Klinkerio plytelių fasadai – kuo jie pasižymi ir kaip juos įrengti

 (11)
Galime žiūrėti kaip tik norime, tačiau iš keraminių plytų sumūrytas mūrinis namas lietuvių sąmonėje vis dar yra tvirtumo ir ilgaamžiškumo sinonimas. Tiesa, atsižvelgus į savo galimybes ir norus, toks sprendimas ne visada pasirenkamas. Vieni nusprendžia, kad jiems puikiai tiks ir šiuolaikinių technologijų garantuojamas tvirtumas, antri pasirenka ekonomiškesnius sprendimus. Tačiau turėti „mūrinį“ namą gali ir vieni, ir kiti. Kaip? Atsakymas – klinkeris.
Klinkerio plytelių fasadai – kuo jie pasižymi ir kaip juos įrengti
© Shutterstock nuotr.

Kas yra klinkeris. Klinkeris yra keraminė apdailos medžiaga, gaminama iš specialaus molio su lauko špato ir malto šamoto priemaišomis. Kadangi degama virš 1000 ˚ C temperatūroje, ji yra tvirta bei atspari. Ši medžiaga imituoja mūrinį fasadą, ji ypatingai populiari Vokietijoje, Beneliukso šalyse. Medžiaga dėl savo savybių naudojama ir fasado trinkelių gamyboje.

Klinkerio privalumai ir trūkumai

Privalumai:

• Klinkeris pasižymi itin geru atsparumu drėgmei (arba prastu drėgmės įgeriamumu). Maksmalus tokių plytelių įgeriamumas yra apie 5-6%, kai tuo tarpu keraminės plytos pasižymi iki 20-25 % įgeriamumu. Geriausios kokybės klinkeris gali įgerti iki 2 %. Reikalavimai klinkerio sistemai priklauso nuo to, ant kokio paviršiaus klijuosite plyteles – ant polistirolo plokščių jis gali būti didesnis, ant mineralinės vatos mažesnis – iki 3 %. Įgeriamumo rodiklis priklauso nuo klinkerio kokybės.
• Bet kuri įmirkusi bei sušalusi medžiaga plečiasi ir ardo sieną. Klinkeris yra atsparus šalčiui, be to, kaip minėjome labai sunkiai įdrėksta.
• Pasižymi geru garų pralaidumu.
• Sąlyginai nesunkus klijavimas, tai galima pasidaryti ir pačiam. Klinkerio plytelės klijuojamos ant sienos – tiek ant EPS, tiek ant mineralinės vatos.
• Pasižymi spalvine ir paviršių įvairove. Nors keramika paprastai yra šiek tiek ribotas metodas spalvoms išgauti, tačiau naudojant skirtingus molio mišiniu, degimo metodus, varijuojant trukme ir temperatūra galima išgauti įvairių spalvų.
• Ilgaamžiškas ir reikalaujantis nedaug priežiūros. Klinkerio neveikia UV spinduliai, todėl spalva praktiškai neblunka. Priežiūra yra gana papasta – jei matoma, kad paviršius apsinešė dulkėmis ar kitomis apnašomis, jį galima nuplauti, tačiau kartą nuplovus, tai pakartoti greičiausiai reikės tik po keliolikos metų. Žinoma, tai lemia ir kur stovi jūsų namas bei kokios aplinkos sąlygos jį veikia.

Trūkumai:

• Pagrindinis ir dažnai lemiamas klinkerio trūkumas yra jo kaina. Tai neabejotinai yra viena iš brangiausių fasado dengimo rūšių, ypač jeigu norite įsigyti kuo kokybiškesnių medžiagų.
• Nors fasado dengimui naudojamo klinkerio spalvinė gama plati, tačiau variantų nėra tiek daug kaip ir ne tiek daug, kaip tarkime, renkantis iš dažų įvairovės tinkuotam fasadui.
• Nors padedant klinkerio apdailos plytelėms netgi medinį namą galėtume priversti atrodyti kaip mūrinį, tačiau eksperto akis klinkerį, galbūt ir ne iškart, bet atskirs.

Fasado plytelių klijavimas. Kaip ir minėta, klinkerio fasado plytelių klijavimas nėra pats sunkiausias darbas, jei turite kruopštumo bei bent kiek žinių. Galutinė klijavimo stadija primena vonios plytelių klijavimą, žinoma,yra keletas niuansų.

Pirmiausia, tarp pagrindo ir plytelės negali likti tuštumų – tai pailgina fasado ilgaamžiškumą, neleidžia kauptis drėgmei. To pasiekti galite paprastu būdu, tepdami klijus ir ant plytelės, ir ant pagrindo.

Naujos statybos namuose prieš klijuojant plyteles, pagrindo gruntuoti nebūtina, žinoma, jeigu tinkamai įrengėte armavimo sluoksnį. Šis sluoksnis būtinas konstrukcijos tvirtumui. Tokiu atveju šviežiai įrengtas pagrindas gerai susirišęs ir gerai sukimba su klijais, tačiau klijuoti reikėtų ne iškart, o po 1-2 savaičų nuo jo įrengimo.

Klijų pasirinkimas yra labai atsakingas darbas. Klinkerio fasadams naudojami klijai turėtų būti kuo elastingesni. Ant paviršiaus jie padengiami lygiai taip pat kaip klijuojant vonioje - dantyta glaistykle.
Geriausiai plyteles pradėti klijuoti nuo aukščiausios paviršiaus horizontalės ir pamažu slinktis žemyn. Prisiminkite, kad visos išvardintos savybės galios tik tuo atveju, jei plytelės bus tvirtos, nesisukios ir po jomis nebus tuštumų. Tad vertėtų pažiūrėti į klinkerio fasadą kaip į individualių plytelių sistemą ir kiekvienai iš jų skirti maksimaliai dėmesio. Būtinai perskaitykite klijų instrukciją ir atkreipkite dėmesį į jų stingimo laiką – jei jie stingsta greitai, žinosite, kad nereikia vienu metu tepti didelių plotų. Plyteles geriausia suklijuoti per trumpiausią įmanomą laiką be kelių dienų ar savaičių pauzių, kadangi per tą laiką paviršius, veikiamas atmosferos reiškinių, pamažu praranda pirmines savybes.

Siūlės (atstumai tarp plytelių) turėtų būti apie 10-12 mm, tačiau jų storį lemia ir plytelių storis bei jų formatas. Siūlės būtinos norint išvengti deformacijų, atsirandančių nuo temperatūros – medžiaga neišvengiamai plėsis, tad elastingi klijai leis jai minimaliai judėti. Jei plytelė remtųsi tiesiog į plytelę, jai kiltų rizika atšokti. Jau suklijavus siūles, jos glaistomos specialiu glaistu. Glaistas turi pasižymėti elastingumu bei mažu drėgmės įgeriamumu. Voniose ar kitose patalpose, kur klijuojamos plytelės, įprasta glaistu ištepti visą paviršių ir jį braukiant skiedinį įterpti į siūles. Šiuo atveju, tokį fasadą gali būti sunkoka nuvalyti, todėl naudojamas atitinkamas rieviklis, su kuriuo skiedinis pamažu įterpiamas į siūles. Tai užima daugiau laiko, tačiau galutinis rezultatas pasirodys to vertas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.

Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai? (1)

Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.

Klinkerio plytelių fasadas: pliusai ir minusai (2)

Renkantis lauko sienų apdailą, svarbu atsižvelgti tiek į medžiagos funkcines savybes (atsparumą, tvirtumą), tiek į estetines, juk norime, kad namo išvaizda bylotų apie gerą savininkų skonį. Klinkerinės plytelės – pasižymi ilgaamžiškumu bei išskirtine išvaizda, tačiau, kaip ir bet kuri kita sienų apdailos medžiaga, šios plytelės turi savų trūkumų. Tad kokie yra klinkerio plytelių pliusai bei minusai?