Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.
© Shutterstock

Mūsų šalyje balkonai paplito XIX a., atsiradus valcuotam metalui. Pastarojo laiko balkonai buvo su dviem ar daugiau laikančiųjų gembinių sijų, mediniu arba metaliniu paklotu, betoniniu užpildu tarp sijų. Pagrindas buvo dengiamas lentomis, skarda, o paviršius liejamas cementiniu skiediniu. Praskriejus Antrajam pasauliniam karui, atrastas ir surenkamasis gelžbetonio užpildas bei surenkamosios gelžbetoninės gembinės bei dviejų atramų plokštės. Vėliau pastarieji principai buvo kiek patobulinti – prieš kelis dešimtmečius statytų namų balkonai dažniausiai buvo statomi naudojant armuotas gelžbetonines plokštes, atliekančias gembės funkciją, bei ant metalinių į sieną inkaruotų sijų išliejant betoną. Šiuolaikiniuose pastatuose balkonai taip pat neretai yra gelžbetoniniai, dažniausiai kaip gembinės plokštės, kurios yra inkaruojamos sienoje arba perdangoje. Beje, moderniuose objektuose jie dažnai nusidriekia per visą fasadinės sienos ilgį ir išsikiša apie 1 m ir daugiau.

Tačiau nepaisant to, kad statybos aspektai turi kone nepakeičiamas kokybės ir patikimumo koncepcijas bei tradicijas, architektūros atžvilgiu balkonai atgimsta iš naujo. Randama vis daugiau būdų, kaip išnaudoti šį elementą ne tik siekiant suteikti pastatui išskirtinumo bei autentikos, bet ir norint eksploatuoti papildomą erdvę.

Balkonai su charakteriu

Ežiukas! Tokia mintis aplanko pamačius „VM House“ objektą, esantį Kopenhagoje, Danijoje. Pastatą sudaro dvi raidės „V“ ir „M“. Unikaliausia tai, jog kūrėjai siekė suderinti ir funkcionalumą, ir estetiką – tai, ko labiausiai reikia šiuolaikiniams inovatyviems statiniams. Taigi, nors „ežio spygliukai“ šiam daugiabučiui namui ir suteikia charakterio, vizualiai daro jį išskirtinį, jie turi ir kitą funkciją – toks balkonų išdėstymas buvo sukurtas siekiant, kad kiekvienus namus pasiektų pakankamai saulės spindulių ir būtų sudarytos sąlygos maksimaliai bendrauti su gretimų apartamentų kaimynais.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas
© Shutterstock

O štai Kappabashi gatvėje, esančioje Tokijuje, ant „Niimi“ pastato beveik prieš dešimtmetį išdygo arbatos puodeliai, kurie parodė, kad balkonas gali tapti ir puikia reklamos priemone.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas
© Shutterstock

Ateities vizijos

Kinai mėgsta stebinti ne tik technologijos stebuklais, bet ir neįtikėtinais architektūros sprendimais. Honkonge įkurta architektų įmonė „James Law Cybertecture“ suplanavo, kaip optimaliai išnaudoti balkonų erdvę, ir būsimuose įspūdingo grožio viešbučio balkonuose įrengti ne ką kitą, o baseinus. „Dangoraižio dizaino koncepciją įkvėpė vandens lašelių sukeliamas spinduliavimo poveikis, kuris taip pat žinomas kaip kapiliarinė banga“, – sakė kūrėjai, kalbėdami apie įgyvendinamą „Bandra Ohm“ objektą Mumbajuje, Indijoje.

Žaliosios zonos, tvarumas. Kone kasdien šios sąvokos tampa vis svarbesnės. Į tai atsižvelgia ir talentingi architektai. Prancūzijoje architektų įmonė „Sou Fujimoto Architects“ plėtoja ateities projektą, kuris daugiabučio namo balkonus pavers agrokultūros stebuklais – sodais, žemės lopinėliais, skirtais auginti vaisius bei daržoves, o įmonė „Nicolas Laisné Associés“ Nicoje kuria unikalią biurų koncepciją – kraštovaizdžio integracija į pastatą ir ekologiškumo skatinimas, balkonus paverčiant žaliosiomis poilsio zonomis.

Beje, kartais kabinetai ir darbo zonos netgi įrengiamos „vidiniuose balkonuose“, t.y. balkonuose, kurie yra pastato viduje.

Ne tik gražu, bet ir tvirta

Vis dėlto vienas svarbiausių aspektų, projektuojant šį pastato aksesuarą, – jo tinkamas „tarnavimas“. Netinkamas projektavimas bei dizainas, prastas meistriškumas, nekokybiškos medžiagos, nesugebėjimas aptikti struktūrinių defektų yra vienos pagrindinių priežasčių, kodėl balkonai ne tik nusidėvi, bet kartais net nukrenta.

Nepalankios oro sąlygos taip pat neretai tampa vienu iš veiksnių, lemiančių šio architektūrinio elemento nestabilumą ir netinkamą eksploatavimą. Jeigu konstrukcijos nėra apsaugotos nuo vandens įsiskverbimo, pažeidžiamas pirmasis sluoksnis. Taip išprovokuojamas gelžbetonio konstrukcijų korodavimas, sijos silpnėja, gadinamas balkono vidus – „atšoka“ plytelės, „išsivaikšto“ lentelės, „pūslelėmis“ pasidengia lygios sienos bei lubos. Tuomet būtinas kompleksinis balkono konstrukcijos remontas – tvarkoma ir remontuojama gelžbetoninė apkrovas laikančioji balkono plokštė, šalinamas betonas nuo surūdijusių armatūros strypų, klojamas naujas tinkamos hidroizoliacijos sluoksnis, montuojama vandens nuvedimo sistema ir t. t. Tik tada gelbėjama balkono estetika – pradedami apdailos darbai.

Taigi, rengiant naują balkoną ar renovuojant seną ir siekiant užtikrinti ilgą šio architektūrinio elemento gyvavimo laiką, svarbu atkreipti dėmesį į konstrukcijų stabilumą, kokybišką hidroizoliacijos dangą, užtikrinti, kad tinkamai pasiruošta atlaikyti ultravioletinių spindulių kaitrai ir pan. Tik tuomet kūrybinių galimybių bei fantazijos neribos praktiškumas ir stereotipai, objektai pasipuoš unikaliomis detalėmis, o visas miestas taps stilingu modernios architektūros įrodymu.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.

Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai? (1)

Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.

Klinkerio plytelių fasadas: pliusai ir minusai (2)

Renkantis lauko sienų apdailą, svarbu atsižvelgti tiek į medžiagos funkcines savybes (atsparumą, tvirtumą), tiek į estetines, juk norime, kad namo išvaizda bylotų apie gerą savininkų skonį. Klinkerinės plytelės – pasižymi ilgaamžiškumu bei išskirtine išvaizda, tačiau, kaip ir bet kuri kita sienų apdailos medžiaga, šios plytelės turi savų trūkumų. Tad kokie yra klinkerio plytelių pliusai bei minusai?

Kaip įveikti sergančio pastato sindromą?

Įvairių tyrimų duomenimis, dauguma žmonių apie 80 proc. paros laiko praleidžia uždarose patalpose – pastatuose, kuriuose gyvena ir dirba. Šis skaičius dar labiau padidėja atvėsus orams. Šaltuoju sezonu žmogus kone visą parą gyvena veikiamas patalpų mikroklimato, kuris, deja, ne visuomet palankus sveikatai.

Karšto vandens kubilai: kaip išsirinkti? (3)

Karšto vandens kubilo teikiamais malonumais smagu džiaugtis tiek vasarą, tiek žiemą. Šie kubilai ilgą laiką buvo laikomi daugiau kaimo turizmo sodybų atributu, bet šiandien jie vis dažniau atranda sau vietą ir individualių namų bei sodybų kiemuose. Tiems, kuriuos domina karšto vandens kubilo pirkimas, pristatome pagrindines kubilų rūšis.

Populiariausios tvoros: privalumai ir trūkumai (20)

Paprastai rinkdamiesi tvorą žmonės ieško varianto, kuris vienu metu atliktų kelias funkcijas ir nereikalautų daug priežiūros. Optimaliausia tvora turėtų atlikti tiek praktinę – apsauginę funkciją, tiek estetinę – darniai derėti su aplinka bei architektūra. Šiandien populiariausiomis yra laikomos šios tvoros: medinės, segmentinės, metalinės ir tvoralenčių. Paklausėme specialistų, kokie yra didžiausi populiarių tvorų privalumai bei trūkumai.