Reklama

Pagrindiniai principai, kaip apsaugoti medinius paviršius

 (14)
Mediena, kaip žino kiekvienas, turintis bent jau lauko suoliuką, yra gana neatspari atmosferos sąlygoms medžiaga, jeigu lyginsime ją su kitomis lauko medžiagomis. Ji veikiama mechaniškai, ją veikia krituliai, blukina saulė. Vis dėlto, žinant pagrindinius procesus ir tinkamiausias priemones, galima gerokai pailginti medinio paviršiaus eksploatavimo laiką. Apie tai sutiko papasakoti „Senukų“ prekybos tinklo atstovas Evaldas Dušauskas.
Pagrindiniai principai, kaip apsaugoti medinius paviršius
© Fotolia nuotr.

Mediniai paviršiai turi būti dengiami tam skirtomis priemonėmis. Medienai pritaikytos produkcijos paskirtis yra nurodoma aprašymuose. Skirtingiems paviršiams reikia produktų, pasižyminčių tam tikromis aktualiomis savybėmis.

Mediniai fasadai ir tvoros dažomi mediniams fasadams skirtais dažais, kurie yra elastingi ir atsparūs atmosferos poveikiui. „Elastingumas yra labai svarbus aspektas. Mediena plečiasi, jei yra aukštesnė temperatūra, traukiasi – jei žemesnė. Ši savybė ypač aktuali Lietuvoje, kur yra šaltos žiemos ir šiltos vasaros. Jei mediena uždažyta ne elastingais dažais, sluoksnis suskilinėja ir dažai pradeda luptis. Kuo dažai elastingesni, tuo geriau jie juda kartu su mediena. Fasadus rekomenduojame dažyti elastingais dažais, pavyzdžiui, „Pentacolor Villa Novus“. Bene pirmieji Lietuvoje šiuos dažus pristatėme jau paruoštų naudoti, populiariausių spalvų: vyšnių, šokoladinės, geltonos, smėlio, žalios ir kitų spalvų. Toks sprendimas patogesnis, nes nereikia laukti, kol dažų konsultantas sumaišys dažus, bei pigesnis, nes gamykloje spalvinimas kainuoja mažiau. Aišku, reikliausi gali kreiptis į dažų pardavėją – baltos spalvos dažus galima nudažyti vienu iš daugiau nei 10 000 skirtingų atspalvių. Šis produktas taip pat tinka ir dažant duris bei langų rėmus“, – pataria pašnekovas.

Siekiant apsaugoti ir palaikyti terasų ilgaamžiškumą, jos dengiamos trinčiai ir aplinkos poveikiui atspariais aliejais. E. Dušauskas rekomenduoja aliejuoti tradicinių spalvų „Tikkurila Valtti Kaluste“ arba bespalviu „Tikkurila Valtti Puuoljy“ aliejumi. Šie aliejai  įsigeria į medieną, apsaugo nuo drėgmės, purvo, puvimo, temperatūrų kaitos poveikio, palengvina terasų valymą. Po apdorojimo paviršius tampa glotnus ir malonus liesti. Aliejus tinka tik lauko baldams, o durims, langų rėmams rekomenduojame naudoti vandens pagrindo emalinius dažus (jie tinka ir lauko baldams).

Lauko baldams, durims, langų rėmams tinka paprastai medienai skirti emaliniai dažai, aliejus. Tiesa, prisiminkite, kad atvirkštinis variantas – emalinių dažų naudojimas terasoms – netiks. „Svarbiausia, kad dažoma mediena būtų sausa. Geriausia naudoti vandens pagrindo emalinius dažus, pavyzdžiui, daug atspalvių turinčius „Pentacolor Aquamel“. Vandens pagrindo produktų sudaroma plėvelė yra elastingesnė, lyginant su kitais produktais, tokie dažai beveik neišskiria lakiųjų medžiagų, todėl jomis su tėvų priežiūra gali darbuotis ir vaikai. Jei norite paryškinti medžio tekstūrą, atskleisti jo grožį, galite rinktis impregnantus. Tam tiks „Pentacolor Woodlife“, – pasakoja pašnekovas.

Estetikos ir patvarumo santykis yra didžiausia dilema renkantis paviršiaus padengimo priemones. Dažai visiškai uždažo medieną ir paslepia medienos tekstūrą po apsauginiu sluoksniu. Kita vertus, tokia danga padengti paviršiai ilgiausiai eksploatuojami. Impregnantai yra mažiau atspari danga, ją reikia dažniau atnaujinti, bet ji pabrėžia medienos grožį, paryškina tekstūrą, rieves.

E. Dušauskas atkreipia dėmesį į vieną svarbią klaidą, kurią galite padaryti dengdami medienos paviršių – nepriklausomai nuo jūsų pasirinkto būdo, svarbu padengti visą medienos paviršių. „Užtikrinant medienos paviršiaus patvarumą, medieną būtina apsaugoti nuo vandens įsigėrimo. Dažnai žmonės uždažo tik fasadinę dalį, bet pamiršta, kad reikia apsaugoti ir šonus, kampus, angas, kuriose anksčiau buvo vinių. Jei paliekame neuždengtą plyšį ir pro jį įsigeria vandens, jis prasiskverbia ir į jos vidurį. Tada mediena pradeda gesti. Taip pat prieš dažant būtina panaudoti antiseptiką“, – pataria jis.

Atnaujinant paviršių, neišvengiamai reikės nuspręsti, ką daryti su senuoju paviršiumi. Jei seni dažai yra tvirtai prikibę prie paviršiaus, neatsilupę, nepūslėti, jų nugramdyti nebūtina. Jeigu ketinate dažyti dažais, o senas paviršius yra atsilupinėjęs, reikėtų kiek įmanoma tą sluoksnį nušveisti ir tik tuomet dažyti ant viršaus. Jeigu paviršių norite padengti impregnantu, o jis anksčiau buvo dažytas, senus dažų likučius reikia nugramdyti iki medžio. Jeigu naują „Pentacolor Woodlife“ impregnanto sluoksnį dengiate ant seno to paties impregnanto, jo papildomai atnaujinti nereikia.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Kur dėti statybines atliekas?

Seni trobesiai ar pamatai nugriauti, o kieme pilna nuolaužų ir statybinių atliekų. Galbūt dalį jų galima panaudoti dekoruojant aplinką prie namų – pavyzdžiui, iš didelių lauko akmenų sukurti akmenų sodą. Tačiau kur dėti likusias atliekas ir šiukšles?

5 dažnai pasitaikančios trinkelių klojimo klaidos

Pati pirma klaida, kuri yra susijusi su trinkelių klojimu, dažnai pasitaiko dar pasiruošimo etape, kai yra nepagalvojama apie ilgalaikį planą. Kiekvienas grindinys gali atrodyti gražiai pirmuosius kelis mėnesius ar netgi metus, tačiau trinkelių klojimo klaidos paprastai išryškėja gerokai vėliau. Kad išvaizdžia ir kokybiška danga galima būtų džiaugtis dešimtmečius, reikia vengti šių 5 klaidų.

Medienos puvimas: ką apie jį reikėtų žinoti?

Mediena – natūrali, šilta ir jauki statybinė medžiaga. Nors natūralumas šiais laikais yra ypač vertinamas, tačiau būtent ši savybė lemia, kad tokia medžiaga yra neatspari biologiniams kenkėjams. Puvinys – medžiagos irimas sukeltas grybelių-parazitų. Tad kaip galima būtų jo išvengti?

Keletas patarimų, kaip paruošti medinį fasadą dažymui

Nuosavas medinis namas arba vasarnamis turi ir pliusų, ir minusų. Mediena – natūrali, šilta bei jauki statybinė medžiaga, tačiau kartu ji – neatspari aplinkos veiksniams (UV spinduliams, drėgmei, temperatūros šuoliams), tad tokiam namo fasadui yra reikalinga papildoma priežiūra. Tiems, kurie nusprendė atnaujinti medines savo namo dailylentes, pateikiame keletą patarimų.

Drenažo sistema: svarbiausi įsirengimo aspektai

Namui, kuris yra aukštai esančio gruntinio vandens zonoje, drenažas yra būtinas, nes toks vanduo gali sukelti ne vieną problemą. Jis ne tik po kiekvieno lietaus užtvindo nuosavo sklypo takelius, sukelia vejos ligas, bet ir daro neigiamą poveikį namo rūsiui bei gadina jo pamatus. Šiame tekste aptarsime kelis svarbius drenažo įsirengimo aspektus.

Ko nesuteikia sandarusis šiltinimas?

Tie, kas perskaitė ar perklausė mano straipsnius ir reportažus, greičiausiai jau įsitikino, kad pastato šiltinimo esmė yra sandarumas, suderintas su racionalia varža.

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.