Saugome balkoną nuo šalčio ir kritulių

Balkonus naudojame įvairiai - vieni išlenda pasigrožėti vaizdu, kiti - "pakvėpuoti grynu oru", treti naudoja jį kaip savotišką atvirą sandėlį. Lygiai taip pat ir su balkonų įstiklinimu - vieni nėra linkę tam skirti pinigų, kiti, atvirkščiai, tame mato prasmę. Jeigu esate iš pastarųjų, ir netrukus ruošiatės stiklinti balkoną, šis tekstas skirtas jums.
Saugome balkoną nuo šalčio ir kritulių
© DELFI (T.Vinicko nuotr.)

Leidimai. Norint įstiklinti balkoną reikėtų pasirūpinti leidimu. „Statant naujus daugiabučius namus, statytojai paprastai numato 5 metų laikotarpį, per kurį pastato eksterjero negalima keisti be projektuotojo ar statytojo sutikimo. Dažnai būna paruošti ir projektai, pavyzdžiui, leidžiama stiklinti tik berėmė konstrukcija ir neleidžiama stiklinti plastikine konstrukcija, kad nebūtų pakenkta fasado išvaizdai. Kiti tokių projektų gali ir neturėti. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į statytoją ar namo architektą bei suderinti leidimą. Senos statybos namuose kartais planuojama įstiklinti balkoną ir taip padidinti savo buto plotą, apšiltinant grindis, sienas, išgriaunant sieną ir panašiai – tam jau reikalingas konkretus tokių darbų atlikimo projektas. Tokiu atveju reikėtų samdyti projektuotoją ar architektą ir derinti projektą su savivaldybės atstovais“, – pasakoja balkonų stiklinimu užsiimančios įmonės „Siteks“ vadovas Vakaris Žumbakys. 

Stiklinimo sistemų savybės. Pagrindinės priežastys, kodėl stiklinami balkonai – paprasčiausiai norima atsitverti nuo kritulių, vėjo, sumažinti garso lygį arba norima praplėsti kambarius balkono sąskaita. Priklausomai nuo poreikių, pasirenkama ir atitinkama sistema. Galima išskirti 3 medžiagas, kurios naudojamos kaip pagrindas balkono stiklinimui – aliuminis, plastikas (PVC) ir medis, nors pastarasis jau kuris laikas yra praradęs savo populiarumą. 

Plastikinės langų konstrukcijos. Plastikiniai balkonų rėmai iš visų minėtų sistemų pasižymi geriausiu sandarumu, todėl juos renkamasi siekiant turėti itin šiltą balkoną. „Stiklinimas plastikine konstrukcija užtikrina gerą garso ir šilumos izoliaciją, apsaugo nuo sudėtingų klimato sąlygų. Taip pat svarbu paminėti, jog balkono stiklinimas plastikinių langų sistema gali būti naudojamas siekiant padidinti gyvenamąją erdvę balkono sąskaita“, – teigia UAB „Megrame langai“ atstovė Jolita Bagdonienė. Tiesa, reikėtų prisiminti, kad sandarios plastikinės konstrukcijos neužtikrina tokios pat šiluminės varžos kaip likusiame būste, todėl norint komfortabiliai jame būti visais metų laikais, reikės atlikti apšiltinimo darbus pačiame balkone. Spalvinė tokios sistemos gama yra ribota, tačiau kai kurie gamintojai gali pasiūlyti ir plastikines medžio imitacijos konstrukcijas. 

Aliumininės sistemos prasčiau sulaiko šilumą nei plastikinės, tačiau yra lengvesnės – tiek fiziškai, tiek vizualiai, taip pat suteikia daugiau konstrukcinių galimybių. Tokios sistemos gali būti tiek stumdomos, tiek stumdomos-atveriamos. J. Bagdonienės teigimu, stiklinimas rėminėmis aliuminio konstrukcijomis pasirenkamas tuomet, jei teikiama pirmenybė ne šilumai, o dizainui ir išorės sąlygoms, kai tiesiog norima apsisaugoti nuo žvarbaus vėjo, kritulių.Šios konstrukcijos taip pat pasižymi didesnėmis spalvinėmis variacijomis lyginant su plastikine konstrukcija, nes jas galima uždažyti bet kokia RAL paletės spalva. Nepaisant to, kad naudojami plonesni rėmai, teigiama, kad tokios konstrukcijos yra tvirtesnės už plastikines.

Berėmės sistemos. Ši konstrukcija irgi gaminama iš aliuminio, tačiau joje vizualiai matosi kur kas daugiau stiklo ir mažiau metalo. „Taip įstiklintuose balkonuose tarp stiklų nėra jokių vertikalių profilių, todėl balkonas tiek iš vidaus, tiek iš išorės atrodo estetiškai ir negadina fasadinės namo pusės. Judančios dalys pagamintos naudojant grūdintą stiklą, lengvai slankioja vienoje plokštumoje ir gali atsidaryti į balkono vidų, kaip knygos lapai. Dėl šių priežasčių, patogi ne tik eksploatacija, bet ir priežiūra – norint išvalyti stiklus, pakanka juos atverti ir valymo darbus atlikti patogiai ir saugiai“, – pasakoja V. Žumbakys.

Saugome balkoną nuo šalčio ir kritulių
© I.Budzeikaitės nuotr.

Medinės sistemos. Šios sistemos yra rečiausiai sutinkamos naujai įstiklintuose balkonuose. Kaip ir daugelyje sričių, medienos privalumas yra išvaizda ir ekologija, tačiau balkonų stiklinime šios savybės pralaimi prieš pragmatiškumą. Mediena, lyginant su kitomis medžiagomis, yra kur kas mažiau atspari atmosferos poveikiui, todėl ilgainiui ji gali pradėti „vaikščioti“, taip pat kaip ir daugelį medinių produktų, tokius balkonus kas kiek laiko gali prireikti dažyti. 

Stiklo pasirinkimas. Daugiausia pasirinkimų yra stiklinant balkoną plastikinėmis konstrukcijomis. „Tokiu atveju galima pasirinkti stiklo paketą. Jie gali būti saugantys šilumą – dviejų, trijų stiklų su selektyvine šilumą saugančia danga, termorėmeliais, gerinančiais stiklo paketo šilumines charakteristikas, garsą izoliuojantys, tonuoti, saugūs ir panašiai. Balkoną stiklinant aliuminio stumdoma sistema, naudojamas vienas stiklas, kuris gali būti skaidrus, tonuotas arba grūdintas“, – eigia J. Bagdonienė

Saugumas. Vienas iš papildomų aspektų, skatinančių įstiklinti balkoną, gali būti saugumas. Tai aktualiausia pirmame daugiabučio namo aukšte gyvenantiems asmenims – stiklas taps papildoma kliūtimi įsilaužėliams ir vagims. Norintiems dar didesnio saugumo, egzistuoja ir papildomi pasirinkimai. „Stiklinant balkoną plastikinėmis konstrukcijomis siūlomi padidinto saugumo priešįsilaužiminiai apkaustai ir rakinamos rankenėlės. Stiklinant balkonus aliuminio rėmine  stumdoma sistema, galima pasirinkti rakinamas rankenėles“, – vardija J. Bagdonienė.

Kainos. Stiklinimo kaina priklauso nuo pasirinktos sistemos sudėtingumo bei paties balkono dydžio. Vis dėlto, kone sutartinai teigiama, kad plastikinės ir aliuminio sistemos savo kaina per daug nesiskiria. „Renovuojamų balkonų kainai įtaką daro sprendimai susiję su balkonų apatinės dalies turėklų renovacija, todėl teisingi šios dalies atnaujinimo sprendimai padės sutaupyti nemažai pinigų. Aliuminio rėmų sistemos kvadratinis metras yra maždaug 100 Lt pigesnis už berėmės atveriamos sistemos, todėl, kad į tokią sistemą dažnai dedamas paprastas 4 mm stiklas. Berėmių atveriamų balkono sistemų gamyboje naudojamas tik grūdintas 6 mm arba 8 mm stiklas, kuris yra 5-6 kartus stipresnis už negrūdintą stiklą“, – pasakajo V. Žumbakys. Kaina taip pat gali skirtis priklausomai nuo sistemos varstymo būdo, tarkime, paprasta stumdomoji berėmė sistema kainuos pigiau nei berėmė atveriamoji sistema.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Kokią tvorą rinktis – medinę ar vinilo?

Natūrali mediena ilgą laiką buvo viena mėgstamiausių tvorų medžiagų, norint sukurti privačią nuosavą aplinką. Tačiau rinkoje paskutiniu metu joms intensyviai tenka kovoti su PVC (polivinilchlorido) tvoromis, kurios, anot prekybininkų, niekada neblunka, nepūva ir jų niekada nereikia keisti. Tad šiame tekste palyginsime medinių ir vinilo tvorų pliusus bei minusus.

Kur dėti statybines atliekas?

Seni trobesiai ar pamatai nugriauti, o kieme pilna nuolaužų ir statybinių atliekų. Galbūt dalį jų galima panaudoti dekoruojant aplinką prie namų – pavyzdžiui, iš didelių lauko akmenų sukurti akmenų sodą. Tačiau kur dėti likusias atliekas ir šiukšles?

5 dažnai pasitaikančios trinkelių klojimo klaidos

Pati pirma klaida, kuri yra susijusi su trinkelių klojimu, dažnai pasitaiko dar pasiruošimo etape, kai yra nepagalvojama apie ilgalaikį planą. Kiekvienas grindinys gali atrodyti gražiai pirmuosius kelis mėnesius ar netgi metus, tačiau trinkelių klojimo klaidos paprastai išryškėja gerokai vėliau. Kad išvaizdžia ir kokybiška danga galima būtų džiaugtis dešimtmečius, reikia vengti šių 5 klaidų.

Medienos puvimas: ką apie jį reikėtų žinoti?

Mediena – natūrali, šilta ir jauki statybinė medžiaga. Nors natūralumas šiais laikais yra ypač vertinamas, tačiau būtent ši savybė lemia, kad tokia medžiaga yra neatspari biologiniams kenkėjams. Puvinys – medžiagos irimas sukeltas grybelių-parazitų. Tad kaip galima būtų jo išvengti?

Keletas patarimų, kaip paruošti medinį fasadą dažymui

Nuosavas medinis namas arba vasarnamis turi ir pliusų, ir minusų. Mediena – natūrali, šilta bei jauki statybinė medžiaga, tačiau kartu ji – neatspari aplinkos veiksniams (UV spinduliams, drėgmei, temperatūros šuoliams), tad tokiam namo fasadui yra reikalinga papildoma priežiūra. Tiems, kurie nusprendė atnaujinti medines savo namo dailylentes, pateikiame keletą patarimų.

Drenažo sistema: svarbiausi įsirengimo aspektai

Namui, kuris yra aukštai esančio gruntinio vandens zonoje, drenažas yra būtinas, nes toks vanduo gali sukelti ne vieną problemą. Jis ne tik po kiekvieno lietaus užtvindo nuosavo sklypo takelius, sukelia vejos ligas, bet ir daro neigiamą poveikį namo rūsiui bei gadina jo pamatus. Šiame tekste aptarsime kelis svarbius drenažo įsirengimo aspektus.

Ko nesuteikia sandarusis šiltinimas?

Tie, kas perskaitė ar perklausė mano straipsnius ir reportažus, greičiausiai jau įsitikino, kad pastato šiltinimo esmė yra sandarumas, suderintas su racionalia varža.

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.