.

„Kai nereikia įrenginėti didelių kelių pakopų laiptų, tai laiptai iš trinkelių yra pats geriausias sprendimas. Tiesa, jei cokolis yra aukštas ar reikalingi tam tikri dizaino sprendimai su trinkelėmis išsisukti nepavyks, tuomet griebiamasi betoninių laiptų“, – teigia betoninius laiptus gaminančios bendrovės „Laiptų stilius“ vadovas Marius Dūda.

Laiptams iš trinkelių paprastai rekomenduojama rinktis grublėtas betonines trinkeles, klinkerines plyteles, akmens ar kitą produkciją. Toks paviršius esą leis jaustis pakankamai komfortiškai ir žiemą. Be to, trinkelių danga yra judanti sistema, todėl vandens ir šalčio poveikis nėra toks pavojingas.

Tuo tarpu betoninius laiptus įrengti kiek sudėtingiau – tam reikalingi rimtesni inžineriniai sprendimai. Be to, juos derėtų išklijuoti neslidžiomis plytelėmis su grioveliais, kad naudotis būtų patogu ir žiemą, ir vasarą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Kur dėti statybines atliekas?

Seni trobesiai ar pamatai nugriauti, o kieme pilna nuolaužų ir statybinių atliekų. Galbūt dalį jų galima panaudoti dekoruojant aplinką prie namų – pavyzdžiui, iš didelių lauko akmenų sukurti akmenų sodą. Tačiau kur dėti likusias atliekas ir šiukšles?

5 dažnai pasitaikančios trinkelių klojimo klaidos

Pati pirma klaida, kuri yra susijusi su trinkelių klojimu, dažnai pasitaiko dar pasiruošimo etape, kai yra nepagalvojama apie ilgalaikį planą. Kiekvienas grindinys gali atrodyti gražiai pirmuosius kelis mėnesius ar netgi metus, tačiau trinkelių klojimo klaidos paprastai išryškėja gerokai vėliau. Kad išvaizdžia ir kokybiška danga galima būtų džiaugtis dešimtmečius, reikia vengti šių 5 klaidų.

Medienos puvimas: ką apie jį reikėtų žinoti?

Mediena – natūrali, šilta ir jauki statybinė medžiaga. Nors natūralumas šiais laikais yra ypač vertinamas, tačiau būtent ši savybė lemia, kad tokia medžiaga yra neatspari biologiniams kenkėjams. Puvinys – medžiagos irimas sukeltas grybelių-parazitų. Tad kaip galima būtų jo išvengti?

Keletas patarimų, kaip paruošti medinį fasadą dažymui

Nuosavas medinis namas arba vasarnamis turi ir pliusų, ir minusų. Mediena – natūrali, šilta bei jauki statybinė medžiaga, tačiau kartu ji – neatspari aplinkos veiksniams (UV spinduliams, drėgmei, temperatūros šuoliams), tad tokiam namo fasadui yra reikalinga papildoma priežiūra. Tiems, kurie nusprendė atnaujinti medines savo namo dailylentes, pateikiame keletą patarimų.

Drenažo sistema: svarbiausi įsirengimo aspektai

Namui, kuris yra aukštai esančio gruntinio vandens zonoje, drenažas yra būtinas, nes toks vanduo gali sukelti ne vieną problemą. Jis ne tik po kiekvieno lietaus užtvindo nuosavo sklypo takelius, sukelia vejos ligas, bet ir daro neigiamą poveikį namo rūsiui bei gadina jo pamatus. Šiame tekste aptarsime kelis svarbius drenažo įsirengimo aspektus.

Ko nesuteikia sandarusis šiltinimas?

Tie, kas perskaitė ar perklausė mano straipsnius ir reportažus, greičiausiai jau įsitikino, kad pastato šiltinimo esmė yra sandarumas, suderintas su racionalia varža.

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.