Stoginė - racionali ir pigi alternatyva garažui?

 (45)
Vienas svarbiausių klausimų naujo individualaus namo savininkui – kur statyti automobilį bei laikyti buities rakandus: garaže ar tiesiog po stogu? Nors Lietuvoje vis dar gaji tradicija mūryti didelius garažus, architektai pastebi, kad daugelį poreikių gali patenkinti ir stoginė.
© Fotolia nuotr.

Mokėti už patogumą žiemą

Vasaros sezono metu didelio praktinio skirtumo tarp stoginės ir garažo praktiškai nėra. Ir vienas, ir kitas apsaugos automobilį nuo saulės spindulių, apsaugos saloną, kad šis neįkaistų ir įsėdus į automobilį iš karto būtų patogu važiuoti. Tačiau žiemą garažas padeda išvengti nemalonaus automobilio valymo ir dar nemalonesnių bandymų jį užvesti.

„Žiemą garažas patogiau nei stoginė, nes iš šilto kambario įlipame į šiltą automobilį, tad nėra diskomforto. Tačiau svarstantys, ką statyti prie individualaus gyvenamojo namo turėtų suvokti, kad pastatyti garažą kur kas brangiau nei stoginę“, - teigia architektas Ignas Talalas.

Tačiau prieš priimant sprendimą, kokią erdvę automobilio statymui bei tuo metu nenaudojamų įrankių laikymui pasistatyti, derėtų atsižvelgti ir į gyvenamąją aplinką, erdvę. Tiesa, tam reikėtų bent vienerius metus pagyventi be garažo ar stoginės.

„Stebėdami aplinką turėtumėte atkreipti dėmesį į tai, ar vietą, kurioje norite statyti stoginę ar garažą, perpučia vėjas, ar žiemą ten pusto, ar prisninga. Būna tokių vietų, kur taip tiesiog nėra. Tuomet neverta statyti garažo, stoginė puikiai tinka ir itin didelių nepatogumų kilti neturėtų“, - pastebi architektė Laimutė Buržinskaitė.

Maža to, garažą dažnai statoma dėl to, jog galvojama, kad stoginėje negalima saugiai palikti ūkio rakandų. Iš tiesų tai netiesa – sumaniai statant stoginę galima įrengti ir rakinamą sandėliuką daiktams. „Kai kurie klientai ateina sakydami, kad jiems nereikės nei garažo, nei sandėliuko. Tik vėliau gyvendami supranta, kad be jo gyventi sudėtinga. Kur kitur dėti dviračius, žoliapjoves, sodo įrankius. Tiesa, dėl buities daiktų nebūtina statyti garažo. Šalia stoginės taip pat galima įrengti sandėliuką daiktams. Taip pat tokią erdvę galima numatyti ir name“, - pastebi I. Talalas.

Be to, nevertėtų atmesti ir estetinės reikšmės. Kai kuriais atvejais garažas tiesiog „neįsipaišo“ į bendrą kiemo vaizdą, o stoginė sklype puikiai atrodo. Tai taip pat turėtų lemti šeimininkų pasirinkimą.

Diskusijos dėl vietos

Statantys garažą ar pavėsinę turėtų pagalvoti ir apie tai, kur statinys stovės, tai yra, ar ribosis su individualaus gyvenamojo namo siena, ar stovės šiek tiek atokiau.

„Vėlgi reikėtų pasižiūrėti, kaip stoginė ar garažas atrodytų konkrečiu atveju. Vienu atveju garažas ar stoginė geriau atrodytų prie pat namo sienos, kitu atveju geriau statinį patraukti kiek atokiau nuo gyvenamųjų patalpų. Aš asmeniškai statyčiau stoginę atokiau nuo namo“, - pataria L. Buržinskaitė.
Pasak jos, garažas, besiribojantis su gyvenamuoju namu ir turintis tiesioginį įėjimą puikus sprendimas tuomet, kai šeimoje auga maži vaikai. Esą taip kur kas patogiau ir saugiau ruošiantis kelionėms įsodinti mažylį į automobilį, apsaugant jį nuo žiemiško šalčio.

Mažuose namuose geriau stoginė

Verta atkreipti dėmesį, kad su namu besiribojančio garažo plotas įeina į bendrą namo plotą. Taigi garažą įrengti kur kas sudėtingiau žmonėms, statantiems iki 80 kvadratinių metrų ploto namą.

Skaičiuojama, kad vienam automobiliui pritaikyto garažo plotas yra 18 kvadratinių metrų, o dviems automobiliams reikėtų skirti 36 kvadratinius metrus.
„Stoginės plotas neįeina į bendrą namo plotą, todėl šį sprendimą dažnai renkasi mažus namus su supaprastintu leidimu besistatantys naujakuriai. Juk niekas nenori dėl garažo aukoti didesnės svetainės ar miegamojo“, - tikina architektė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.

Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai? (1)

Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.

Klinkerio plytelių fasadas: pliusai ir minusai (2)

Renkantis lauko sienų apdailą, svarbu atsižvelgti tiek į medžiagos funkcines savybes (atsparumą, tvirtumą), tiek į estetines, juk norime, kad namo išvaizda bylotų apie gerą savininkų skonį. Klinkerinės plytelės – pasižymi ilgaamžiškumu bei išskirtine išvaizda, tačiau, kaip ir bet kuri kita sienų apdailos medžiaga, šios plytelės turi savų trūkumų. Tad kokie yra klinkerio plytelių pliusai bei minusai?