Pastatų modernizacija ir šiltinimas: kaip apsisaugoti nuo klaidų?

Sulaukus šiltesnių orų, palaipsniui įsibėgėja statybų, o kartu ir pastatų modernizavimo sezonas. Nors įvairūs tyrimai rodo, kad statybų kokybė nuolat gerėja, tačiau ekspertai pastebi, jog elementariausių klaidų vis dar nėra išvengiama.
Namo statyba
Namo statyba
© Shutterstock nuotr.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos renovuojant pastatus: nukrypimai nuo projektų siekiant sutaupyti sąnaudas bei pasirenkamos pigiausios ir nekokybiškos medžiagos. Taip pat tinkuojami cokoliai prie uždarų nuogrindų, nes dėl šios priežasties pleišėja ir trupa cokolių tinkas. Pasak VGTU vyresniojo mokslo darbuotojo Česlovo Ignatavičiaus, kai cokolis tinkuojamas, būtina prie jo taikyti atvirą vėdinamą – drenuojamą ir iš akmenų padarytą nuogrindą.

Kita statybose pasitaikanti klaida – darbus atlieka nepakankamai patyrę ir nekvalifikuoti meistrai, kurie nesilaiko pastatų šiltinimo technologijų ir gamintojų nurodytų taisyklių. Dažnai tokie meistrai polistireninio putplasčio plokštes prie šiltinamos sienos klijuoja neteisingai ir padrikai, todėl paliekami tarpai, kuriais šiluma pro atvirus plyšius išeina lauk. Patyrę ir kvalifikuoti meistrai tokių klaidų dažniausiai nedaro. Č. Ignatavičiaus nuomone, jeigu darbuotojas neturi reikiamos kvalifikacijos, jis neturėtų imtis statybos darbų. Jis pabrėžia, kad tik reikalaudami atsakomybės bei kokybės iš dirbančio meistro, galėsime turėti gerus rezultatus.

Efektyviausi pastatų šiltinimo polistireniniu putplasčiu būdai

Pirmiausia būtina atkreipti dėmesį, jog polistireninį putplastį reikia naudoti tik tą, kuris Lietuvoje yra įteisintas bei sertifikuotas, o taip pat naudojamas pagal gamintojų paruoštas rekomendacijas ir taisykles. Statybų ekspertai, dėl aukštos gaminio kokybės, dažniausiai rekomenduoja pastatus šiltinti, būtent, Lietuvos gamintojų polistireniniu putplasčiu.

Tuo tarpu efektyviausias šiltinimo būdas yra iš išorės, kai polistireninis putplastis padengiamas kompozicine tinkuojamąja sistema. Šis būdas yra patikimas ir patikrintas moksliniais tyrimais bei taikomas visame pasaulyje. Pavyzdžiui, Vokietijoje (bei daugelyje kitų Europos šalių) apie 80 procentų daugiabučių namų šiltinama polistireniniu putplasčiu. Toks šiltinimo būdas yra ilgaamžis ir dvigubai pigesnis už šiltinimą taip vadinamomis „ventiliuojamomis“ sistemomis, kai izoliacija metaliniame karkase yra uždengiama apdailos plokštėmis. Dr. Č. Ignatavičius pabrėžia, kad pastaraisiais metais atlikti modernizuotų daugiabučių namų tyrimai rodo, kad po to, kai buvo sugriežtinti reikalavimai tinkuojamų sudėtinių termoizoliacinių sistemų montavimui, šiltinimo kokybė šiomis šiltinimo sistemomis Lietuvoje ženkliai pagerėjo, o defektų - beveik neaptinkama.

Pasak jo, svarbu nepamiršti ir to, jog dirbti su polistireniniu putplasčiu yra patogu bei saugu, nes jame nėra žmonių sveikatai pavojingų plaukelių. Dirbant nereikia naudoti jokių specialių apsaugos priemonių, o pati medžiaga pakankamai lengva. Polistireninį putplastį sudaro net 98 procentai į kapsules uždaryto oro, tad jis nepūva, nesudrimba, jo neprapučia vėjai, į jį neprasiskverbia teršalai. Taip pat būtina pabrėžti, kad ši termoizoliacinė medžiaga nekeičia savo savybių per visą eksploatavimo laikotarpį.

Komentarą parengė VGTU vyresnysis mokslo darbuotojas ir Polistireninio putplasčio asociacijos prezidentas dr. Česlovas Ignatavičius.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Kur dėti statybines atliekas?

Seni trobesiai ar pamatai nugriauti, o kieme pilna nuolaužų ir statybinių atliekų. Galbūt dalį jų galima panaudoti dekoruojant aplinką prie namų – pavyzdžiui, iš didelių lauko akmenų sukurti akmenų sodą. Tačiau kur dėti likusias atliekas ir šiukšles?

5 dažnai pasitaikančios trinkelių klojimo klaidos

Pati pirma klaida, kuri yra susijusi su trinkelių klojimu, dažnai pasitaiko dar pasiruošimo etape, kai yra nepagalvojama apie ilgalaikį planą. Kiekvienas grindinys gali atrodyti gražiai pirmuosius kelis mėnesius ar netgi metus, tačiau trinkelių klojimo klaidos paprastai išryškėja gerokai vėliau. Kad išvaizdžia ir kokybiška danga galima būtų džiaugtis dešimtmečius, reikia vengti šių 5 klaidų.

Medienos puvimas: ką apie jį reikėtų žinoti?

Mediena – natūrali, šilta ir jauki statybinė medžiaga. Nors natūralumas šiais laikais yra ypač vertinamas, tačiau būtent ši savybė lemia, kad tokia medžiaga yra neatspari biologiniams kenkėjams. Puvinys – medžiagos irimas sukeltas grybelių-parazitų. Tad kaip galima būtų jo išvengti?

Keletas patarimų, kaip paruošti medinį fasadą dažymui

Nuosavas medinis namas arba vasarnamis turi ir pliusų, ir minusų. Mediena – natūrali, šilta bei jauki statybinė medžiaga, tačiau kartu ji – neatspari aplinkos veiksniams (UV spinduliams, drėgmei, temperatūros šuoliams), tad tokiam namo fasadui yra reikalinga papildoma priežiūra. Tiems, kurie nusprendė atnaujinti medines savo namo dailylentes, pateikiame keletą patarimų.

Drenažo sistema: svarbiausi įsirengimo aspektai

Namui, kuris yra aukštai esančio gruntinio vandens zonoje, drenažas yra būtinas, nes toks vanduo gali sukelti ne vieną problemą. Jis ne tik po kiekvieno lietaus užtvindo nuosavo sklypo takelius, sukelia vejos ligas, bet ir daro neigiamą poveikį namo rūsiui bei gadina jo pamatus. Šiame tekste aptarsime kelis svarbius drenažo įsirengimo aspektus.

Ko nesuteikia sandarusis šiltinimas?

Tie, kas perskaitė ar perklausė mano straipsnius ir reportažus, greičiausiai jau įsitikino, kad pastato šiltinimo esmė yra sandarumas, suderintas su racionalia varža.

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.