Stoginė - racionali ir pigi alternatyva garažui?

 (45)
Vienas svarbiausių klausimų naujo individualaus namo savininkui – kur statyti automobilį bei laikyti buities rakandus: garaže ar tiesiog po stogu? Nors Lietuvoje vis dar gaji tradicija mūryti didelius garažus, architektai pastebi, kad daugelį poreikių gali patenkinti ir stoginė.
© Fotolia nuotr.

Mokėti už patogumą žiemą

Vasaros sezono metu didelio praktinio skirtumo tarp stoginės ir garažo praktiškai nėra. Ir vienas, ir kitas apsaugos automobilį nuo saulės spindulių, apsaugos saloną, kad šis neįkaistų ir įsėdus į automobilį iš karto būtų patogu važiuoti. Tačiau žiemą garažas padeda išvengti nemalonaus automobilio valymo ir dar nemalonesnių bandymų jį užvesti.

„Žiemą garažas patogiau nei stoginė, nes iš šilto kambario įlipame į šiltą automobilį, tad nėra diskomforto. Tačiau svarstantys, ką statyti prie individualaus gyvenamojo namo turėtų suvokti, kad pastatyti garažą kur kas brangiau nei stoginę“, - teigia architektas Ignas Talalas.

Tačiau prieš priimant sprendimą, kokią erdvę automobilio statymui bei tuo metu nenaudojamų įrankių laikymui pasistatyti, derėtų atsižvelgti ir į gyvenamąją aplinką, erdvę. Tiesa, tam reikėtų bent vienerius metus pagyventi be garažo ar stoginės.

„Stebėdami aplinką turėtumėte atkreipti dėmesį į tai, ar vietą, kurioje norite statyti stoginę ar garažą, perpučia vėjas, ar žiemą ten pusto, ar prisninga. Būna tokių vietų, kur taip tiesiog nėra. Tuomet neverta statyti garažo, stoginė puikiai tinka ir itin didelių nepatogumų kilti neturėtų“, - pastebi architektė Laimutė Buržinskaitė.

Maža to, garažą dažnai statoma dėl to, jog galvojama, kad stoginėje negalima saugiai palikti ūkio rakandų. Iš tiesų tai netiesa – sumaniai statant stoginę galima įrengti ir rakinamą sandėliuką daiktams. „Kai kurie klientai ateina sakydami, kad jiems nereikės nei garažo, nei sandėliuko. Tik vėliau gyvendami supranta, kad be jo gyventi sudėtinga. Kur kitur dėti dviračius, žoliapjoves, sodo įrankius. Tiesa, dėl buities daiktų nebūtina statyti garažo. Šalia stoginės taip pat galima įrengti sandėliuką daiktams. Taip pat tokią erdvę galima numatyti ir name“, - pastebi I. Talalas.

Be to, nevertėtų atmesti ir estetinės reikšmės. Kai kuriais atvejais garažas tiesiog „neįsipaišo“ į bendrą kiemo vaizdą, o stoginė sklype puikiai atrodo. Tai taip pat turėtų lemti šeimininkų pasirinkimą.

Diskusijos dėl vietos

Statantys garažą ar pavėsinę turėtų pagalvoti ir apie tai, kur statinys stovės, tai yra, ar ribosis su individualaus gyvenamojo namo siena, ar stovės šiek tiek atokiau.

„Vėlgi reikėtų pasižiūrėti, kaip stoginė ar garažas atrodytų konkrečiu atveju. Vienu atveju garažas ar stoginė geriau atrodytų prie pat namo sienos, kitu atveju geriau statinį patraukti kiek atokiau nuo gyvenamųjų patalpų. Aš asmeniškai statyčiau stoginę atokiau nuo namo“, - pataria L. Buržinskaitė.
Pasak jos, garažas, besiribojantis su gyvenamuoju namu ir turintis tiesioginį įėjimą puikus sprendimas tuomet, kai šeimoje auga maži vaikai. Esą taip kur kas patogiau ir saugiau ruošiantis kelionėms įsodinti mažylį į automobilį, apsaugant jį nuo žiemiško šalčio.

Mažuose namuose geriau stoginė

Verta atkreipti dėmesį, kad su namu besiribojančio garažo plotas įeina į bendrą namo plotą. Taigi garažą įrengti kur kas sudėtingiau žmonėms, statantiems iki 80 kvadratinių metrų ploto namą.

Skaičiuojama, kad vienam automobiliui pritaikyto garažo plotas yra 18 kvadratinių metrų, o dviems automobiliams reikėtų skirti 36 kvadratinius metrus.
„Stoginės plotas neįeina į bendrą namo plotą, todėl šį sprendimą dažnai renkasi mažus namus su supaprastintu leidimu besistatantys naujakuriai. Juk niekas nenori dėl garažo aukoti didesnės svetainės ar miegamojo“, - tikina architektė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Kur dėti statybines atliekas?

Seni trobesiai ar pamatai nugriauti, o kieme pilna nuolaužų ir statybinių atliekų. Galbūt dalį jų galima panaudoti dekoruojant aplinką prie namų – pavyzdžiui, iš didelių lauko akmenų sukurti akmenų sodą. Tačiau kur dėti likusias atliekas ir šiukšles?

5 dažnai pasitaikančios trinkelių klojimo klaidos

Pati pirma klaida, kuri yra susijusi su trinkelių klojimu, dažnai pasitaiko dar pasiruošimo etape, kai yra nepagalvojama apie ilgalaikį planą. Kiekvienas grindinys gali atrodyti gražiai pirmuosius kelis mėnesius ar netgi metus, tačiau trinkelių klojimo klaidos paprastai išryškėja gerokai vėliau. Kad išvaizdžia ir kokybiška danga galima būtų džiaugtis dešimtmečius, reikia vengti šių 5 klaidų.

Medienos puvimas: ką apie jį reikėtų žinoti?

Mediena – natūrali, šilta ir jauki statybinė medžiaga. Nors natūralumas šiais laikais yra ypač vertinamas, tačiau būtent ši savybė lemia, kad tokia medžiaga yra neatspari biologiniams kenkėjams. Puvinys – medžiagos irimas sukeltas grybelių-parazitų. Tad kaip galima būtų jo išvengti?

Keletas patarimų, kaip paruošti medinį fasadą dažymui

Nuosavas medinis namas arba vasarnamis turi ir pliusų, ir minusų. Mediena – natūrali, šilta bei jauki statybinė medžiaga, tačiau kartu ji – neatspari aplinkos veiksniams (UV spinduliams, drėgmei, temperatūros šuoliams), tad tokiam namo fasadui yra reikalinga papildoma priežiūra. Tiems, kurie nusprendė atnaujinti medines savo namo dailylentes, pateikiame keletą patarimų.

Drenažo sistema: svarbiausi įsirengimo aspektai

Namui, kuris yra aukštai esančio gruntinio vandens zonoje, drenažas yra būtinas, nes toks vanduo gali sukelti ne vieną problemą. Jis ne tik po kiekvieno lietaus užtvindo nuosavo sklypo takelius, sukelia vejos ligas, bet ir daro neigiamą poveikį namo rūsiui bei gadina jo pamatus. Šiame tekste aptarsime kelis svarbius drenažo įsirengimo aspektus.

Ko nesuteikia sandarusis šiltinimas?

Tie, kas perskaitė ar perklausė mano straipsnius ir reportažus, greičiausiai jau įsitikino, kad pastato šiltinimo esmė yra sandarumas, suderintas su racionalia varža.

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.