Medienos puvimas: ką apie jį reikėtų žinoti?

Mediena – natūrali, šilta ir jauki statybinė medžiaga. Nors natūralumas šiais laikais yra ypač vertinamas, tačiau būtent ši savybė lemia, kad tokia medžiaga yra neatspari biologiniams kenkėjams. Puvinys – medžiagos irimas sukeltas grybelių-parazitų. Tad kaip galima būtų jo išvengti?
© Shutterstock

Kas yra medienos puvimas ir kaip jis veikia?

Esant palankioms sąlygoms (vyraujant drėgnam ir šiltam orui, esant pakankamam deguonies kiekiui arba medienos vidiniam drėgnumui viršijant 18-20 proc.) medienoje suaktyvėja grybelių-parazitų veikla. Būtent suaktyvėjusi bakterijų veikla ir sukelia medienos puvimą.

Medienos puvimas yra atpažįstamas iš šių požymių: medienos pradžioje atsiranda duobutės ir akutės, vėliau ji išsisluoksniuoja; pakinta spalva (mediena patampa marga); nors medienos apimtis nesumažėja, bet pažeistos vietos ima keistis su sveikomis.

Išskiriamos keturios puvinio stadijos: pradinė, išsivystymo, galutinė ir mechaninis suirimas. Pradinė stadija – medienos struktūra ir patvarumas dar nėra paveiktas grybelių, pelėsio dar nėra, tačiau pradeda kisti medienos spalva. Išsivystymo stadija – jau yra matomas pelėsis (micelis), medienoje atsiranda tarpeliai, duobutės, plyšeliai. Galutinė stadija – medienos struktūra yra visiškai pakitusi, ji tampa minkšta, lengvai trupa. Mechaninis suirimas – mediena sunyksta.

Puvinys gali būti sausas arba šlapias. Sauso puvinio simptomai: mediena atrodo sudžiuvusi bei trapi; atsiranda balkšvos ataugos su geltonomis ir/ar alyvinėmis dėmėmis; taip pat atsiranda ataugos vizualiai primenančios blynus, kurių centras yra rausvai gelsvas. Šlapias puvinys yra atpažįstamas iš šių savybių: puvėsio pažeista mediena yra minkšta, korėta; pažeista vieta atrodo tamsesnė už aplinkui esančią sveiką medieną.

Medienos puvimas: ką apie jį reikėtų žinoti?
© Shutterstock

Kaip išvengti medienos puvimo?

Medienos puvimui kelią užkirsti reikia jau gamybos ir sandėliavimo metu. Kadangi ką tik nukirstoje medienoje yra daug drėgmės (apie 40 proc.), ją būtina gerai padžiovinti. Pramoninis medienos džiovinimas vyksta 80-100 laipsnių temperatūroje. Džiovinant tokiomis sąlygomis medienoje drėgmė greitai gerokai sumažėja (medienoje drėgmė neturėtų viršyti 18-20 proc.), taip kartu ji yra sterilizuojama.

Toliau mediena būtina padengti antiseptikais, kurie padės ją apsaugoti nuo grybelių-parazitų. Kad mediena butų apsaugota nuo drėgmės, ji papildomai yra impregnuojama, šį žingsnį kartas nuo karto reikia pakartoti. Be viso to, reikia imtis ir kitų medinės konstrukcijos apsauginių priemonių: reikalinga pamatų hidroizoliacija; drenažo sistema; sandari lietaus nuvedimo sistema ir t.t.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

5 dažnai pasitaikančios trinkelių klojimo klaidos

Pati pirma klaida, kuri yra susijusi su trinkelių klojimu, dažnai pasitaiko dar pasiruošimo etape, kai yra nepagalvojama apie ilgalaikį planą. Kiekvienas grindinys gali atrodyti gražiai pirmuosius kelis mėnesius ar netgi metus, tačiau trinkelių klojimo klaidos paprastai išryškėja gerokai vėliau. Kad išvaizdžia ir kokybiška danga galima būtų džiaugtis dešimtmečius, reikia vengti šių 5 klaidų.

Medienos puvimas: ką apie jį reikėtų žinoti?

Mediena – natūrali, šilta ir jauki statybinė medžiaga. Nors natūralumas šiais laikais yra ypač vertinamas, tačiau būtent ši savybė lemia, kad tokia medžiaga yra neatspari biologiniams kenkėjams. Puvinys – medžiagos irimas sukeltas grybelių-parazitų. Tad kaip galima būtų jo išvengti?

Keletas patarimų, kaip paruošti medinį fasadą dažymui

Nuosavas medinis namas arba vasarnamis turi ir pliusų, ir minusų. Mediena – natūrali, šilta bei jauki statybinė medžiaga, tačiau kartu ji – neatspari aplinkos veiksniams (UV spinduliams, drėgmei, temperatūros šuoliams), tad tokiam namo fasadui yra reikalinga papildoma priežiūra. Tiems, kurie nusprendė atnaujinti medines savo namo dailylentes, pateikiame keletą patarimų.

Drenažo sistema: svarbiausi įsirengimo aspektai

Namui, kuris yra aukštai esančio gruntinio vandens zonoje, drenažas yra būtinas, nes toks vanduo gali sukelti ne vieną problemą. Jis ne tik po kiekvieno lietaus užtvindo nuosavo sklypo takelius, sukelia vejos ligas, bet ir daro neigiamą poveikį namo rūsiui bei gadina jo pamatus. Šiame tekste aptarsime kelis svarbius drenažo įsirengimo aspektus.

Ko nesuteikia sandarusis šiltinimas?

Tie, kas perskaitė ar perklausė mano straipsnius ir reportažus, greičiausiai jau įsitikino, kad pastato šiltinimo esmė yra sandarumas, suderintas su racionalia varža.

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.