Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai?

 (1)
Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.
© Shutterstock

Kokia mediena yra naudojama lauko dailylentėms?

Nors dailylentes galima pagaminti beveik iš bet kokios medienos, pagal užsakovo norus ir pageidavimus, tačiau praktiškai yra naudojamos šios medienos rūšys: šiaurinė pušis bei eglė, Sibiro maumedis. UAB „Giraitis“ direktorius Arnas Ulčinas sako, kad šiaurinės eglės ir pušies dailylentės yra dažniausiai naudojamos dėl kelių priežasčių. Visų pirma, jos turi mažiau šakų ir jų mažesnės rievės. Taip pat, kadangi toks medis yra augęs atšiauriomis sąlygomis, jis yra atsparesnis aplinkos poveikiui. Lauko apdailai taipogi galima naudoti Sibiro maumedžio medieną. Sibiro maumedžio mediena yra beveik dvigubai brangesnė nei šiaurinės eglės, bet tuo pačiu tokia mediena yra ilgaamžiškesnė. Ekspertas sako, kad maumedžio dailylenčių galima ir nedažyti, kadangi maumedis turi daug sakų, todėl yra labai atsparus (tačiau papilkėjimo išvengti nepavyks).

Kokie yra dailylenčių pliusai bei minusai?

Kalbant apie medinių dailylenčių pliusus, pradėti juos vardinti, žinoma, reikia nuo jų natūralumo bei estetiškai patrauklios išvaizdos. Mediena yra 100% natūrali ir ekologiška medžiaga. UAB „Statybų medis“ direktorė Kristina Sesickaitė pastebi, kad ir kaip įvairūs gamintojai bandytų medines dailylentes pakeisti pwc dailylentėmis, kurios šiandien yra apdirbamos taip, kad atrodytu maksimaliai natūraliai, tačiau medinių dailylenčių išvaizdai jos neprilygsta. Medis savo natūralia faktūra bei savybėmis, tokiomis kaip: šakos, spalviškumas, kvapas, skleidžiama šiluma (tiek fiziška, tiek vizualia, kiek tai įmanoma pajausti) nurungia minėtas pakaitines medžiagas.

Kalbant apie trūkumus, reikia pradėti nuo to, kad medis nėra itin atsparus aplinkos veiksniams. Specialistė teigia, kad didžiajai daugumai medienos pirkėjų užkliūna šie niuansai: natūralus, laikui bėgant atsirandantis medienos papilkėjimas (taip nutinka, kai mediena niekuo nedengiama ir/ar yra per trumpas pasirinktų dažų, beicų, impregnantų “galiojimo terminas”, dėl ko vėliau yra reikalinga ganėtinai dažna dailylenčių priežiūra). Kiti nepageidaujami dailylenčių trūkumai – deformacija, įtrūkimai, netenkinanti išvaizda (pavyzdžiui: šakų dydis/tankis ar jų defektai, įaugusios šakos, išbėgantys sakų maišeliai, neidealiai vienodi lentų matmenys ir panašiai).

Ar įmanoma eliminuoti paminėtus dailylenčių trūkumus?

K. Sesickaitė sako, kad daugumą dailylenčių trūkumų tikrai galima eliminuoti. Štai medienos papilkavimas, deja, niekuo neapdorojant medienos yra neišvengiamas, todėl reikia galvoti kokių priemonių reikėtų imtis. Jei pilka spalva jums yra graži, tik netinka būtent specifinis natūraliai papilkėjusios medienos atspalvis, reiktų pasitelkti skandinavų patirtį. Jie namų fasadus dengia geležies oksidu. Pastarasis niekada nenusilupa, neišblunka, jo niekada nereikia pertepti is naujo. Trūkumas tas, kad atspalvis yra vienintelis, nes tai yra reakcijos su medienoje esančiomis rūgštimis rezultatas (jis yra pilkas su žalsvai rusvu atspalviu). Ši spalva – unikali, jokios priežiūros, natūralumas išsaugotas, taip pat nėra jokios žalos aplinkai. Tiems, kuriems visiškai nepatinka pilki atspalviai, specialistė pataria rinktis praktišką dažų spalvą, kuri labiausiai užmaskuos laikui bėgant išryškėjančias pilkas zonas (tai galėtų būti visi šalto atspalvio dažai).

Jei bijote, jog nusipirkta mediena turės defektų, reikia atidžiai išstudijuoti kokią dailylenčių kategoriją perkate. Jūs turėtumėte prašyti pardavėjo tikslaus kokybės aprašymo ir leistinų defektų sąrašo. Jei tokio aprašo įmonė neturi, labai atsargiai vertinkite jo prekę.

Nuo medienos deformacijos apsisaugoti 100% nepavyks, bet ją sumažinti iki minimalios – įmanoma. Tereikia teisingai tvirtinti dailylentes, naudoti tinkamas medienos apdorojimo medžiagas, nesirinkti pernelyg tamsaus atspalvio dažų.

Į ką atsižvelgti renkantis dailylentes?

A. Ulčinas pateikia kelis praktiškus patarimus, į ką atsižvelgti renkantis dailylentes:

* Renkantis dailylentes, svarbu atsižvelgti į profilį, kad jis būtų toks, kad vanduo nuo jo nubėgtų, o nesikauptų ant jo.

* Jeigu turite žemą namą ir norite jį optiškai paaukštinti, galima rinktis vertikaliai montuojamas dailylentes.

* Svarbu, kad dailylentė turėtų jungtis iš galų ir kad būtų galima jungti jas viena su kita nepriklausomai nuo jų ilgio, taip galima paprastai ir dailiai apdengti bet kokio ilgio fasadą.

* Rekomenduojame rinktis šiurkštaus paviršiaus dailylentes, kadangi, jos geriau įgeria dažus ir jas reikia rečiau dažyti.

* Kad dailylentės ilgiau tarnautų, patariame jas dažyti pramoniniu būdu, ne mažiau kaip dviem sluoksniais dažų.

* Dailylentes rinktis reiktų iš rinkoje pripažintų gamintojų, kurie turi pramonines džiovinimo kameras ir gerą obliavimo bei rūšiavimo įrangą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Ko nesuteikia sandarusis šiltinimas?

Tie, kas perskaitė ar perklausė mano straipsnius ir reportažus, greičiausiai jau įsitikino, kad pastato šiltinimo esmė yra sandarumas, suderintas su racionalia varža.

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.

Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai? (1)

Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.