Keletas patarimų, kaip paruošti medinį fasadą dažymui

Nuosavas medinis namas arba vasarnamis turi ir pliusų, ir minusų. Mediena – natūrali, šilta bei jauki statybinė medžiaga, tačiau kartu ji – neatspari aplinkos veiksniams (UV spinduliams, drėgmei, temperatūros šuoliams), tad tokiam namo fasadui yra reikalinga papildoma priežiūra. Tiems, kurie nusprendė atnaujinti medines savo namo dailylentes, pateikiame keletą patarimų.
© Shutterstock

Dažų pasirinkimas

Medinis fasadas gali būti dažomas pilnai dengiančiais dažais, kurie suteikia galimybę namą nuspalvinti pasirinkta spalva, arba pusiau skaidriais, per kuriuos persimato natūrali medienos tekstūra. Specialistai sako, kad pilnai dengiantys dažai yra ilgaamžiškesni už pusiau skaidrius. Namą dažytą pusiau skaidriais dažais tenka atnaujinti kas 4-5 metus, o pilnai dengiančiais dažais dažytą namą paprastai perdažyti reikia maždaug tik po 15 metų.

Renkantis dažus namo fasadui, kuris yra nuolat veikiamas kritulių ir temperatūros svyravimų, visada reikia įsitikinti, kad dažai yra atsparūs drėgmei.

Pigmentas medienai skirtuose dažuose yra svarbus todėl, kad šis padeda apsaugoti dailylentes nuo UV spindulių. Renkantis dažų spalvą, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad tamsios ir ryškios spalvos labiau sugeria šviesą, todėl greičiu nublunka. Kovoti su natūraliai pilkėjančia medinio fasado spalva tinka visi šalti dažų atspalviai.

Keletas patarimų, kaip paruošti medinį fasadą dažymui
© Shutterstock

Pasirengimas dažymui

Prieš imantis dažymo, labai svarbu tinkamai paruošti namo paviršių. Pirmiausia jį reikia nuvalyti, pašalinti purvą, įvairias nuosėdas. Šiam darbui reikia pasitelkti valiklį, vandenį bei valymo šepetį. Jeigu aplink namą auga augalai, prieš valant juos reikia uždengti, nes muilas ir kiti chemikalai gali jiems pakenkti.

Jeigu fasadas yra stipriau apgadintas, pavyzdžiui, ant jo yra atsiradęs pelėsis arba puvinys, tokias dailylentes geriausia yra pašalinti.

Nuplovus fasadą, reikia pašalinti suskilinėjusius senus dažus. Dažus nuo medinio fasado šalinti galima mechaniniu bei cheminiu būdu. Mechaniniai fasado valymo būdai yra įvairūs: gramdymas, šlifavimas, smėliasrovė. Pasirinkus cheminį būdą, dažai nuo fasado yra pašalinami specialiomis dažų šalinimo priemonės.

Nugrandžius dažus ateina metas šlifavimui. Šlifavimo užduotis – eliminuoti dažų gramdymo metu atsiradusiu nelygumus, nes dažymui yra reikalingas lygus paviršius. Šiurkščias fasado vietas pradėti šlifuoti patariama 50 arba 60 šiurkštumo švitriniu popieriumi, vėliau pereinant prie švelnesnių. Jeigu dailylentėje yra atsiradusių mažų skylučių, jas pirmiausia reikia užpildyti užpildu, palaukti kol išdžius ir tada nušlifuoti. Baigus šlifavimą, ateina metas gruntavimui. Šiam darbui reikia naudoti gruntą, kuris geriausiai tinka nušlifuotiems paviršiams. Gruntui išdžiuvus fasadą galima pradėti dažyti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Medienos puvimas: ką apie jį reikėtų žinoti?

Mediena – natūrali, šilta ir jauki statybinė medžiaga. Nors natūralumas šiais laikais yra ypač vertinamas, tačiau būtent ši savybė lemia, kad tokia medžiaga yra neatspari biologiniams kenkėjams. Puvinys – medžiagos irimas sukeltas grybelių-parazitų. Tad kaip galima būtų jo išvengti?

Keletas patarimų, kaip paruošti medinį fasadą dažymui

Nuosavas medinis namas arba vasarnamis turi ir pliusų, ir minusų. Mediena – natūrali, šilta bei jauki statybinė medžiaga, tačiau kartu ji – neatspari aplinkos veiksniams (UV spinduliams, drėgmei, temperatūros šuoliams), tad tokiam namo fasadui yra reikalinga papildoma priežiūra. Tiems, kurie nusprendė atnaujinti medines savo namo dailylentes, pateikiame keletą patarimų.

Drenažo sistema: svarbiausi įsirengimo aspektai

Namui, kuris yra aukštai esančio gruntinio vandens zonoje, drenažas yra būtinas, nes toks vanduo gali sukelti ne vieną problemą. Jis ne tik po kiekvieno lietaus užtvindo nuosavo sklypo takelius, sukelia vejos ligas, bet ir daro neigiamą poveikį namo rūsiui bei gadina jo pamatus. Šiame tekste aptarsime kelis svarbius drenažo įsirengimo aspektus.

Ko nesuteikia sandarusis šiltinimas?

Tie, kas perskaitė ar perklausė mano straipsnius ir reportažus, greičiausiai jau įsitikino, kad pastato šiltinimo esmė yra sandarumas, suderintas su racionalia varža.

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.