Priešgaisrinės durys nuosavame būste: kokia klaida daroma dažniausiai

 (1)
Priešgaisrinės durys nėra itin sudėtingas namo inžinerijos elementas, todėl į jas dažnai numojama ranka – daugiau dėmesio ir pastangų skiriama renkantis lauko duris. Tačiau specialistai pataria rimtai pažiūrėti ir į priešgaisrinių durų įsigijimą, nes ugnis gali padaryti daugiau žalos nei vagis.
Priešgaisrinės durys nuosavame būste: kokia klaida daroma dažniausiai
© Shutterstock nuotr.

Didžiausia klaida – nestatyti

Priešgaisrinių durų paskirtis – apsaugoti vienas patalpas nuo galimų ugnies židinių kitose patalpose ir sustabdyti gaisro plitimą. Ne tik dėl priešgaisrinės saugos, bet ir dėl geros garso izoliacijos priešgaisrinės durys statomos visuomeninės ar komercinės paskirties patalpose, viešbučiuose, teatruose, sandėliuose, gamybinėse patalpose ir pan. Tačiau nederėtų pamiršti, kad tokios durys turėtų būti statomos ir individualiuose namuose.

„Didžiausia klaida, kokią gali padaryti individualaus namo savininkas – apskritai atsisakyti priešgaisrinių durų arba pirkti nesertifikuotus, neaiškių gamintojų gaminius. Jei kiltų gaisras, o katilinėje būtų sumontuotos paprastos durys, didelių nuostolių išvengti greičiausia nepavyktų“, – teigia bendrovės „Egvilė“ atstovas Artūras Fedaravičius.

Viena vertus, individualių namų savininkai, net jei priešgaisrinės durys yra numatytos namo projekte, nutaria sutaupyti priešgaisrinių durų sąskaita, mat tikimasi, kad nelaimingų įvykių nenutiks. Visgi katilinės ir garažo durys privalo atitikti bent minimalius atsparumo ugniai reikalavimus.

„Rinkoje yra daug pardavėjų, kurie „prakišinėja“ standartų neatitinkančias duris. Pavyzdžiui, taip daro statybininkai, kurie siekia namą pastatyti kaip įmanoma pigiau. Aišku, ir patys žmonės kartais neįvertina rizikos ir perka pigesnes, o kartais net visai ne priešgaisrines duris. Tačiau reikėtų pagalvoti, kad jei namas apdraustas ir įvyksta gaisras, o durys neatitinka reikalavimų, draudimas gali atsisakyti mokėti. Jeigu nėra draudimo, savininkas atsiduria dar blogesnėje situacijoje“, – teigia bendrovės „Eurofortas“ Komercijos direktorius Nerijus Paleckis.

Be to, pastebėtina, kad priešgaisrinių durų sąskaita itin daug sutaupyti nepavyks. Paprasčiausių durų kaina siekia apie 200 eurų. Statybų ir priešgaisrinės saugos specialistai abejoja, ar verta tokią sąlyginai nedidelę sumą bendroje namo samatoje taupyti saugumo sąskaita. Tiesa, geresnės, su estetiškai gražesne apdaila gali kainuoti apie 1000 eurų ir daugiau.

Pataria pasitikrinti

Priešgaisrinės durys paprastai atitinka EI30, EI45, EI60, EI90 priešgaisringumo kategorijų techninius reikalavimus. Katilinės ir garažo durys turi atitikti nemažesnę nei EI30 atsparumo ugniai kategoriją. Tai reiškia, kad tokios durys turėtų sulaikyti ugnį apie 30 minučių, per kurias būtų galima imtis priemonių, siekiant užkirsti kelią tolesniam ugnies plitimui.

A. Fedaravičiaus teigimu, atitinkamai EI45 atsparumo ugniai kategoriją atitinkančios priešgaisrinės durys turėtų sulaikyti ugnį apie 45 minutes, EI60 – 60 minučių, o EI90 – 90 minučių. Jo teigimu, šiuo metu populiariausios rinkoje yra metalinės – plieninės – EI30 ir EI60 standartus atitinkančios priešgaisrinės durys.

„Šiuolaikinės priešgaisrinės durys gaminamos iš labai įvairių medžiagų. Kaip ir minėjau, populiariausios yra metalinės durys, bet gali būti ir medinės arba stiklinės. Ir tai nereiškia, kad jos bus prastesnės, blogiau veiks gaisro atveju“, – pastebi specialistas.

Pavyzdžiui, medinės durys yra sluoksniuotos. Karkasias gaminamas iš klijuotos medienos, dažniausia iš abiejų pusių dengiamos garsą izoliuojančiais medžio drožlių sluoksniais, paviršius dažomas, laminuojamas arba faneruojamas. Be to, dažnaimedinės priešgaisrinės durys komplektuojamos su automatiniais reguliuojamais slenksčiais, sumažinančiais dūmų pralaidumą.

Svarbiausia, kad katilinės ir garažo priešgaisrinės durys būtų sertifikuotos Statybos produkcijos sertifikavimo centre (SPSC) ar Gaisrinių tyrimų centre (GTC). Pardavėjas privalo pateikti galiojantį, vienos iš šių įstaigų išrašytą sertifikatą.

„Sertifikatas yra pažyma, parodanti gaminio kokybę. Sertifikuojant durys yra deginamos ir žiūrima, ar jos atitinka reikalavimus. Jei neatitinka, gaminį siūloma tobulinti“, – teigia N. Paleckis.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad individualiuose namuose, kuriuose gyvena iki 15 žmonių, galima montuoti ir į vidų, ir į išorę atsidarančias priešgaisrines duris.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

5 dažnai pasitaikančios trinkelių klojimo klaidos

Pati pirma klaida, kuri yra susijusi su trinkelių klojimu, dažnai pasitaiko dar pasiruošimo etape, kai yra nepagalvojama apie ilgalaikį planą. Kiekvienas grindinys gali atrodyti gražiai pirmuosius kelis mėnesius ar netgi metus, tačiau trinkelių klojimo klaidos paprastai išryškėja gerokai vėliau. Kad išvaizdžia ir kokybiška danga galima būtų džiaugtis dešimtmečius, reikia vengti šių 5 klaidų.

Medienos puvimas: ką apie jį reikėtų žinoti?

Mediena – natūrali, šilta ir jauki statybinė medžiaga. Nors natūralumas šiais laikais yra ypač vertinamas, tačiau būtent ši savybė lemia, kad tokia medžiaga yra neatspari biologiniams kenkėjams. Puvinys – medžiagos irimas sukeltas grybelių-parazitų. Tad kaip galima būtų jo išvengti?

Keletas patarimų, kaip paruošti medinį fasadą dažymui

Nuosavas medinis namas arba vasarnamis turi ir pliusų, ir minusų. Mediena – natūrali, šilta bei jauki statybinė medžiaga, tačiau kartu ji – neatspari aplinkos veiksniams (UV spinduliams, drėgmei, temperatūros šuoliams), tad tokiam namo fasadui yra reikalinga papildoma priežiūra. Tiems, kurie nusprendė atnaujinti medines savo namo dailylentes, pateikiame keletą patarimų.

Drenažo sistema: svarbiausi įsirengimo aspektai

Namui, kuris yra aukštai esančio gruntinio vandens zonoje, drenažas yra būtinas, nes toks vanduo gali sukelti ne vieną problemą. Jis ne tik po kiekvieno lietaus užtvindo nuosavo sklypo takelius, sukelia vejos ligas, bet ir daro neigiamą poveikį namo rūsiui bei gadina jo pamatus. Šiame tekste aptarsime kelis svarbius drenažo įsirengimo aspektus.

Ko nesuteikia sandarusis šiltinimas?

Tie, kas perskaitė ar perklausė mano straipsnius ir reportažus, greičiausiai jau įsitikino, kad pastato šiltinimo esmė yra sandarumas, suderintas su racionalia varža.

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.