Kokią medieną rinktis lauko dailylentėms?

 (21)
Lentpjūvių ir apdailai skirta mediena prekiaujančių įmonių atstovai kartais juokauja, kad einant pirkti lauko dailylenčių geriau namuose palikti estetinį, o ne inžinerinį mastymą. Esą įsigyti ilgus metus namą puošiančias dailylentes nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti.
Kokią medieną rinktis lauko dailylentėms?
© Shutterstock nuotr.

Spygliuotis spygliuočiui nelygus

Pačios populiariausios Lietuvoje yra spygliuočių medžių lauko dailylentės. Tačiau klaidinga manyti, kad užsinorėjus negalima gauti ir iš lapuočių medžių išpjautų lentų. Tiesa, lapuočių medžių dailylentės kur kas brangesnės.

„Lauko dailylentės, išpjautos iš lapuočių medžių, egzistuoja, tačiau jų paklausa gana maža, nes palyginti su spygliuočių medžių dailylentėmis kaina gerokai didesnė, o kokybinės savybės skirtųsi ne tiek daug, kad apsimokėtų jas pirkti“, – teigia bendrovės „Statybų mediena“ vadovė Kristina Sesickaitė.

„Daugelio lapuočių mediena yra gana minkšta, tad nėra pati tinkamiausia lauko dailylentėms. Pavyzdžiui, drebulės lentas galbūt ir galima panaudoti pirties vidaus apdailai, bet ne lauko. Tuo tarpu ąžuolo mediena tvirta, bet brangi, o tuo pačiu ir reikalaujanti daug priežiūros“, – priduria bendrovės „Brolis Timber“ vadybininkas Tomas Poškaitis.

Visgi spygliuotis spygliuočiui nelygus. Lyginant su pušimis ir eglėmis, maumedis yra kietesnis, tvirtesnis, todėl ir ilgaamžiškesnis. Pavyzdžiui, sibirinis maumedis gali tarnauti daugiau nei 50 metų. Tuo tarpu, obliuotos eglės dailylentės turėtų tarnauti apie 15–20 metų, o eglės lentos šiukščiu paviršiumi – iki 30 metų.

Kita vertus, skandinaviška eglių ir pušų mediena yra ilgaamžiškesnė nei lietuviška. Dėl atšiauresnių gamtinių sąlygų, jų rievės tankesnės, mažesnis šakotumas. Tiesa, geresnė skandinaviškos medienos kokybė atsiliepia ir didesnėje kainoje.

Kokybė slypi detalėse

Specialistai pataria, renkantis dailylentes gyvenamojo namo lauko apdailai atkreipti dėmesį į keletą niuansų, padėsiančių išsirinkti ilgaamžiškesnes dailylentes.

Pirmiausia, reikia atsižvelgti į deklaruojamą dailylenčių drėgmę. Paprastai apdailos lentoms naudojama pjautinė mediena yra pramoninių būdu džiovinama. Jei vidaus darbams tinkamiausia maždaug 12 proc. drėgmės mediena, išorės apdailai ji turėtų būti maždaug 18 proc. drėgmės.

Antra, patartina rinktis neobliuotas dailylentes. Jos kur kas ilgaamžiškesnės, nes dažant vandens pagrindu pagamintais dažais sukuriamas storesnis sluoksnis, apsaugantis nuo aplinkos poveikio.

„Jeigu pirksite geras skandinaviškas dailylentes, jos tikrai tarnaus ilgiau, mat skandinavai vadinamąsias „neobliuotas dailylentas“ gamina pagal savo technologiją – jas obliuoja ir tuomet skelia per pusę. Tai, kas daugelyje šalies lentpjūvių vadinama tokiu pavadinimu, yra visiškai kitoks dalykas. Pavyzdžiui, kai kur tai vadinamos lentos, kurios iš trijų pusių obliuotos, o iš ketvirtos pusės ne. Taigi pirkdami dailylentes įsitikinkite, ką pardavėjas turi omenyje“, – pataria T. Poškaitis.

Trečia, atkreipkite dėmesį į dailylentės nugarinę pusę. Kai kurios dailylentės turi išilgines išpjovas, minimalizuojančias medienos deformaciją. Tokios lentos bus ilgaamžiškesnės.
„Nereikia tikėtis, kad šie grioveliai visiškai sustabdys deformaciją, tačiau jie tikrai minimalizuoja deformacijas, atsirandančias dėl įvairių gamtos sąlygų poveikio. Be to, siauresnės dailylentės atsparesnės aplinkos poveikiui“, – teigia K. Sesickaitė.

Kita vertus, specialistai pataria vengti plonesnių nei 18 milimetrų storio lentų. Storesnės dailylentės atsparesnės temperatūrų svyravimui, kuris lemia tai, kad medis plečiasi arba traukiasi. Dėl šios priežasties plonesnes dailylentes nudažius nekokybiškais dažais, jie gali atšokti nuo dailylentės paviršiaus.

Estetikos irgi yra

Visgi renkantis dailylentes nederėtų nurašyti ir estetinio pojūčio svarbos. Tiesa, jis ženkliai skiriasi.

„Būna pirkėjų, kurie pamatę žemesnės klasės dailylentes sako, kad jiems jos bus kaip tik, jas perka ir naudoja. Kiti gi tokias pačias lentas siūlo mesti į pečių. Taigi dailylenčių pasirinkimas labai priklauso nuo žmogaus skonio“, – paastebi K. Sesickaitė.

Renkantis spygliuočių dailylentes verta žinoti, kad eglės ir pušies medieną galima atskirti pagal jų spalvą: pušis pasižymi raudonesniu atspalviu, o eglė yra baltesnė.

Kur kas įdomesnę spalvų paletę turi šaurinio maumedžio dailylentės. Jos gali būti šviesiai geltonos, oranžinės, aukso spalvos ar rausvos. Siekiant išlaikyti natūralią maumedžio spalvą reikėtų dailylentes padengti alyva.

Sakoma, kad maumedžio medienoje yra pakankamai dervų, kad dailylentes būtų galima naudoti be impregnavimo ir dažymo. Tuomet laikui bėgant jos papilkėja. Skandinavijos šalyse populiaru maumedžio dailylentes dengti geležies oksidu – tuomet jos įgauna tamsią, beveik juodą spalvą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.

Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai? (1)

Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.

Klinkerio plytelių fasadas: pliusai ir minusai (2)

Renkantis lauko sienų apdailą, svarbu atsižvelgti tiek į medžiagos funkcines savybes (atsparumą, tvirtumą), tiek į estetines, juk norime, kad namo išvaizda bylotų apie gerą savininkų skonį. Klinkerinės plytelės – pasižymi ilgaamžiškumu bei išskirtine išvaizda, tačiau, kaip ir bet kuri kita sienų apdailos medžiaga, šios plytelės turi savų trūkumų. Tad kokie yra klinkerio plytelių pliusai bei minusai?