Kad nelašėtų nuo stogo: renkamės lietvamzdžius

 (3)
Statant namą reikia apgalvoti net ir menkiausias smulkmenas, kurios tampa svarbios jo ilgaamžiškumui. Lietaus sistema yra viena iš tokių. Ji reikalinga tam, kad dėl kritulių susidaręs vanduo nepatektų ant fasado ir nesikauptų kieme.
Kad nelašėtų nuo stogo: renkamės lietvamzdžius
© STATYK nuotr.

Todėl labai svarbu pasirinkti patikimą ir kokybišką lietaus vandens nuleidimo sistemą.
Ši sistema reikalinga tam, kad lietaus nuotekos veiksmingai būtų pašalintos nuo pastato stogo ir nukreiptos nuo pamatų.

Sistema

Lietaus surinkimo ir nuleidimo sistemą sudaro latakai, montuojami išilgai stogo šlaito, lietvamzdžiai, tarpusavyje juos jungiančios ir tvirtinančios detalės. Nesvarbu, iš kokios medžiagos pagaminta sistema, detalių funkcionalumas išlieka tas pats.

• Latakas vandeniui nuo stogo surinkti.
• Latako laikikliai pritvirtina lataką prie stogo konstrukcijos. Tvirtinami į gegnes arba lentą. Nelygu sistema, atstumas tarp latako laikiklių būna 60–100 cm.
• Piltuvas lataką sujungia su lietvamzdžiu.
• Viršutinė alkūnė naudojama, kai stogo kraštas yra išlindęs už sienos ribų (beveik visada), ji reikalinga piltuvui sujungti su lietvamzdžiu. Jeigu stogo kraštas sutampa su sienos kraštu, tuomet piltuvas jungiamas tiesiai į lietvamzdį.
Lietvamzdis naudojamas vandeniui iš latako nuleisti į nuotekų sistemą arba ant žemės paviršiaus.
• Lietvamzdžio laikikliai pritvirtina lietvamzdį prie sienos. Atstumas tarp lietvamzdžio laikiklių būna 150–250 cm.
• Apatinė alkūnė skirta vandeniui nukreipti ant žemės paviršiaus.
• Vandens rinktuvas skirtas vandeniui nukreipti į nuotekų sistemą. Naudojant vandens rinktuvą, nereikia naudoti apatinės alkūnės, kadangi į jį tiesiogiai jungiamas lietvamzdis.


1. Latako dangtelis (aklė)
2. Latako jungtis
3. Latako laikiklis
4. Nuolaja
5. Nuolaja (piltuvas)
6. Latakas
7. Latako kampinė jungtis
8. Lietvamzdžio viršutinė alkūnė
9. Lietvamzdžio jungtis
10. Lietvamzdžio laikiklis
11. Lietvamzdis
12. Apatinė lietvamzdžio alkūnė
13. Vandens rinktuvas

Lietaus vandens nuleidimo sistemos būna plieninės (skardinės), plastikinės (PVC), aliumininės, varinės, titancinko. Pastarosios dvi yra patvariausios, bet ir gerokai brangesnės už kitų medžiagų sistemas. Skaičiuojama, kad varines sistemas tinkamai galima naudoti daugiau nei 100 metų. Be to, šios medžiagos sistemoms priežiūros, galima sakyti, nereikia, nes varis, veikiamas aplinkos, ruduoja, paskui oksiduojasi, pažaliuoja ir apsitraukia apsauginiu sluoksniu.

Lietuvoje populiariausios yra plieninės (skardinės) ir plastikinės (PVC) lietaus vandens nuleidimo sistemos. Plieninės sistemos dar skirstomos į stačiakampes ir cilindrinės. Stačiakampės gaminamos iš stogo dangai naudojamos skardos (storis – 0,45 mm arba 0,5 mm) ir naudotinos tik laikiniesiems statiniams, o cilindrinės sistemos dažniausiai gaminamos iš 0,6 mm storio skardos ir būna iš abiejų pusių (vidinės ir išorinės) dengtos poliesteriu. Pastarosios sistemos gaminamos gamykloje, prižiūrint jų kokybę ir atsakingai parenkant žaliavą, todėl net negali būti lyginamos su savadarbėmis stačiakampėmis sistemomis. Plastikinės sistemos gaminamos iš polivinilchlorido (PVC), todėl pasižymi ypatingu atsparumu mechaniniams veiksniams, temperatūros pokyčiams ir atmosferos reiškinių poveikiui.

Montavimo skirtumai

Nesvarbu, iš kokios medžiagos (plastiko, plieno, aliuminio, vario ar kt.) pagaminta lietaus vandens surinkimo (nuleidimo) sistema, savo funkciją ji atliks, jeigu bus tinkamai sumontuota. Plastikinę sistemą montuoti yra gana paprasta, tai – kažkas panašaus į vaikišką konstruktorių, kurio detalės sujungiamos viena su kita. Jeigu ir padaromas koks nors montavimo brokas, tai jį greitai minimaliomis pastangomis galima ištaisyti.

Plieninės sistemos montavimas yra gerokai sudėtingesnis procesas. Pirmiausia montavimo metu reikia saugoti detales nuo menkiausių pažeidimų (įbrėžimų), nes ilgainiui tos vietos gali pradėti rūdyti. Kitas dalykas, pasunkinantis montavimą, yra tai, jog reikia turėti ne tik specialių įrankių (metalo žirkles, kniediklius, lenkimo įrankį), dirbant būtinas preciziškumas, nes, klaidingai sumontavus, pataisyti be papildomų detalių gali ir nepavykti.

Eksploatavimo skirtumai

Kalbant apie kokybiškus gaminius, plastikinės sistemos neblunka, neyra nuo UV spindulių. Be to, PVC yra atsparus druskų keliamai korozijai, todėl ypač tinka pajūryje esantiems statiniams. Net ir įbrėžus plastikinį lataką, lietvamzdį ar kitą detalę, nebus prarastas estetinis vaizdas, kadangi detalės gaminamos iš spalvoto plastiko, jos nėra dažomos.

Plieninės sistemos detalėms ypač pavojingi subraižymai montavimo ar eksploatavimo metu. Net ir uždažius pažeistas vietas, jose ilgainiui prasidės sunkiai sustabdoma korozija.

Išvaizdos skirtumai

Plieninės sistemos populiarios dėl savo išvaizdos. Pavyzdžiui, stogą uždengus glazūruotomis čerpėmis, dauguma klientų plieninę sistemą renkasi dėl blizgesio ir solidesnio vaizdo.

Sistemos ilgaamžiškumas tik iš dalies priklauso nuo medžiagos rūšies. Svarbiausia, kad būtų pasirinkta kokybiška, patikimo gamintojo produkcija. Dabar rinkoje pilna sistemų iš įvairių pasaulio kraštų, net ir tų, kurie retai pasižymi patvarių produktų gamyba. Todėl nereikėtų rinktis paties pigiausio produkto, geriau pasidomėti gamintojo istorija ir naudojamomis medžiagomis.

Sistemų kainos

Čia lyginamos plastikinės ir plieninės lietaus vandens nuleidimo sistemų kainos. Sąmata skaičiuota, jei namo stogas dvišlaitis (šlaito ilgis – 10 m), o aukštis iki stogo – 3 metrai. Tokiu atveju montuojama po du lietvamzdžius kiekvieno šlaito pusėje (iš viso keturi lietvamzdžiai).

Plastikinė sistema tokiam namui (be montavimo) kainuotų šiek tiek per 200 eurų, o plieninė sistema (be montavimo) – apie 300 eurų.

Piltuvo ir lietvamzdžio jungties ilgio skaičiavimas

Jeigu stogas atitrauktas nuo sienos, piltuvui su lietvamzdžiu sujungti naudojamos ne tik dvi viršutinės alkūnės, bet ir lietvamzdžio jungtis. Jos ilgis priklauso nuo piltuvo atitraukimo nuo sienos. Orientacinis lietvamzdžio ilgis pateikiamas lentelėje.

Kad nelašėtų nuo stogo: renkamės lietvamzdžius
© STATYK nuotr.
Žurnalas
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.

Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai? (1)

Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.

Klinkerio plytelių fasadas: pliusai ir minusai (2)

Renkantis lauko sienų apdailą, svarbu atsižvelgti tiek į medžiagos funkcines savybes (atsparumą, tvirtumą), tiek į estetines, juk norime, kad namo išvaizda bylotų apie gerą savininkų skonį. Klinkerinės plytelės – pasižymi ilgaamžiškumu bei išskirtine išvaizda, tačiau, kaip ir bet kuri kita sienų apdailos medžiaga, šios plytelės turi savų trūkumų. Tad kokie yra klinkerio plytelių pliusai bei minusai?