Pastatų modernizacija ir šiltinimas: kaip apsisaugoti nuo klaidų?

Sulaukus šiltesnių orų, palaipsniui įsibėgėja statybų, o kartu ir pastatų modernizavimo sezonas. Nors įvairūs tyrimai rodo, kad statybų kokybė nuolat gerėja, tačiau ekspertai pastebi, jog elementariausių klaidų vis dar nėra išvengiama.
Namo statyba
Namo statyba
© Shutterstock nuotr.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos renovuojant pastatus: nukrypimai nuo projektų siekiant sutaupyti sąnaudas bei pasirenkamos pigiausios ir nekokybiškos medžiagos. Taip pat tinkuojami cokoliai prie uždarų nuogrindų, nes dėl šios priežasties pleišėja ir trupa cokolių tinkas. Pasak VGTU vyresniojo mokslo darbuotojo Česlovo Ignatavičiaus, kai cokolis tinkuojamas, būtina prie jo taikyti atvirą vėdinamą – drenuojamą ir iš akmenų padarytą nuogrindą.

Kita statybose pasitaikanti klaida – darbus atlieka nepakankamai patyrę ir nekvalifikuoti meistrai, kurie nesilaiko pastatų šiltinimo technologijų ir gamintojų nurodytų taisyklių. Dažnai tokie meistrai polistireninio putplasčio plokštes prie šiltinamos sienos klijuoja neteisingai ir padrikai, todėl paliekami tarpai, kuriais šiluma pro atvirus plyšius išeina lauk. Patyrę ir kvalifikuoti meistrai tokių klaidų dažniausiai nedaro. Č. Ignatavičiaus nuomone, jeigu darbuotojas neturi reikiamos kvalifikacijos, jis neturėtų imtis statybos darbų. Jis pabrėžia, kad tik reikalaudami atsakomybės bei kokybės iš dirbančio meistro, galėsime turėti gerus rezultatus.

Efektyviausi pastatų šiltinimo polistireniniu putplasčiu būdai

Pirmiausia būtina atkreipti dėmesį, jog polistireninį putplastį reikia naudoti tik tą, kuris Lietuvoje yra įteisintas bei sertifikuotas, o taip pat naudojamas pagal gamintojų paruoštas rekomendacijas ir taisykles. Statybų ekspertai, dėl aukštos gaminio kokybės, dažniausiai rekomenduoja pastatus šiltinti, būtent, Lietuvos gamintojų polistireniniu putplasčiu.

Tuo tarpu efektyviausias šiltinimo būdas yra iš išorės, kai polistireninis putplastis padengiamas kompozicine tinkuojamąja sistema. Šis būdas yra patikimas ir patikrintas moksliniais tyrimais bei taikomas visame pasaulyje. Pavyzdžiui, Vokietijoje (bei daugelyje kitų Europos šalių) apie 80 procentų daugiabučių namų šiltinama polistireniniu putplasčiu. Toks šiltinimo būdas yra ilgaamžis ir dvigubai pigesnis už šiltinimą taip vadinamomis „ventiliuojamomis“ sistemomis, kai izoliacija metaliniame karkase yra uždengiama apdailos plokštėmis. Dr. Č. Ignatavičius pabrėžia, kad pastaraisiais metais atlikti modernizuotų daugiabučių namų tyrimai rodo, kad po to, kai buvo sugriežtinti reikalavimai tinkuojamų sudėtinių termoizoliacinių sistemų montavimui, šiltinimo kokybė šiomis šiltinimo sistemomis Lietuvoje ženkliai pagerėjo, o defektų - beveik neaptinkama.

Pasak jo, svarbu nepamiršti ir to, jog dirbti su polistireniniu putplasčiu yra patogu bei saugu, nes jame nėra žmonių sveikatai pavojingų plaukelių. Dirbant nereikia naudoti jokių specialių apsaugos priemonių, o pati medžiaga pakankamai lengva. Polistireninį putplastį sudaro net 98 procentai į kapsules uždaryto oro, tad jis nepūva, nesudrimba, jo neprapučia vėjai, į jį neprasiskverbia teršalai. Taip pat būtina pabrėžti, kad ši termoizoliacinė medžiaga nekeičia savo savybių per visą eksploatavimo laikotarpį.

Komentarą parengė VGTU vyresnysis mokslo darbuotojas ir Polistireninio putplasčio asociacijos prezidentas dr. Česlovas Ignatavičius.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.

Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai? (1)

Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.

Klinkerio plytelių fasadas: pliusai ir minusai (2)

Renkantis lauko sienų apdailą, svarbu atsižvelgti tiek į medžiagos funkcines savybes (atsparumą, tvirtumą), tiek į estetines, juk norime, kad namo išvaizda bylotų apie gerą savininkų skonį. Klinkerinės plytelės – pasižymi ilgaamžiškumu bei išskirtine išvaizda, tačiau, kaip ir bet kuri kita sienų apdailos medžiaga, šios plytelės turi savų trūkumų. Tad kokie yra klinkerio plytelių pliusai bei minusai?