Kaip valyti lietvamzdžius ir latakus

 (14)
Lietaus metu nuo stogų ir kitų plokštumų vanduo lietvamzdžiais nubėga žemyn, taip apsaugodamas stogą bei langus, duris, kitas namo vietas nuo galimų pažeidimų. Taip pat gelbėja ir rūsius nuo užtvindymo.
© Shutterstock nuotr.

Valymo reikšmė

Latakai, be abejo, naudingi tik tuomet, jkai jie nėra užsikimšę. Jei lapai ir kitos šiukšlės užkimš lietvamzdžius, vanduo bėgs per sienas ir pridarys daug nuostolio, medinės dalys gali pradėti pūti, o metalinės – rūdyti, todėl būtina lietvamzdžius reguliariai valyti.

Dirbdami mūvėkite pirštines, kad apsaugotumėte rankas nuo aštrių metalinių kampų bei vinių, stovėkite tik ant tvirtų kopėčių, kurios turi būti aukščiau lietvamzdžio.

Pradėkime valyti lietvamzdį

Valyti lietvamzdžius reikėtų ne rečiau kaip du kartus į metus, ypač, jei aplink namą yra medžių. Patys imkitės šio darbo tik tuomet, jei turite atitinkamo aukščio kopėčias bei namas yra vieno aukšto. Jei namas turi daugiau negu vieną aukštą – geriau nerizikuokite.

Pasirinkite tvirtas, patikimas kopėčias, pastatykite ant sauso ir lygaus, tvirto pagrindo. Aukštesnės kopėčios yra dažnai patogesnės, negu kopėčios su prailginimu. Stovėkite ant kopėčių, kad liemuo būtų lygiai tarp kopėčių stipinų, nesisukiokite į šonus. Niekada nestovėkite aukščiau dviejų paskutinių laiptelių.

Jei namo stogas yra nuožulnus, gali būti, jog patogiau bus dirbti nuo stogo, o ne stovint ant kopėčių. Bet būtinai įvertinkite visus pavojus. Niekada nelipkite ant stogo, jei yra drėgna, neseniai lyta, stogas apledėjęs, ar pučia stipriam vėjui. Avėkite batus neslystančiu padu, nepersisverkite per stogo atbrailą bei nedirbkite arti elektros laidų.

Valydami mūvėkite tik storas darbines pirštines, nes labai dažnai yra susižeidžiama į išlindusias vinis, kitas metalines detales. Visada naudinga turėti po ranka kibirėlį šiukšlėms – nereikės rinkti nuo stogo nuvalytų šiukšlių iš kiemo.

Beje, prieš pradedant valyti lietvamzdžius, visų pirma grėbliu nubraukite kiek įmanoma daugiau lapų ir kitų šiukšlių nuo stogo – kitaip kitas lietus jas nuplaus į lietvamzdžius ir gausite vėl valyti.
Kartais yra patogu naudoti lapų pūstuvą. Jei jį naudojate, nepamirškite užsidėti apsauginių akinių bei respiratorių.

Valymo metodai:

1) Išsemkite šiukšles ir nuolaužas rankiniu būdu. Pradėkite nuo žemiausio latako taško, semkite šiukšles plastmasiniu piltuvėliu. Lengviausia valyti, kai šiukšlės yra šiek tiek drėgnos ir lanksčios, o ne pridžiūvusios prie lietvamzdžių sienelių. Kaip minėta, pilkite šiukšles į kibirėlį.

2) Nuplaukite žarna. Panaudokite aukšto slėgio plovimo žarną ir vandens srove nuplaukite visus susikaupusius nešvarumus. Šis metodas yra neitin patogus, nes vanduo taškosi ir galite išsipurvinti pats bei išpurvinti namą.

3) Panaudokite santechninę vielą. Jei vanduo neprateka vamzdžiu, pabandykite atkimšti lazda ar kitu daiktu, jei nepavyks - gali tekti panaudoti santechninę vielą. Ją dažniausiai reikia leisti iš vamzdžio apačios, retais atvejais ji leidžiama nuo viršaus.

Lietvamzdžių priežiūra

Apžiūrėkite lietvamzdžius kiekvieną pavasarį ir rudenį. Jei latakai apsinešę purvu, nušveiskite standžiu šepečiu. Vandens srove nuplaukite, kad purvas nutekėtų žemyn.

Patikrinkite ir lietvamzdžių nuolydį, ar jis nepasikeitęs, ar vanduo laisvai gali nutekėti, neužsistovi.

Papilkite vandens ir stebėkite. Jei vanduo nenubėga tinkamai, perstatykite lietvamzdžių dalis, vienas pakeldami, kitas pažemindami.

Patikrinkite, ar vanduo nuteka pakankamu atstumu nuo namo pamatų, apsaugodamas rūsį. Jei reikia, prailginkite lietvamzdį.

Kadangi Lietuvoje dažniausiai lietaus gausa nesiskundžiame, vertėtų įsirengti požeminio drenažo sistemą, kur sutekėtų lietaus vanduo. Tokiu būdu vanduo nutekėtų saugiu atstumu nuo namo, kur būtų efektyviai panaudojamas. Prieš įsirenginėdami požeminę drenažo sistemą, būtinai pasidomėkite reikiamais leidimais.

Taip pat apžiūrėkite pačių lietvamzdžių būklę: ar neatsiradų rūdžių, įskilimų, ar tvirtinimas vis dar stabilus. Patikrinkite ir namo medines detales, ar neįsimetė puvinys, o esant reikalui, keiskite, nelaukite, kol maži trūkumai virs didesniais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Kur dėti statybines atliekas?

Seni trobesiai ar pamatai nugriauti, o kieme pilna nuolaužų ir statybinių atliekų. Galbūt dalį jų galima panaudoti dekoruojant aplinką prie namų – pavyzdžiui, iš didelių lauko akmenų sukurti akmenų sodą. Tačiau kur dėti likusias atliekas ir šiukšles?

5 dažnai pasitaikančios trinkelių klojimo klaidos

Pati pirma klaida, kuri yra susijusi su trinkelių klojimu, dažnai pasitaiko dar pasiruošimo etape, kai yra nepagalvojama apie ilgalaikį planą. Kiekvienas grindinys gali atrodyti gražiai pirmuosius kelis mėnesius ar netgi metus, tačiau trinkelių klojimo klaidos paprastai išryškėja gerokai vėliau. Kad išvaizdžia ir kokybiška danga galima būtų džiaugtis dešimtmečius, reikia vengti šių 5 klaidų.

Medienos puvimas: ką apie jį reikėtų žinoti?

Mediena – natūrali, šilta ir jauki statybinė medžiaga. Nors natūralumas šiais laikais yra ypač vertinamas, tačiau būtent ši savybė lemia, kad tokia medžiaga yra neatspari biologiniams kenkėjams. Puvinys – medžiagos irimas sukeltas grybelių-parazitų. Tad kaip galima būtų jo išvengti?

Keletas patarimų, kaip paruošti medinį fasadą dažymui

Nuosavas medinis namas arba vasarnamis turi ir pliusų, ir minusų. Mediena – natūrali, šilta bei jauki statybinė medžiaga, tačiau kartu ji – neatspari aplinkos veiksniams (UV spinduliams, drėgmei, temperatūros šuoliams), tad tokiam namo fasadui yra reikalinga papildoma priežiūra. Tiems, kurie nusprendė atnaujinti medines savo namo dailylentes, pateikiame keletą patarimų.

Drenažo sistema: svarbiausi įsirengimo aspektai

Namui, kuris yra aukštai esančio gruntinio vandens zonoje, drenažas yra būtinas, nes toks vanduo gali sukelti ne vieną problemą. Jis ne tik po kiekvieno lietaus užtvindo nuosavo sklypo takelius, sukelia vejos ligas, bet ir daro neigiamą poveikį namo rūsiui bei gadina jo pamatus. Šiame tekste aptarsime kelis svarbius drenažo įsirengimo aspektus.

Ko nesuteikia sandarusis šiltinimas?

Tie, kas perskaitė ar perklausė mano straipsnius ir reportažus, greičiausiai jau įsitikino, kad pastato šiltinimo esmė yra sandarumas, suderintas su racionalia varža.

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.