Renkamės lauko duris: kas jose svarbiausia

 (1)
Pašaliniam žmogui lauko durys, galima būtų teigti, yra namo ar buto vizitinė kortelė. Tvirtos gražios ir neapšiurusios namo ar buto durys jau šį bei tą sako apie būsto savininką. Pačiam gyventojui lauko durys visų pirma yra apsauga - tiek nuo nepageidaujamų žmonių, tiek nuo garsų, tiek nuo šilumos nuostolių. Lauko durų rūšių ir kainų spektro įvairovė yra didelė, todėl kartais gali kilti klausimas - kaip išsirinkti. Nusprendėme padėti atsakyti į šį klausimą.
Renkamės lauko duris: kas jose svarbiausia
© Fotolia nuotr.

Apie lauko duris pirmiausia reikėtų pradėti atsižvelgiant į durų angos dydį. Jeigu statotės naują namą, apie šį parametrą reikėtų mąstyti dar ruošiant namo projektą. „Taip iš anksto sutaupytumėte daug savo laiko ir pinigų. Neapgalvotas durų angos dydis yra bene dažniausia klaida, kainuojanti papildomai. Projektuodami namą, architektai retai pagalvoja apie tai, kad durys paprastai būna tam tikrų standartų. Atsakingai pasvarstykite, ar anga ne per aukšta, nes jei aukštis per didelis, bus reikalingas viršlangis, o jei anga per plati, reikės praplatinimo ar net dvivėrių durų. Visos šios papildomos detalės papildomai ir kainuoja, be to, keičia durų vaizdą“, - pasakoja VEXTRUS, UAB atstovas Giedrius Steponavičius.

Durų pasirinkimas varijuoja ne tik dizainu, spalva ar išmatavimais. Bene pagrindinis skirtumas yra medžiagos ir gamybos būdai. Skirtingai gamintos durys turi tiek savų privalumų, tiek trūkumų. Lauko durų rūšys pagal medžiagą gali būti skirstomos į penkias kategorijas.

-Plastikinės lauko durys. Kadaise buvę populiarios, plastikinės durys, pašnekovo teigimu, jau yra moraliai pasenęs pasirinkimas. „Daugiausiai vargo būna su plastikinėmis lauko durimis. Kad ir kokio tvirto profilio jos būtų, plastikinės lauko durys vis tiek vasarą nuo karščio riečiasi į vieną pusę, o žiemą nuo šalčio - į kitą pusę, todėl žmonės vargsta, kai jas reikia užrakinti ar atrakinti“, - teigia G. Steponavičius. Šių durų šilumos koeficientas svyruoja nuo 1,4 iki 0,8 W/m²K. 

-Aliumininės lauko durys. Aliumininės lauko durys daugiau naudojamos viešuosiuose pastatuose. Jos yra patvarios, tačiau nėra šiltos – jų šilumos koeficientas yra nuo 1,2 iki 1,4 W/m²K. Įrengiant tokias duris, po statybos darbų turi būti išvaloma visa durų furnitūra ir jos tinkamai sureguliuojamos. Tolimesnė priežiūra nesudėtinga - su medžiagine šluoste valomas paviršius ir nublizginamas stiklas.

-Plieninės lauko durys. Jei reikia saugių ar nestandartinių išmatavimų durų, taip pat norite rinktis individualų durų apipavidalinimą, spalvas ar raštus, tinkamas pasirinkimas galėtų būti plieninės arba kitaip vadinamos, šarvuotos durys. „Tokių durų metalinė konstrukcija dengiama drėgmei atspariomis medžiagomis - fanera, impregnuota MDF plokšte. Tokios durys yra labai populiarios dėl savo universalaus pritaikymo, išvaizdos, daugeliu atvejų - labai priimtinos kainos. Nepaisant daugelio privalumų, jos turi ir trūkumą, kurį dalis pirkėjų laiko esminiu - tai yra šių durų šiluminės savybės: bet kokio tipo plieninėms durims sunku pasiekti mažesnę nei 1.2W/m²K šilumos perdavimo koeficiento reikšmę“, - pasakoja įmonės „Vilniaus durys“ vadovas Ąžuolis Koverka.

-Klijuotos medienos durys. Klijuotos medienos durys gaminamos sumuštinio principu. Anksčiau medinės durys būdavo gaminamos iš vieno tąšo, todėl priklausomai nuo temperatūros, jos plėsdavosi ir traukdavosi. Tai lemdavo nepilną ar sunkesnį durų užsidarymą. Dabar šio tipo durys gaminamos iš kelių plokščių, mediena dedama skirtingomis kryptimis, taip išvengiant „vaikščiojimo“. Šios durys gali būti nuo 65 mm iki 115 mm storio, šilumos koeficientas siekia nuo 0,9 iki 0,58 W/m²K. „Įsigijus klijuotos medienos duris, reikia neužmiršti, jog šios durys pagamintos iš gyvos medžiagos, todėl jas reikės labiau "mylėti" nei kurias nors kitas - jų priežiūra reikalauja daugiau dėmesio. Jums reikės maždaug kas 5 metus duris papildomai impregnuoti, labiau saugoti durų paviršių, nes jis nėra atsparus techniniams pažeidimams“, - pasakoja G. Steponavičius.

-Kompozitinės, stiklo pluošto lauko durys. Šios durys atsparios ekstremalioms atmosferos sąlygoms. Jose susijungia geriausios gamyboje naudojamų medžiagų savybės. „Šių durų varčia yra užpildyta poliuretanu arba polistirenu, ir dengta viniline plėvele dekoruotais cinkuotos skardos lakštais, ar dažyta MDF plokšte. Norintiems šiltų lauko durų, patartina rinktis tam tikrų modelių, padidinto varčios storio kompozitines, o jei netenkina tipiniai modeliai - kompozitines stiklo pluošto duris, kurių šilumos perdavimo koeficientas yra nuo 0.81W/m2K. Tokios durys ypatingos savo varčios konstrukcija ir danga - stiklo pluoštu, kuris turi itin plačias apdirbimo galimybes, tuo pačiu metu - tai atspari ir ilgaamžė medžiaga. Tai yra vienintelės durys rinkoje, kurių varčioms teikiama 25 metų garantija“, - pasakoja Ą. Koverka. Metalu ar MDF plokštėmis dengtos kompozitinės durys taip pat yra pakankamai nebrangios, gaminamos standartinių matmenų, kai kurios - iki kelių dešimčių modelių ir spalvų.

Stiklo pluošto kompozitinių durų kaina yra aukštesnė, tačiau jos atitinkamai pasižymi itin naudingomis savybėmis. „Ryškiausi tokių durų privalumai yra tai, kad stiklo pluošto durų varčios nerūdija yra atsparios drėgmei, pažeidimams ir net vandalizmui“- teigia G. Steponavičius.

Tendencijos. Ą. Koverka teigia, kad rinkoje atsiranda gaminių, kuriuose daugelis minėtų medžiagų yra linkę maišytis ir tarnauti dar patikimiau. „Pastaruoju metu išpopuliarėjo įvairių kompozitinių konstrukcijų produktai: pavyzdžiui stakta yra metalinė, klijuoto medžio ar plastikinė, o varčia - iš sluoksniais klijuotų skirtingų savybių medžiagų su šilumą izoliuojančiu užpildu. Derinant skirtingų medžiagų teigiamas savybes, gaunamas visų trokštamas rezultatas - gera šilumos izoliacija, ilgaamžiškumas, yra daugiau galimybių rinktis patinkančias apdailos medžiagas, jų derinius. Šarvuotos durys gaminamos praktiškai nepakitusios per pastaruosius dešimt metų, o plastikinės prarado savo populiarumą ir yra masiškai keičiamos dėl įvarių kokybės trūkumų“, - teigia pašnekovas.

Pasirinkimas. Vis dėlto pagrindiniai pasirinkimo kriterijais lieka jūsų prioritetai. Renkantis lauko duris būtina nusistatyti prioritetus - ar reikia saugių, ar šiltų durų, kokios apdailos medžiagos, sprendimai naudojami, taip pat, kokią sumą galite skirti lauko durims. Gyvenantiems butuose patariama rinktis šarvuotas arba seifines duris - jos turi apsaugoti nuo įsilaužimų, izoliuoti garsą, šilumą. Dėl šių reikalavimų, durų butui pasirinkimas yra siauresnis, taikomi ir kiek kitokie kriterijai. „Renkantis buto duris, pasirinkimas apsiriboja, jei taip galima pavadinti, metalinėmis durimis. Vienok - dėl plataus apdailos medžiagų, spalvų ir raštų pasirinkimo, kartais iš pažiūros sunku nustatyti, kad tai - metalinės durys. Nuosavo namo lauko durys taip pat gali buti šarvuotos, tačiau esminis skirtumas - šių durų apdailos medžiagos privalo būti atsparios drėgmei. Durų pasirinkimas namui yra labai platus“, - pasakoja Ą. Koverka.

Butui skirtų įėjimo durų nerekomenduojama montuoti lauke. „Tokios sudėties durys bus nešiltos. Jų pagrindas yra metalas, o jis yra geras šalčio laidininkas – tai fizikos dėsniai. Pagrindinis lauko durų reikalavimas - gera šilumos izoliacija, o durims naudojant daug metalo, gera šilumos izoliacijos išgauti nepavyks“, - teigia G. Steponavičius.

Spynos ir rankenos. Perkant duris prie daugelio iš jų yra priderintos standartinės rankenos ir spynos. „Žinoma, pasirinkimas parduotuvėje yra žymiai didesnis - jeigu netinka spalva, forma ir panašiai, jas galima pakeisti. Pirkdamas žmogus mato, kokia bus rankena – jeigu jam tinka, viskas tvarkoje, jei netinka, iš katalogo jis gali išsirinkti norimą“, - pasakoja Ą. Koverka.

Saugumas. Saugiausios iš durų yra šarvuotos durys. „Nuo sugadinimo jos apsaugotos ištisiniu plieniniu lakštu, kuris yra po apdaila, taip pat sunku deformuoti metalinę šių durų staktą. Tačiau saugumą labiausiai užtikrina būtent spynos, o metalinių durų konstrukciją galima nesunkiai pakeisti ir priderinti prie norimos įmontuoti spynos. Tokiu būdu galima komplektuoti tiek paprasčiausias, tiek dideles, saugias spynas, tiek jų derinius. Geriau šilumą sulaikančiose duryse, masyvios, keliomis kryptimis rakinančios spynos konstruktyviai nėra numatytos, į jas dedamos mažesnės, paprastesnės spynos, tačiau jos atitinka durų konstrukcijos saugumo lygį, t.y. neracionalu būtų naudoti aukšto saugumo lygio spynas, esant neapsaugotai staktai ar varčiai“, - teigia pašnekovas.

Eksploatacija. Įėjimo durys savo eksplotacines savybes turi išlaikyti ne mažiau penkerių metų. Vis dėlto, durų komponentams paprastai suteikiamos atskiros garantijos, kurios dažniausiai būna skirtingos trukmės. Lauko durų konstrukcija apskaičiuota ir pagaminta taip, kad jos, tinkamai naudojant, išliktų patvarios ilgus metus - gali nebent tekti nuvalyti ar pakeisti tarpines, ir padengti jas silikoniniu purškiamu tepalu ar kartą per metus sutepti apkaustus. Ą. Koverka pažymi, kad spynas reikia tepti tik tam skirtomis, specialiomis tepimo priemonėmis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Ko nesuteikia sandarusis šiltinimas?

Tie, kas perskaitė ar perklausė mano straipsnius ir reportažus, greičiausiai jau įsitikino, kad pastato šiltinimo esmė yra sandarumas, suderintas su racionalia varža.

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.

Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai? (1)

Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.