Priešgaisrinės durys nuosavame būste: kokia klaida daroma dažniausiai

 (1)
Priešgaisrinės durys nėra itin sudėtingas namo inžinerijos elementas, todėl į jas dažnai numojama ranka – daugiau dėmesio ir pastangų skiriama renkantis lauko duris. Tačiau specialistai pataria rimtai pažiūrėti ir į priešgaisrinių durų įsigijimą, nes ugnis gali padaryti daugiau žalos nei vagis.
Priešgaisrinės durys nuosavame būste: kokia klaida daroma dažniausiai
© Shutterstock nuotr.

Didžiausia klaida – nestatyti

Priešgaisrinių durų paskirtis – apsaugoti vienas patalpas nuo galimų ugnies židinių kitose patalpose ir sustabdyti gaisro plitimą. Ne tik dėl priešgaisrinės saugos, bet ir dėl geros garso izoliacijos priešgaisrinės durys statomos visuomeninės ar komercinės paskirties patalpose, viešbučiuose, teatruose, sandėliuose, gamybinėse patalpose ir pan. Tačiau nederėtų pamiršti, kad tokios durys turėtų būti statomos ir individualiuose namuose.

„Didžiausia klaida, kokią gali padaryti individualaus namo savininkas – apskritai atsisakyti priešgaisrinių durų arba pirkti nesertifikuotus, neaiškių gamintojų gaminius. Jei kiltų gaisras, o katilinėje būtų sumontuotos paprastos durys, didelių nuostolių išvengti greičiausia nepavyktų“, – teigia bendrovės „Egvilė“ atstovas Artūras Fedaravičius.

Viena vertus, individualių namų savininkai, net jei priešgaisrinės durys yra numatytos namo projekte, nutaria sutaupyti priešgaisrinių durų sąskaita, mat tikimasi, kad nelaimingų įvykių nenutiks. Visgi katilinės ir garažo durys privalo atitikti bent minimalius atsparumo ugniai reikalavimus.

„Rinkoje yra daug pardavėjų, kurie „prakišinėja“ standartų neatitinkančias duris. Pavyzdžiui, taip daro statybininkai, kurie siekia namą pastatyti kaip įmanoma pigiau. Aišku, ir patys žmonės kartais neįvertina rizikos ir perka pigesnes, o kartais net visai ne priešgaisrines duris. Tačiau reikėtų pagalvoti, kad jei namas apdraustas ir įvyksta gaisras, o durys neatitinka reikalavimų, draudimas gali atsisakyti mokėti. Jeigu nėra draudimo, savininkas atsiduria dar blogesnėje situacijoje“, – teigia bendrovės „Eurofortas“ Komercijos direktorius Nerijus Paleckis.

Be to, pastebėtina, kad priešgaisrinių durų sąskaita itin daug sutaupyti nepavyks. Paprasčiausių durų kaina siekia apie 200 eurų. Statybų ir priešgaisrinės saugos specialistai abejoja, ar verta tokią sąlyginai nedidelę sumą bendroje namo samatoje taupyti saugumo sąskaita. Tiesa, geresnės, su estetiškai gražesne apdaila gali kainuoti apie 1000 eurų ir daugiau.

Pataria pasitikrinti

Priešgaisrinės durys paprastai atitinka EI30, EI45, EI60, EI90 priešgaisringumo kategorijų techninius reikalavimus. Katilinės ir garažo durys turi atitikti nemažesnę nei EI30 atsparumo ugniai kategoriją. Tai reiškia, kad tokios durys turėtų sulaikyti ugnį apie 30 minučių, per kurias būtų galima imtis priemonių, siekiant užkirsti kelią tolesniam ugnies plitimui.

A. Fedaravičiaus teigimu, atitinkamai EI45 atsparumo ugniai kategoriją atitinkančios priešgaisrinės durys turėtų sulaikyti ugnį apie 45 minutes, EI60 – 60 minučių, o EI90 – 90 minučių. Jo teigimu, šiuo metu populiariausios rinkoje yra metalinės – plieninės – EI30 ir EI60 standartus atitinkančios priešgaisrinės durys.

„Šiuolaikinės priešgaisrinės durys gaminamos iš labai įvairių medžiagų. Kaip ir minėjau, populiariausios yra metalinės durys, bet gali būti ir medinės arba stiklinės. Ir tai nereiškia, kad jos bus prastesnės, blogiau veiks gaisro atveju“, – pastebi specialistas.

Pavyzdžiui, medinės durys yra sluoksniuotos. Karkasias gaminamas iš klijuotos medienos, dažniausia iš abiejų pusių dengiamos garsą izoliuojančiais medžio drožlių sluoksniais, paviršius dažomas, laminuojamas arba faneruojamas. Be to, dažnaimedinės priešgaisrinės durys komplektuojamos su automatiniais reguliuojamais slenksčiais, sumažinančiais dūmų pralaidumą.

Svarbiausia, kad katilinės ir garažo priešgaisrinės durys būtų sertifikuotos Statybos produkcijos sertifikavimo centre (SPSC) ar Gaisrinių tyrimų centre (GTC). Pardavėjas privalo pateikti galiojantį, vienos iš šių įstaigų išrašytą sertifikatą.

„Sertifikatas yra pažyma, parodanti gaminio kokybę. Sertifikuojant durys yra deginamos ir žiūrima, ar jos atitinka reikalavimus. Jei neatitinka, gaminį siūloma tobulinti“, – teigia N. Paleckis.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad individualiuose namuose, kuriuose gyvena iki 15 žmonių, galima montuoti ir į vidų, ir į išorę atsidarančias priešgaisrines duris.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.

Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai? (1)

Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.

Klinkerio plytelių fasadas: pliusai ir minusai (2)

Renkantis lauko sienų apdailą, svarbu atsižvelgti tiek į medžiagos funkcines savybes (atsparumą, tvirtumą), tiek į estetines, juk norime, kad namo išvaizda bylotų apie gerą savininkų skonį. Klinkerinės plytelės – pasižymi ilgaamžiškumu bei išskirtine išvaizda, tačiau, kaip ir bet kuri kita sienų apdailos medžiaga, šios plytelės turi savų trūkumų. Tad kokie yra klinkerio plytelių pliusai bei minusai?