Reklama

Pagrindiniai principai, kaip apsaugoti medinius paviršius

 (14)
Mediena, kaip žino kiekvienas, turintis bent jau lauko suoliuką, yra gana neatspari atmosferos sąlygoms medžiaga, jeigu lyginsime ją su kitomis lauko medžiagomis. Ji veikiama mechaniškai, ją veikia krituliai, blukina saulė. Vis dėlto, žinant pagrindinius procesus ir tinkamiausias priemones, galima gerokai pailginti medinio paviršiaus eksploatavimo laiką. Apie tai sutiko papasakoti „Senukų“ prekybos tinklo atstovas Evaldas Dušauskas.
Pagrindiniai principai, kaip apsaugoti medinius paviršius
© Fotolia nuotr.

Mediniai paviršiai turi būti dengiami tam skirtomis priemonėmis. Medienai pritaikytos produkcijos paskirtis yra nurodoma aprašymuose. Skirtingiems paviršiams reikia produktų, pasižyminčių tam tikromis aktualiomis savybėmis.

Mediniai fasadai ir tvoros dažomi mediniams fasadams skirtais dažais, kurie yra elastingi ir atsparūs atmosferos poveikiui. „Elastingumas yra labai svarbus aspektas. Mediena plečiasi, jei yra aukštesnė temperatūra, traukiasi – jei žemesnė. Ši savybė ypač aktuali Lietuvoje, kur yra šaltos žiemos ir šiltos vasaros. Jei mediena uždažyta ne elastingais dažais, sluoksnis suskilinėja ir dažai pradeda luptis. Kuo dažai elastingesni, tuo geriau jie juda kartu su mediena. Fasadus rekomenduojame dažyti elastingais dažais, pavyzdžiui, „Pentacolor Villa Novus“. Bene pirmieji Lietuvoje šiuos dažus pristatėme jau paruoštų naudoti, populiariausių spalvų: vyšnių, šokoladinės, geltonos, smėlio, žalios ir kitų spalvų. Toks sprendimas patogesnis, nes nereikia laukti, kol dažų konsultantas sumaišys dažus, bei pigesnis, nes gamykloje spalvinimas kainuoja mažiau. Aišku, reikliausi gali kreiptis į dažų pardavėją – baltos spalvos dažus galima nudažyti vienu iš daugiau nei 10 000 skirtingų atspalvių. Šis produktas taip pat tinka ir dažant duris bei langų rėmus“, – pataria pašnekovas.

Siekiant apsaugoti ir palaikyti terasų ilgaamžiškumą, jos dengiamos trinčiai ir aplinkos poveikiui atspariais aliejais. E. Dušauskas rekomenduoja aliejuoti tradicinių spalvų „Tikkurila Valtti Kaluste“ arba bespalviu „Tikkurila Valtti Puuoljy“ aliejumi. Šie aliejai  įsigeria į medieną, apsaugo nuo drėgmės, purvo, puvimo, temperatūrų kaitos poveikio, palengvina terasų valymą. Po apdorojimo paviršius tampa glotnus ir malonus liesti. Aliejus tinka tik lauko baldams, o durims, langų rėmams rekomenduojame naudoti vandens pagrindo emalinius dažus (jie tinka ir lauko baldams).

Lauko baldams, durims, langų rėmams tinka paprastai medienai skirti emaliniai dažai, aliejus. Tiesa, prisiminkite, kad atvirkštinis variantas – emalinių dažų naudojimas terasoms – netiks. „Svarbiausia, kad dažoma mediena būtų sausa. Geriausia naudoti vandens pagrindo emalinius dažus, pavyzdžiui, daug atspalvių turinčius „Pentacolor Aquamel“. Vandens pagrindo produktų sudaroma plėvelė yra elastingesnė, lyginant su kitais produktais, tokie dažai beveik neišskiria lakiųjų medžiagų, todėl jomis su tėvų priežiūra gali darbuotis ir vaikai. Jei norite paryškinti medžio tekstūrą, atskleisti jo grožį, galite rinktis impregnantus. Tam tiks „Pentacolor Woodlife“, – pasakoja pašnekovas.

Estetikos ir patvarumo santykis yra didžiausia dilema renkantis paviršiaus padengimo priemones. Dažai visiškai uždažo medieną ir paslepia medienos tekstūrą po apsauginiu sluoksniu. Kita vertus, tokia danga padengti paviršiai ilgiausiai eksploatuojami. Impregnantai yra mažiau atspari danga, ją reikia dažniau atnaujinti, bet ji pabrėžia medienos grožį, paryškina tekstūrą, rieves.

E. Dušauskas atkreipia dėmesį į vieną svarbią klaidą, kurią galite padaryti dengdami medienos paviršių – nepriklausomai nuo jūsų pasirinkto būdo, svarbu padengti visą medienos paviršių. „Užtikrinant medienos paviršiaus patvarumą, medieną būtina apsaugoti nuo vandens įsigėrimo. Dažnai žmonės uždažo tik fasadinę dalį, bet pamiršta, kad reikia apsaugoti ir šonus, kampus, angas, kuriose anksčiau buvo vinių. Jei paliekame neuždengtą plyšį ir pro jį įsigeria vandens, jis prasiskverbia ir į jos vidurį. Tada mediena pradeda gesti. Taip pat prieš dažant būtina panaudoti antiseptiką“, – pataria jis.

Atnaujinant paviršių, neišvengiamai reikės nuspręsti, ką daryti su senuoju paviršiumi. Jei seni dažai yra tvirtai prikibę prie paviršiaus, neatsilupę, nepūslėti, jų nugramdyti nebūtina. Jeigu ketinate dažyti dažais, o senas paviršius yra atsilupinėjęs, reikėtų kiek įmanoma tą sluoksnį nušveisti ir tik tuomet dažyti ant viršaus. Jeigu paviršių norite padengti impregnantu, o jis anksčiau buvo dažytas, senus dažų likučius reikia nugramdyti iki medžio. Jeigu naują „Pentacolor Woodlife“ impregnanto sluoksnį dengiate ant seno to paties impregnanto, jo papildomai atnaujinti nereikia.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.

Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai? (1)

Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.

Klinkerio plytelių fasadas: pliusai ir minusai (2)

Renkantis lauko sienų apdailą, svarbu atsižvelgti tiek į medžiagos funkcines savybes (atsparumą, tvirtumą), tiek į estetines, juk norime, kad namo išvaizda bylotų apie gerą savininkų skonį. Klinkerinės plytelės – pasižymi ilgaamžiškumu bei išskirtine išvaizda, tačiau, kaip ir bet kuri kita sienų apdailos medžiaga, šios plytelės turi savų trūkumų. Tad kokie yra klinkerio plytelių pliusai bei minusai?