Saugome balkoną nuo šalčio ir kritulių

Balkonus naudojame įvairiai - vieni išlenda pasigrožėti vaizdu, kiti - "pakvėpuoti grynu oru", treti naudoja jį kaip savotišką atvirą sandėlį. Lygiai taip pat ir su balkonų įstiklinimu - vieni nėra linkę tam skirti pinigų, kiti, atvirkščiai, tame mato prasmę. Jeigu esate iš pastarųjų, ir netrukus ruošiatės stiklinti balkoną, šis tekstas skirtas jums.
Saugome balkoną nuo šalčio ir kritulių
© DELFI (T.Vinicko nuotr.)

Leidimai. Norint įstiklinti balkoną reikėtų pasirūpinti leidimu. „Statant naujus daugiabučius namus, statytojai paprastai numato 5 metų laikotarpį, per kurį pastato eksterjero negalima keisti be projektuotojo ar statytojo sutikimo. Dažnai būna paruošti ir projektai, pavyzdžiui, leidžiama stiklinti tik berėmė konstrukcija ir neleidžiama stiklinti plastikine konstrukcija, kad nebūtų pakenkta fasado išvaizdai. Kiti tokių projektų gali ir neturėti. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į statytoją ar namo architektą bei suderinti leidimą. Senos statybos namuose kartais planuojama įstiklinti balkoną ir taip padidinti savo buto plotą, apšiltinant grindis, sienas, išgriaunant sieną ir panašiai – tam jau reikalingas konkretus tokių darbų atlikimo projektas. Tokiu atveju reikėtų samdyti projektuotoją ar architektą ir derinti projektą su savivaldybės atstovais“, – pasakoja balkonų stiklinimu užsiimančios įmonės „Siteks“ vadovas Vakaris Žumbakys. 

Stiklinimo sistemų savybės. Pagrindinės priežastys, kodėl stiklinami balkonai – paprasčiausiai norima atsitverti nuo kritulių, vėjo, sumažinti garso lygį arba norima praplėsti kambarius balkono sąskaita. Priklausomai nuo poreikių, pasirenkama ir atitinkama sistema. Galima išskirti 3 medžiagas, kurios naudojamos kaip pagrindas balkono stiklinimui – aliuminis, plastikas (PVC) ir medis, nors pastarasis jau kuris laikas yra praradęs savo populiarumą. 

Plastikinės langų konstrukcijos. Plastikiniai balkonų rėmai iš visų minėtų sistemų pasižymi geriausiu sandarumu, todėl juos renkamasi siekiant turėti itin šiltą balkoną. „Stiklinimas plastikine konstrukcija užtikrina gerą garso ir šilumos izoliaciją, apsaugo nuo sudėtingų klimato sąlygų. Taip pat svarbu paminėti, jog balkono stiklinimas plastikinių langų sistema gali būti naudojamas siekiant padidinti gyvenamąją erdvę balkono sąskaita“, – teigia UAB „Megrame langai“ atstovė Jolita Bagdonienė. Tiesa, reikėtų prisiminti, kad sandarios plastikinės konstrukcijos neužtikrina tokios pat šiluminės varžos kaip likusiame būste, todėl norint komfortabiliai jame būti visais metų laikais, reikės atlikti apšiltinimo darbus pačiame balkone. Spalvinė tokios sistemos gama yra ribota, tačiau kai kurie gamintojai gali pasiūlyti ir plastikines medžio imitacijos konstrukcijas. 

Aliumininės sistemos prasčiau sulaiko šilumą nei plastikinės, tačiau yra lengvesnės – tiek fiziškai, tiek vizualiai, taip pat suteikia daugiau konstrukcinių galimybių. Tokios sistemos gali būti tiek stumdomos, tiek stumdomos-atveriamos. J. Bagdonienės teigimu, stiklinimas rėminėmis aliuminio konstrukcijomis pasirenkamas tuomet, jei teikiama pirmenybė ne šilumai, o dizainui ir išorės sąlygoms, kai tiesiog norima apsisaugoti nuo žvarbaus vėjo, kritulių.Šios konstrukcijos taip pat pasižymi didesnėmis spalvinėmis variacijomis lyginant su plastikine konstrukcija, nes jas galima uždažyti bet kokia RAL paletės spalva. Nepaisant to, kad naudojami plonesni rėmai, teigiama, kad tokios konstrukcijos yra tvirtesnės už plastikines.

Berėmės sistemos. Ši konstrukcija irgi gaminama iš aliuminio, tačiau joje vizualiai matosi kur kas daugiau stiklo ir mažiau metalo. „Taip įstiklintuose balkonuose tarp stiklų nėra jokių vertikalių profilių, todėl balkonas tiek iš vidaus, tiek iš išorės atrodo estetiškai ir negadina fasadinės namo pusės. Judančios dalys pagamintos naudojant grūdintą stiklą, lengvai slankioja vienoje plokštumoje ir gali atsidaryti į balkono vidų, kaip knygos lapai. Dėl šių priežasčių, patogi ne tik eksploatacija, bet ir priežiūra – norint išvalyti stiklus, pakanka juos atverti ir valymo darbus atlikti patogiai ir saugiai“, – pasakoja V. Žumbakys.

Saugome balkoną nuo šalčio ir kritulių
© I.Budzeikaitės nuotr.

Medinės sistemos. Šios sistemos yra rečiausiai sutinkamos naujai įstiklintuose balkonuose. Kaip ir daugelyje sričių, medienos privalumas yra išvaizda ir ekologija, tačiau balkonų stiklinime šios savybės pralaimi prieš pragmatiškumą. Mediena, lyginant su kitomis medžiagomis, yra kur kas mažiau atspari atmosferos poveikiui, todėl ilgainiui ji gali pradėti „vaikščioti“, taip pat kaip ir daugelį medinių produktų, tokius balkonus kas kiek laiko gali prireikti dažyti. 

Stiklo pasirinkimas. Daugiausia pasirinkimų yra stiklinant balkoną plastikinėmis konstrukcijomis. „Tokiu atveju galima pasirinkti stiklo paketą. Jie gali būti saugantys šilumą – dviejų, trijų stiklų su selektyvine šilumą saugančia danga, termorėmeliais, gerinančiais stiklo paketo šilumines charakteristikas, garsą izoliuojantys, tonuoti, saugūs ir panašiai. Balkoną stiklinant aliuminio stumdoma sistema, naudojamas vienas stiklas, kuris gali būti skaidrus, tonuotas arba grūdintas“, – eigia J. Bagdonienė

Saugumas. Vienas iš papildomų aspektų, skatinančių įstiklinti balkoną, gali būti saugumas. Tai aktualiausia pirmame daugiabučio namo aukšte gyvenantiems asmenims – stiklas taps papildoma kliūtimi įsilaužėliams ir vagims. Norintiems dar didesnio saugumo, egzistuoja ir papildomi pasirinkimai. „Stiklinant balkoną plastikinėmis konstrukcijomis siūlomi padidinto saugumo priešįsilaužiminiai apkaustai ir rakinamos rankenėlės. Stiklinant balkonus aliuminio rėmine  stumdoma sistema, galima pasirinkti rakinamas rankenėles“, – vardija J. Bagdonienė.

Kainos. Stiklinimo kaina priklauso nuo pasirinktos sistemos sudėtingumo bei paties balkono dydžio. Vis dėlto, kone sutartinai teigiama, kad plastikinės ir aliuminio sistemos savo kaina per daug nesiskiria. „Renovuojamų balkonų kainai įtaką daro sprendimai susiję su balkonų apatinės dalies turėklų renovacija, todėl teisingi šios dalies atnaujinimo sprendimai padės sutaupyti nemažai pinigų. Aliuminio rėmų sistemos kvadratinis metras yra maždaug 100 Lt pigesnis už berėmės atveriamos sistemos, todėl, kad į tokią sistemą dažnai dedamas paprastas 4 mm stiklas. Berėmių atveriamų balkono sistemų gamyboje naudojamas tik grūdintas 6 mm arba 8 mm stiklas, kuris yra 5-6 kartus stipresnis už negrūdintą stiklą“, – pasakajo V. Žumbakys. Kaina taip pat gali skirtis priklausomai nuo sistemos varstymo būdo, tarkime, paprasta stumdomoji berėmė sistema kainuos pigiau nei berėmė atveriamoji sistema.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.

Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai? (1)

Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.

Klinkerio plytelių fasadas: pliusai ir minusai (2)

Renkantis lauko sienų apdailą, svarbu atsižvelgti tiek į medžiagos funkcines savybes (atsparumą, tvirtumą), tiek į estetines, juk norime, kad namo išvaizda bylotų apie gerą savininkų skonį. Klinkerinės plytelės – pasižymi ilgaamžiškumu bei išskirtine išvaizda, tačiau, kaip ir bet kuri kita sienų apdailos medžiaga, šios plytelės turi savų trūkumų. Tad kokie yra klinkerio plytelių pliusai bei minusai?