Medinės dailylentės: ar verta jomis dekoruoti savo fasadą?

 (41)
Norint pastatui suteikti ekologišką išvaizdą ar pridėti daugiau natūralumo, galima jo fasadą padengti tai pabrėžiančiomis medžiagomis. Medinės dailylentės seniausia dailylenčių rūšis, kuri rimta alternatyva tarp fasado pasirinkimų yra laikoma ir šiandien.
Medinės dailylentės: ar verta jomis dekoruoti savo fasadą?
© Shutterstock nuotr.

Dailylentės daugiausiai naudojamos privačių namų pilnam ar daliniam apkalimui, dažniausiai mažiau urbanizuotose vietovėse, tačiau nėra jokių kliūčių tokios apdailos rūšies rinktis ir daugiabučiams ar kitiems pastatams.

Kaip ir daugelis produktų, kurie skirti naudojimui lauke, dailylentės dažniausiai gaminamos iš spygliuočių  eglės, pušies, maumedžio. Gamybai naudojami tiek vietinės, tiek atvežtinės eglės ir pušys, tiesa, šiaurinėse platumose augančių medžių kokybė ir atsparumas yra didesni, jie yra mažiau porėti, mažiau šakoti, jų rievės yra tankesnės. Kita vertus, tokia mediena yra brangesnė. Maumedis dažniausiai būna sibirinis.

Visos trys lauko medienos spygliuočių rūšys pasižymi skirtinga, nors ir ne itin besiskiriančia išvaizda, kas irgi svarbu planuojant savo fasadą. Pavyzdžiui, eglės mediena yra balsva, o pušis pasižymi rausvesniu atspalviu, kurį įgauna dėl atmosferos poveikio. Eglinė mediena pasižymi didesniu šakotumu, tuo tarpu, pušies medienoje šakų mažiau, tiesa, jos didesnės. Maumedžio mediena taip pat gana šakota, o spalva gali varijuoti nuo rausvos iki gelsvai rudos. Tiesa, reikia prisiminti, kad dailylentės gali būti lakuojamos, dažomos ar alyvuojamos, todėl vis viena atsiras bent jau minimalus papildomas atspalvis.

Lauke montuojamos dailylentės turi būti džiovinamos iki 14-16 %, o maumedis net iki 18%, kadangi per daug sausas jis pradeda skilinėti. Dėl šios priežasties nerekomenduojama laukui skirtų dailylenčių dėti viduje  jos ims džiūti ir deformuotis.

Renkantis medines dailylentes, reikėtų būti susipažinus su jų skirstymu pagal kategorijas. Kiekvienas tiekėjas ar gamintojas gali jas klasifikuoti šiek tiek skirtingai, tačiau esmė lieka panaši  šis skirstymas paremtas raidėmis žymimomis kategorijoms. Aukščiausia bešakė ar mažai šakota dailylenčių kategorija žymima A ar AB (kartais ir A+). Toliau eina B ir C kategorijos, kurios bus labiau šakotos, ne taip kruopščiai nuobliuotos. Kuo žemesnė kategorija, tuo medienos kokybė prastesnė, kita vertus, tuo mažesnė ir kaina. Kartais ja ir susigundoma planuojant vėliau dailylentę apdirbti patiems ar išsipjauti problemines vietas. Reikia atkreipti dėmesį, kad išpjaunant dailylentės segmentą, kuriame yra šaka, trumpėja pati dailylentė. Ar paviršius atrodys estetiškai, jei bus tarsi sudurstytas iš skirtingo dydžio dailylenčių gabaliukų, galite atsakyti ir pats.

Medinės dailylentės yra tik viena iš fasado apdailos medžiagų, tačiau net ir savoje srityje jos turi konkuruoti su fibrocemento, plastikinėmis dailylentėmis bei medžio kompozito dailylentėmis. Didžiausias medinių dailylenčių trūkumas lyginant su panašiomis medžiagomis yra jų reiklumas priežiūrai ir trumpesnis eksploatacijos laikas. Natūralus medis, kaip žinia, yra labai veikiamas atmosferos reiškinių, todėl dailylentes reikia impregnuoti, padengti, kartais ir nuvalyti nuo kerpių ar samanų, bei atlikti kitus panašius darbus, jas stipriai veikia UV spinduliai, temperatūra.

Vis dėlto, medienos išvaizda yra pagrindinis motyvas, kodėl tokios dailylentės vis dar populiarios –tai natūralumas ir ekologiškumas. Nors kai kurioms dailylenčių rūšims galima parinkti medienos imitacines apdailą, atskirti tokias dailylentes nuo tikrų medinių, ypač iš arti, galima nesunkiai.

Dailylenčių padengimas ir tvirtinimasPardavėjai paprastai jas parduoda nedažytas ir nepadengtas, todėl galite pritaikyti sau patinkančius sprendimus. Pirmiausia lauko dailylentes reikėtų antiseptikuoti (jei tai ne termodailylentės).

Lauko dailylentes galima dažyti rankiniu būdu bei pramoniniu būdu. Dažant antruoju, paviršius spalva padengiamas tolydžiau, jūs sutaupote laiko. Pirmuoju atveju sutaupote lėšų, tačiau tai užims daugiau laiko. Dailylentės gali būti parduodamos tiek obliuotos, tiek neobliuotos, o tai šiuo atveju yra svarbu  į šiurkštesnį paviršių geriau įsigeria ir geriau išsilaiko dažai. Dažyti galima įvairiomis spalvomis. Dažyti galima įvairiai - padengti vos paliekant tekstūrą, dažyti daugiau, ar uždažyti pilnai, tiesa, tokiu atveju paslėpsite medieną, tad reikėtų pagalvoti, ar taip verta daryti?

Medines dailylentes geriausia padengti dar prieš montavimą arba iškart po jo. Pirmasis būdas saugesnis, nes užtikrinate, kad neliks nepadengtų plotelių. Dengti galima tradiciniais medienos dengimo produktais  laku, dažais, alyva ar beicu. Prisiminkite, kad fasadą reikės reguliariai atnaujinti.

Tvirtinimo patarimai. Tarp dailylenčių turi būti tarpai, reikalingi, kad mediena galėtų plėstis. Analogiškai reikia ir palikti vietos po lentomis ant fasado - taip jis galės vėdintis. Tarp dailylenčių užtenka apie poros milimetrų tarpo, o tarp dailylenčių ir fasado tarpas turėtų siekti bent 20 mm, tačiau bet kokiu atveju priklauso nuo tašo storio. Tarp dailylenčių sluoksnio ir žemės turi būti paliekamas 20-30 cm tarpas.

Tvirtinti galima keliais būdais  medvaržčiais, vinimis, paslėptais laikikliais. Tvirtinimo elementams irgi taikomi reikalavimai  geriausia, jei jie bus pagaminti iš nerūdijančio plieno arba cinkuoti karštuoju būdu, kadangi tokie yra kur kas atsparesni korozijai.

Labai svarbu, kad dailylentė neskiltų, tad nereikėtų kalti tvirtinimo elementų į lentos šakas, taip pat, laikytis saugių atstumų  bent 2,5-3 cm nuo lentos kraštinių. Tvirtinant mažesniais atstumais, tvirtinimo vietoje pirmiausia išgręžiama skylė. Galima naudoti vieną arba du tvirtinimo elementus, priklausomai nuo dailylentės pločio. Naudojant vieną ji kalama arčiau apatinės dailylentės kraštinės. Iki 100 mm pločio dailylentės laisvai gali būti tvirtinamos ir vienu elementu, toliau jau reikia atsižvelgti į gamintojo rekomendacijas. Dailylenčių pjaustymui tinka bet koks tvarkingas pjūklas  rankinis ar elektrinis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.

Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai? (1)

Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.

Klinkerio plytelių fasadas: pliusai ir minusai (2)

Renkantis lauko sienų apdailą, svarbu atsižvelgti tiek į medžiagos funkcines savybes (atsparumą, tvirtumą), tiek į estetines, juk norime, kad namo išvaizda bylotų apie gerą savininkų skonį. Klinkerinės plytelės – pasižymi ilgaamžiškumu bei išskirtine išvaizda, tačiau, kaip ir bet kuri kita sienų apdailos medžiaga, šios plytelės turi savų trūkumų. Tad kokie yra klinkerio plytelių pliusai bei minusai?